PDA

Zobacz pełną wersję : Recepta na idealną kompresje zdjęć ?



Nemeo
11-09-2005, 02:11
Jaka jest Wasza recepta, na idealną / prawie bezstratną / kompresję zdjęć ?
Podzielcie się waszymi doświadczeniami.

Diodak
11-09-2005, 05:36
Chodzi Ci o kompresję do JPEG tak aby wizualnie pozostało bezstratne i żeby jeszcze nie kopało rozmiarem? Do prezentacji, fotki przez zapisem do JPEG powiększam lupką w PS do 200% i daję zapisz do JPEG ustalając kompresję (przy włączonym podglądzie) w takim stopniu aby była praktycznie bezstratna (wizualnie). Widomo, że dwa zdjęcia pojechane kompresją o jakości 8 w PS mogą mieć zupełnie różną jakość. Czasem 8 już wystarcza, a w innych przypadkach rozsądnym minimum jest 10.

Jesli pytasz o kompresję w celu przechowywania fotek to ja nie oszczędzam - wszystko leci do TIFF-ów 8 i 16 bitowych w przypadku konwersji z RAWa. Ale taki całkiem rozrzutny też nie jestem i zawsze "pakuję" TIFFa za pomocą LZW... bardzo sobie upodobałem takie rozwiązanie :).

gawryl
11-09-2005, 10:49
na swoja www wrzucam jpgi w jakosci 90% i rozmiarze 750x500 - pliki sa male, kolo 100-150kB i wydaje mi sie, za jakosc jest akceptowalna, a i transfer znosny.

Tomasz Golinski
11-09-2005, 11:23
To ja tylko uzupelnie Diodaka, dodajac, ze LZW jest bezstratne

ripek
11-09-2005, 11:55
na swoja www wrzucam jpgi w jakosci 90% i rozmiarze 750x500 - pliki sa male, kolo 100-150kB i wydaje mi sie, za jakosc jest akceptowalna, a i transfer znosny.

Z tego co zauważyłem to 60% kompresji w SAVE FOR WEB jest taką granicą. Poniżej juz widać kompresję a powyżej pliki zaczynają być dość duże.

Vitez
11-09-2005, 18:43
Z tego co zauważyłem to 60% kompresji w SAVE FOR WEB jest taką granicą.

Ja podobnie - 60% to dolna granica, pozniej wyostrzenie Smart Sharp 60%/0.3 .
TIFFow nie kompresuje... zaczne moze jak skonczy mi sie pierwszy dysk przeznaczony na zdjecia (80GB).

Ramirez
26-09-2005, 15:00
Jeśli chodzi Ci o zapis pliku o możliwie najlepszej jakości, to tak jak wspomnieli koledzy poza RAWem najlepszy będzie 16 bitowy TIF z kompresją bezstratną np. LZW.
Jeśli chodzi Ci jednak o możliwie jak najlepszy efekt przy kompresji stratnej (jpg) to proponuję zastosowanie programu XAT Image Optimizer. Dostosowuje on poziom kompresji do ilości detali na danym obrzasze - tzn. na obrzasze, gdzie jest jednolity kolor (np. biała ściana) ustawi b. duży stopień kompresji, a w tej części zdjęcia, gdzie jest więcej detali, da odpowiednio mniejszą kompresję.
Zawsze optymalizuję nim zdjęcia przed wrzuceniem na www.

Vitez
26-09-2005, 17:56
Updejt mojej wypowiedzi - pobawilem sie LZW i sie spodobalo wiec TIFFy tym kompresuje 8)

Art Mag
29-10-2005, 13:19
Po pierwsze najpierw trzeba wyrzucić z pliku wszystkie exify, te kilkanaście kb przy pełnym rozmiarze zdjęcia nie gra roli, lecz gdy chcemy uzyskać zdjęcie o wielkości 50-100kb, np. dla potrzeb galerii internetowych, to ma duże znaczenie. Potem trochę zabawy kompresją. Różnie zachowuja się tu różne zdjęcia, dlatego metoda organoleptyczna jest jak najbardziej polecana. Osobiście stosuję ProJpeg. Załatwia sprawę exif'a i kilka innych.