PDA

Zobacz pełną wersję : S2 IS - problem z ekspozycją



zaggio
06-10-2009, 15:21
Witam,
Od jakiegoś czasu w moim ponadczteroletnim S2 IS coś dziwnego dzieje się podczas robienia zdjęć. Po wybraniu trybu Av proponuje długie czasy na tyle, że zdjęcia są niedoświetlone. Ponadto scena po złapaniu ostrości na podglądzie jest bardzo ciemna - troszkę lepiej wygląda na zdjęciu, ale to nie jest to. Staram się robić zdjęcia w trybie M, ale i tu pojawia się problem dziwnych przebarwień kolorów, np. nieba (coś na kształt aberracji) i pomimo maksymalnego otwarcia przysłony muszę ustawiać długie czasy i nawet jasne sceny wychodzą nieostro.
Wymieniłem baterię podtrzymującą - nadal to samo. :?

W czym może tkwić problem?

zaggio
21-10-2009, 12:11
...proponuje długie czasy na tyle, że zdjęcia są niedoświetlone.

Oczywiście proponuje zbyt krótkie czasy.

Slider
21-10-2009, 13:27
W czym może tkwić problem?

Nie wiem jak inni, ale ja tu widzę trzy problemy i to niekoniecznie powiązane ze sobą..:-)
Najlepiej by było gdybyś wrzucił pare zdjęć obrazujących te problemy (oczywiscie z EXIF'ami) i wtedy mozna coś więcej powiedzieć.

Wybiegając jednak nieco do przodu:

Ad.1

Po wybraniu trybu Av proponuje krótkie czasy na tyle, że zdjęcia są niedoświetlone. Ponadto scena po złapaniu ostrości na podglądzie jest bardzo ciemna

Stawiam na drabinkę korekty ekspozycji ustawioną w lewo na "-".
Jeśli patrzymy na wyswietlacz aparatu, to jego jasność odpowiada ustawieniom swiatłomierza na "0" czyli bez korekt. Po ustawieniu ostrości, wprowadza zadaną korektę przez fotografa (jeśli taka była), lub nie wprowadza jej wogóle i zdjęcie powinno wyglądać tak jak na wyświetlaczu. Skoro po ustawieniu ostrości obraz ciemnieje, tzn, że została wprowadzona korekta ujemna.

Ad.2

Staram się robić zdjęcia w trybie M, ale i tu pojawia się problem dziwnych przebarwień kolorów, np. nieba (coś na kształt aberracji)

No i tu ciekawostka. Zdaje się, że wiesz co to jest aberracja, ale wg Ciebie te przebarwienia aberracją nie są:-) można więc wnioskować, że nie są to obwódki, a przebarwienia na wiekszych obszarach obrazu. Jeśli tak, może być to opcja w stylu korekty jednego z kanałów zaszyta w podręcznym menu opcji kolorystycznych. Zgadzałoby się to o tyle, że działa to tylko w jednym trybie; tym podczas którego ta opcja została ustawiona.

Ad.3

i pomimo maksymalnego otwarcia przysłony muszę ustawiać długie czasy i nawet jasne sceny wychodzą nieostro.

No to chyba cud, albo Twój aparat nagina prawa fizyki, albo to dowód na to, że "jasna scena" jest pojęciem względnym:-)
Jeśli te zdjecia robiłeś w pochmurny dzień, lub w pomieszczeniach, oświetlonych światłem sztucznym (nie, żebym miał coś do żarówek, ale znaczy to zazwyczaj tyle, że na zewnątrz było już dość ciemno, żeby nie móc sie obejśc bez nich:wink:), to czasem i przysłona 2.7 nie wystarczy.

No ale jak już mowiłem, ja tu mogę sobie pogadać, ale bez zdjęć (z EXIF'ami), to daleko sie nie zajdzie;)

Pozdrawiam