PDA

Zobacz pełną wersję : Film z 5d w Pinnacle Studio HD -Problem z Wyjściem



rodeoo
21-10-2009, 17:43
Witam
Mam zapytanie jak zapisac film po obróbce tzn w jakim formacie.
Ponieważ kiedy zapisuję w HD 1080 to strasznie traci na jakości szególnie tam gdzie są linie proste np pasy na ziemi to strasznie mi pływa w tych miejscach no i nie ma tak czystego obrazu;/

Czy muszę wprowadzic jakieś nie standardowe ustawienia obróbki?

Proszę o odpowiedź praktyków :))

rodeoo
21-10-2009, 21:25
Rozumie że nikt nie ma tego samego problemu ;)

Vitez
21-10-2009, 21:38
Rozumie że nikt nie ma tego samego problemu ;)

Ewentualnie cierpliwość Ci szwankuje. Forum to nie infolinia czy czat. To czasem może potrwać dość długo (nawet kilka dni) by osoba z takim samym sprzętem i software i porównywalnym doświadczeniem się zalogowała i przeczytała. Nie możesz zakładać że mamy na forum dyżurnego posiadacza 5D MkII i Pinnacle Studio :roll: .

arturs
21-10-2009, 21:48
a jaki masz materiał wejściowy?
które pinnacle?
i jakie wybierasz ustawienia? mpeg2? mpeg4, AVCHD? jakie bitrate?

rodeoo
21-10-2009, 22:03
Drogi Arturs

-Materiał wejściowy to plik prosto z "Puszki"
-Kupiłem najnowsze Pinnacle Studio Ultimate Collection.
wybieram ustawienia Mpg4

arturs
21-10-2009, 22:37
Drogi Arturs

-Materiał wejściowy to plik prosto z "Puszki"
-Kupiłem najnowsze Pinnacle Studio Ultimate Collection.
wybieram ustawienia Mpg4

świetnie.. z jakiej puszki? 5d2, 7d, z kamery, kompakta?- napisz konkretnie jaka rozdzielczość i ile fps na początek.. i jaki plik? film czy robisz prezentację z JPGów?
no i oprócz mpeg4 jaki kodek i bitrate?
ja na pinacle 12 ostatnio coś tam ustawiałem znajomemu i hulało.. bo w domu mam wersję 11 bo 12 na razie nie kupowałem..
ale napisz jeszcze co chcesz uzyskać i na czym odtwarzać
bo to też ma duże znaczenie..
ale wg mnie to kwestia ustawień bitrate i przebiegów..


] Nie możesz zakładać że mamy na forum dyżurnego posiadacza 5D MkII i Pinnacle Studio :roll: .

mamy ;)
z tym że nie wiem czy na pewno chodzi o 5d2

airhead
21-10-2009, 22:47
ale nazwa puszki jest podana w tytule wątku...

arturs
21-10-2009, 22:56
ale nazwa puszki jest podana w tytule wątku...

o widzisz nie zauważyłem ;)
czyli zakładam że fullhd z 5d2 ;) - no i tu problem już widać bo jest 30 fpsów i jak będziemy chcieli do 25fps zrobić to kicha wyjdzie - stąd pytanie na czym to ma być oglądane i ce będzie medium docelowym... nie znam rodzaju materiału (kwestia czy są duże jednolite powierzchnie i jaka dynamika scen) ale na początek spróbowałbym ustawić mpeg2 i bitrate około 4000-5000 i rozdzielczość 1920x1080 - do tego 30fpsów bym nie ruszał i zobczył co wyjdzie.. nie wiemy też na czym ten wyjściowy zły materiał był oglądany więc tu też ciężko coś doradzić.. to co jak robiłem to było z kamery fullhd i odtwarzane na blu ray lub konsoli PS3 z pliku i było ok.. ale wejściowym materiałem był 25fpsów..
testowo robiłem filmik z 5d2 ale na tmpegenc i 30fpsów i z konsoli ps3 bez problemu śmigało

rodeoo
21-10-2009, 23:03
Tak ja w tytule zamieściłem 5d :)

Co do pliku
Na wejściu MOV 1920/1080 H264 30 Kl/sek

I pytanie :)
Skoro robiłeś to na niższej wersji Pinnacle to jak ustawiałeś wyjście, domyślam się że ustawienia Niestandardowe :)
Szybkośc klatek ?
Szybkoś Danych ?
Szerokośc i wysokośc?

