PDA

Zobacz pełną wersję : 5D MKII czy 1D MKIII



Hanibal
05-10-2009, 11:59
witam, pytanie dla mnie ważne ponieważ jest to rzekłbym bardzo duża inwestycja jak dla mnie, czytam o każdej z tych puszek ale nie znalazłem zestawienia jak w tym temacie który teraz tworzę. Proszę o jakieś opinie osób które obcowały z oboma modelami. Oczywiście rozchodzi się o zakup albo nowej 5D MKII lub używanej 1D MKIII. Co robię: fotorelacje z event'ów muzycznych, sport (to sporadycznie), zdarzają się też śluby (na tym chciałbym też się troszkę skupić)

toma20D
05-10-2009, 12:25
Obcowałem z 1DIII i obcuje nadal ale z 1Ds III i 5DMKII , puszka jest znakomita ..jak znam zycie to zaraz sie ktos odezwie ze AF 5 i takie tam dyrdymały..AF jest pewny, ostre zdjecia ,plastyka zdjec wysokie ISO rewelka tam juz otwarcie powiem 1Ds III zostaje w tyle , uzywam głownie w trudnych warunkach -fotografia przyrodnicza

Fumar
05-10-2009, 15:20
Też stoję przed takim samym wyborem. Nie wiem czemu, ale skłaniam się ku 1D MK III, ponieważ nie potrzebuje pełnej klatki. Poza tą pełną klatką, 1D MK III Mocno odstaje od 5D MK II?? (w tył/w przód - niepotrzebne skreślić)

himi
05-10-2009, 16:01
Też stoję przed takim samym wyborem. Nie wiem czemu, ale skłaniam się ku 1D MK III, ponieważ nie potrzebuje pełnej klatki. Poza tą pełną klatką, 1D MK III Mocno odstaje od 5D MK II?? (w tył/w przód - niepotrzebne skreślić)

Nie bardzo odstaje ,,poza tą pełną klatką''. To przecież taki drobiazg:)

Fumar
05-10-2009, 16:08
Wiem, że FF to nie "drobiazg" jak to nazwałeś. Chodzi mi o AF na przykład, albo jak bardzo różni się jakość obrazka.

himi
05-10-2009, 16:18
AF dzieli przepaść, a jakość obrazka moim zdaniem również na korzyść piątki. Ja mam wprawdzie ,,starą'' piątkę, ale widzę jak bije na łeb jakością obrazka nawet pełnoklatkowego deesa. Za to w kwestia AF-a nie ma startu.

