PDA

Zobacz pełną wersję : Jak "zmusić" 1D/1Ds by bez potwierdzenia ustawienia ostrości nie odpalił migawką



hekselman
20-10-2009, 12:13
Jeden z kolegów sprzedając swojego 1Ds MkII napisał w ofercie tak:

"Najczęstsza przypowieść, którą opowiadam na temat tego czym się różni seria 1 od innych aparatów to taka: znacie wszyscy na pewno niezwykłe zdjęcia lądujących w gnieździe ptaków, albo biegaczy na linii mety, którzy w niezwykły sposób są ostrzy, a reszta rozmyta. Zastanawiamy się wtedy nad wspaniałymi zdolnościami fotografów. Zdolności może i mają, ale w serii "1" mamy możliwość taką, że przy ręcznym ustawieniu ostrości i naciśnięciu migawki, aparat zacznie robić zdjęcia tylko w przypadku gdy coś wejdzie w wybrany punkt lub grupę punktów AF. Proste?"

Proste i jakże piękne.
Tylko: JAK TO ZROBIĆ?
Jak "zmusić" aparat by bez ustawienia ostrości nie odpalił migawką?
Pamiętam że w analogowych korpusach to dało się zrobić - ale jak ustawić to w dSLR'ach?
Przyznam że po wielodniowych próbach poddałem się - co bym nie zrobił, jak nie ustawił - migawka robi "pstryk" bez związku z ostrością. Kto wie czy i jak to zrobić?
A może to tylko taki "chłyt martenkingowy"?

justanimage
20-10-2009, 12:17
ciekawa historia.. nigdy o czyms takim nie slyszalem...
nie mozesz zapytac bezpośrednio tego kolegi?

dariog
20-10-2009, 12:18
Moim zdaniem tak sie ni eda, mialem 1Ds MK2, teraz mam Marka III i tez czytajac to w ogloszeniu bylem zdumiony, moze warto zapytac samego autora i poprosic go o wyjasnienie i/lub sprostowanie:)

pozdrawiam,
dariog

mor_feusz
20-10-2009, 12:46
Uzywam 1D/1Ds MK III kolegi.
W "C.Fn III: Auto focus / Drive" masz:
III-5: Lens drive when AF impossible
0: Focus search on
1: Focus search off
Mam nadzeije ze to to. Jesli nie popatrz na inne ustawienia w CUSTOM FNCTIONS: AUTO FOCUS

hekselman
20-10-2009, 12:47
Nie zapytałem bezośrednio kolegi bo może Forum wie więcej? Może sam się odezwie? Ogłoszenia już nie ma - a temat pozostał :-) .
Pamiętam że w analogowych aparatach np EOS5 czy EOS3 faktycznie tak można było: aparat nie "spuścił" migawki jak nie "usłyszał" potwierdzenia ostrości. Nie pamiętam tylko czy można było to wyegzekwować w trybie MF jak sugeruje kolega w anonsie. Fajnie by było tak w cyfrówkach - idea tak piękna że aż może wart byłoby o to powalczyć? To w końcu byłoby (chyba?) tylko nowe firmware!
Podana rzez kolegę funkcja C.Fn III - 5 opisana jest po polsku jako: szukanie ostrości po utracie AF - włącz/wyłącz.
W instrukcji napisali że dotyczy potężnych teleobiektywów które lubią "merdac" AFem - stąd można to przeszukiwanie wyłączyć.
W temacie - nie działa.
Grzebię w tych funkcjach AF od naprawde paru dni i jak się załamałem - napisałem. NIC mi nie powstrzymuje migawki przed strzałem!
Ale tyle tam jest możliwości...

Troyan
20-10-2009, 12:57
Nasz fotohasiokowy Kapłan Onanizmu Sprzętowego, Kubak82 powinien wiedzieć. Jesli on nie wie to znaczy ze czegoś takiego nie ma ;)

krzysiek13
20-10-2009, 16:19
W 1D Mark II N odpowiada za to funkcja personalna P.Fn. 16 "Camera shoots when in focus". Działa to tak: ustawiamy sobie manualnie ostrość i wciskamy spust migawki do końca. Gdy puszka wykryje ostrość, to wyzwala migawkę.

