PDA

Zobacz pełną wersję : Współpraca 580 z fotocelą



hekselman
28-10-2009, 17:19
Jak w temacie: nie mam fotoceli a na pewno ktoś robił eksperymenty tego typu.
Do lampy serii Ex zapinamy w stopkę najzwyklejszą fotocelę no i ....?
Wyzwoli ją błysk np lamp studyjnych?
Podczerwień?
Daje się ustawić podział mocy?
Wyzwolić błysk stroboskopowy?
jak koledzy robili podobne eksperymenty - poproszę o info

paproszek_na_kredensie
28-10-2009, 23:50
Tak - ja próbowałem.

Po jednym wyzwolonym błysku lampa zamiera / zawiesza się.

hekselman
29-10-2009, 19:07
O fu...
Już cię lubię BARDZIEJ :-) - oszczędziłeś mi wydatku na fotocelę celem "experymętu". A walczyłeś może z tematem: jak zatrudnić posiadaną lampę sytemową do pracy z lampami studyjnymi? No - "żeb" dawała pojedynczy błysk np z dzieloną mocą ( w trybie manual). Bo: po co kupować jakieś "dopałki" typu slave jak można byłoby zmusic/wyzwolić błysk fotocelą lub kabelkiem z dobrej, systemowej lampki Canona?
Leży toto i się marnuje...
Jakbyś chciał pogadac (ja też z 3m) - zapraszam.
I - jestem twoim dłużnikiem :-)

MarcinG
29-10-2009, 19:53
Po jednym wyzwolonym błysku lampa zamiera / zawiesza się.
Czy jest to standard? tzn czy tak dzieję się zawsze i każdemu bez względu na rodzaj fotoceli?

stroos
29-10-2009, 23:13
Raz sie dzieje raz nie. Mialem to samo z radiowkami chinczykami. Z PT-04 pracowala bardzo ladnie, a z innym modelem wieszala sie.

mxw
30-10-2009, 00:09
Do lampy serii Ex zapinamy w stopkę najzwyklejszą fotocelę no i ....?
Wyzwoli ją błysk np lamp studyjnych?
oczywiście, a dlaczego miałby nie wyzwolić? :roll:


Daje się ustawić podział mocy?
tak jak normalnie w trybie manualnym lampy: 1/1, 1/2, 1/4 itd.
wszystko ustawiasz tylko na 'pleckach' lampy.

ale oczywiście z lampami, które nie mają trybu ręcznego (380ex, 420ex itp.) nie da się w ten sposób pracować. nawet wyzwolenie fotocelą pewnie będzie wątpliwe (pewnie tylko pełna moc 1/1).



Wyzwolić błysk stroboskopowy?
raczej nie - do stroboskopu wymagane jest dłuższe wyzwolenie lampy (np. na body czasem kilku sec.), a fotocela daje tylko pojedyncze krótkie odpalenie.


Po jednym wyzwolonym błysku lampa zamiera / zawiesza się.
uuuaaa, nie dobrze.
a na pewno stopka nie zwierała jakiegoś z dodatkowych 4 styków TTL w stopce lampy canona? bo takie zwarcie może być dość niebezpieczne. do tego nasze lampy są wrażliwe na polaryzację wyzwalacza (fotoceli), ale wtedy w jedną stronę po prostu wcale nie działa, a w drugą 100% dobrze.


jak zatrudnić posiadaną lampę sytemową do pracy z lampami studyjnymi? No - "żeb" dawała pojedynczy błysk np z dzieloną mocą ( w trybie manual).
ale o sooo chodzi? :wink:

żeby lampy studyjne wyzwalać lampą canona zapiętą na body?
nie ma najmniejszego problemu, często tak właśnie robię w studio (żeby nie mieć plączących się kabelków). zapinasz lampę na aparat, włączasz tryb manualny, ustawiasz 1/128 mocy, odwracasz palnik do tyłu żeby mieć minimalny wpływ na ekspozycję - i jechane, lampka wyzwala całe oświetlenie w studio. :cool:

a odwrotnie?
żeby lampy studyjne wyzwalały lampę canona?
też można (tryb M) tylko po co? przecież taka lampka bateryjna wygląda jak kichnięcie mrówki przy normalnych lampach studyjnych (250, 500Ws i więcej) więc to chyba nie ma sensu...