Canclerz
05-10-2009, 16:33
Tak się składa że mam obydwa.
Jedynka to aparat profesjonalny piątka to świetna matryca w kompaktowym i niedoskonałym body.
Jedynka to przede wszystkim AF który jest zdecydowanie lepszy niż w piątce (co nie oznacza że tym z piątki nie da się robić zdjęć), ale dla mnie jeszcze ważniejszy jest shutter lag. Po pracy z jedynką piątka wydaje się strasznym mułem. Odkąd mam jedynkę wiele razy naciskając spust w piątce myślałem „co jest ...” zanim usłyszałem dźwięk migawki. Wiem, że wydaje się to bzdurą ale przekonasz się sam po jakimś czasie użytkowania jedynki. Brak opóźnienia bezcenny w reporterce.
Z drugiej strony crop 1.3 to zawsze crop. Po pracy na pełnej klatce drażni ekwiwalent ogniskowej 31,2 zamiast 24mm czy 19,5 zamiast 15 mm, nieco mniej drażni 260mm zamiast 200mm i 110,5 zamiast 85 mm stąd w moim przypadku te dwa ostatnie obiektywy goszczą na tym body najczęściej. Fps – do 10 klatek na sekundę bezcenne. Z pozoru zbędny ficzer w fotografii ślubnej w praktyce jest zupełnie inaczej. Wyjście z kościoła (ryż/płatki kwiatów), lecące kieliszki, dynamiczne tańce, oczepiny (rzut welonem/krawatem). Dziesięć klatek na sekundę i naprawdę jest z czego wybrać to jedno zdjęcie. Dodatkowo serię wykorzystuję wszędzie tam gdzie ktoś mówi (mimika twarzy) oraz w istotnych dla mnie portretach/zdjęciach (w reporterce). W trzech zdjęciach możesz mieć powieki zamknięte, przymknięte i oczy otwarte. Uszczelnienia (z niektórymi Lkami i lampami EX II) – wiadomo, w przypadku deszczu nie zawijasz aparatu w reklamówkę i nie chowasz się po kątach tylko robisz bezstresowo zdjęcia. Jest to także argument który przytaczam w rozmowie z potencjalnym klientem. Bateria – jedna bateria wystarcza mi na obsługę całej imprezy robiąc zdjęcia seriami i korzystając z 70-200 z Isem. Podwójne gniazdo kart pamięci (SD max 4GB) niby drobiazg ale 20 GB zapakowane do aparatu starcza na długo nawet robiąc w RAW-ach. Analizując obrazek koło obrazka, szumy 1600 ISO są na porównywalnym poziomie, wyżej to już 5D II widocznie bije jedynkę. Rozpiętość tonalna jest na korzyść 5D II ale ujawnia się to dopiero przy forsownym wywoływaniu RAWów. Na korzyść 5D II przemawia także wielkość matrycy (pewne delikatne nieostrości można ukryć zmniejszając obrazek). 5D II ma fantastycznej jakości LCD. Na LCD z jedynki nie mogę patrzeć, w zasadzie zerkam tylko na histogram. Jak pisałem na początku jedynka to profesjonalny aparat o czym dowiadujesz się z czasem użytkowania, szczególnie mając jako drugą puszkę FF kompakt. W jedynce nie przełączysz przez przypadek trybu AV na TV, nie musisz kopać w menu, żeby ustawić temperaturę w Kelwinach, zupełnie inaczej aparat współpracuję z systemową lampą w trybie AV itp. Co do wyboru wszystko zależy od tego czy więcej będzie sportu czy ślubów i koncertów przy świetle zastanym. Zresztą do ślubów to i tak trzeba mieć drugą puszkę i wszystko zależy od tego jaką tą drugą puszkę masz/planujesz mieć.

Bahrd
05-10-2009, 17:20
Bardzo ciekawe. Dzięki.

Podwójne gniazdo kart pamięci (SD max 4GB)
Do Mk III w SD wchodzi 16GB (SDHC).

Canclerz
05-10-2009, 17:46
Do Mk III w SD wchodzi 16GB (SDHC).
Hmm.. Nie wiem skąd mi się wzięło to 4GB, ale gdzieś mi utkwiło w głowie. Może mam stary firmware.

Fumar
05-10-2009, 18:44
A jeśli planuje zakupić do ślubów? To 1D MK III jak najbardziej za, czy jak najbardziej przeciw?

Na korzyść jedynki może przemawia jeszcze grip? Co o tym sądzicie?

Memoriz
05-10-2009, 19:15
W mojej ocenie, czyli fotoamatora - sądze, że do ślubów wystarczy 5dII i narazie nie ma sensu wywalać kasy na 1D. No chyba, że masz pewność że zainwestowane pieniądze zwrócą się w rozsądnym okresie czasu.

himi
05-10-2009, 19:32
W mojej ocenie, czyli fotoamatora - sądze, że do ślubów wystarczy 5dII i narazie nie ma sensu wywalać kasy na 1D. No chyba, że masz pewność że zainwestowane pieniądze zwrócą się w rozsądnym okresie czasu.

