PDA

Zobacz pełną wersję : Przeglądarka zdjęć - wyszukiwanie po IPTC



Michal_II
16-10-2009, 14:32
Witam,

Na tą chwilę do przeglądania zdjęć korzystam z Irfanview i w tym też programie zacząłem opisywać zdjęcia w standardzie IPTC. W Irfanview nie widzę jednak opcji wyszukiwania zdjęć po słowach kluczowych, wprowadzonych wcześniej ww standardzie. Czy istnieje program do przeglądania, który wyszukuje zdjęcia po konkretnym słowie, które zostało wprowadzone do IPTC?

gietrzy
16-10-2009, 14:54
Czy istnieje program do przeglądania, który wyszukuje zdjęcia po konkretnym słowie, które zostało wprowadzone do IPTC?

Adobe Bridge?, Lightroom, PSE (moduł organize czyli stary Album)
http://www.luminous-landscape.com/videos/wamp.shtml

Michal_II
16-10-2009, 16:08
A darmowe? I druga sprawa. Skorzystałem z Adobe Bridge. Plik jpg w IPTC zawiera słowo kluczowe (zostało dodane w Irfanview). Wykorzystując opcję znajdź w Bridge i wybierając jako kryterium słowo kluczowe, Adobe Bridge nie znajduje pliku (jak sądzę dlatego, iż dane słowo kluczowe nie zostało dodane do pliku w samym Bridge).

arturs
17-10-2009, 00:54
hmm... a jakiego programu używasz do opisywania i czym próbujesz szukać..
ja do opisywania napisałem sobie swój program (http://www.starz.pl/forum_cb/opisywacz/)(korzystający też z exifera) i szukam narzędziami do wyszukiwania w Viście (wyszukiwanie zaawansowane) i działa szukanie po tagach i opisie ..
działa bez problemu, kilku kolegów z forum też używa i nie narzeka

prawdziwym problemem jest nie wyszukiwanie tylko katalogowanie.. właśnie w ramach wolnego czasu piszę sobie program który będzie generował miniaturki i taką miniaturkę razem z opisami i polami z exifa będzie w bazie danych umieszczał żeby szybko coś znaleźć.. ale że czasu mało to i postępy niewielkie ;)

Michal_II
17-10-2009, 10:11
Słowa kluczowe w standardzie IPTC wpisuje w IrfanView (mam też Photome, ale nie wiem jak to zrobić hurtowo do większej ilości zdjęć jednocześnie). Zapisanie słów kluczowych nie stanowi problemu. Samo katalogowanie też nie i zaczynam to robić w WhereIsIt. Jeżeli potrzebuję odszukać zdjęcia o konkretnej tematyce nie stanowi to oczywiście u mnie problemu (tylko, że WhereIsIt nie ma sam w sobie funkcji odtwarzania slajdów etc choć po odnalezieniu, można je załadować np do Irfanview).Tylko, że z tego co widzę nadanie słów kluczowych w WhereIsIt nie następuje w standardzie IPTC tak więc, odszukanie u kogoś kto WhereIsIt nie posiada plików o konkretnej tematyce umieszczonych w różnych katalogach np na płycie przestaje być możliwe, a przynajmniej ja nie wiem jak to zrobić :). Więc myślę sobie (może błędnie), iż nadanie słów kluczowych w standardzie IPTC (co nie wyklucza i katalogowania także na moje potrzeby np w WhereIsIt) może być bardziej uniwersalne kiedy zabieram płytę z paroma tysiącami zdjęć i potrzebuję odszukać zdjęcia starych drewnianych drzwi z tego i tego wieku na takim i takim terenie rozsianych w kilkudziesięciu katalogach.