hekselman
20-10-2009, 18:31
I wszytsko jasne!
Osobnicza cecha modelu 1D MkII N!
Chorobcia! takie fajne a nie powtórzyli w wyższych modelach?! Fu ...j
Canon - ach ty!!!!
Bardzo dziekuję koledze Krzyśkowi za wyjaśnienie.
a może kupić sobie takie coś?....;-)

himi
20-10-2009, 18:44
Dodaję - to nie osobnicza cecha enek.W deesie też to mam. Miałem również w 1d2. Sęk w tym, że nie mam dobrego drivera, żeby się wpiąć za pomocą firewire do ,,personali'' - ma ktoś link do skutecznego via driver 1ds2?

sirgerwazy
20-10-2009, 22:04
Dodaję - to nie osobnicza cecha enek.W deesie też to mam. Miałem również w 1d2. Sęk w tym, że nie mam dobrego drivera, żeby się wpiąć za pomocą firewire do ,,personali'' - ma ktoś link do skutecznego via driver 1ds2?

no dokładnie u siebie w 1ds mkII również znalazłem tą funkcje. U mnie działa driver udostępniony na stronie canon + firewire na Win Vista.
Ma ktoś może opis wszystkich funkcji do 1ds mk II ??

krzysiek13
20-10-2009, 22:18
Ma ktoś może opis wszystkich funkcji do 1ds mk II ??

Mam instrukcję do 1D Mark II po polsku. Jeśli chodzi o funkcje, to zdaje się, że niczym się nie różnią od 1Ds. Jeśli chcesz, to mogę Ci ją gdzieś wystawić.

Terek
21-10-2009, 09:00
Witam

Ta funkcja w 1Dmk3 jest niedostepna

http://www.usa.canon.com/uploadedimages/FCK/Image/2007/MARK%20III%20Suggested%20Settings%20121207/EOS1D_1DsMark_IIIoptimizingAFsettings_Final.pdf

sirgerwazy
21-10-2009, 23:55
Witam

Ta funkcja w 1Dmk3 jest niedostepna

http://www.usa.canon.com/uploadedimages/FCK/Image/2007/MARK%20III%20Suggested%20Settings%20121207/EOS1D_1DsMark_IIIoptimizingAFsettings_Final.pdf

widocznie stwierdzili ze to niepotrzebna funkcja .... ;)

himi
22-10-2009, 16:31
no dokładnie u siebie w 1ds mkII również znalazłem tą funkcje. U mnie działa driver udostępniony na stronie canon + firewire na Win Vista.
Ma ktoś może opis wszystkich funkcji do 1ds mk II ??

No właśnie, pod Vistą to lata, a u mnie wszędzie XP....

quail
22-10-2009, 18:25
No właśnie, pod Vistą to lata, a u mnie wszędzie XP....

U mnie lata pod XP.....

justanimage
23-10-2009, 09:19
Włączyłem te funkcje w swoim aparacie i... działa...
Jestem w szoku...

Jesli to działa z manualnymi szkłami to chyba sobie kupie Samyanga 85mm i będę szalał... :)

Bahrd
23-10-2009, 10:31
Mógłbyś sprawdzić, czy tak zadziała ze zwykłym obiektywem, przełączonym w tryb MF? Jeśli tak, to jest nadzieja... ;)

justanimage
23-10-2009, 10:45
Mógłbyś sprawdzić, czy tak zadziała ze zwykłym obiektywem, przełączonym w tryb MF? Jeśli tak, to jest nadzieja... ;)

hmm... no tak wlasnie robilem.. próbowałem z 50mm przełączoną na MF i działało - tzn po wcisnieciu spustu nic sie nie działo, dopoki nie przyblizyłem się do obiektu na tyle ze stał sie ostry - wtedy aparat robił zdjęcie..

z właczonym AFem nic niezwyklego sie nie dzieje - działa normalnie (tzn ustawia ostrosci i strzela)

Czy moglby ktos sprawdzic czy to dziala z manualnymi szklami np Samyangiem? :)

micles
23-10-2009, 15:38
Na 90% nie, gdyż AF puszek nie działa gdy puszka nie widzi żadnego obiektywu.

Może z dandelionem...

Bahrd
23-10-2009, 22:30
Jak wyżej. Zobacz też tutaj: http://forum.manualfocus.org/viewtopic.php?pid=119863.

himi
24-10-2009, 11:52
U mnie lata pod XP.....

U mnie jest jakiś ciekawszy problem. Otóż EOSViewer widzi deesa, może odczytać jego zdjęcia po firewire, ale nie pozwala wejść w (niby aktywne) Camera Settings...Nie mam pojęcia do to za pieroństwo.

krisv740
24-10-2009, 19:04
panowie...
skoro już tak sobie rozmawiacie o firewire i eosviewer to może ktoś mi powie jak szybki jest transfer zdjęć za pomocą tego ustrojstwa?
mam niejakie obawy co do prędkości w moim mkII....
z góry dziękuję....
kris

quail
25-10-2009, 20:51
Kris,
olej kopiowanie zdjęć po kablu z aparatu. Czytnik rządzi.