Tobie się wydaje, że śluby to taka bułka z masłem? Tak nie jest. To normalna reporterska robota - przynajmniej dla mnie. Canclerz napisał w zasadzie wszystko, co trzeba. Sprawa laga rzeczywiście bardzo istotna. Ja nie mam 1d3, ale deesa, który moim zdaniem kładzie obrazkiem wszystkie cropowe jedynki. Widzę wyraźnie różnicę w jakości 1,3 vs FF nawet bez forsowania RAW. Co do fpsów- pisałem w innym wątku. Do niedawna robiłem śluby ds i 1d2, który miał te swoje 8,2. Nie użyłem ani razu. Wystarczyła mi ,,szybkość'' deesa.
,,Grip na korzyść'' - mówi Fumar - zasadniczo tak, większy korpus to lepsza ergonomia, a w zasadzie - lepiej siedzi w łapie. Bo na szyi, zapewniam cię, wcale nie. Teraz z lubością patrzę na ,,mikrość'' piątki,bo dees i jedyna2 dały mi nieźle w tyłek, a w zasadzie w kręgosłup.

mgtan
05-10-2009, 20:13
też sie zastanawiam między 5D MKII a 1D MkIII (bo do Mk IV pewnie trzeba dodać +25% ceny).

szukam body na które sie moge przesiąśc z 40D. Narazie 7D mam mieszane uczucia... (a to miało być body dla mnie). Najbardziej mnie ciekawi czy widac różnicę między cropem 1,6 a 1,3 (mowa o tej magii która pojawia sie przy FF, czy na 1,3 jest coś z tej "magii")

Fumar
05-10-2009, 20:24
Memoriz - ale 1D Mark III w porównaniu z 5d MK II to jakieś 2tys różnicy za nówke (wg. allegro), skoro inwestujesz taka kase to 2 tys to raczej nie zrobi az takiej róznicy?

Co do masy 1D. Wiadomo, wiekszy korpus, mocniejszy, ale i waży pewnie swoje :P

arturs
05-10-2009, 23:07
Memoriz - ale 1D Mark III w porównaniu z 5d MK II to jakieś 2tys różnicy za nówke (wg. allegro), skoro inwestujesz taka kase to 2 tys to raczej nie zrobi az takiej róznicy?

Co do masy 1D. Wiadomo, wiekszy korpus, mocniejszy, ale i waży pewnie swoje :P

no właśnie.. mnie żona powiedziała że jak jedynkę kupię albo gripa do piątki to .. (domyślcie się co) ... i nie chodzi o cenę tylko o wagę zestawu.. i muszę stwierdzić że waga całego po paru godzinach daje się nieźle we znaki..

Fumar
05-10-2009, 23:12
Ja niestety nie potrafie tego ocenić. Mam 350d + grip + lampa i do tego podpieta sigma. Razem to dużo ważyć nie może. Boje się co będzie po zakupie 1D :D

A co do Gripa od 5D... masakra, w ogóle opłaca się? Bo coś mi się nie wydaje

Canclerz
05-10-2009, 23:20
Fumar – jeśli miał bym wybrać z tych dwóch jeden aparat właśnie pod śluby to pomimo wszelkich niedoskonałości wybieram 5DII, dla pełnej klatki, Tyle że jeden aparat na ślubie to samobójstwo/brak odpowiedzialności. Wszystko zależy od tego co już posiadasz. Jeśli masz 5D to bierz w ciemno 1DIII, jeśli nie masz FF to bierz 5D i dobre szkło, jeśli masz już dobre szkła a nie masz FF to bierz 5DII. Prawda jest taka, że ślub da się zrobić i 1000D + 50 1.8 jeśli jednak zależy Ci na jakości to za każdą niewielką jej poprawę będziesz musiał zapłacić grubą kaską (szkła). Jeśli już masz szkła to za każdą poprawę w komforcie pracy będziesz musiał zapłacić także niemałe pieniądze (puszki).

Edit
Biorąc pod uwagę to co posiadasz to kup 5D mkI i najlepsze szkło/a na jakie Cię stać.

justanimage
05-10-2009, 23:23
. Najbardziej mnie ciekawi czy widac różnicę między cropem 1,6 a 1,3 (mowa o tej magii która pojawia sie przy FF, czy na 1,3 jest coś z tej "magii")

Oj widać różnice... Na 1,3 juz widac troche tej "magii". Trudno to dokładnie okreslić, ale obrazek jest bardziej plastyczny i 3D (cokolwiek by to miało znaczyć ;) niż na cropie 1,6

Bahrd
06-10-2009, 09:31
Można jeszcze tak:

Piątka z gripem to dwie baterie.
Jedynka to dwie karty pamięci.