hekselman
30-10-2009, 01:16
Wersja "odwrotnie" :-)
Czasem potrzebne jest mi to ... kichnięcie i chcę użyć już posiadanej lampy.
Z tym że teraz to już nic nie wiem - bo są dwie przeciwstawne wersje: da się i nie da się.
Ma ktoś przykład praktycznie działającej fotoceli?

mxw
30-10-2009, 02:16
Wersja "odwrotnie" :-)
Czasem potrzebne jest mi to ... kichnięcie i chcę użyć już posiadanej lampy.
imho da się bez problemu 8-)
chciałem to nawet teraz sprawdzić na swojej fotoceli żeby być pewnym na 100% ale okazało się, że nie mam w domu odpowiedniej gorącej stopki... (obecnie fotocela wyzwala lampę kabelkiem)

wg mnie da się pod pewnymi warunkami:
1. stopka nie zewrze żadnych styków w lampie poza tym głównym do wyzwalania
2. polaryzacja fotoceli będzie zgodna z polaryzacją lampy
3. wszystko zostanie wcześniej przetestowane :roll:

hekselman
30-10-2009, 11:47
Zaczynam sie uczyć o fotocelach.
Więc jest tak: większość tych dostępnych przeznaczona do lamp starego typu nie wymaga zailania własnego bo bierze napięcie z lampy.Starszego typu lampy dawały na stykach zwieranych sporo - rzędu 150V - stąd fotocela miała z czego się zasilić. Nowoczesne lampy przeznaczone do współpracy z cyfrówkami mają na stykach wyzwalających - czyli tych pod które podpina się fotocelę - ok 5V. Mało - jesli ma się zasilić fotocelę nastawioną na wysokie napięcia. To również może być przyczyną problemów i to wyjaśnia dlaczego radiówki (z autonomicznym zasilaniem) wyzwalają bez problemów.
Czy ktoś zna fotocelę z bateryjką?
Taka na bank bedzie chodzić.
Inne sugestie?

profi666
02-11-2009, 20:25
Mialem problem ze zwieszaniem fotoceli przy 430ex - fotocela pod stopke lampy taka jak na zdjeciu ponizej.
-
https://canon-board.info/imgimported/2009/11/210398879_o-1.jpg
źródło (http://img.auctiva.com/imgdata/1/0/7/2/9/4/2/webimg/210398879_o.jpg)
Sprzedawca twierdzil ze powinna dzialac a mi sie trafila wadliwa sztuka po prostu...W kazdym razie, jak nie dziala to rozwiazanie jest calkiem proste - kostke nalezy otworzyc i w odpowiednim miejscu dolutowac rezystor i kondensator. W sieci gdzies sa opisy ( nie jestem pewiem ale chyba na elektroda.pl cos bylo) . Jesli choc raz w zyciu trzymales w rece lutownice to taka modyfikacja zajmie nie wiecej niz 10 minut. btw, jak sie nie spieszy to polecam zakup z HK - zaplacilem 5 euro za foltocele z przesylka :)

paproszek_na_kredensie
04-11-2009, 11:17
Próbowałem swojego czasu zmusić do współpracy następujący zestaw:

- 580 exII na body
- 430 exII na fotoceli
- 2 x CY200K (wbudowana fotocela)

I tak jak mówiłem - wszystko zadziałało, ale tylko raz po czym 430tka na fotoceli zaniemówiła doszczętnie. Dopiero wyłączenie i ponowne włączenie przywróciło ją do działania.

Kolejna próba to zamiana lamp systemowych miejscami - 430 na sankach, 580 na fotoceli. Efekt dokładnie ten sam.

Kombinacje z fotocelą poczyniłem dlatego, że próby odpalenia wszystkich lamp w szeregu 580 (master) -> 430 (slave) -> studyjne nie powiodły się z powodów przedbłysków pomiarowych, które desynchronizowały całą operację.

