PDA

Zobacz pełną wersję : RAW obróbka w digital photo professional a conwertowanie



kwakier
24-10-2009, 16:13
Od niedawna jestem użytkownikiem canona 500D, zrobiłem zdjęcia w rawie i obrobiłem je w w/w programie, aczkolwiek po przekonwertowaniu na tiff i jpeg straciły sie ustawienia sharpness z RAW i RGB, co za tym idzie efekt nie jest zadowalający. Zainstalowałem wersje 3,7,2 DPF-a oraz codeci do rawów wersji 1,5.
tutaj jest porównanie (z lewej podgląd RAWA, z prawej jpg):
http://kwakier.bytkow.net/nie.JPG

Czy znacie jakiś sposób, aby uniknąć tego efektu? Może jakieś inne sprawdzone programy do obróbki RAWów?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Merde
24-10-2009, 16:46
Ostrość jest ok, tylko ty nie oglądasz obrazka w wielkości 100%...

kwakier
24-10-2009, 22:38
na 100% też jest duża różnica, jak będę w domu to wrzucę obraz

Merde
24-10-2009, 22:46
na 100% też jest duża różnica, jak będę w domu to wrzucę obraz

Jeśli tak faktycznie jest (w co trochę powątpiewam), to przychodzi mi jedno do głowy - być może zbyt duża kompresja w jpegu zżera ostrość.

Feelip
24-10-2009, 23:34
Odnoszę dokładnie takie samo wrażenie jak Ty, w podglądzie DPP jakość lepsza niż po konwersji. Czekam na odpowiedzi...

kingi
18-11-2009, 17:35
To nie wrażenie. Tak jest. Albo DPP podostrza, albo ma świetne algorytmy skalujące, albo przeglądarka windowsowa jest do d.... Ja zapisuję jpgi z 90% jakością i też mydło.
pzdr

biesik
18-11-2009, 20:05
To nie wrażenie. Tak jest. Albo DPP podostrza, albo ma świetne algorytmy skalujące, albo przeglądarka windowsowa jest do d.... Ja zapisuję jpgi z 90% jakością i też mydło.
pzdr

Obraz w windowsie nie jest zgodny z color managmentem i prezentowany obraz nie jest filtrowany prze profil monitora. Oglądnij zdjęcie w PS
DPP jest super!

marekh
21-11-2009, 15:15
Ostrzenia musisz robić PO przekonwerowaniu pliku do rozmiaru docelowego.
Gdy plik jest do prezentacji na ekranie to ostrzysz w 100%, gdy do wydruku to w % zdjęcia=(rozdzielczość ekranu/rozdzielczość wydruku) * 100 % (dla standardowego monitora 96dpi i wydruku 350dpi przymuje się 25%, dla DPP ustaw rozmiar zdjęcia 50%). Takie ostrzenie daje najbardziej przewidywalny wynik przy wydruku.
Reasumując: gdy prezentujesz zdjęcie a potem je chcesz wydrukować, to proces konwersji do rozmiaru docelowego i ostrzenia musi być dla każdego zadania wykonany osobno.

Merauder
24-11-2009, 11:42
A ja upatruje innej przyczyny, ktora dla poczatkujacych w DPP jest dosc powszechna, mianowicie odszumianie. Jak pojechales za bardzo z suwakami odszumiania to ostrosc po wywolaniu ci poleci. Pisalem juz kiedys o tym, ze dobre efekty z odszumianem w DPP sa do wartosci max 6. Ja robie to juz na wyczucie w zaleznosci od wyostrzania i podbijania kontrastu, ale teraz w ost wersji DPP masz podglad odszumiania, a wiec na bierzaco mozesz sobie probowac poszczegolne wartosci dawac i zostawic kiedy efekt odszumiania bedzie wystarczajacy.

