PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktokolwiek używa tych funkcji ?



pachura
02-11-2009, 21:29
Czy ktokolwiek używa tych funkcji aparatu ? Mi wydają się zbędne, ale może dzięki Waszym sugestiom zacznę ich używać...

1. A-DEP (z tego co rozumiem, próbuje zachować ostrość między skrajnymi punktami AF - raczej mało przydatne ?)
2. Metering modes inne niż Evaluative metering (hmmm, jeśli aparat źle pomierzy światło, to chyba łatwiej zrobić korektę ekspozycji ?)
3. Color space: Adobe RGB (przy RAW-ach nie ma to chyba znaczenia ?)
4. Highlight tone priority (strzela z dwa razy mniejszym ISO i cyfrowo rozjaśnia cienie - lepiej to zrobić w postprocessingu ?)
5. Przycisk DOF preview (chyba nigdy nie zrozumiem do czego to...)

Dzięki !

iso
02-11-2009, 21:51
1. A dep - hmm ja wole mieć małą GO :D
2. mówisz o centralnym, ważonym, spot?
3. podobno do druków się używa
4. tego też nie rozumiem :)
5. aparat domyka przysłonę do żądanej wartości po prostu

zaitsev
02-11-2009, 22:10
1. A-DEP nie
2. Metering modes inne niż Evaluative metering Tak, spot. Bardzo często.
3. Color space: Adobe RGB nie, sRGB.
4. Highlight tone priority nie.
5. Przycisk DOF preview To podgląd głębi ostrości. Mi się czasem w studio przydaje przy różnych eksperymentach.

qb4hkm
02-11-2009, 22:11
1. nie używam, ale potrafię sobie wyobrazić zastosowanie
2. bluźnisz... albo nie umiesz się posługiwać chociażby spotem...(przydał by się multispot :-D)
3. j.w. do zastosowań DTP
4. czasem używam... ale czy To działa tak jak opisałeś? hmm... zawsze wydawało mi się, że zmienia troszkę parametry pracy pomiaru światła chyba...
5. W cyfrze może się wydawać zbędna, ale nie wyobrażam sobie pracy z filtrami polaryzacyjnym i połówkowymi bez DOF....

Krzychu
02-11-2009, 22:22
Czy ktokolwiek używa tych funkcji aparatu ? Mi wydają się zbędne, ale może dzięki Waszym sugestiom zacznę ich używać...

1. A-DEP (z tego co rozumiem, próbuje zachować ostrość między skrajnymi punktami AF - raczej mało przydatne ?)
2. Metering modes inne niż Evaluative metering (hmmm, jeśli aparat źle pomierzy światło, to chyba łatwiej zrobić korektę ekspozycji ?)
3. Color space: Adobe RGB (przy RAW-ach nie ma to chyba znaczenia ?)
4. Highlight tone priority (strzela z dwa razy mniejszym ISO i cyfrowo rozjaśnia cienie - lepiej to zrobić w postprocessingu ?)
5. Przycisk DOF preview (chyba nigdy nie zrozumiem do czego to...)

Dzięki !

1. Nie
2. Nigdy nie używam Evaluative metering - zdecydowanie najgorszy tryb pomiaru światła.
3. Mam ustawione Adobe ale jako że robie tylko RAW to i tak bez znaczenia.
4. Nie.
5. Zdarzało mi się, przycisk DOF preview służy do preview DOF, nie wiem czego tu można nie rozumieć...

zbyszekjan
02-11-2009, 22:35
1. Nie
2. Rzadko
3. Robię w RAW
4. Nie
5. Czasami

tezmarek
02-11-2009, 23:35
1. Nie - zamiast tego ewentualnie 5. W starych Canonach było chyba DEP (bez A) i mam wrażenie, że było bardziej użyteczne.
2. Czasami.
3. Nie używam.
4. Używam przy b. dużych kontrastach, gdy widzę, że mam sporo przepałów i gdy zależy mi na szczegółach w światłach. Chyba oprócz niedoświetlenia/rozjaśnienia wywołuje za pomocą innej krzywej (mniej stromej w zakresie jasnych partii?). Gdyby nie szumy które mocno wzmacnia, to używałbym znacznie częściej.
5. Czasami (na analogu używałem dużo częściej).

maczekg
03-11-2009, 00:37
To ja się wyłamię trochę :)
1. Tak - potrafi powiedzieć Ci, jak bardzo musisz przymknąć obiektyw, żeby było ostro w porządanym zakresie, jeśli ten nie ma skali DOF. Wtedy wracam do M lub Av :)
2. Tak - rzadko evaluative, najczęściej partial lub spot, czasem C/W. Nie lubię trzaskać tak długo aż przesunę odpowiednio histogram :)
3. sRGB, choć głównie raw.
4. Nie mam tego w 30D albo nie wiem, że mam :)
5. Czasami - można podejrzeć, na ile zmieni się rozmycie tła przy przymknięciu (vide p.2).

