PDA

Zobacz pełną wersję : Wytrzymałość lampy 430ex



Merod
05-11-2009, 14:47
Witam, mam bardzo zwięzłe i krótkie pytanie, mianowicie na ile strzałów obliczony jest palnik lampy 430ex??

Merde
05-11-2009, 14:52
Na dwa z pięści i jeden z buta. :mrgreen:
Ktoś w ogóle podaje takie dane?

Merod
05-11-2009, 15:00
Skoro wiemy np na ile klapnięć obliczona jest migawka, to pewnie wiadomo jak wytrzymała jest lampa.

Chris_11
05-11-2009, 15:06
Według mnie to dwie różne sprawy... Migawka klepie praktycznie cały czas z taką samą siłą (jedynie z różnym czasem), natomiast w lampie możesz korygować moc, więc np. błyskając non stop pełną mocą żywot palnika będzie krótszy niż jedynie doświetlając subtelnym błyskiem.
Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę. :)

MacGyver
05-11-2009, 15:09
No i co rozumiemy przez wytzymałość ? Kiedy się spali czy kiedy zżółknie. No a jak zacznie żółknąć to jaka rozbieżność ze stanem początkowym może być uznana za zużycie palnika, dyskwalifikujące go do dalszego użytkowania ?

HuleLam
05-11-2009, 15:22
No i co rozumiemy przez wytzymałość ? Kiedy się spali czy kiedy zżółknie. No a jak zacznie żółknąć to jaka rozbieżność ze stanem początkowym może być uznana za zużycie palnika, dyskwalifikujące go do dalszego użytkowania ?

A ktoś robił takie badania? Efektywność palnika vs. liczba błysków? Pewnie producenci, ale nie publikują. Ciekawie byłoby to przeczytać.
zdRAWki

MacGyver
05-11-2009, 15:34
Tu znaczenie mają dwie rzeczy: matowienie odbłyśnika (moc) i jego żółknięcie (temperatura barwowa światła). Niemniej wątpliwe aby którykolwiek z producentów chwalił się takimi danymi, choć pewnie je posiadają.

Merod
05-11-2009, 15:56
Jakieś dane wynikające z własnych doświadczeń?? po jakim czasie lampa wam się w jakikolwiek sposób zepsuła tzn nie nadawała się do użytku wskutek zużycia czegokolwiek, być może źle postawiłem pytanie.

preinwher
05-11-2009, 16:01
Moja 430-tka ma prawie dwa lata, żadnych zażółceń ani spadku mocy nie zaobserwowałem.

adam_k
05-11-2009, 16:04
pewnie według producenta ok 10k błysków ale w praktyce
powinna wytrzymać ponad 100k.
Miałem już takie lampy którymi tyle błysków zrobiłem i były sprawne.
Zdarza się też że niektóre egzemplarze padają już po kilku tysiącach
w właśnie taka 580ex2 mi się ostatnio trafiła (3mieś pracy i mniej niż 10k błysków) loteria :(

To chyba tak jak z żarówką jedna świeci 1 dzień a druga 2 lata

bakulik
05-11-2009, 17:00
pewnie według producenta ok 10k błysków ale w praktyce powinna wytrzymać ponad 100k.


Skoro wbudowana e EOSa 30D lampka miała wytrzymać 100 tys. błysków, to zewnętrzna też przynajmniej tyle powinna dać radę.

http://www.bobatkins.com/photography/digital/canon_eos_30D_review_3.html

Pytanie tylko, co się dzieje po przekroczeniu tego limitu?

axk
06-11-2009, 10:01
pewnie według producenta ok 10k błysków ale w praktyce
powinna wytrzymać ponad 100k.


Jakieś źródło takich informacji czy tylko własne domysły?

gervee
06-11-2009, 10:48
Witam, mam bardzo zwięzłe i krótkie pytanie, mianowicie na ile strzałów obliczony jest palnik lampy 430ex??

No a po co Ci to wiedzieć? Wytrzyma 10 tys a będzie na gwarancji to naprawisz. Wytrzyma 200 tys po gwarancji to kupisz nową. Nie zawracaj sobie głowy pierdołami ... rób zdjęcia i ciesz się, że lampa jeszcze działa ;).

PiTTer
12-01-2010, 22:59
A mnie bardziej interesuje ile kosztuje wymiana "palnika" gdyby się spalił po upływie gwarancji, ewentualnie też elementów odblaskowych.To moja pierwsza lampa, stąd też chciałbym wiedzieć choć w przybliżeniu. Miał ktoś do czynienia z tym?
Gdzieś w ogólnym opisie lamp wyładowczych (chodzi o sam "palnik") przeczytałem że działają 10-40 tyś błysków. Może to starszy opis i trwałość jest już większa, a siła błysku pewnie ma duże znaczenie również. Przejmować się nie zamierzam, jak ktoś wymieniał "palniczek" na własny koszt to chętnie się dowiem kosztów. Jakby tak człowiek myślał ciągle na ile obliczone są IS-y, USM-y, lampy, akumulatory i inne rzeczy to by robił zdjęcia tylko od święta:-)
Pozdrawiam!

radioel
09-02-2010, 08:56
To chyba tak jak z żarówką jedna świeci 1 dzień a druga 2 lata

jak dla mnie to właśnie od tego zależy cena tych lamp, dlatego są takie drogie gdyż są wczesniej testowane i powinny gwarantować określone parametry. Jeśli palnik jest wadliwy od początku padnie przy < 10 000.
Oczywiscie to zalezy od warunków eksploatacji, wilgoć, szybkie zmiany temperatur i również wstrząsy.
Mamy szczescie jesli padnie nam na gwarancji... jesli nie to chyba min 300zł.

axk
09-02-2010, 20:08
Jeśli palnik jest wadliwy od początku padnie przy < 10 000.


I znowu jakaś liczba wzięta z sufitu. A dlaczego nie np. poniżej 12 500? Czy możesz podać źródło tych danych czy też są to tylko twoje domysły?

_igi
10-02-2010, 23:44
Mam swoją dwa lata ponad i działa ok. Używam sporadycznie raczej, chociaż zdążyła złapać porządne luzy na stópce. Widocznie ta stópka to pięta achillesowa 430EX ;)

Bilans
13-02-2010, 02:26
to ciekawe, bo ja kupiłem lampę używaną i po kilku sesjach zacząłem odnosić wrażenie, że mi coraz szybciej połyka baterie, bo i czas ładowania się zwiększa.
Jak na początku mi ładowała po 3-4 sek tak teraz muszę czekać nawet 20 sek :/

HuleLam
13-02-2010, 09:04
to ciekawe, bo ja kupiłem lampę używaną i po kilku sesjach zacząłem odnosić wrażenie, że mi coraz szybciej połyka baterie, bo i czas ładowania się zwiększa.
Jak na początku mi ładowała po 3-4 sek tak teraz muszę czekać nawet 20 sek :/

Bo baterie są rozładowane?
zdRAWki

Bilans
13-02-2010, 21:04
dlatego mówię, że ssie mi baterie jak poje***. Na jedną imprezę potrzebuję przynajmniej 3 zestawów baterii. Wcześniej spokojnie mogłem robić po 300 zdjęć i nie było problemu - nawet z ładowaniem. Teraz 20 zdjęć i kończy się zabawa

basala
13-02-2010, 21:09
[...]Na jedną imprezę potrzebuję przynajmniej 3 zestawów baterii. Wcześniej spokojnie mogłem robić po 300 zdjęć i nie było problemu - nawet z ładowaniem. Teraz 20 zdjęć i kończy się zabawa Masz na myśli baterie czy akumulatorki?