... ;)

maxpawel
06-10-2009, 10:55
Miałem 5d ("stare") a mam 1d MkIII. Dla mnie najważniejsze to równoległy zapis na 2 kartach, szczelne body, genialna bateria (na wyjazd zabieram dwie i nie wożę zasilacza) i... crop pośredni pomiędzy FF a APS-C, czyli kompromis. Podstawowa wada - waga i gabaryty. Coś za coś. Nie ma dla mnie znaczenia szybkostrzelność i AF też robię tylko na centrum.
Sam nawet zastanawiałem się, czy nie przejść z 1d MkIII na 5d MkII ale zdecydowałem się na zostawienie.
Oczywiście ważne jest przeznaczenie - w moim przypadku to głównie fotografia podróżnicza i częściowo socjalna.

mgtan
06-10-2009, 13:00
Miałem 5d ("stare") a mam 1d MkIII. Dla mnie najważniejsze to równoległy zapis na 2 kartach, szczelne body, genialna bateria (na wyjazd zabieram dwie i nie wożę zasilacza) i... crop pośredni pomiędzy FF a APS-C, czyli kompromis. Podstawowa wada - waga i gabaryty. Coś za coś. Nie ma dla mnie znaczenia szybkostrzelność i AF też robię tylko na centrum.
Sam nawet zastanawiałem się, czy nie przejść z 1d MkIII na 5d MkII ale zdecydowałem się na zostawienie.
Oczywiście ważne jest przeznaczenie - w moim przypadku to głównie fotografia podróżnicza i częściowo socjalna.

mam ten sam problem co Ty, Mam teraz Cropa 40D i chce zmienić na coś wyżej... miało to być 7D ale jeśli budżet pozwoli to zastanawiam sie nad 5D MkII i 1DMkIII, moje fotki są skrajnie rózne, od architektury, wnętrz (tu FF) przez fotki dla relaksu tego co do około - krajobraz, przez fotki ludzi, czasem coś z dalek (dobry zoom by sie przydał) a tu crop rules. wychodzi mi na to że wyjsciem jest 1DmkIII z cropem 1,3 ciekaw jestem tylko jaka jest róznica obrazowania między 5Dmk2 a 1Dmk3.Bokeh, Go itd.

Fumar
06-10-2009, 14:44
Jak wyżej jeśli chodzi o bokeh i GO.

Ale ja zmieniam sprzet dopiero niestety za rok, a do tego czasu wiele się może pozmieniać. Jeśli kupie 5D II to na pewno będę musiał zakupić gripa - po prostu jestem przyzwyczajony. A co do szkła, to pewnie zaczne od 70-200 2.8. Ceny (body) mogą do tego czasu spaść, ale tego nigdy nie wiadomo.

W każdym bądź razie dylemat pozostaje, szczególnie ze względu na AF 5tki. Ludzie przez ten czas odkąd wyszła nowa 5 zrobili mi z mózgu wodę i pojecia nie mam czego się spodziewać - a przetestować sprzętu tez nie mam za bardzo gdzie.

Pozdrawiam!

himi
06-10-2009, 14:52
Dla mnie obrazowanie FF i cropów 1,3 różni się jednak znacząco. Na tyle, że odpuściłem 1d2 na rzecz starej 5d.

Fumar
06-10-2009, 15:13
Czyli lepiej kupić 5D II zainwestowac w gripa i kilka lensow?

toma20D
06-10-2009, 15:19
najbardziej sensowna decyzja ;)

himi
06-10-2009, 15:20
Ja ci nie odpowiem na to pytanie. Jestem uzależniony od AF-a jedynek i bez jedynki czuję się nieswojo:)Ale byłbym ślepy jakbym nie widział różnic w obrazku 1d i 5d:)

maxpawel
06-10-2009, 16:00
Czyli lepiej kupić 5D II zainwestowac w gripa i kilka lensow?
Myślę, że jeżeli ktoś nie potrzebuje 10 fps i akumulatora na 1500 fot a przede wszystkim zapisu równoległego na dwóch kartach, to chyba tak. Z tym, że ja tam miłośnikiem gripów nie jestem. Ale to indywidualna sprawa.

