PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z Photoshop CS4



Tomsarz
22-10-2009, 12:38
Witam;
Mam taki problem z Photoshop CS4. Otóż, przy wyświetlaniu zdjęcia w pomniejszeniu "zmieść na ekranie" w przypadku tego zdjęcia to 27,9% obraz jest lekko rozmyty (nie jestem w stanie ocenić ostrości zdjęcia). Jak tylko chwycę myszką okno zdjęcia i lekko go przesunę po ekranie to jest wyświetlane z widoczną poprawą ostrości i tak cały czas dopuki trzymam go myszką. Jak puszczę to znowu jest wyświetlane z mniejszą ostrością.
Efekt ten jest również przy innych stopniach pomniejszeń.
Np. przy 25%, 32,76%, 50% nie ma tego efektu, ale już przy 33,33% i 66,67% znowu jest ten efekt.
Co to może być? Czy da się to gdzieś w PS ustawić?
Przy CS3 nic takiego nie zaobserwowałem bez względu na stopień pomniejszenia.

Dziękuję za pomoc.

airhead
22-10-2009, 13:23
no bo przy takich egzotycznych powiększeniach program nie ma skąd brać detali - musi rozmywać lub wyostrzać, wprowadzając 'zakłócenia'
trzeba używać cywilizowanych wartości

Janusz Body
22-10-2009, 13:31
Airhead już napisał, tylko uzupełnię.

W PS pracować powinno się TYLKO w powiększeniach będących "podzielnymi przez dwa" czyli:

100% / 2 = 50%
50% /2 = 25%
25% / 2 = 12.5%
12.5% / 2 = 6.25%

przy innych "powiększeniach" (w zasadzie pomniejszeniach :) ) program musi interpolować pomiędzy pikselami. Interpolacja "wygładza" krawędzie więc stąd utrata ostrości.

Tomsarz
22-10-2009, 15:46
No dobrze ale w CS 3 nie miałem takiego problemu. Wszystkie nawet te najbardziej egzotyczne pomniejszenia były wyświetlane prawidłowo (czyli bez widocznej traty ostrości).
Janusz. Dlaczego jak chwycę okno zdjęcia i lekko go ruszę to zdjęcie jest wyświetlane ostro a jak puszczę to wprowadzana jest nieostrość.

Bombee
24-10-2009, 15:56
Ja bym poszedl po najmniejszej liniii oporu - bym zadzwonil na infolinie Adobe.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
p.s.
u mnie takiego efektu nie ma

Tomsarz
28-10-2009, 09:28
Znalazłem przyczynę nieostrego wyświetlania zdjęć przy różnej wartości pomniejszenia.
Otóż w ustawieniach EDYCJA>PREFERENCJE>WYDAJNOŚĆ trzeba odznaczyć "Włącz rysowanie OpenGL" zaakceptować zmiany i ponownie uruchomić photoshopa. I mój problem zniknął. Tak więc nie był to problem interpolacji pikseli lecz sposobu ich wyświetlania.
Zostało wyłączonych kilka innych funkcji związanych z wyświetlaniem ale dla mnie na dzień dzisiejszy nie istotnych.
Pod tym linkiem mozna poczytać o funkcjach przyspieszania GPU i OpenGL w CS4 http://www.adobe.com/pl/support/photoshop/ts/kb404898.html.

Wygładzanie wyświetlania na wszystkich poziomach powiększenia jest wymieniona jako pierwsa z funkcji przyspieszania GPU w CS4

Merde
28-10-2009, 09:35
Znalazłem przyczynę nieostrego wyświetlania zdjęć przy różnej wartości pomniejszenia.
Otóż w ustawieniach EDYCJA>PREFERENCJE>WYDAJNOŚĆ trzeba odznaczyć "Włącz rysowanie OpenGL" zaakceptować zmiany i ponownie uruchomić photoshopa.

Hmm, a czy tego przypadkiem nie najpierw sam nie włączyłeś? AFAIK CS4 domyślnie nie używa OpenGL.

Janusz Body
28-10-2009, 09:38
.... Tak więc nie był to problem interpolacji pikseli lecz sposobu ich wyświetlania....

Przecież to "masło maślane" :-) Sposób ich wyświetlania to nic innego jak interpolacja właśnie - dodatkowo różnymi metodami te interpolacje są robione.

"Włącz OpenGL" działa tylko z kartami graficznymi, które OpenGL obsługują. Szczerze to nie wiem czy jeszcze są takie, które tego nie robią ale ze starszymi może być kłopot (w notebookach też może być kłopot).


EDIT: W OpenGL też można wybrać sposób interpolacji:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/i/openglh.jpg/)

Tomsarz
28-10-2009, 11:42
Hmm, a czy tego przypadkiem nie najpierw sam nie włączyłeś? AFAIK CS4 domyślnie nie używa OpenGL.