Swoją fotocelę kupiłem na Allegro gdzie napisane było, że działa ze wszystkimi rodzajami lamp systemowych. Zapomnieli dodać, że tylko raz. Napisałem notkę reklamacyjną - zaproponowali odesłanie i zwrot pieniędzy, ale nie doszło do tego.

Fotocela leży u mnie na półce w oryginalnym kartoniku. Jak ktoś ma ochotę przygarnąć za symboliczne piwko to zapraszam do Gdańska po odbiór.

Po ogólnym rozeznaniu w temacie doszedłem do tego, że jedynym patentem na wyzwolenie wszystkich pożądanych przeze mnie błysków jest zakup nadajników / odbiorników radiowych.

Co też w najbliższym czasie uczynię...

mxw
04-11-2009, 15:02
większość tych dostępnych przeznaczona do lamp starego typu nie wymaga zailania własnego bo bierze napięcie z lampy.Starszego typu lampy dawały na stykach zwieranych sporo - rzędu 150V - stąd fotocela miała z czego się zasilić. Nowoczesne lampy przeznaczone do współpracy z cyfrówkami mają na stykach wyzwalających - czyli tych pod które podpina się fotocelę - ok 5V. Mało - jesli ma się zasilić fotocelę
a wiesz, że ty masz rację ;)

swoją fotocelę wykorzystuję ze stara lampą nissin mającą na stopce od 160 do 260V (w zależności od stanu baterii). z powodu tego napięcia nigdy nie używałem jej inaczej, tzn. na aparacie (fotocela przyklejona na stałe) - i sprawuje się to doskonale.

pozostaje więc faktycznie do nowoczesnych "niskonapięciowych" speedlitów szukać fotoceli z bateryjką albo przestudiować schematy z www.elektroda.pl, gdzie jest ich od groma, i są do tego dość prościutkie. :cool:

marcelch
30-12-2009, 13:38
Ja też dodam swoje trzy grosze. Próbowalem fotocele z 580exII i rezultat podobny jak u mojego przedmówcy czyli: po pierwszym blysku lampa zamiera trzeba bylo ją wylączyć i na nowo wlączyć tylko po to żeby raz blysla. Kupilem fotocele w P-ń w Fotodura nie bylo żadnego problemu z oddaniem niekompatybilnego urządzenia. Dodam, że fotocela dzialala z innymi lampami bez problemu.

mastercheat
15-03-2010, 20:48
Panowie właśnie zrobiłem przypadkiem mega odkrycie :)

Podobnie jak wy zakupiłem fotocelę. Wcześniej nie czytałem na ten temat nigdzie i nie sądziłem że mogą być problemy.

Zadowolony ze przyszła zapiąłem do 580 EXII błysnąłem lampą wbudowana w aparat i poszło. Niestety drugi błysk już nie. Czyli klasyczny zawias lampy Dopiero wyłącznie i włączenia lampy pomaga...

ale....

Jako ze kupowałem tez kabelek PC-PC postanowiłem zrobić mały eksperyment. nie zapiąłem 580 przez stopkę do fotoceli, tylko przez kabelek PC-PC. i wygląda na to że odpala za każdym razem! i nic się nie wiesza.

Wić jak ktoś ma taką fotocelę i kabelek PC-PC to proszę o sprawdzenie i potwierdzenie.
Bo jak coś to wystarczy dokupić PC-PC za 18 zł i no i mamy sprawną fotocelę (przynajmniej do 580 EXII ;))

MaciekH
17-03-2010, 15:43
Przecież to temat/problem znany i stary jak świat. Większość fotocel, ma sanki skonstruowane tak, że ich dolna część (wokół środkowego, wyzwalającego pina) jest wykonana z metalowu czy jakiejś blaszki (w każdym bądź razie z przewodnika), które zwiera pozostałe piny lamp 430/580ex i przez to lampy po jednym błysku się "wieszają" Wystarczy odizolować to tak, żeby piny się nie zwierały i wszystko działa.

mastercheat
17-03-2010, 16:40
Przecież to temat/problem znany i stary jak świat. Większość fotocel, ma sanki skonstruowane tak, że ich dolna część (wokół środkowego, wyzwalającego pina) jest wykonana z metalowu czy jakiejś blaszki (w każdym bądź razie z przewodnika), które zwiera pozostałe piny lamp 430/580ex i przez to lampy po jednym błysku się "wieszają" Wystarczy odizolować to tak, żeby piny się nie zwierały i wszystko działa.

Kurcze jakoś nigdzie nie wygooglowałem... Bardziej krąży teoria o tym że 580 ma za małe napięcie.
zresztą po tym wątku widać, że nie jest to wiedza powszechna ;)

MaciekH
17-03-2010, 18:24
krąży teoria o tym że 580 ma za małe napięcie.
za małe na co? skoro przez złącze PC działa, tzn, że z napięciem chyba wszystko jest ok, nie?



zresztą po tym wątku widać, że nie jest to wiedza powszechna ;)
po tym wątku widać, że nikomu się nie chce czytać starszych tematów gdzie temat był wałkowany:P

mastercheat
17-03-2010, 22:25
za małe na co? skoro przez złącze PC działa, tzn, że z napięciem chyba wszystko jest ok, nie?


Właśnie dlatego mnie to zastanawiało. Gdzieś wyczytałem że komuś tak odpowiedział sprzedawca fotoceli. Że nie wyzwala, bo jest zasilana ze stopki, a 580 ma tylko 5V i to jest za mało. Na elektrodzie i innych strona można znaleźć całe multum schematów jak przerobić aby działało... :) a tu okazuje się ze wystarczy kawałek taśmy klejącej...

Ja uznałem po prostu (pewnie błędnie), że na wyjście PC idzie osobne wyjście przez jakiś dodatkowy układzik, niż na stopkę.

MaciekH
18-03-2010, 03:56
Ja uznałem po prostu (pewnie błędnie), że na wyjście PC idzie osobne wyjście przez jakiś dodatkowy układzik, niż na stopkę.

Być może tak jest, niemniej jednak zwarcie środkowego i bocznego pina na stopce też wyzwoli błysk, a taka jest funkcja gadżetów zakładanych na stopke lamp;)

paproszek_na_kredensie
18-03-2010, 10:21
Przecież to temat/problem znany i stary jak świat.

Ten temat też jest stary jak świat. Było się mądrować jak szukaliśmy rozwiązania. Teraz jak już ktoś je znalazł to mówisz : "No przecież to oczywiste".

Uwielbiam Cię.

MaciekH
18-03-2010, 15:12
Lepiej późno niż później nie?!;) Zwłaszcza że rozwiązanie nieco łatwiejsze niż lutowanie itp.

Daj adres to Ci autograf wyśle:P

Swid
25-03-2010, 16:31
witam a czy ktoś może napisać jak wyzwolić błysk stroboskopowy kiedy lampa nie jest na aparacie? kablem pc-pc nie da rady, phottixem też nie. Co muszę kupić żeby zadziałało?

sebcio80
25-03-2010, 16:43
phottix podłączony był do stopki lampy?

sadi31
07-04-2010, 16:45
Lampa 580 nie zadziała z fotocelą gdyż ma blokadę błyśnie tylko raz a potem się zawiesi i zero zabawy.
Lampa z kablem PC zadziała w trybie manual zadziała wyzwoli błysk
Lampa z kablem TTL wiadomo full opcja
dobra fotocela 50 zł ( oddałem do sklepu)
kabel PC-PC 5m - 20 zł ( działa)
kabel TTL - oj zależy od długości ale wydatek rzedu 175 zł
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Panowie właśnie zrobiłem przypadkiem mega

Wić jak ktoś ma taką fotocelę i kabelek PC-PC to proszę o sprawdzenie i potwierdzenie.
Bo jak coś to wystarczy dokupić PC-PC za 18 zł i no i mamy sprawną fotocelę (przynajmniej do 580 EXII ;))

skoro podpiąłeś kabel pC -PC ja tk mam to fotocela nie jest Ci potrzebna gdyz błysk wyzwalasz kablem.

mastercheat
07-04-2010, 17:18
skoro podpiąłeś kabel pC -PC ja tk mam to fotocela nie jest Ci potrzebna gdyz błysk wyzwalasz kablem.