Nie zapominaj tez, ze DPP przenosi pewne parametry z puszki, w tym jest tez wlasnie odszumianie.

szwayko
24-11-2009, 12:46
W DPP nigdy nie odszumiam zwyklego szumu, bo niszczy obraz. Odszumiam jedynie kolor - czyli chrominancje - na 4-5 w skali do 20.
Ja u siebie nigdy nie mialem takich roznic albo ich nie zauwazylem. Do podgladu uzywam Adobe Bridge lub po prostu IrfanView. DPP - to u mnie glowny konwerter 99% zdjec za kolory i szybkosc.

Porownaj w 100% bo te sa pewnie zmniejszone - każdy program inaczej to robi, a niektor maja możliwość ustawienia w jaki sposób zmieszać do podglądu.

BelYaal
24-11-2009, 13:35
Zainstaluj chocby darmowy faststone, od razu fotki Ci sie wyostrza... drugi sposob... bierzesz to co podgladasz w tym "windowowym podgladaczu" i wez nacisnij przycisk w nim aby pokazalo na 100%, potem spowrotem przycisk do wpasowania w okienko i ... tada... jest ostro.
Inaczej mowiac... przegladarka windosowa tak dziwnie wygladza

Merauder
24-11-2009, 16:03
W DPP nigdy nie odszumiam zwyklego szumu, bo niszczy obraz. Odszumiam jedynie kolor - czyli chrominancje - na 4-5 w skali do 20.
[...]
Jestem zupelnie przeciwnego zdania, odszumiama luminancje i degradacyjnego dzialania na jakosc obrazu nie zauwazylem ,wrecz przeciwnie.

arrow
16-12-2009, 07:51
pytanie z innej beczki, czy jest sposób aby obejść weryfikacje rozdzielczości monitora przy instalacji DPP ?? do pracy w terenie od jakiegoś czasu używam notebooka ( ekran 10 cali przy max rozdzialce 1024x756 ) przy instalacji nowego DPP do obslugi RAW z 5d2 wywala mi ze program sie nie zainstaluje bo rozdzielczość jest niedopuszczalna

tezmarek
16-12-2009, 09:27
pytanie z innej beczki, czy jest sposób aby obejść weryfikacje rozdzielczości monitora przy instalacji DPP ?? do pracy w terenie od jakiegoś czasu używam notebooka ( ekran 10 cali przy max rozdzialce 1024x756 ) przy instalacji nowego DPP do obslugi RAW z 5d2 wywala mi ze program sie nie zainstaluje bo rozdzielczość jest niedopuszczalna

Czy ten notebook nie oferuje czasami wirtualnego ekranu w większej rozdzielczości? Ja miałem taką mozliwość w malutkiej Toshibie z końca ubiegłego wieku...

yellowpliszka
17-12-2009, 03:21
Ostrzenia musisz robić PO przekonwerowaniu pliku do rozmiaru docelowego.

Czyli suwaczek ostrosci na samym poczatku ustawic na '0', i ma to byc default czy w DPP czy w CS? A po calej zabawie z kolorami, kontrastami, zmniejszaniu, ostrzymy...

Merauder
17-12-2009, 08:56
Czyli suwaczek ostrosci na samym poczatku ustawic na '0', i ma to byc default czy w DPP czy w CS? A po calej zabawie z kolorami, kontrastami, zmniejszaniu, ostrzymy...
Zeby ci zamieszac to ja robie wlasnie wyostrzanie w DPP i jestem zadowolony, tyle tylko,ze ja pozniej juz nie robie zazwyczaj zadnej obrobki.

Merde
17-12-2009, 09:32
Wyostrzanie w DPP leci po całości obrazka, więc trzeba mocno uważać na wyższych czułościach.

Merauder
17-12-2009, 09:46
Wyostrzanie w DPP leci po całości obrazka, więc trzeba mocno uważać na wyższych czułościach.
Pelna zgoda, albo sie uwaza na wyostrzanie, albo sie potem odszumia.