CS4 zainstalował się już z włączoną tą opcją.

tantal
28-10-2009, 13:04
No dobrze ale w CS 3 nie miałem takiego problemu. Wszystkie nawet te najbardziej egzotyczne pomniejszenia były wyświetlane prawidłowo (czyli bez widocznej traty ostrości).
Janusz. Dlaczego jak chwycę okno zdjęcia i lekko go ruszę to zdjęcie jest wyświetlane ostro a jak puszczę to wprowadzana jest nieostrość.
Egzotyczne to są te edycje PS. Chcesz powiedzieć, że powiększenie np. 22% czy 33% wyświetlało się z taką ostrością jak np. 25% ?
Wybacz szczerość- wierzę tak samo jak w to, że domyślnie miałeś włączone OpenGL.

Vitez
28-10-2009, 17:08
Wybacz szczerość- wierzę tak samo jak w to, że domyślnie miałeś włączone OpenGL.

Mój CS4 też się zainstalował z domyślnie włączonym OpenGL. Może jakiś test systemu/hardware robi w czasie instalacji i na bazie tego decyduje o wstępnych ustawieniach?

Tomsarz
29-10-2009, 16:44
Mój CS4 też się zainstalował z domyślnie włączonym OpenGL. Może jakiś test systemu/hardware robi w czasie instalacji i na bazie tego decyduje o wstępnych ustawieniach?

Na samym początku instalacji sprawdza system (sprawdzanie zgodności systemu czy coś w tym stylu - nie pamiętam jak dokładnie nazywa się ta akcja instalatora). W każdym bądź razie leci pasek postępu i po chwili przechodzi do kolejnego kroku instalacji lub wyświetla komunikat co jest potrzebne. Oczywiśie nadal mozna kontynuować instalację ale na własną odpowiedzialność. Jak próbowałem zainstalować na viście bez SP-1 to zgłosił że powinien być Vista z Sp-1 lub nowszy.
Jak zainstalowałem Sp-1 to bez żadnych komunikatów przeszedł do instalacji.
Tak więc jest coś w tym co napisałeś.

Kolego tantal: Może twoja karta nie obsługuje OpenGL i dlatego domyślnie nie miałeś włączonej tej funkcji? :-D

tantal
29-10-2009, 19:34
Na samym początku instalacji sprawdza system (sprawdzanie zgodności systemu czy coś w tym stylu - nie pamiętam jak dokładnie nazywa się ta akcja instalatora).
Irytująco długuuugo to robi, więc mniemam że dokładnie.


Kolego tantal: Może twoja karta nie obsługuje OpenGL i dlatego domyślnie nie miałeś włączonej tej funkcji? :-D
Nieeee:-D ja po prostu nie wyrosłem jeszcze z XP. Pod nim defaultowo zawsze jest odznaczony. Ale na XP świat się jak widać nie kończy, sorki :mrgreen:

janekmatrix
31-10-2009, 01:59
Witam.

Skorzystam że wątek już jest i podepnę się z moim pytaniem odnośnie Photoshopa CS4.Mianowicie mam taki problem.Nie wiem jak włączyć funkcję "Save for Web" "zapisz dla internetu i urządzeń"Kombinowałem i szukałem u wujka google ale nici z tego.Nie wiem czy mi brakuje może jakiejś wtyczki czy coś.Pewnie się okaże że to dziecinnie proste ale proszę o pomoc w tej kwestii.Pozdrawiam.

Tomsarz
31-10-2009, 13:21
Witam.

Skorzystam że wątek już jest i podepnę się z moim pytaniem odnośnie Photoshopa CS4.Mianowicie mam taki problem.Nie wiem jak włączyć funkcję "Save for Web" "zapisz dla internetu i urządzeń"Kombinowałem i szukałem u wujka google ale nici z tego.Nie wiem czy mi brakuje może jakiejś wtyczki czy coś.Pewnie się okaże że to dziecinnie proste ale proszę o pomoc w tej kwestii.Pozdrawiam.

Masz tą funkcję nieaktywną czy wo ogóle jej nie ma na liście?
U mnie jest aktywna od początku. Nic dodatkowego nie instalowałem, tak po prostu było.

Jeśli jest niewidoczna to sprawdź czy masz ją włączoną w EDYCJA > MENU.

janekmatrix
31-10-2009, 18:34
Jest ta funkcja widoczna tylko nie aktywna,przeszperałem wszystkie ustawienia w PS i wszystko mam odznaczone tak jak trzeba.

tantal
31-10-2009, 23:28
Jest ta funkcja widoczna tylko nie aktywna,przeszperałem wszystkie ustawienia w PS i wszystko mam odznaczone tak jak trzeba.
http://kb2.adobe.com/cps/327/327577.html

janekmatrix
07-11-2009, 00:27
Dziękować już sobie poradziłem.:)