PDA

Zobacz pełną wersję : Reprodukcje POMOCY!!!



Rad_fot
15-09-2005, 11:21
Hej, mam ksiazke ze zdjeciami historycznymi mojej miejscowosci, czy jak wykonam ich reprodukcje to moge je publikowac?

slonek
15-09-2005, 14:41
moim zdaniem nie. to tak jakbys screenshot z jakiegos softu publikowal. jedyna opcja na tak, to z wyraznym podpisem skad to masz. takie jest moje zdanie i jesli sie myle to nich ktos to zweryfikuje.

Tomasz Golinski
15-09-2005, 15:10
Wydaje mi się, że zdjęcia historyczne nie są u nas objęte prawami autorskimi (po iluś tam latach od zrobienia foty, prawa wygasły). Ale skoro to jest w jakiejś książce, to nie wiem.

PALOMBO
15-09-2005, 15:40
zdadwoń do wydawnictwa ( jeżeli istniejre )i spytaj z kąd oni mają te foty , wtedy będziesz wiedział gdzie dalej pytać . Może to być agencja fotograficzna która poziada prawa do publikacji
( wyłączność )

Ramirez
15-09-2005, 15:47
W związku z Prawem autorskim i czyimiś prawami majątkowymi do publikacji nie możesz (nie łamiąc prawa) jej reprodukować bez pozwolenia autora i wydawcy. Prawa majątkowe do publikacji wygasają po 50 latach (albo 25 - w Polsce był ten okres krótszy niż w UE i nie wiem, czy nie musieliśmy tego dostosować).
Prawa autorskie są niezbywalne - nie możesz pod zdjęciem podpisać się jako jego twórca, nawet jeśli umówiłeś się tak z autorem.

UWAGA!
Jeśli są to zdjęcia sprzed 100 lat i zostały opublikowane w książce np. z 2002 r. to nie możesz zgodnie z prawem ich powielać bez zgody wydawcy, bo reprodukujesz jego książkę, a nie oryginalne zdjęcia.

Możesz spróbować skontaktować się z wydawcą i zapoponować np. zamieszczenie fragmentów książki w zamian za reklamę jego produktu.

Ramirez
15-09-2005, 15:51
No i jak się umawiasz to na piśmie, bo za 3 lata nikt o tej umowie "na gębę" nie będzie pamiętał i mogą się czepiać.