Himi,
jest jeszcze jeden sposób na włączenie tych funkcji: weź sobie zgraj od kogoś z 1Ds ustawienia aparatu poprzez funkcje zgrywania i odczytu tych ustawień z karty pamięci. To mały pliczek binarny.

krisv740
25-10-2009, 21:15
quail
olałem.... :)

chciałem tylko wiedzieć jak to jest u innych....
mam już drugie body po serwisie w NJ /serwis canona/ - jest identycznie, więc do głowy nie biorę....
czytnik mam od ładnych paru lat ... ;)
wiem,że to dobra rzecz... :)

ale i tak ... dzięki .... :)

orlen.ownlog.com
26-10-2009, 02:26
panowie a technicznie jak wlaczyc omawianą funkcje ?
kiedy wybieram tą opcje 16 i puszczam select i chce wybrac on albo off to moge tylko przejsc do opcji 17.
any idea ?

justanimage
26-10-2009, 08:59
panowie a technicznie jak wlaczyc omawianą funkcje ?
kiedy wybieram tą opcje 16 i puszczam select i chce wybrac on albo off to moge tylko przejsc do opcji 17.
any idea ?

you must polączyc aparat z komputerem i uruchomic to przez EOS Utility

orlen.ownlog.com
26-10-2009, 10:33
dankeszyn

orlen.ownlog.com
26-10-2009, 17:43
i tu pojawil sie nastepny problem, na XPpro mam zainstalowany soft z 5d i 40d, zainstalowalem updatery z canon europe ktore ponoc obsluguja 1d2. Mimo to kiedy odpalam utilities i mam podpiety 1d przez usb, nie mam mozliwosci skorzystania z zadnej opcji (download, remoteshooting, etc.. ).

ponownie any ideas ?

ps. nie mam plytki z softem niestety

justanimage
26-10-2009, 18:25
i tu pojawil sie nastepny problem, na XPpro mam zainstalowany soft z 5d i 40d, zainstalowalem updatery z canon europe ktore ponoc obsluguja 1d2. Mimo to kiedy odpalam utilities i mam podpiety 1d przez usb, nie mam mozliwosci skorzystania z zadnej opcji (download, remoteshooting, etc.. ).

ponownie any ideas ?

ps. nie mam plytki z softem niestety


Ściągnij Canon Camera WIA Driver Version 4.5.3 (file: k2706enx.zip z http://software.canon-europe.com/)

Powyższe działa dla 1d mk I, ale dla innych wersji może też...

himi
26-10-2009, 18:36
I nie USB!!!! Było już, że tylko fajełajer
Jak bym wiedział jak to przez kartę zrobić i nie popsuć...:)

krisv740
26-10-2009, 19:00
himi
personal function możesz zgrać np. na sd od innego aparatu 1dmkII i zainstalować w swoim
jak masz problem , a chcesz jakieś funkcje koniecznie , to zanabądź kartę sd-wyślij do mnie, określ jakie funkcje chcesz moieć i jak ustawione, wgram ci na karte i zainstalujesz u siebie..... - proste - nie? :)

każdy kto ma 1dmkII moze przerzucać ustawienia pomiędzy aparatami tej serii ......

a tak jeszcze sobie pomyslałem....
a nie można by e-mail tego zrobić?
przecież to tylko jakiś zakichany plik pinarny który śmiało czytnikiem mozna nagrac na sd i zainstalować w aparacie...8)

himi
26-10-2009, 19:01
Szlag - niedawno sprzedałem 1d2, do którego miałem pełen ,,wgląd''. Jak nie podołam inaczej (chcę też usera wprowadzić) to się odezwę - dzięki.

orlen.ownlog.com
26-10-2009, 19:31
krisv - a moglbys mi podeslac ten pliczek ? dopiero jutro bede kombinowal skads kabel ale juz bym mial gotowca gdyby mi nie szlo podpiecie sie do body...
chodzi mi o ta funkcje z tytulu watku ("16 shoot when in focus" ).
dariusz.orlicz[at]gmail.com

dzieki z gory

quail
26-10-2009, 20:58
....to zanabądź kartę sd-wyślij do mnie, określ jakie funkcje chcesz moieć.....

