PDA

Zobacz pełną wersję : 5D or 1d mk II - czy jeszcze warto..



scorpio-x
15-10-2009, 10:37
Witam, zamierzam sie przesiasc z cropa (450d) na FF i tutaj rodzi sie pytanie, z ktorym wedruje do bardziej doswiadczonych: jako, ze nie jestem jeszcze PRO i nie posiadam az tak duzej gotowki na body i jakies lepsze szklo (L) zastanawiam sie czy warto jeszcze zainwestowac w stara 5'ke? lub 1d mk II? tutaj troche drozej ale glownie pytanie o 5D :) jezeli mozecie napiszcie jakies opinie o niej i cos doradzcie :)

Troyan
15-10-2009, 10:41
Jeśli jesteś nakierunkowany na kupno FF to za rozsądną kasę w systemie Canona tylko 5d. Za 5k można dostać dobrą sztukę, mi się przynajmniej udało i jestem zadowolony. Ja się przesiadłem z 400d.

scorpio-x
15-10-2009, 10:48
no to podobnie jak ja ;P galerie masz ladna wiec widac roznice od 450d :) a jakich szkiel uzywasz?

Piotr_0602
15-10-2009, 10:51
5DmkII to nie jest jakiś niesamowity skok w stosunku do "starej" piątki.
Jeśli potrzeba ci tego większego zagęszczenia Mpix, to nowa ci to da.
O ile szkła wyrobią bo przy tylu Mpix większość wysiada, a szczególnie wysiada niezmodyfikowany od czasów starej 5D autofocus.

I mniej znaczące upgrady - lepszy LCD, "czyszczenie" matrycy (średnio skuteczne jak można przeczytać) i inne drobiazgi. Najważniejszego - AF-u - nie poprawili. I wielce możliwości fotograficzne nie wzrosły, żeby uzasadnić taką różnicę cenową. To nie jest D700 ze świetnym AF-em i uszczelnianym body. To jest "stare" 5D z gęstszą matrycą i paroma mniej znaczącymi dodatkami.

himi
15-10-2009, 10:55
5d ma bez porównania dużo lepszy obrazek od 1d2. Ten z kolei zabija 5d AF-em. Zależy do czego ci będzie służyć puszka. Jeśli do akcji, sportu, ptaków etc to 1d2, do wszystkich pozostałych zastosowań piątka jest dużo lepsza. Trzeba pamiętać o słabym servo tej puszki i tyle. Sam zmieniłem właśnie 1d2 na piątkę i nie żałuję.

scorpio-x
15-10-2009, 10:59
dzieki Piotr :) czyli wychodzi, ze warto sobie zawrocic glowe jeszcze stara 5'ka? d700 to jednak drozsza zabawka i narazie jeszcze zostana przy systemie canona
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Himi,
glownie bedzie mi sluzyla do portretów, plenerow, i reportarzu wiec tak jak mowisz chyba warto :)

dzieki wszystkim za rady i opinie na jej temat

pawelloon
15-10-2009, 11:38
Potwierdzam opinie kolegów, MKII jest swietną puchą do sportu, ptaków ale niestety nie ma tak dobrej matrycy jak 5D.....Chodzi oczywiscie o szumy.
Ostatnio bawilłem sie "piąteczką" i troche sie zajawiłem. Byc moze w niedługim czasie sprawie sobie taki "mały prezent":)
pozdr

scorpio-x
15-10-2009, 11:42
no dobra nie widze negatywnych opini wiec chyba podjalem decyzje :) (chyba ze jeszcze ktos wyskoczy z negatywem ;) ) jeszcze raz dzieki pozdro

himi
15-10-2009, 11:42
Portret, plener - zdecydowanie 5d. Reportaż - tu sprawdzi się i jedna i druga doskonale.

Troyan
15-10-2009, 12:13
no to podobnie jak ja ;P galerie masz ladna wiec widac roznice od 450d :) a jakich szkiel uzywasz?

Galerie Tauron Nowa muzyka, Guido, 4x4 Trial, Polonia Bytom - Arka Gdynia, dwie galerie Anofug i Miszka c.d. były robione 5d.

Galerie Rawa Blues vol.1 i vol.2 były robione 50d.

Reszta 400d.


Pod 400d podpinałem Sigmę 10-20 f/4-5.6 EX DG, 24-105L f/4 IS, Canon 70-300 IS USM.

Do 5d doszło jeszcze 85mm 1.8 :)

zaitsev
15-10-2009, 12:34
Przesiadłem się właśnie z 400D na 5D (3900zł w bdb stanie).
Powiem krótko - warto.

Troyan
15-10-2009, 12:45
I mniej znaczące upgrady - lepszy LCD, "czyszczenie" matrycy (średnio skuteczne jak można przeczytać) i inne drobiazgi. Najważniejszego - AF-u - nie poprawili. I wielce możliwości fotograficzne nie wzrosły, żeby uzasadnić taką różnicę cenową. To nie jest D700 ze świetnym AF-em i uszczelnianym body. To jest "stare" 5D z gęstszą matrycą i paroma mniej znaczącymi dodatkami.