Matsil
08-10-2009, 14:17
Waga robi swoje, po każdej imprezie przez dłuższy czas boli mnie kark :).
W 5-ce najbardziej brakuje mi szybkości fps, AF da się przeżyć, na niego wogóle nie narzekam - może to moje subiektywne odczucie ale po zainstalowaniau najnowszego firmware AF praktycznie się nie myli. I to co napisał Canclerz, opóźnienie migawki - czasem lubię popstrykać rajdy i jest to trochę irytujące.

davnes
09-10-2009, 00:44
a co powiecie o zmianie 50d na
wersja
a)5d uzywane około 10tys klatek
b)mocne nadszarpnięcie budźetu i kupienie 5dmkII

aparat do slubów

Ernest_DLRS
09-10-2009, 12:00
Stare 5D jest wyśmienite - jeśli nie możesz sobie pozwolić na nadszarpywanie budżetu to bierz je bez obaw, ludzie robią tym śluby i żyją, piękne zdjęcia z tego można wypluć (jeśli się umie) ;)
Ja w obecnej chwili NIE WIDZĘ potrzeby dopłacania dodatkowych 4000zł dla większej matrycy może odrobine lepszego AF i filmów. Nie kręci mnie to aż tak bardzo. Wolałbym te 4000 zainwestować choćby w 135L. Albo inne rozsądne szkieło :) Opinia oczywiście 100% osobista, ktoś inny może się nie zgodzić.

edit:
Jednak na Twoim miejscu zostałbym chwilowo przy 50D, zrobił tym pare ślubów, zarobił kaskę i wtedy do posiadanej 50D dokupił 5D (bo jedno 5D na ślubie to trochę za mało, lepiej mieć dwa body więc nie sprzedawaj 50D).
Pozdrawiam!

himi
09-10-2009, 12:01
Ja popieram słowa Ernesta. A jakie piękne zdjęcia maluje ze wspomnianym 135:).....

Ernest_DLRS
09-10-2009, 12:05
Ehhh myśląc o tym robię się niecierpliwy, intensywnie zbieram na 135L i nie mogę się doczekać dnia gdy wpadnie ono w me łapy he he :P

Kubak82
28-10-2010, 08:15
jak zawsze na CB - duzo gadania a malo konkretow :lol:

niezdecydowanym moze to pomoze.. cieno bylo ale roznice widac:

1d3:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/i/24872594.jpg/)

5d2:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img15.imageshack.us/i/52130581.jpg/)

drfidel
28-10-2010, 18:11
Ładna winieta.

Jacek23
28-10-2010, 22:12
Kubak, Ty brutalu!!!!

Pikczer
28-10-2010, 22:17
Dobrze tu widac jaka jest roznica w "odcieciu" tla od tematu zdjecia (w tym wypadku maply). 5D II tu wygrywa. JEdnak nie moge zrozumiec, dlaczego zdjecie z FF ma po pierwsze gorsza ostrosc a po drugie jest jasniejsze (mniej kontrastowe)?

imichal
28-10-2010, 22:49
wow, 5d2 potrafi wymazywać szczegóły ze zdjęcia, spójrzcie na parapet :D

Arek_Gd
28-10-2010, 23:50
Nie znasz się :mrgreen: to ten magiczny bokhen ;-)

_igi
28-10-2010, 23:56
Różnica jest, ale nie jest powalająca. Cropy jedynkowe są o tyle fajne, że nie rujnują totalnie plastyki. Nie wiem co na to mądre głowy, bo teoretycznie crop 1,6 ma o 1EV mniejszą głębie, w tym przypadku jest ile - 0,5EV? 2/3 EV?