Zależy mi na jakości na wyjsciu takiej jaką prezentują użytkownicy vimeo
np
http://www.vimeo.com/5427287



film ma by do Internetu oraz wersja na DVD stacjonarne

ewentualnie czym zamienic niewiele tracąc 30 na 25 fram?

arturs
21-10-2009, 23:50
Tak ja w tytule zamieściłem 5d :)
Co do pliku
Na wejściu MOV 1920/1080 H264 30 Kl/sek

I pytanie :)
Skoro robiłeś to na niższej wersji Pinnacle to jak ustawiałeś wyjście, domyślam się że ustawienia Niestandardowe :)
Szybkośc klatek ?
Szybkoś Danych ?
Szerokośc i wysokośc?

robiłem na 12tce też tylko że nie u siebie - ustawiałem znajomemu który kupił sobie kamerę fullhd i na tym nie bardzo się zna..
u siebie mam 11kę ale filmów z 5d2 w domu nie robiłem bo moja 11ka właśnie nie obsługuje fullhd..
ale na 12tce ustawiałem albo jako wyjście blu ray i od razu na płytę BR sie wypalało w formacie "filmowym" - tu nie pamiętam jakie są ustawienia - znajomy ma nagrywarkę i zależało mu tylko żeby wypalić i z głowy..
a co do pliku i ustawień to ustawiałem mpeg2, rozdzielczość 1920x1080, szybkość 25 klatek (ale wejściowy materiał też był 25 klatek) i szybkość danych o ile pamiętam około 5000-6000 kbps.. (i chyba VBR 2 pass ale tu nie pamiętam bo mogło mi się coś pomylić)



film ma by do Internetu oraz wersja na DVD stacjonarne
ewentualnie czym zamienic niewiele tracąc 30 na 25 fram?
no to masz już 2 (lub 3) całkiem różne filmy ;)
do internetu: nie wiem szczerze mówiąc ale na VIMEO pewnie znajdziesz parametry jakie plik powinien mieć..

DVD stacjonarne? - masz na myśli DVD czy blue-ray? bo jak DVD to są od razu 2 problemy - olbrzymia utrata jakości spowodowana spadkiem rozdzielczości pięciokrotnie bo fullhd to 1920x1080 a "zwykłe" DVD to standard PAL czyli 720x576, co od razu przekłada się na kolosalną różnicę na niekorzyść DVD, po drugie wszystkie odtwarzacze DVD (no prawie ale o tym za chwilę) mają standard PAL 25 klatek / sekundę..
i tu dochodzimy do drugiej kwestii czyli 30/25 fpsów - w zasadzie bardzo ciężko (a na pinacle zwłaszcza bo to akurat bardzo źle robi) o ile w ogóle sie to przyzwoicie robi - z tego powodu że trzeba w jakiś sposób 30 klatek "skompresować" do 25ciu - i teraz jak to zrobić? przecież nie wytniesz co 5tej - więc są używane algorytmy uśredniające itp. które nie są doskonałe ale oczywście niektóre są lepsze, inne gorsze (pinacle tu niestety się na plus nie wybija).. do tego dochodzą jeszcze problemy z synchronizacją tego wszystkiego z dźwiękiem który też musi byś "ściśnięty" a do tego musi współgrać z obrazem - a jak coś się przesunie o "kawałeczek" to potem (zwłaszcza przy troszkę dłuższych scenach) mamy wrażenie jakbyśmy oglądali reklamę proszku do prania gdzie usta ruszają się "po niemiecku" a słychać polski głos ;)..
Wracając do odtwarzaczy - ja robię sobie i oglądam na konsoli PS3 - ma rewelacyjny upscaling DVD do HD (porównywaliśmy tą samą płytę DVD na 42" FullHD ze stacjonarnego odtwarzacza i konsoli w 1080p - konsola zdecydowanie lepiej) i bardzo dobrze sobie radzi z plikami mpeg w 30fps - zupełnie nie widać tego przy odtwarzaniu - żadnych przycięć itp. efektów z dźwiękiem opisanych powyżej itp... więc tak naprawdę nie ma uniwersalnego przepisu - dużo zależy np. od tego jakiego rodzaju masz sceny w filmie (kwestia kompresji i detekcji ruchu) - 2 przebiegową kompresję polecam.
aha i przygotuj się na to że przeróbka takiego materiału trwa duuuużo czasu - przy hd na naprawdę szybkim kompie - Vista64, 8Gb ramu, 4 rdzenia 3GHz, pinnacle 12, jedną minutę filmu do AVCHD renderuje (kompresja, przejścia itp. ) około 5-6 minut a czasem i dłużej.. - i jak wynika z obserwacji to już bariera której pinnacle chyba nie potrafi przeskoczyć i wykorzystać więcej mocy/pamięci

rodeoo
22-10-2009, 00:07
Dziękuję bardzo za sugestie i podpowiedzi :)
Z tego co widzę potrzebny jakiś lepszy kombajn sytuacja ma się podobnie jak w przypadku fotografii-Nie ma półśrodków Typu Pinnacle jeśli chce się zrobic dobrze;/
To zupełnie jak 50d i 5d mkII niby aparat a jednak inny

Spróbuję coś skręcic chciaż widzę że na niskim poziomie.
Trzeba zainwestowac w coś lepszego.