No tak bym nie deprecjonował MkII i nie demonizował tego AFa (sam robiłem starą 5-ką mecz ostatnio, ani jednego wahania czy zwłoki, czoywiście używałem centralnego)...Ostatnio rozmawiałem z kilkoma ślubowcami, dla nich możliwość nakręcenia krótkiego filmu to mega zaleta. Kiedy młodzi chcą mieć kamerzystę, niejednokrotnie fotogarf z MkII moze przedstawić lepsza ofertę cenową, i to robi.

tom517
15-10-2009, 13:41
Na chwilę obecną dla kogoś o niesprecyzowanym jednoznacznie wymganiach zamiast 1D MK II to lepsze by bylo 7D, a czy warto 5D, sam nabylem wlasnie drugi egzemplarz :). 12Mpixeli w sam raz, AF na centralnym OK, teraz w sumie Nikon wypuścił flagowy swój produkt D3s też z 12M matrycą :).

Piotr_0602
15-10-2009, 15:48
12Mpx jest w sam raz. Zupełnie nie rozumiem tego pchania dodatkowych Mpix. Nie robię olbrzymich odbitek, 12Mpix wystarczy do moich zastosowań. Pliki robią się coraz większe. A obiektywy przy tych zagęszczonych matrycach 5dmkII i 7D nie wyrabiają z ostrością, na dodatek wychodzą coraz bardziej problemy z AFem (FF/BF). W testach tych zagęszczonych matryc wyciągali teoretyczną rozdzielczość tylko przy stosowaniu najlepszych Zeissów, przy ręcznym ostrzeniu przez Live View. Przecież to bezsens, przyda się przy 1% zastosowań może. Nikon ma rozsądniejszą politykę - zostawia DUŻE pixele za to wyciąga z nich lepsze ISO i DR. Mniejsze pixele dodatkowo to większe problemy z aberracjami forochromatycznymi, szybciej wchodzimy w limit dyfrakcyjny. Kto potrzebuje 20Mpix i więcej Mpix niech kupi sobie średni format. Dla większości i 10Mpix to aż nadto.

A Canon, w 5DmkII zamiast zrobić coś na kształt 7D z 12Mpix matrycą FF zmnieszył tylko rozmiary pixeli ze starego 5D i upchał ich więcej. No i przy okazji zwiększył rozdzielczość LCD. Tereaz można mieć 2 stare 5D za cenę (90% nowego mkII) jednego nowego 5DmkII i jescze zostanie na jakiś przyzwoity obiektyw.

sirgerwazy
15-10-2009, 16:03
a moze 1ds mk II ??
nastawiałem się na zakup jego nowszej wersji ale jak trafiła się okazja zakupu 1ds mk II który był w stanie idealnym w cenie 6k - to się długo nie zastanawiałem :))
body naprawdę godne polecenia - jedyny minus to klawiszologia :)))
pozdrawiam

scorpio-x
15-10-2009, 16:29
Piotr dobra uwaga :) zapewne nie tylko ja z niej skorzystam :)..
Sirgerwazy: tez sie zastanawialem ale jezeli do portretow, plenerow i rowniez do reportazu 5D nadaje sie w sam raz to jednak ja wezme :)

himi
15-10-2009, 17:57
1ds2 to takie trochę połączenie 1d2 z piątką. Ja polecam, używam i chwalę.

sirgerwazy
15-10-2009, 19:40
Piotr dobra uwaga :) zapewne nie tylko ja z niej skorzystam :)..
Sirgerwazy: tez sie zastanawialem ale jezeli do portretow, plenerow i rowniez do reportazu 5D nadaje sie w sam raz to jednak ja wezme :)

1ds mk II to FF połączone ze świetnym af :))
no i co również ważne jest dużo bardziej pancerny od 5d.
krotko mowiac jest jeszcze bardziej uniwersalny niz 5d

preinwher
15-10-2009, 22:01
"Stara piąteczka" właśnie do pleneru i portretu idealnie się nadaje:)
Do tego 17-40mm f/4 50mm f1,4 85mm f1,8 i któryś z zoomów 70-200mm i masz idealny zestaw do tego co focisz.

arturs
15-10-2009, 22:53
No tak bym nie deprecjonował MkII i nie demonizował tego AFa (sam robiłem starą 5-ką mecz ostatnio, ani jednego wahania czy zwłoki, czoywiście używałem centralnego)...Ostatnio rozmawiałem z kilkoma ślubowcami, dla nich możliwość nakręcenia krótkiego filmu to mega zaleta.

af na środkowym jest w miarę ok, bardzo celny i powtarzalny.. a filmiki to chyba tylko jako dodatek


Kiedy młodzi chcą mieć kamerzystę, niejednokrotnie fotogarf z MkII moze przedstawić lepsza ofertę cenową, i to robi.

masz może gdzieś przykłady takiego filmu robionego 5d2 przez fotografa(filmowca) który robi jednocześnie zdjęcia? Czy tylko teoretyzujesz że tak można? - mam 5d2 i stwierdzam że bez kupy dodatkowego osprzętu (mikrofon,specjalne uchwyty, zestaw pokręteł do ust. zooma i ostrości itp.) nie da się nim nakręcić porządnego materiału nie mówiąc już o jednoczesnym robieniu zdjęć.. oczywiście jeśli się nastawimy tylko i wyłącznie na kręcenie filmów to już inna sprawa - ale tylko przy użyciu dodatkowych akcesoriów - kręcić samą puszką "z ręki" takie coś jak ślub gdzie dubli nie ma jak zrobić to samobójstwo.. jeśli ktoś się na takie coś porywa to albo jest jak turbodymomen który zawstydza wszystkich albo jest kretynem :mrgreen:


12Mpx jest w sam raz. Zupełnie nie rozumiem tego pchania dodatkowych Mpix. Nie robię olbrzymich odbitek, 12Mpix wystarczy do moich zastosowań. Pliki robią się coraz większe. A obiektywy przy tych zagęszczonych matrycach 5dmkII i 7D nie wyrabiają z ostrością, na dodatek wychodzą coraz bardziej problemy z AFem (FF/BF).

moje szkła dają sobie radę na obu piątkach, i żadnych problemów z FF.BF też nigdy nie miałem więc to trochę generalizowanie


12Mpx jest w sam raz. Zupełnie nie rozumiem tego pchania dodatkowych Mpix. Nie robię olbrzymich odbitek, 12Mpix wystarczy do moich zastosowań. Pliki robią się coraz większe.
Kto potrzebuje 20Mpix i więcej Mpix niech kupi sobie średni format. Dla większości i 10Mpix to aż nadto.

ja też wielkich odbitek nie robię.. ale zawsze mam możliwość:
a) wycięcia kawałka
b) pomniejszenia całości (co np. wydatnie zmniejsza szumy)
c) zrobienia dużej odbitki bez kombinacji

więc te megapixele aż taką wadą nie są..
duże pliki, cóż - dyski też są coraz większe..



A Canon, w 5DmkII zamiast zrobić coś na kształt 7D z 12Mpix matrycą FF zmnieszył tylko rozmiary pixeli ze starego 5D i upchał ich więcej. No i przy okazji zwiększył rozdzielczość LCD. Tereaz można mieć 2 stare 5D za cenę (90% nowego mkII) jednego nowego 5DmkII i jesscze zostanie na jakiś przyzwoity obiektyw.

można i tak.. ale to już kwestia priorytetów , w zasadziete szkła które bym chciał są droższe albo porównywalne cenowo z 5d2 bo te tańsze już mam więc to znowu kwestia punktu widzenia ;)
zresztą nie słyszałem jakoś żeby ktoś kupił nową piątkę po czym ją sprzedał bo stwierdził że kupi starszą bo nowa mu nie potrzebna i stara starczy (nawet Michał - Himi chyba jeszcze takiej zmiany nie robił a zmieniał już chyba wszystko na wszystko :twisted: )

Troyan
16-10-2009, 09:57
masz może gdzieś przykłady takiego filmu robionego 5d2 przez fotografa(filmowca) który robi jednocześnie zdjęcia? Czy tylko teoretyzujesz że tak można?

Nie można, robią że tak powiem chałtury (nie wnikam i nie będę się wdawać w głębszą dyskusję na ten temat, powiem tylko, że do średniej "artystycznej" forumowej sporo im brakuje) mam 2 kumpli z 5dMkII, jeden siedział w Nikonie i się przesiadł na 5dMkII. Obydwaj mówią, że składając ofertę kilka razy wygrali tym że zrobili nim film. Nie są to arcydzieła z top10 Vimeo, ale przebijają jakością niejednego Pana Heńka z "doświadczeniem filmowym" ;)

arturs
17-10-2009, 16:19
Nie można, robią że tak powiem chałtury (nie wnikam i nie będę się wdawać w głębszą dyskusję na ten temat, powiem tylko, że do średniej "artystycznej" forumowej sporo im brakuje) mam 2 kumpli z 5dMkII, jeden siedział w Nikonie i się przesiadł na 5dMkII. Obydwaj mówią, że składając ofertę kilka razy wygrali tym że zrobili nim film.

trzeba było od razu tak napisać bo napisałeś tak jakby było to oczywiste i zaraz zaczną ludzie kupować bo "kręci, panie, ********e filmy" i "filma nakręcimy i fot napstrykamy" :mrgreen:


składając ofertę kilka razy wygrali tym że zrobili nim film. Nie są to arcydzieła z top10 Vimeo, ale przebijają jakością niejednego Pana Heńka z "doświadczeniem filmowym" ;)
no tak, tylko czy ta jakość odnosi się stricte do jakości HD / SD czy do całości tego "dzieła" biorąc pod uwagę kadry, prowadzenie kamery, dźwięk, skład itp. rzeczy których zapewnienie (dla 5d2 jako kamery) przewyższa albo jest cenowo co najmniej tak jak byśmy drugie 5d2 kupili..

himi
17-10-2009, 16:24
A ja bym chętnie zobaczył te filmiki, tak z czystej ciekawości. Bo wydaje mi się, co już powiedział Arturs, że sama pucha to do jako takiego nawet filmu dla klienta - za mało.

arturs
17-10-2009, 17:24
A ja bym chętnie zobaczył te filmiki, tak z czystej ciekawości.

No ba... ja też..


Bo wydaje mi się, co już powiedział Arturs, że sama pucha to do jako takiego nawet filmu dla klienta - za mało.

sama pucha to nic nie daje niestety.. nie da się nawet mając łapy ze stali więcej niż kilkanaście/kilkadziesiąt sekund kadrować "na zombie" trzymając ciężką puszkę z jakimkolwiek szkłem.. od razu widać brak stabilizacji takiego zestawu i co byśmy nie kombinowali to się nie da bez dodatkowych uchwytów/ stedicamu albo czegoś w tym stylu.. mikrofon wbudowany to kolejny problem - bez zewnętrznego to nawet na domowe potrzeby dźwięk jest do **** bo słychać chrobotanie obiektywu.. i kolejny temat to autofocus/zoom - nie da się kadrując "na zoombie" nie da się sięgać lewą ręką do szkła trzymając w prawej puszkę więc znowu potrzeba czegoś z przekładniami i pokrętłami do obsługi tych elementów..
oczywiście nie mówię że się nie da bez tego w ogóle - ale na ślubie gdzie nie ma opcji powtórkowych tak "z ręki" pracować się nie da..