hmmmmm....
a nie prościej wysłać ten plik z karty e-mailem? :-)

orlen.ownlog.com
26-10-2009, 21:42
hmmmmm....
a nie prościej wysłać ten plik z karty e-mailem? :-)

przeciez o tym napisal, doczytaj reszte postu

krisv740
26-10-2009, 21:52
[QUOTE=orlen.ownlog.com;720546]krisv - a moglbys mi podeslac ten pliczek ? dopiero jutro bede kombinowal skads kabel ale juz bym mial gotowca gdyby mi nie szlo podpiecie sie do body...
chodzi mi o ta funkcje z tytulu watku ("16 shoot when in focus" ).
dariusz.orlicz[at]gmail.com

przesyłam.....

i ponownie....
jednak kabel dobry to podstawa...!:confused::twisted:
pierwszy e-mail -= zły plik!!!

co do kabla....
nie kupuj taniego!
ja zanabyłem w MM jakiś badziew za 18pln i można go sobie w buty włożyć!

za to na allegro za 13 pln działa... - o dziwo...

ze sklepu - obawiam się, lepiej brać już jakiś markowy.....

no chyba, że to ja mam takie szczęście...:lol:

Koperski
04-02-2012, 04:29
Troszke odkopię :P

Kupiłem ostatnio 1Dmark II ale nie dostałem kabla w komplecie...czy mógłbym mi ktos podesłać na maila pliczek z odblokowanymi funkcjami ??

dreamstorm
07-02-2012, 17:46
Dzięki temu wątkowi przypomniałem sobie, że mój aparat ma taką funkcję. Niestety mam podobny problem. Gdyby ktoś miał ten plik z włączoną tą opcją i przy okazji też opcją cichej migawki (tą akurat mam aktywowaną) to będę wdzięczny za udostępnienie. Więcej do szczęścia nie potrzeba :)

krisv740
07-02-2012, 18:00
Troszke odkopię :P

Kupiłem ostatnio 1Dmark II ale nie dostałem kabla w komplecie...czy mógłbym mi ktos podesłać na maila pliczek z odblokowanymi funkcjami ??

plik to nie problem, problemem jest przeniesienie "licznika migawki" w tym pliku.
proponuję zakup kabelka i własnoręczne nastawy funkcji ...

dreamstorm
07-02-2012, 18:09
Kabelek to nie problem. Problemem jest brak windowsa XP i interfejsu Fire-Wire :/
Jak rozumiem plik też nadpisuje licznik migawki, tak? To niezły bezsens :/
Mam w takim razie nadzieję, że mój faktycznie miał 50tys jak go kupiłem ;-).
krisv740 - a Ty ile masz na liczniku? Czy byłbyś tak uprzejmy i przesłał mi ten plik? (jeśli tak to napiszę na prv i dogadamy szczegóły) Będzie pasował do mojego Dsa ?

krisv740
07-02-2012, 19:32
Kabelek to nie problem. Problemem jest brak windowsa XP i interfejsu Fire-Wire :/
Jak rozumiem plik też nadpisuje licznik migawki, tak? To niezły bezsens :/
Mam w takim razie nadzieję, że mój faktycznie miał 50tys jak go kupiłem ;-).
krisv740 - a Ty ile masz na liczniku? Czy byłbyś tak uprzejmy i przesłał mi ten plik? (jeśli tak to napiszę na prv i dogadamy szczegóły) Będzie pasował do mojego Dsa ?
wystarczy adapter do firewire i w7 - działa - u mnie na 100% - potrzebny tylko dobry kabel.
mój licznik to około 170tys - chyba... - ostatnio sprawdzałem w serwisie canona, ale nie wiem czy doprowadzili do właściwych wskazań, bo przejął mi "licznik" ze starego 1d ...
plik mogę przesłać - w 1ds powinien działać... (już było sprawdzane...)

dreamstorm
07-02-2012, 21:16
Wysłałem maila :)
Ciekawa sprawa z Win7. Przekopałem net i opinie były jednoznaczne, że potrzeba do tego XPka, ale skoro działa to dobra wiadomość.

Pytanie dodatkowe.
Jak ta funkcja z AFsem sprawdza się w praktyce?

krisv740
07-02-2012, 23:50
Wysłałem maila :)
Ciekawa sprawa z Win7. Przekopałem net i opinie były jednoznaczne, że potrzeba do tego XPka
nie "kopałem net'a" - mam w7 i działa ... - czasami i z oporami, ale działa...;-)