Pozdrawiam

arturs
22-10-2009, 00:19
Dziękuję bardzo za sugestie i podpowiedzi :)
Z tego co widzę potrzebny jakiś lepszy kombajn sytuacja ma się podobnie jak w przypadku fotografii-Nie ma półśrodków Typu Pinnacle jeśli chce się zrobic dobrze;/
To zupełnie jak 50d i 5d mkII niby aparat a jednak inny

Spróbuję coś skręcic chciaż widzę że na niskim poziomie.
Trzeba zainwestowac w coś lepszego.

Pozdrawiam
pobaw się trochę ustawieniami - to naprawdę bardzo fajna zabawa - tyle że wiesz teraz mniej więcej na co zwracać uwagę.. pinacle nie jest takie do końca złe.. tylko operator musi wiedzieć co i przede wszystkim DLACZEGO coś tak ustawia a nie inaczej.. do domowego użytku pinacle spokojnie wystarczy

aha - sciągnij sobie tmpegencoder - jest 15 dniowa tersja o ile pamiętam - to całkiem fajny i dosyć dobry (w sensie algorytmów) encoder razem z prostym interfejsem - masz tam duży wpływ na to co ustawiasz - raz dwa załapiesz o co chodzi - pobaw się na 30sekundowym filmiku to będziesz potem wiedział co i jak.. i zobacz jaki wpływ ma na film różne sceny (np. jednolite powierzchnie typu boisko czy gładkie niebo czy szybkie obiekty jak samochody) - zobaczysz że nie ma jednej recepty ale jak już "załapiesz" to będziesz intuicyjnie wiedział co i jak..
poczytaj też sobie w sieci o VBR i CBR oraz o sposobach kodowania filmów to ci się też trochę rozjaśni..

rodeoo
22-10-2009, 00:33
jeszcze raz dzięki :)
dużo nauki czeka mnie....

Kolekcjoner
22-10-2009, 13:23
DVD stacjonarne? - masz na myśli DVD czy blue-ray? bo jak DVD to są od razu 2 problemy - olbrzymia utrata jakości spowodowana spadkiem rozdzielczości pięciokrotnie bo fullhd to 1920x1080 a "zwykłe" DVD to standard PAL czyli 720x576, co od razu przekłada się na kolosalną różnicę na niekorzyść DVD, po drugie wszystkie odtwarzacze DVD (no prawie ale o tym za chwilę) mają standard PAL 25 klatek / sekundę..

Z tego co wiem to większość odtwarza NTSC więc można zostawić te 30 kl/s.


i tu dochodzimy do drugiej kwestii czyli 30/25 fpsów - w zasadzie bardzo ciężko (a na pinacle zwłaszcza bo to akurat bardzo źle robi) o ile w ogóle sie to przyzwoicie robi - z tego powodu że trzeba w jakiś sposób 30 klatek "skompresować" do 25ciu - i teraz jak to zrobić? przecież nie wytniesz co 5tej - więc są używane algorytmy uśredniające itp. które nie są doskonałe ale oczywście niektóre są lepsze, inne gorsze (pinacle tu niestety się na plus nie wybija).. do tego dochodzą jeszcze problemy z synchronizacją tego wszystkiego z dźwiękiem który też musi byś "ściśnięty" a do tego musi współgrać z obrazem - a jak coś się przesunie o "kawałeczek" to potem (zwłaszcza przy troszkę dłuższych scenach) mamy wrażenie jakbyśmy oglądali reklamę proszku do prania gdzie usta ruszają się "po niemiecku" a słychać polski głos ;)..


Nic nie trzeba ściskać - masz albo 30kl w ciągu sekundy albo 25 - sekunda pozostaje niezmieniona 8-).

Co do 30kl/s->25 - nieźle (praktycznie nie widać różnicy) robi to Adobe Premiere lub AE no ale te programy trochę kosztują. Z tego co mówił mi mój znajomy całkiem dobre algorytmy ma też Vegas.

rodeoo
22-10-2009, 14:01
Wypróbuję na pewno!

na razie wielka praca z przycinaniem ;/ Stanowczo wolę zdjęcia :)

arturs
23-10-2009, 00:33
Nic nie trzeba ściskać - masz albo 30kl w ciągu sekundy albo 25 - sekunda pozostaje niezmieniona 8-).

No może za bardzo zamotałem.. ale kolega chyba zrozumiał o co chodzi ;)


Co do 30kl/s->25 - nieźle (praktycznie nie widać różnicy) robi to Adobe Premiere lub AE no ale te programy trochę kosztują. Z tego co mówił mi mój znajomy całkiem dobre algorytmy ma też Vegas.

no tych akurat nie widziałem ale cena "lekko" różni się od pinnacle, chociaż sony vegas już takie drogie nie jest.. kolega się trochę poduczy i będzie śmigać..

Kolekcjoner
23-10-2009, 03:38
Tak Vegas to niezła alternatywa i do tego przyjemny w użyciu.