Kubak82
29-10-2010, 07:31
JEdnak nie moge zrozumiec, dlaczego
zdjecie z FF ma po pierwsze gorsza ostrosc a po drugie jest jasniejsze (mniej kontrastowe)?

fotka z 1d byla o jakies 0,5 ev ciemniejsza i to jedyna korekta jaka zrobilem w acr.. potem juz tylko zapis do jpg i resize..


wow, 5d2 potrafi wymazywać szczegóły ze zdjęcia, spójrzcie na parapet :D

ten szczegol to wlasnie 5d ktore sie wymazalo z parapetu by trafic na statyw i zrobic zdjecie :)


Różnica jest, ale nie jest powalająca.

zgadza sie.. ale jest cos innego.. 24L na 1d jest ok ale skrzydel dostaje dopiero pod FF (nie chodzi mi tu o ostrosc itp ale o sama ogniskowa i mozliwosci jakie daje).. dlatego wlasnie zdecydowalem sie na dokupienie piatki do 40d i 1d3 - kazdy jest dobry w czym innym i tyle :-)


Kubak, Ty brutalu!!!!

małpka nie ucierpiała podczas tej sesji :mrgreen:


Ładna winieta.

"magia" 24L :lol:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Pikczer, mysle o tej ostrosci i moze po prostu malpka sie zakolysala lub wystapil "inny czynnik zewnetrzny" ktoreg nie zauwazylem w trakcie robienia porownania :-)

w tescie chodzilo mi o pokazanie roznicy w obrazowaniu nie wdajac sie specjalnie w ostrosc i szumy.. jak bede mial chwile to zrobie z ciekawosci porownanie aps-c vs aps-h vs. ff :-)

drfidel
29-10-2010, 09:43
.... jak bede mial chwile to zrobie z ciekawosci porownanie aps-c vs aps-h vs. ff :-)

Po co ??

Kubak82
29-10-2010, 10:03
Po co ??

dla zaspokojenia wlasnej ciekawosci i w odpowiedzi na kilka watkow sprowadzajacych sie to pytania "jaka roznica w obrazku" ludzi ktorzy nie mieli na raz tych aparatów w łapie :roll:

chrislab
29-10-2010, 10:16
Miałem 40D i dylemat na co się przesiąść: 5DII, 7D, czy 1Dmk3 (bo 4-tki jeszcze wtedy nie było). Cena używanego 1D wtedy wynosiła tyle co nowego 5DII, 7D oczywiście ze 2 tys. tańsze. Wybrałem 1D i nie żałuję ani przez chwilę, choć raz na 1-2 miesiące mam taką fazę, że może by jednak dokupić te 5D jako drugie body, bo jednak fajnie mieć szeroki kąt....a potem biorę 5D na chwilkę w ręce i stwierdzam, że to zabawka przy moim 1D. Oczywiście obrazek 5-tki jest lepszy, ale bez przesady - jest lepszy raczej dzięki 21Mpix, niż FF (moim zdaniem, choć wiem, że większość się z tym stwierdzeniem nie zgodzi pewnie). Tak więc podsumowując - jestem zakochany w 1D i na pewno nigdy się już nie rozstanę z serią 1D. Chciałbym mieć 5D jako drugie body (bo choćby mniejsze), ale jestem przekonany, że używałbym go sporadycznie. I 1D wcale nie jest taki ciężki na jaki wygląda - chodziłem przez 2 tyg. z 1D+100-400 na szyi i jest to spokojnie do przeżycia. Nie straszcie ludzi pliz!
Aha, kompromisem może być 1DmkIV (16Mpix), ale wtedy chyba lepiej kupić 5DII+1Dmk3...cena wyjdzie podobna

komarsnk
01-11-2010, 11:20
no to ja może zorganizuję taki mały konkurs.
Kto zgadnie które zdjęcie którym aparatem zostało zrobione?
1D3 vs. 5D2
Ogniskowa ta sama, wykadrowane w PS do tego samego kadru (niewiele).
Zdjęcia bez EXIF - w ramach rozstrzygnięcia konkursu wrzucone zostaną zdjęcia z EXIFem ;)
Główna nagroda - satysfakcja z bycia półbogiem :twisted:
Nagroda pocieszenia - profesjonalne szkolenie umiejętności rzutu z czwartego piętra swoim własnym aparatem ;-)

1.