Troyan
17-10-2009, 19:30
Znam Was na tyle długo z tego forum i nie spodziewałem się takiego węszenia spisków i narodowej zdrady ;)

Nie wiem czy nie mają innych bajerów podpiętych do korpusu, mnie te kręcenie filmów wogóle nie interesuje, i sory, nie zadzwonię do nich i nie powiem "słuchajcie, weźcie mi przeslijcie jakiś link do waszych filmików bo goście mi na forum nie wierzą, że robicie te filmiki i jeszcze listę dokładną jakie dodatki podpinacie pod korpus" bo poprostu leję na to :mrgreen:

Arturs, udowodniłeś, że wiesz jak profesjonalnie zbudować 5dMkII z zestawem filmowym co nie znaczy że bez tych zabawek sie nie da czegoś nakręcić.

himi
18-10-2009, 09:58
Ale czemu od razu spisek. Żywotnie interesuje mnie opcja HD w tym body. widząc filmy z tej puszki już na oko dostrzegłem, że używano do nich statywów lub steadycamów, poza tym montuje się jeszcze specjalne osłony LCD z ,,wizjerem''. Potencjał narzędzia jest duży, ale celowo nie zrobiono z tego kamery. Być może jestem w błędzie i da się tym z ręki skręcić filmik ślubny. Dlatego chciałem zobaczyć link. Jeden z naszych kolegów z forum wkleił takowy, jakiś modowy, z sesji glamourowej. Ręka trzęsła się aż miło. Tak jak pisałem, bez podejrzliwości, wyłącznie powodowany zdrową ciekawością chciałbym zobaczyć efekt. Nie doszukuj się spisków:)

3voQ
19-10-2009, 01:31
do filmów moim skromnym zdaniem lepiej kupić kamerę. Pewnie to nieuniknione i nasze przyszłe body będą miały tę opcję...dla mnie to jak z proszkiem do wszystkiego. Z drugiej strony mamy Porsche 5-cio drzwiowe, jagura kombi diesla więc czemu nie video streaming Full HD w lustrze....bo nie?
Live View w 40d i w 50d użyłem raz, jeden jedyny raz...mnie to nie kręci, może kiedyś się to zmieni i będziemy mieli jeszcze playera mp500 w body, dyktafon, radio etc.

dobra idę spać, bo się wkręcam w ten temat zamiast odpoczywać przed szalonym weekendem.

pozdro i miłego tygodnia!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
przed szalonym tygodniem w sensie:J

kundzia111
19-10-2009, 17:19
.....
Nie wiem czy nie mają innych bajerów podpiętych do korpusu, .....nie zadzwonię do nich ..... bo poprostu leję na to .....



Ale chłopaku, nie lej na to tylko w imieniu kilku zainteresowanych na tym forum załatw tego linka do reportażu ślubnego zrobionego 5d2. Albo zrób reklame tym panom i podaj jakiś namiar na nich. Moim zdaniem aparatem fotograficznym nie da sie zrobic reportażu slubnego a juz na pewno sie nie da robiąc jednocześnie zdjęcia. Studio, plener, inne statyczne i z góry wyreżyserowane sceny to tak ale nie reportaż. Miałem w rękach różne kamery i rózne aparaty, wiem, że jedno drugiego nie zastąpi. Takie jest moje zdanie, chętnie je zmienię przy twojej pomocy i innych życzliwych osób na tym forum.

arturs
19-10-2009, 20:22
Znam Was na tyle długo z tego forum i nie spodziewałem się takiego węszenia spisków i narodowej zdrady ;)

No bo tacy z nas wichrzyciele i spiskowcy


Nie wiem czy nie mają innych bajerów podpiętych do korpusu, mnie te kręcenie filmów wogóle nie interesuje, i sory, nie zadzwonię do nich i nie powiem "słuchajcie, weźcie mi przeslijcie jakiś link do waszych filmików bo goście mi na forum nie wierzą, że robicie te filmiki i jeszcze listę dokładną jakie dodatki podpinacie pod korpus" bo poprostu leję na to :mrgreen:

A dlaczego nie możesz do nich zadzwonić i zapytać ?? bo na razie wygląda to tak że się z czymś wyrwałeś i teraz się wycofujesz jak parę osób się tematem zainteresowało..


Arturs, udowodniłeś, że wiesz jak profesjonalnie zbudować 5dMkII z zestawem filmowym co nie znaczy że bez tych zabawek sie nie da czegoś nakręcić.

Ale wcale nie chodzi o udowadnianie nikomu niczego tylko o pokazanie że bez jakiegokolwiek osprzętu nie da się czegoś przyzwoicie nakręcić, a zwłaszcza brać się za ślub.. stąd nasza ciekawość bo może się mylimy i żyjemy w błogiej nieświadomości.. więc prosimy grzecznie o przykłady...
nie trzeba oczywiście od razu merlina kupować tylko zrobić sobie jakieś samoróbki itp. ale założenie takiego rynsztunku z kolei wyklucza robienie zdjęć
Specjalnie w sobotę na meczu spróbowałem coś "z ręki" nakręcić.. i po 10 sekundach albo szybciej nie nadaje się to do oglądania, a specjalnie się starałem..

