PDA

Zobacz pełną wersję : Canon S5 IS - raz błąd obiektywu, a raz nie ;)



emilos77
09-10-2009, 15:30
Witam!

Generalnie jestem z Canona S5 IS zadowolony, od jakiegoś czasu zaczął jednak dosyć dziwnie "świrować":

1. Przy użyciu zooma nagle sam zaczyna jakby kontynuować zoomowanie (do wartości maksymalnej), całkowicie przy tym tracąc ostrość. Po chwili komunikat "Błąd obiektywu, włącz aparat". Po wyświetleniu komunikatu rozpoczyna się zwykle batalia by ponownie aparat zmusić do współpracy i czasem się to udaje ;) Co dziwne, nie dzieje się tak zawsze. Często zoom pracuje zupełnie poprawnie.

2. Owa batalia by ponownie uruchomić aparat wygląda zwykle tak, że wysuwa się obiektyw (ale obrazu na LCD nie ma), słychać jak coś tam w środku walczy ;) no i po chwili oczywiście komunikat "Błąd obiektywu, włącz aparat" przy zablokowanym obiektywie, który pozostaje wysunięty. Po ponownym włączeniu obiektyw chowa się, ale znowu komunikat "Błąd obiektywu, włącz aparat". I tak w kółko. Za którymś tam razem uruchamia
się normalnie i udaje, że nic się nie stało ;)

Chyba nie muszę tłumaczyć jak wkurzająca jest niepewność, czy uda się włączyć aparat i cyknąć fotkę w strategicznym momencie ;)
Czy ktoś spotkał się z takimi objawami? Gdyby jednoznacznie zepsuł się na amen to sprawa byłaby prostsza ;) A on raz działa, raz nie... :confused:

Jakieś pomysły co może być przyczyną takich ekscesów?

Tego S5 IS dostałem nowego od Serwisu Canona w Warszawie w zamian za S1 IS, którego nie byli w stanie naprawić, bo miał fabryczną wadę matrycy.
Z tego co wygooglałem do tej pory wynika, że wszelkie problemy z obiektywem w serwisie interpretowane są jako wina użytkownika (dynamiczne spotkania z podłożem, stuknięcie obiektywem w betonowy słup lub jędrną część ciała małżonki). Ręce opadają. Tym bardziej, że nie da się udowodnić faktu, że aparat nie doznał żadnego uszczerbku mechanicznego :sad:

Pocieszam się, że to świetny powód by w końcu kupić lustrzankę... Z drugiej jednak strony taki kompakt z video - fajna rzecz, a na kolejny podobny (SX1/SX10/SX20) kasy po prostu trochę żal...

Co robić?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc!

fotoelektronik
17-01-2010, 22:25
mogę naprawić tą usterkę - jeśli chcesz skorzystać z taniej i profesjonalnej usługi zapraszam do serwisu - szczegóły na stronie poniżej

Paviarotti
19-01-2010, 15:36
Pierwsze pytanie - jest na gwarancji?
Jeśli tak to trzeba słać na Żytnią. Jeśli nie będą chcieli naprawić za darmo to przynajmniej za friko wycenią ile będzie kosztowała naprawa. Pewnie padł (jak to zwykle bywa, bardzo awaryjny) silnik USM.

gomcia
10-03-2011, 10:50
Mam taki sam problem z takim samym modelem Canona.
Wysłałam Canona na Żytnią, i o dziwo oni stwierdzili że nie ma żadnego problemu. No ale odkąd odebrałam go z serwisu błąd pojawia się nadal...
W ogóle nie wiem co dalej z tym robić???
Liczę na Waszą pomoc...

beta86
22-03-2011, 14:16
Witam, mam ten sam problem! Może ten typ tak ma? :(
Lubie ten aparat, ale drażniące jest ciągłe zastanawianie się: zadziała?, nie zadziała?

piciu65
20-03-2012, 19:43
Mam ten sam problem , z moich obserwacji wynika że często tak się dzieje w wilgotne dni lub przy ujemnych temperaturach. Jedyną rzeczą którą mogę wtedy zrobić to wyjąć baterie i ponownie włączyć aparat.