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/5134819059_0489130137_b-1.jpg
źródło (http://farm2.static.flickr.com/1417/5134819059_0489130137_b.jpg)

2.

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/5134819193_2b7521542c_b-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4128/5134819193_2b7521542c_b.jpg)

Powodzenia! :mrgreen:

bartorux
01-11-2010, 11:26
Góra 5d II, dół 1d III.

Tezet-gdynia
01-11-2010, 11:32
Dol 5D, gora 1D - kolory, rozpietosc tonalna, kontrast, plastyka, to wszystko zdradza ktore to ktore :)

chrislab
01-11-2010, 11:33
dla mnie jedyny wniosek z tego jest taki, że oba się nadają do fotografowania drutów idealnie i nie widać różnicy :)

flankerp
01-11-2010, 11:36
Pierwsze piatka drugie jedynka.
Moje uzasadnienie: Pierwsze jest minimalne przykontrastowane co by sugerowalo na jedynke, jednak wydaje sie bardziej ostre czyli moim zdaniem biorac poduwage, ze zdjecia robione tym samym obiekrywem, pierwsze jest z FF a drugie kadrowane...

Chociaz na pierwszy rzut oak chcialem powiedziec, ze oba z jedynki :D

Zgadlem, czy poleglem?

Mad_Mac
01-11-2010, 12:26
Oczywiście obrazek 5-tki jest lepszy, ale bez przesady - jest lepszy raczej dzięki 21Mpix, niż FF (moim zdaniem, choć wiem, że większość się z tym stwierdzeniem nie zgodzi pewnie).

A skad ty sie urwales ze twierdzisz ze obrazek jest lepszy dzieki wiekszej ilosci pixeli? A co to ma do plastyki zdjecia?
Wieksza matryca da ci calkowicie inna GO, rozpietosc tonalna itp.
Normalnie tym stwierdzenie pasujesz mi do kogos kto przychodzi do sklepu z zamiarem kupna kompaktu i wybiera tego ktory ma najwiecej mpixow.

komarsnk
01-11-2010, 13:14
dla mnie jedyny wniosek z tego jest taki, że oba się nadają do fotografowania drutów idealnie i nie widać różnicy :)

Bo dokładnie to chciałem udowodnić ;)
Oczywiście w wielu sytuacjach FF jest do odróżnienia (in plus) z zamkniętymi oczami 8-)
Ale przy normalnej pracy reporterskiej [a taką jest np. reportaż ślubny (z wyjątkiem pleneru szeroko pojętego)] nie widać różnicy w tzw. plastyce.
Konkurs dalej trwa :D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Pierwsze jest minimalne przykontrastowane co by sugerowalo na jedynke
??
zawsze byłem święcie przekonany, że 1D3 wypluwa obrazki o większej dynamice czyli IMO mniej kontrastowe :) chyba, że się mylę? :rolleyes:


Chociaz na pierwszy rzut oak chcialem powiedziec, ze oba z jedynki :D
że ja nie wpadłem na taką prowokację :grin:


Zgadlem, czy poleglem?
Rozwiązanie zagadki w terminie późniejszym :smile:

bernard78
01-11-2010, 13:22
jestem ciekaw rozwiązania... :-D

ja kupił bym aparat który zrobił zdjęcie nr 1
obstawiam że 1 to 1d 8)

Misiek87
01-11-2010, 14:05
gora - 5d2, dol 1d ;) to moje strzaly ;) dzielenie wlosa na dwoje ;)

Mad_Mac
01-11-2010, 15:01
[QUOTE=komarsnk;887876]
??
zawsze byłem święcie przekonany, że 1D3 wypluwa obrazki o większej dynamice czyli IMO mniej kontrastowe :) chyba, że się mylę? :rolleyes:

QUOTE]

Wedlug tej strony
5dmkII - 11.9ev
1dmkIII - 11.7ev
http://www.dxomark.com/index.php/eng/Camera-Sensor/All-tested-sensors
Co ciekawe Fuji S3pro ma 13.5ev

allxages
01-11-2010, 15:13
pierwsze - 5d
drugie - 1d

stawiam bo rozmyciu tla, ktore jest mocniejsze na pierwszym. oraz po tym, obiekt w robie kadru na drugim jest wiekszy

swoja droga co to za szklo?