Merde
17-12-2009, 10:02
Pelna zgoda, albo sie uwaza na wyostrzanie, albo sie potem odszumia.

Albo wyostrza dwuetapowo.

yellowpliszka
17-12-2009, 14:35
Wyostrzanie w DPP leci po całości obrazka, więc trzeba mocno uważać na wyższych czułościach.

Trudno by było ostrzyc miejscowo pedzelkiem, powiedzmy paresetek zdje ze ślubu. Wiec gdy tylko nie ma zbyt dużo szumow ja jadę po całym zdjęciu i to maszynowo. Robię to w CS, DPP do takich masowek chyba się nie nadaje.
Czy tylko ja tak robię?

Rozumiem ze główny problem z ostrzeniem polega na tym, aby zrobić to końcu wszytskich procesów. Wynikiem działania których, ewentualne znieksztalcenia w wyniku mogą zostać rowniez wystrzone przez co bardziej widoczne.

Czy ustawiony przeze mnie suwak w DPP czy Camera RAW na zero to odzwierciedlenie oryginalnej ostrosci z RAW?

Merauder
17-12-2009, 14:49
[...]
Czy ustawiony przeze mnie suwak w DPP czy Camera RAW na zero to odzwierciedlenie oryginalnej ostrosci z RAW?
Tak przynajmniej powinno byc.

Janusz Body
17-12-2009, 15:06
Trudno by było ostrzyc miejscowo pedzelkiem, powiedzmy paresetek zdje ze ślubu. Wiec gdy tylko nie ma zbyt dużo szumow ja jadę po całym zdjęciu i to maszynowo. Robię to w CS, DPP do takich masowek chyba się nie nadaje.
Czy tylko ja tak robię?

Tak, zapewne tylko Ty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dowolną akcję używać w batchu.
http://canon-board.info/showthread.php?t=19955 i opisana tam akcja to właśnie ostrzenie lokalne w automacie.




Czy ustawiony przeze mnie suwak w DPP czy Camera RAW na zero to odzwierciedlenie oryginalnej ostrosci z RAW?

A co to jest "oryginalna ostrość RAWa"? Nie ma czegoś takiego i tyle. Czarno-biały zapis luminancji, filtr AA, matryca bayera swoje wnoszą i to niestety w niedobrym kierunku.

EDIT: yelowpliszka - zacznij może trochę czytać ZANIM zadasz pytanie bo co rusz pytasz o rzeczy dość dokładnie opisane na forum i poruszane milion razy.

yellowpliszka
17-12-2009, 16:13
[QUOTE=Janusz Body;744138]Tak, zapewne tylko Ty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dowolną akcję używać w batchu.
http://canon-board.info/showthread.php?t=19955 i opisana tam akcja to właśnie ostrzenie lokalne w automacie.




A co to jest "oryginalna ostrość RAWa"? Nie ma czegoś takiego i tyle. Czarno-biały zapis luminancji, filtr AA, matryca bayera swoje wnoszą i to niestety w niedobrym kierunku.
No to ustawić swój default ostrosci ( przy wszystkich dostępnych suwakach)w odrawiaczach na zero czy zostawić ten fabryczny? Zakładam ze bede pózniej stosował akcje podana przez Janusza.

Janusz Body
17-12-2009, 16:21
....
No to ustawić swój default ostrosci ( przy wszystkich dostępnych suwakach)w odrawiaczach na zero czy zostawić ten fabryczny? Zakładam ze bede pózniej stosował akcje podana przez Janusza.


PRZECZYTAJ http://canon-board.info/showthread.php?t=19955
potem http://canon-board.info/showthread.php?t=21153

PRZECZYTAJ cały wątek.

EDIT: Ja się poddaję z odpowiadaniem na Twoje pytania. Więcej na żadne nie odpowiem.

yellowpliszka
17-12-2009, 18:51
Nie ma problemu, dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi!