PDA

Zobacz pełną wersję : ETTL w kościele?



RICO
27-10-2009, 19:40
Witam!
Dawno mnie tu nie było,ale do sedna.
Myślę powoli o fotografii ślubnej i chciałbym sprawić sobie w końcu jakąś lampę.
Niestety fundusze ograniczone,więc w związku z tym zostaje mi coś tańszego.
Pytanie teraz,czy focąc w kościele używacie ETTL-u?
Czy to jest konieczne? Da rade na manualu?

merger
27-10-2009, 21:19
focac w kosciele staram sie robic zdjecia bez lampy. nikt nie lubi jak sie mu blyska na prawo i lewo.

AMMarshall
27-10-2009, 21:25
...Rico, jakby nie patrzeć, to jest reportaż, a tu nie ma zbyt dużo czasu na eksperymenty z M.

Ja błyskam w takich przypadkach (99%) korzystając ETTL.

MM-architekci
27-10-2009, 21:25
moze i da sie obidy ustawic lampe tak zeby nie trzeba bylo poprawic parametrow , ale zyczenia powodzenia , tracisz czas na walke ze sprzetem zamiast skupic sie na czyms innym , o ile nie chcesz klepac tandety to lepiej ciulaj dalej kase i zapomnij poki co o slubach

arturs
27-10-2009, 21:26
Witam!
Dawno mnie tu nie było,ale do sedna.
Myślę powoli o fotografii ślubnej i chciałbym sprawić sobie w końcu jakąś lampę.
Niestety fundusze ograniczone,więc w związku z tym zostaje mi coś tańszego.
Pytanie teraz,czy focąc w kościele używacie ETTL-u?
Czy to jest konieczne? Da rade na manualu?

focąc w kościele staramy się w ogóle nie używać lampy

HUBERTUS
27-10-2009, 21:27
zgadzam się z merger....
ja w kościele bardzo rzadko używam lampy
po pierwsze zdjęcia tracą na swoim charakterze i nie mają dla mnie już takiego klimatu
po drugie im jesteś w kościele mniej widoczny tym lepiej
a błyskając lampą na pewno będziesz rzucał się w oczy nie mówiąc już o przeszkadzaniu innym w uczestnictwie

sebcio80
27-10-2009, 21:28
ja kiedyś błyskałem, teraz już nie blyskam i blyskac nie bedę, nawet jak jest mega ciemno,

spokojnie mozesz blyskać bez ETTL - pod warukiem, że lampa nie bedzie na body, tylko bedzie stała gdzieś calą ceremonie w jednym miejscu

The Pretender
27-10-2009, 21:39
Tak jak napisał AMMarshall - to jest reportaż. Jeśli nie uchwycisz pewnych, ciekawych momentów, to może być lipa - pewnych chwil nie można powtórzyć. Jeśli już będziesz błyskał lampą to możesz nie mieć czasu na korygowanie ustawień - a poświęcając czas na korekcje możesz przegapić coś ciekawego :)

paproszek_na_kredensie
28-10-2009, 00:36
Ale ETTL działa tylko jak lampa ustawiona jest "w twarz"...

Ja nie wiem czy naparzanie młodym, księdzu, komukolwiek fleszem prosto w ryj jest mile widziane.

Używanie lampy w kościele - TAK, ale tylko jako światło odbite i dopełniające - wysokie ISO + 1/32 mocy na M i git.

sebcio80
28-10-2009, 00:40
Ale ETTL działa tylko jak lampa ustawiona jest "w twarz"...


ETTL działa zawsze, czy to lampa jest "na wprost" czy do gory, na bok, czy do tylu, czy na kablu 10 metrów od aparatu, czy to przez radio z nowymi PW

RICO
28-10-2009, 07:26
Dzięki panowie,dużo mi pomogliście.
Ale czy ustawiając palnik do góry ETTL aż tak jest potrzebny?
Przecież raz się lepiej odbije i doświetli,a raz gorzej.

AMMarshall
28-10-2009, 08:00
Przy ETTL lampa błyska dwa razy.
Pierwszy to błysk pomiarowy, drugi błysk już właściwy. Dlatego ten ETTL jest taki fajny, bo lampa/aparat same sobie biegusiem sprawdzają ile światła/jaka siła błysku potrzebna.

RICO
28-10-2009, 09:20
Przy ETTL lampa błyska dwa razy.
Pierwszy to błysk pomiarowy, drugi błysk już właściwy. Dlatego ten ETTL jest taki fajny, bo lampa/aparat same sobie biegusiem sprawdzają ile światła/jaka siła błysku potrzebna.


O kurcze,tego nie wiedziałem:oops:
Czyli do kościoła to tylko z ETTL,tak?
Nie patrzeć za tymi bez?

Tomeksad2
28-10-2009, 19:08
No tu jest tak fajnie opisane http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2421

I obowiązkowo jeżeli jeszcze nie czytałeś http://foto.jasiu.pl/index.html

MM-architekci
28-10-2009, 19:57
tylko ze czasem lampie odbija , doslownie , wiec focenie z lampa , odbijanie itd , jest ryzykowne , sala to pikus , ale w kosciele gorzej jak sie straci dobry moment

jacab1
30-10-2009, 09:17
Błyskać czy nie błyskać...? oto jest pytanie...
Jak delikatnie błysnę na wysokim ISO to mam później mniej roboty w PSie (oczywiście błyskam nie "w twarz")

sebcio80
30-10-2009, 13:46
to chyba zalezy od kościoła, ja przestałem błyskać właśnie z powodu, że z takimi zdjęciami było więcej roboty w PS. Głownie chodzi o balans bieli. A nakładki żółte na lampe, które nieźle spisują się na sali weselnej w kościele już średnio spelniaja swoja funkcje.

HuleLam
30-10-2009, 16:28
to chyba zalezy od kościoła, ja przestałem błyskać właśnie z powodu, że z takimi zdjęciami było więcej roboty w PS. Głownie chodzi o balans bieli. A nakładki żółte na lampe, które nieźle spisują się na sali weselnej w kościele już średnio spelniaja swoja funkcje.

Bo może nie powinieneś używać żółtych, tylko innych? Z obserwacji wiem, że wiele kościołów jest oświetlone "świetlówkami energooszczędnymi" lub (o zgrozo!) mieszaniną owych i halogenów + jeszcze światło z zewnątrz... brrr!
zdRAWki

sebcio80
30-10-2009, 17:15
swiatla zdarzaja sie rozne, sa tez coraz bardziej (niestety) popularne halogeny budowlane, ktore montowane sa w starszych kosciolach i swieca z gory na dol, tworzac cienie pod oczami i psuja ekspozycje, bo przod i tyl kosciala sa zulelnie inaczej oswietlone

nie wazne jednak co jest zrodlem swiatla w kosciele znacznie mniej roboty jest gdy sie nie blyska,

Vitez
30-10-2009, 18:56
No tu jest tak fajnie opisane http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2421

I obowiązkowo jeżeli jeszcze nie czytałeś http://foto.jasiu.pl/index.html

To, oraz : http://canon-board.info/announcement.php?f=11&a=20 + 'lampa w kościele' polecam.

Wypowiedź sponsorowana przez Punkt 3. Regulaminu.