Tylko że podpiąłem kabelek pc-pc nie do body tylko do kostki z fotocelą :roll: a drugi jego koniec do lampy.

a fotocela po to, żeby mi kabel przy robieniu fotek nie dyndał przy aparacie.

misieek
20-04-2010, 22:36
Dobra,
to kwestia tego że lampa się po błysku zawiesza jest spowodowana:
- niskim napięciem lampy ?
- zwarciem styków od lampy przy stopce od fotoceli?

Jeśli jest to związane niskim napięciem lampy to gdzie znajdę schemat jak ją przerobić (nie moge znależć :()

MaciekH
21-04-2010, 02:23
Czemu nie sprawdzisz czy po odizolowaniu styków będzie działo? Będziesz miał swoją odpowiedź a jednocześnie rozwiązanie problemu bez dłubania w lampie czy wchodzenia w koszty i taką opcję ja, nauczony doświadczeniem, obstawiam i polecam;)

fmagik
29-04-2010, 23:10
dzięki za podpowiedz, ja właśnie walczę z tym problemem, wyczytałem że 430 [M i HSS] zapięta na aparat i 580II [M] z fotocelą można osiągną czasy 1/2000 [1/4000]
"Lampa w trybie hss wyzwala drugą lampę na fotoceli w momencie, gdy migawka zaczyna się otwierać. Błysk tej drugiej lampy jest na tyle długi, że trwa dłużej niż czas cyklu migawki (od otwarcia do całkowitego zamknięcia), przez co druga lampa robi sztuczne "światło zastane", którego siłę regulujemy skracając czas (bo na 1/1000 światło jest 4x mocniejsze niż na 1/8000)"
kostkę niestety mam bez wejścia PC :(
próbowałem również z starą lampą toshiba320 :) dziwne że fotocela odpala gdy 430 ustawę na 1/1?
wypróbuję ten sposób z odizolowaniem styków lampy > zobaczymy czy to "obudzi" 580II?

MaciekH
29-04-2010, 23:38
dziwne że fotocela odpala gdy 430 ustawę na 1/1

A przepraszam, co w tym dziwnego? Czy może czegoś nie rozumiem?

misieek
29-04-2010, 23:43
A przepraszam, co w tym dziwnego? Czy może czegoś nie rozumiem?

Że jej nie zawiesza autor miał chyba na myśli.

MaciekH
29-04-2010, 23:52
Tzn że gdy 430 jest na 1/2 to łapie zawiechę a w tych samych okolicznościach gdy się ją ustawi na 1/1 działa poprawnie? Jeśli tak to faktycznie dziwne...

cYnik
13-05-2010, 11:33
małe odświeżenie.

zwarcie styków nie jest powodem niedziałania.
Wymieniłem już jedną fotocelę, która wyzwalała tylko jeden błysk, i w kolejnej dzieje się to samo.
I to nie tylko z 430 ex II, ale też ze starą lampą z małym napięciem, z plastikową stopką i jednym pinem - tam chyba nie ma czego zwierać, nie? ;)

Dlatego zostaje opcja za małego napięcia dawanego fotoceli.

Jeśli ktoś ma informacje gdzie można dostać fotocelę, która zadziała z takimi lampami - będę bardzo wdzięczny za cynk.

pzdr

MaciekH
13-05-2010, 15:32
http://www.fotocela.sklepna5.pl/towar/3/fotocela-mif-20.html

Nie mniej jednak zainwestowałbym w jakieś radiowe wyzwalacze...

cYnik
13-05-2010, 16:35
no właśnie problem w tym, że mam chińczyka pt-04 (ale nie photix, tylko -> http://allegro.pl/item1009908503_wyzwalacz_radiowy_pt_04_lamp_na_gor aca_stopke.html), ale okazał się niesynchronizującym bublem :/
Droższy wyzwalacz będę nabywał nieco później, ale nie wiem właśnie też czy Pixel Knight współgra po updejcie z 400d, z kolei cactusy zniechęcają swym czasem synchronizacji. Poza tym raczej nie planowałem kupna kilku odbiorników, tylko właśnie jeden + fotocele. I bądź tu człowieku mądry ;)

Fakt faktem MIF + kostka + przewód wyjdzie sporo porównując do tanich radiówek.

grrrr :/