pozdro
maca

airhead
03-11-2009, 01:19
1. nie, ta funkcja po prostu nie działa, chyba nawet Canon się do tego przyznawał
2. tak, wszystkie - najczęściej centralnie ważony
3. nie, RAWy
4. u mnie chyba tego nie ma, albo nie znalazłem
5. to byłaby przydatna funkcja, ale niestety nie na standardowych super jasnych matówkach

a używa ktoś Direct Print? :D

barman_pl
03-11-2009, 02:59
1. nie, ta funkcja po prostu nie działa, chyba nawet Canon się do tego przyznawał...
:shock: - chyba "forumowy mądrala" dobrze swojej puszki nie poznał :D

ps. żeby nie było - w staruszku 10D działa...

Pozdr.

Kolaj
03-11-2009, 07:23
1. Nie
2. Spot - często, Evaluative - dość często, pozostałe - sporadycznie/w ogóle
3. Mam ustawione sRGB bo nie lubię podkreślnika w nazwach plików, ale robię w RAW-ach i wywołuję do AdobeRGB
4. Nie, ale aparat z tą funkcją mam od przedwczoraj, więc być może się do niej przekonam
5. Nie

Dopisałbym jeszcze do ankiety jedną pozycję, której nie używam. Filmy, zielone kwadraciki i inne takie pierdoły pomijam.

6. AI Focus. Używacie?

Krzychu
03-11-2009, 07:27
6. AI Focus

Zdecydowanie :) Jedna z bardziej nie działających tak jak trzeba rzeczy w puszkach Canona (parę razy zdarzyło mi się przez przypadek).

MacGyver
03-11-2009, 09:21
1. Nie, parę razy, kilka lat temu sprawdziłem jak to działa i od tego czasu nie używam wcale
2. Oczywiście
3. Nigdy, kiedyś tylko przez pomyłkę włączyłem i fociłem tak jeden dzień :-)
4. Tak, do zdjęć sportowych
5. Tak, nawet dość często. Z podpiętą lampą przycisk ten robi "latare" i to też się czasami przydaje :-)

remol71
03-11-2009, 09:32
1. Kiedyś to było tak, że ustawiało się ostrość na pierwszy punkt, potem na drugi i automatyka dobierała przysłonę i dystans aby uzyskać właściwą GO pomiędzy punktami. Teraz nad tym się nie da zapanować bo udział biorą wszystkie punkty AF co nie ma sensu z założenia.
2. Matrycowego używam tylko przy błysku dopełniającym lampą. Poza tym uważam ten pomiar za nieprzewidywalny, niepowtarzalny, a przez to nieprzydatny.
3. RAW
4. Bzdura jakaś, wodotrysk dla małoletnich.
5. Ja tam nic nie widzę po wciścnięciu tego przycisku. Jest ale jak by go nie było.
6. Nawet nie wiem co to jest :D

quail
03-11-2009, 10:36
5. Ja tam nic nie widzę po wciścnięciu tego przycisku. Jest ale jak by go nie było.

Włącz tryb Av, ustaw f/16 i wtedy wciśnij... ;-)

siudym
03-11-2009, 10:47
1. Nigdy :)
2. Różnie :)
3. Nie
4. Nie mam w 20D
5. Czasami, głownie w przypadkach, gdy chce zobaczyc z ciekawosci ile bede widzial po podpieciu np. jakiegos tele Samyanga z TC w F16 :) A i czasami dla sprawdzenia jak wyostrzy mi sie tło przy domykaniu.

gervee
03-11-2009, 11:06
1. A-DEEP - chyba nigdy nie użyłem;
2. Rożne tryby pracy światłomierza jak najbardziej
3. Nie tykam
4. Niekiedy używam - choć jak się zapomni, ze się włączyło to można się zdziwić, że tak działa światłomierz
5. Tak, używam do podglądu czy jest na tyle ostro jak chcę gdy zdjęcie z małą GO

Janusz Body
03-11-2009, 11:10
1. nie bo w moim aparacie tego nie ma

2-5. Jak najbardziej tak. Po to są, żeby je używać - wręcz nie wyobrażam sobie życia bez tych funkcji :)

re. 3 - robię w RAWach ale mam ustawione AdobeRGB - daje mi to (na moim monitorze) w połączeniu z faststonem szybki podgląd RAWów od razu w pełnym gamucie. Faststone wyświetla to co jest "zaszyte" w RAWie a toto jest wg ustawien aparatu.