Troyan
19-10-2009, 21:25
Się nie wyfofuję tylko Wy napieracie. Napisałem delikatnie:
że do średniej "artystycznej" forumowej sporo im brakuje. To się skończy tak jak w wątku o kiczowatych ślubniakach a ja lubie z nimi czasem na piwo wyskoczyć.

Jak sie spotkam z nimi to zapytam jak oni te filmy kręcą, ile dokupili dupereli do tego i niech dadzą kilkanaście sekund wycięte to Wam wkleję bo widzę, że nie popuścicie :P

manieknww
19-11-2009, 10:05
Witam.

Ja z podobnym dylematem co autor wątku więć się podepnę, chodzi dokładnie o 5D. Planuję przesiadkę z 400D na coś lepszego. Rozważałem 40D i 50D ale było tak tylko do momentu mojego ślubu gdzie mój fotograf (www.tomaszewskifoto.pl) używał właśnie 5D. Gdy zobaczyłem zdjęcia, ten detal, kontrast, żywe kolory... eeh. Zapewne udział w tym miał też 24-70 2,8 L ale zacząłem brać ten nie najnowszy już aparat pod uwagę.

Fotografuję amatorsko ale podchodzę do tego dosyć poważnie. Główną tematyką moich zdjęć jest motoryzacja łącznie ze sportem motorowym i szeroko pojęty transport, przy okazji popełniam też lanszafty czy architekturę. Z racji iż tematy moich zdjęć nierzadko są w ruchu szybki i precyzyjny AF jest ważny. Od strony obiektywu nie byłoby z tym problemu bo cokolwiek nie kupię będzie podpięte do 24-105 L IS. Ale z tego co tu wyczytałem wychodzi, że 5D nie jest najlepszym aparatem do takich zastosowań. Nie mam odniesienia do działania AF w innych Canonach bo poza moim 400D nie miałem niczego innego okazji używać, ale w połączeniu z canonowskim USM czy nawet HSM Sigmy AF w 400D zdaje się radzić sobie bez najmniejszego problemu ze śledzeniem czy panoramowaniem czy to z AlServo czy OneShot. Wydaje mi się, że nie będę w błędzie (oczywiście proszę mnie skorygować jeśli się mylę) gdy stwierdzę, że AF w 5D na pewno nie będzie gorszy (wolniejszy) niż w amatorskim 400D... (mam nadzieję, że to porównanie nie zostanie uznane za profanację ;) )

wojkij
19-11-2009, 14:16
Na centralnym gorszy nie będzie, boczne słabe są. W 400d chyba też więc pełen luz, dasz radę.

aptur
19-11-2009, 14:31
Witam.

Główną tematyką moich zdjęć jest motoryzacja łącznie ze sportem motorowym i szeroko pojęty transport, )


Weź pod uwagę, że w 5d masz 3kl/sec a to może mieć znaczenie jeśli chodzi o fotografowanie sportu.

manieknww
19-11-2009, 17:01
Na centralnym gorszy nie będzie, boczne słabe są. W 400d chyba też więc pełen luz, dasz radę.

Używam praktycznie tylko centralnego, rzadko przełączam na inne.


Weź pod uwagę, że w 5d masz 3kl/sec a to może mieć znaczenie jeśli chodzi o fotografowanie sportu.

To właśnie też jest dylemat w porównaniu do 50D (6,3 kl/s)...

himi
19-11-2009, 17:44
Dla mnie 5d jest aparatem kompletnie nie nadającym się do dynamicznych spraw, a już na pewni nie do sportu. Na upartego można - ale to nie jest przyjemność.Migawka 5d nie ma 300k wytrzymałości, żeby wciąż powtarzać ujęcia. Boczne to dramat. Do sportu pomyśl o 1d2, szumy nawet na 1600 są znośne.

manieknww
19-11-2009, 22:11
Dla mnie 5d jest aparatem kompletnie nie nadającym się do dynamicznych spraw, a już na pewni nie do sportu. Na upartego można - ale to nie jest przyjemność.Migawka 5d nie ma 300k wytrzymałości, żeby wciąż powtarzać ujęcia. Boczne to dramat. Do sportu pomyśl o 1d2, szumy nawet na 1600 są znośne.

No właśnie Twoje wcześniejsze posty w tym temacie mnie zaniepokoiły i czytałem co pisałeś o 1Ds, stąd moje zapytanie o ten AF w 5D. Przeszukiwałem na flickr zdjęcia robione 5D pod kątem jakichś dynamicznych ujęć czy sportów motorowych i zdjęć takich jest bardzo mało. Ale w moim przypadku cokolwiek z 1D byłoby już chyba sporą przesadą. 400D mam 3 lata od nowości i fotografując amatorsko wykonałem nim ponad 15 000 ekspozycji. Używane 5D na jakie patrze mają tak ok 12 000 - 15 000 ekspozycji tak więc jeżeli nawet utrzymam ilość robionych zdjęć to takie 5D powinno mi na ładnych parę latek wystarczyć zanim migawka padnie. Sporty jakie fotografuję ograniczają się w zasadzie póki co do wyścigów na 1/4 mili czy na torach więc nie są tak nieprzewidywalne i dynamiczne jak piłka nożna czy rugby.

milus
20-11-2009, 03:30
Witam manieknww :-) widzę że zaraziłem Cię chorobą o nazwie 5D jakie by ono nie było. Co do wymiany 400D na 5D to ja myślę, że jednak warto... ja używam go do różnych celów i są to obiekty statyczne i mniej statyczne...np ludzie w tańcu i nie stwierdziłem większych problemów z AF ogólnie trafia zawsze tam gdzie chcę i rzadko " nie może zdążyć " raczej zdjęć seriami nie robię i czy to jest 3kl/sek dla mnie nie stanowi to większego problemu. 400D to dobry aparat, też na nim się nie zawiodłem i cały czas noszę taki w torbie :-) co do szybkości całkiem podobny do 5D z tym że różni się tym czym napisałeś...
Też kiedyś stałem nad takim dylematem...ale nie żałuję zakupu 5D i chyba szybko się z nim nie rozstanę :-)
Najlepiej byłoby potestować i 5D i 1d mkII - tego drugiego nie miałem w ręku...ale kto wie , może bym się w nim zakochał :-)
Pozdrawiam

Andy_
20-11-2009, 04:42
Wydaje mi się, że nie będę w błędzie (oczywiście proszę mnie skorygować jeśli się mylę) gdy stwierdzę, że AF w 5D na pewno nie będzie gorszy (wolniejszy) niż w amatorskim 400D... (mam nadzieję, że to porównanie nie zostanie uznane za profanację ;) )

Niedawno zmieniłem 400D na 5D, AFu nie testowałem zbyt wnikliwie w dynamicznych akcjach, ale natenczas wydaje się sporo celniejszy niż 400D, albo po prostu zdjęcia z 5D są dużo ostrzejsze... Nie sądzę też, aby 5D w czymkolwiek ustępował 400D. Jeśli wystarczał Ci AF w 400, to z 5tki będziesz na pewno zadowolony. To naprawdę duży skok jeśli chodzi o jakość obrazka.

A co do migawki, to chyba jakiś nowy trend w skąpstwie, żeby robiąc zdjęcia martwić się o zużycie migawki:) To zupełnie jak jeżdżąc samochodem martwić się, że licznik się kręci:)

The Pretender
20-11-2009, 07:30
Mysle, ze jezeli masz mozliwosc zamienic 400D na 5D i to w podobnym przebiegu to warto to zrobic. Chodzi glownie o roznice w jakosci otrzymywanych zdjec. Skoro 400D wystarczalo Ci w dynamicznych scenach to 5D tez da rade. Napewno nie jest to 1Dmk2 jesli chodzi o AF, ale trzeba pamietac, ze 1DmkX sa dedykowane do tej grupy osob dla ktorej pewny i szybki AF jest priorytetem.

wig
20-11-2009, 12:59
mam pytanie do Was - jak praktycznie można skorzystać z 2 letniej gwarancji europejskiej / ze sklepu niemieckiego/ , czy jest konkretny serwis Niemczech, jak realizuja naprawy gwarancyjne - trzeba wysłać na swój koszt? Jaka jest jakość tych napraw? Jakie dokumenty są potrzebne / oryginał gwarancji oraz oryginał paragonu wystarczy ? / Ktoś miał doświadczenia z takim serwisem?

Poza tym - czy na Żytniej można szybko sprawdzić prawdziwy przebieg body, jaki jest tego koszt ?

Moje pytania dotyczą konkretnie Canona 5D

dzięki za podpowiedzi

G.

himi
20-11-2009, 21:35
Świetny serwis w Berlinie, ale musisz osobiście zawieźć puchę. Odeślą ci jeśli bedzie to trwało dłużej niż kilka godzin. Żytnia się chowa przy nich.

manieknww
21-11-2009, 12:43
Witam manieknww :-) widzę że zaraziłem Cię chorobą o nazwie 5D jakie by ono nie było.

Witam :) Przyglądałem się 5D jakiś czas temu i czytałem trochę o nim. W momencie gdy przeczytałem kilkakrotnie o "plastyce" robionych nim zdjęć już stwierdziłem, że to aparat nie dla mnie ponieważ nie rozumiałem co przez to stwierdzenie piszący rozumieli. No ale jak zobaczyłem efekty Twojej pracy bardzo szybko zrozumiałem, że to właśnie jest ta owa plastyka, o której ci ludzie pisali...
...
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Dla jakości zdjęć jakie prezentuje 5D zaryzykuję z tym AF jak i z kupnem z drugiej ręki. Bardziej zdaje się martwić mnie szczelność tego aparatu. Pozostaję przy dobrej myśli... Z resztą... Jeżeli coś jednak będzie nie tak na używane 5D zawsze będą chętni...

Pozdrawiam

roshuu
29-09-2010, 16:13
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Dla jakości zdjęć jakie prezentuje 5D zaryzykuję z tym AF jak i z kupnem z drugiej ręki. Bardziej zdaje się martwić mnie szczelność tego aparatu. Pozostaję przy dobrej myśli... Z resztą... Jeżeli coś jednak będzie nie tak na używane 5D zawsze będą chętni...

Pozdrawiam

Wyluzuj z ta szczelnoscia. Tylko 1dynki w zasadzie maja pelne uszczelnienie. Czy wedlug Ciebie kazdy ma 1dynke? Nie. Aparat ma robic takie zdjecia jakie chcesz, czyli w przypadku 5tki bardzo ladne. Kwestia szczenisci - zaloze sie, ze jakbys mial nawet 1d to na deszcz bys bal sie go wystawic :D

manieknww
14-10-2010, 22:21
Kwestia szczenisci - zaloze sie, ze jakbys mial nawet 1d to na deszcz bys bal sie go wystawic :D

I tu się mylisz - nawet 5D miałem wystawiony na deszcz (fakt, była to raczej mżawka niż ulewa) i to w połączeniu z "nieszczelnym" Tamronem 17-35. A jako iż mam zamiar w przyszłym roku jechać na kilka imprez offroadowych akurat się do przesiadki z 5D na 1D MkIIN /1Ds II przymierzam, bynajmniej nie po to, aby go oszczędzać...

Moje obawy odnośnie szczelności 5D w poście, do którego się ustosunkowałeś, akurat bardziej odnosiły się do jego niskiej odporności na zapylenie niż wodę.

Canonman
25-10-2010, 21:58
Mam oba modele, czyli 5D i 1D MkII N. Jakość obrazka bez porównania lepsza z 5D. Portret w plenerze - marzenie. Natomiast co do szybkości to jedynka bije na łeb na szyję - szybka dobiegaczka i niemalże 100% ostrych zdjęć z dobiegaczką w serii. Jeśli masz jakieś pytania ścisłe to pisz na priv. - zawsze odpowiem.

MacB
30-03-2014, 22:56
Witam, podpinając się pod wątek, mam 1D mkIII i 24-105L, brakuje mi trochę szerokości, w związku z tym mam do wyboru zamienić 24-105 na np. 17-40 albo kupić 5D (myślę o mkII). Fotografuję trochę sportu: motocross+ piłka nożna (do tego wykorzystuję 1DmkIII + 70-200 i ten zestaw jest ok.), poza tym rodzinne imprezy i tu często 24-105 lub stałka 35 nie obejmują wszystkiego. A teraz czas na wątpliwości, czy 17-40 to dobry wybór w połączeniu z 1D? Czy ktoś porównywał zdjęcia z 5DmkII i 1DmkIII, jakie wnioski?

darecky
31-03-2014, 09:26
szerzej nie zawsze znaczy lepiej. Zestaw 1d+25 wg mnie jest bardzo, bardzo w porządku. Rozważyłbym na twoim miejscu kupno canon 20/2,8usm. Będzie na 1d całkiem szeroko i w miarę jasno, dodatkowo tanio. Zamiast 5dmk2 zwróć uwagę na 5dc. Różnic za wielkich nie zobaczysz, za to obrazek jest bardzo przyjemny. AF wydaje mi się lepszy i sprawniejszy w 5dc niż 5dmk2 (przynajmniej w moich egzemplarzach). Za zaoszczędzone pieniądze można wiele innych rzeczy kupić. o chyba, że masz ciśnienie filmowanie bez autofocusa, wtedy zostaje 5dmk2. Miałem przez wiele lat i wiele obiektywów 5dc i praktycznie nie wiedziałem co to jest problem FF/BF. Wsyzstkie szkła poza jednym trafiały w punkt i to w różnym oświetleniu i ba, nawet po ciemku. Spora część obiektywów była kupiona w ciemno wysyłkowo. W 5dmk2 tak różowo nie jest. Każdy obiektyw wymaga dostrojenia Micro AF, a w słabym świetle to włączam LVi cisnę z ręki.

pablo25
29-04-2014, 18:23
Twierdzisz, że 5d mkII jest gorszy od classic? Coś mi się nie wydaję, aby tak było:)

darecky
30-04-2014, 09:43
@pablo25, Nie powiedziałem, że jest gorszy, ale dla mnie fotografa nie kamerzysty, zwiększenie liczby pikseli oraz posiadanie LV kosztem 2 tysięcy złotych było bez sensu.
PRIMO. Przez ponad 4 lata podpiąłem pod stare 5d wiele obiektywów z których jedynie 24L wymagał interwencji serwisu (regulacja FF/BF). Reszta ostrzyła w punkt (kupowane w ciemno używane C).
DUE. Stare 5dc w ciemnym kościele i pod kościołem czy przy świetle lampek choinkowych ciężko, ale ostrzyło w punkt. W 5dII tak różowo już nie jest. Każdy posiadany obiektyw ma (w 5d2) inne nastawy mikroegulacjiAF, a późnym wieczorem przy lampce biurkowej lub świeczce wolę ostrzyć ( w 5 d2) ręcznie lub przez LV.
Terzo. Posiadając obiektywy o przysłonach zaczynających się na 1,2-1,4 ISO ponad 1600, nie jest mi potrzebne. Prędkość AF jest podobna. Skuteczność AF wg mnie wyższa dla 5dc niż 5dII. 5dc jak kliknął, że potwierdził ostrość, to ona była tam gdzie mierzyłem. Nigdy nie była przed lub za obiektem ( dla różnych rodzajów światła). W 5d2 tak dobrze już nie jest. Jedynie ostrość przy LV jest 100%.
Quarto. Duży i ładny wyświetlacz nie jest mi potrzebny, nie on robi zdjęcia. Mnogość funkcji w menu, też mi nie jest do niczego potrzebna. Wystarczyło to co oferował 5dc.
Powtórzę więc, że dla mnie 5d2 nie jest aparatem gorszym od 5dc, ale "fjuczery" które mi (jako amatorowi i pasjonatowi foto zaoferował za dopłatę ok. 2kPLN były zbędne lub przysporzyły mi roboty (doregulowane AF dla wszystkich obiektywów). Jak będę mieć okazję za jakiś czas do powrotu to raczej tak zrobię. Za pozyskane pieniążki przeznaczę na szkiełko lub remont łazienki. :)
Aaa.... dodam dla innych sprzętowców (szukających przyczyn kiepskich zdjęć swoich puszek), żeby nie było kupno obiektywu z literką L na końcu podwyższyło znacząco jakości wypluwanych zdjęć (no może poza kiepskim kitem SF-s), nie nadają się one w dalszym ciągu do prezentacji w kalendarzu NG czy Pirelli. ;)
Dużo pracy jeszcze przede mną. Teraz biorę się za oświetlenie i obróbkę. Lecz tu idę po "najtańszej" linii oporu. Jak ta operacja się nie uda, to wszystko w cholerę sprzedam i kupię Ifona...

banan82
30-04-2014, 10:07
Ja mam 5D mkI/5Dmk3 oraz 1Dsmk2 czyli pelne klatki. Z calej trojki najepsza jest nowa piatka. Wysokie iso, szybki af, genialny LCD do podgladu - miod malina.

5D mk I vs 1DsmkII - tutaj lepsze iso i mniejsze szumy ma 1Ds. Wiecej punktow AF, ostrzy bez problemu. Jakosc obrazka na pare z 5D mkI tylko ze mniejsze szumy.

Pomijajac roznice w wadze i gabarytach to te dwa aparaty ida leb w leb.

1D i 1Ds sa piekielnie ciezkie i nieporeczne niestety. Na szczescie mozna je teraz tanio kupic wiec czemu nie?:)

Da__FreaK
09-05-2014, 22:36
Mam i 5D i 1d2 a takze 1d3.. W kolejnosci obrazka ustawiłbym FF przed jedynkami. Natomiast jesli chodzi o AF to 1d2 ,1d3( moje 1d3 to koszmar ) i 5D :D Ale fakt, 5D daje taki obrazek ze miodek :D ,ale tylko na otwartych max sloikach :D

katharsis
10-05-2014, 19:13
Nie rozumiem krucjaty przeciwko 5dII - sama przez 4 lata z hakiem robiłam na tych puszkach teatr i teatr tańca i jakoś AF dawał radę. Przejście na 5d3 to ulga połączona z rozkoszą, ale to nie zmienia faktu, że 5d2 wspominam czule zwłaszcza ilekroć pomyślę o jakości obrazka na wysokich iso.

Przy okazji jeszcze jedna refleksja: nie opuszcza mnie wrażenie, że np. grip do 5dII był solidniejszy niż ten do 5dIII, w ogóle mam wrażenie, że wszystkie nowe sprzęty są zrobione z coraz mniejszą dbałością o trwałość i solidność wykonania.

michalko
14-05-2014, 21:27
Takie czasy mamy, nie da się ciągle ograniczać kosztów, bez wpływu na jakość.

grzesiula
19-05-2014, 09:54
Takie czasy mamy, nie da się ciągle ograniczać kosztów, bez wpływu na jakość.

To prawda

darecky
20-05-2014, 10:24
Katharsis, tu nie chodzi o krucjatę, jedynie o stwierdzenie faktów. Kolega ma chaos z obiektywami i puszkami (1dmk2n a 1dmk3), ja nie mogę opanować 5dmk2 po zmianie z 5dmk1. Jakbym wcześniej nie miał to bym nie marudził. Wziąłem jak miałem jeszcze te dwa body (w grudniu po południu) na focenie rodzinki przy szopkach. 5dmk2 latało i nic. 5dmk1 cykało jak miłe. Wszystko w punkt. Obiektywy z 5dmk2 w domu poustawiałem używając mikroAF, a w terenie musiałem ruszać nastawy. Z 5dmk1 przez prawie 4 lata przewinęło się wiele obiektywów i każdy ostrzył w punkt. Kolega wyżej też nie miał problemów z ogarnięciem obiektywów ze swoją starszą 1dmk2. To po prostu jest mocno irytujące i tyle narzekania. Obrazek każde z wyżej wymienionych daje bardzo ładny. A że "głośno" na forum wyrażam swoje zastanowienie, za co dopłaciłem zmieniając 5d na 5dII, to chyba mogę, no nie? Po to mamy forum.

Lucas1981r
20-05-2014, 13:24
Takie czasy mamy, nie da się ciągle ograniczać kosztów, bez wpływu na jakość.

Tu sie nie zgodze...konkurencja jakos daje rade

diegodeath
24-05-2014, 20:58
A tu ja się nie zgodzę, ostatnio w Nikonie jakość leży i kwiczy

Lucas1981r
25-05-2014, 00:34
Faktycznie w Nikonie po modelach D90, D300, D700 jakosc bardzo spadla puszek ;/ ale np. Pentax jakos dalej utrzymuje jakosc...czego nie mzona powiedziec u nich o dziale marketingu ktory praktycznie w ogole nie istanial (istnieje) - to takze bardzo duze koszty