Niczym nie szukam :) (mowa o słowach kluczowych w IPTC), bo nie znam takiego programu, stąd moje pytanie. Próbowałem Bridge, ale nie znajduje słów kluczowych nadanych w IrfanView bądź w Photome jak już wcześniej pisałem (słowa nadane w Irfan widać w Photome i odwrotnie, ale nie widzę w tych programach opcji wyszukiwania po słowach kluczowych z IPTC (albo ja nie wiem gdzie jej szukać). Używam XP, z tego co gdzieś wyczytałem w Viście są chyba jakieś bardziej zaawansowane możliwości szukania?

arturs
17-10-2009, 11:25
co do opisywania to ściągnij sobie programik EXIFER - (iptc też opisuje) - ma wszytko co trzeba opisuje wszystkie pola sprawdzisz sobie chociaż gdzie whereisit wrzuca opisy.. można go używać jako programiku referencyjnego do porównań


Niczym nie szukam :) (mowa o słowach kluczowych w IPTC), bo nie znam takiego programu, stąd moje pytanie. Próbowałem Bridge, ale nie znajduje słów kluczowych nadanych w IrfanView bądź w Photome jak już wcześniej pisałem (słowa nadane w Irfan widać w Photome i odwrotnie, ale nie widzę w tych programach opcji wyszukiwania po słowach kluczowych z IPTC (albo ja nie wiem gdzie jej szukać). Używam XP, z tego co gdzieś wyczytałem w Viście są chyba jakieś bardziej zaawansowane możliwości szukania?

są chyba większe.. bo tu biorę zaawansowane wyszukiwanie, zaznaczam "obrazy" i od razu mam okienko żeby szukać po tytule lub tagach.. i znajduje bez problemu

tantal
17-10-2009, 13:35
A darmowe? I druga sprawa. Skorzystałem z Adobe Bridge. Plik jpg w IPTC zawiera słowo kluczowe (zostało dodane w Irfanview). Wykorzystując opcję znajdź w Bridge i wybierając jako kryterium słowo kluczowe, Adobe Bridge nie znajduje pliku (jak sądzę dlatego, iż dane słowo kluczowe nie zostało dodane do pliku w samym Bridge).
Nowa (3.5) Picasa http://picasa.google.pl/ . Tagujesz skrótem Ctrl+T, nie ma co prawda struktury słów kluczowych jak w Bridge, ale Bridge poprawnie wyszukuje zdjęcia otagowane w Picasie.

rolaj
17-10-2009, 21:32
fotostation. Opisuje wg protokołu IPTC, hurtowo, archiwizuje offline, wyszukuje z oflajnów (oryginały możesz mieć np. na płytkach by nie zapychac kompa. Niestety nie jest darmowy. Ale to najlepszy program do tego o co pytasz. Przy okazji zawiera niezły edytor.

sid
18-10-2009, 00:37
Darmowy program, który potrafi wyszukiwać w IPTC, jak również opisywać, to konkurencujna przeglądarka do Irfana, XnView.
http://www.xnview.com/en/downloadwin32.html

Polecam ściągnąć XnView v1.96.5 Complete version / Setup (Multi-language)

Program dostępny też na inne platformy niż Windows.
Polecam przyjrzeć się mu bliżej. Nie jest może zbyt przyjazny w użyciu, ale potrafi to, czego potrzebujesz. W ogóle ma bardzo bogatą funkcjonalność, zwłaszcza jeśli idzie o przetwarzanie wsadowe.

Polecam cały wątek założony przeze mnie w tym samym celu, jakiś czas temu, a zwłaszcza jego podsumowanie tu:
http://canon-board.info/showthread.php?p=566989#post566989

Michal_II
18-10-2009, 09:56
Dziękuję wszystkim za wykazaną pomoc. XnView na pierwszy rzut oka spełnia moje oczekiwania.

Michal_II
11-12-2009, 12:04
Czy możecie polecić darmowy program, w którym można dołączać info w IPTC do RAWów? XnView spełnia moje oczekiwania, za wyjątkiem tego, że nie można dodać i edytować IPTC w RAWach.W RawTherapee można dodawać edytować, ale na pojedynczych plikach (może jest jednak w nim opcja do masowego dodawania?). Z płatnych jest m.in Bridge oraz Photo Mechanic (165$), ale tak jak napisałem szukam czegoś darmowego i nie mogę znaleźć.