6. AI Servo - tak aczkolwiek sporadycznie.

yerzu
03-11-2009, 11:21
1. Mój aparat tego nie ma
2. Tak, przeważnie używam spota (95%) czasem coś innego
3. Robię RAW
4. Mój aparat tego nie ma
5. Z lampą na grillu jak zgubię dekielek :)
6. Nie mam takiego trybu af'a w swoim body

milcze
03-11-2009, 11:32
1-4 nie

5 praktycznie zawsze przy stockach do sklepu www

KMV10
03-11-2009, 11:54
1. Nie
2. Tak, spot często
3. Nie
4. Nie, unikam jak mogę
5. Tak, niekiedy
6. Tak

dazz
03-11-2009, 11:55
1. Raczej bzdura, w życiu nie użyłem
2. Nie wiem jak można nie korzystać z różnych pomiarów światła!
3. Zdarzyło mi się używać
4. Nie używam, ale rozumiem, że niektórym może się to przydać
5. Używam
6. Praktycznie nie używam, z doświadczeń własnych (i innych chyba też) ten tryb zachowuje się niestety nieobliczalnie

Kolaj
03-11-2009, 12:02
6. AI Servo - tak aczkolwiek sporadycznie.AI Servo to ja też, ale chodzi o AI Focus. To jest coś pomiędzy One shot a Servo. Dla mnie zbyt trudne ;)

Terek
03-11-2009, 12:15
Witam

1. nie
2. bardzo czesto
3. tylko sRGB
4. nie
5. nie
6. AI Focus - nie posiadam takiej funkcji

gervee
03-11-2009, 12:16
AI Focus to coś co przydałoby się przy fotografowaniu rozbrykanych dzieci? AI Servo nie wyrabia ;) ze śledzeniem zbyt blisko poruszającego się obiektu.

Janusz Body
03-11-2009, 12:31
AI Servo to ja też, ale chodzi o AI Focus. To jest coś pomiędzy One shot a Servo. Dla mnie zbyt trudne ;)

Mój aparat jakiś dziwny jest ;-) Nie mam A-DEP, nie mam AI Focus (tylko dwa tryby One Shot i AI Servo). Tego zielonego też nie ma - wybrakowany jakiś ;-)



AI Focus to coś co przydałoby się przy fotografowaniu rozbrykanych dzieci? AI Servo nie wyrabia ;) ze śledzeniem zbyt blisko poruszającego się obiektu.

A opcje w menu próbowałeś - te dotyczące sposobu śledzenia - sporo tam tego :-)

gervee
03-11-2009, 12:44
A opcje w menu próbowałeś - te dotyczące sposobu śledzenia - sporo tam tego :-)

Nie siedzę teraz w zasięgu aparatu (a menu nie znam na pamięć - mea culpa :() więc dopiero po wzięciu go w rękę zobaczę czy coś jest tam co może pomóc ;). O ile sobie przypominam to ustawień było dość sporo.

Kolaj
03-11-2009, 13:12
Mój aparat jakiś dziwny jest ;-) Nie mam A-DEP, nie mam AI Focus (tylko dwa tryby One Shot i AI Servo). Tego zielonego też nie ma - wybrakowany jakiś ;-)I do tego pewnie jeszcze straszna cegła ;)

arturs
04-11-2009, 00:55
a ja zapytam o coś takiego..
piszecie że macie ustawione RAW i wtedy wszystko jedno czy AdobeRGB czy sRGB? ale czy tak jest na pewno - że to ma znaczenie tylko w jpgach?? jeśli tak to po co w RAWach zmienia się też nazwa pliku?

Diabel03
04-11-2009, 08:59
Zapewne ma znaczenie w zaszytym jpgu w rawie

Janusz Body
04-11-2009, 10:02
Zapewne ma znaczenie w zaszytym jpgu w rawie

Dokładnie tak. Zaszyty jpeg jest zapisywany z wszystkimi ustawieniami aparatu. Zaszyty jpeg jest wyświetlany przez wiele przeglądarek np. FastStone i poustawianie wszystkiego (Saturacja, ostrość, przestrzeń, itp..) ma znaczenie bo przeglądając RAWy łatwiej zobaczyć czego można się spodziewać po obróbce.

pan.kolega
06-11-2009, 07:05
1. A-DEP nigdy

2. Wszystkie mody, evaluative zbyt często ustawione przez lenistwo, ale nieprzewidywalne, tak samo jak Auto WB

3. Color space: tag sRGB, RAW

4. Highlight tone priority: czasem z rzadka

5. DOF preview : nie działa, od tego jest Live View

6. AI Focus bardzo rzadko, ale chyba zacznę prawie zawsze, bo okazuje się, że to teraz działa całkiem nieźle.