Shadow
01-11-2010, 15:40
Pierwsze - 1d
Drugie - 5d

Drugie wydaje mi się bardziej analogowe jakby robione na kliszy (FF), a pierwsze jak typowa cyfrówka.

allxages
01-11-2010, 16:00
Drugie wydaje mi się bardziej analogowe jakby robione na kliszy (FF)

Dobra impreza była wczoraj nie? :)

komarsnk
01-11-2010, 16:09
[QUOTE=komarsnk;887876]
??
zawsze byłem święcie przekonany, że 1D3 wypluwa obrazki o większej dynamice czyli IMO mniej kontrastowe :) chyba, że się mylę? :rolleyes:

QUOTE]

Wedlug tej strony
5dmkII - 11.9ev
1dmkIII - 11.7ev
http://www.dxomark.com/index.php/eng/Camera-Sensor/All-tested-sensors
Co ciekawe Fuji S3pro ma 13.5ev
No to mnie zabiłeś tym postem ;) dobrze wiedzieć :rolleyes:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ok - konkurs rozstrzygnięty.
Niektórzy mogą się cieszyć z bycia półbogiem :mrgreen:
Pozostałych zapraszam po odbiór nagrody pocieszenia :D :D
Ok koniec żartów.
No to tak:
1. 5D2

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/758fb04d03bf179dmed-2.jpg
źródło (http://images40.fotosik.pl/344/758fb04d03bf179dmed.jpg)

2. 1D3

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/cbc2575d314565f4med-2.jpg
źródło (http://images35.fotosik.pl/196/cbc2575d314565f4med.jpg)

Sorry, że tym razem wrzucone na fotosika (który za free oferuje tylko 500pix) ale flickr nie wiem dlaczego ale usuwa EXIFy.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dobra wrzucam bezpośrednie linki bo tu też mi się z EXIFami nie udało ;)

1. 5D2
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/758fb04d03bf179d.html

2. 1D3
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/cbc2575d314565f4.html
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

pierwsze - 5d
drugie - 1d

stawiam bo rozmyciu tla, ktore jest mocniejsze na pierwszym. oraz po tym, obiekt w robie kadru na drugim jest wiekszy
brawo! Gratuluję - ja nie wpadłbym na to żeby w ten sposób rozwiązać zagadkę ;)


swoja droga co to za szklo?
A sprawdź sobie proszę w EXIF bo chwalić to ja się nie lubię :rolleyes:

allxages
01-11-2010, 16:31
imageshack uzywaj i juz

komarsnk
01-11-2010, 16:35
imageshack uzywaj i juz

no tak trzeba będzie zrobić ale mam jakąś wewnętrzną awersję do imageshack'a ;) ale jak się nie ma co się lubi...
ok koniec OT

Shadow
01-11-2010, 16:41
A może Skłodowska też była kobietą ? :) A bo mnie zmyliły jakieś dupiate kadry z niebem w tle :)

komar ----> dawaj następne, ale teraz pełne zdjęcia z życia wzięte a nie jakieś anteny

allxages
01-11-2010, 16:43
brawo! Gratuluję - ja nie wpadłbym na to żeby w ten sposób rozwiązać zagadkę ;)
W sensie, ze co? Smiejesz sie czy powaznie mowisz?

Ja to jak przeczytalem to co napisalem to sie zalamalem. Chyba za wczesnie rano jest, aby pisac logicznie i ze składnią ;)




A sprawdź sobie proszę w EXIF bo chwalić to ja się nie lubię :rolleyes:

Teraz to sie pochwaliles akurat i to bardziej ;)

komarsnk
01-11-2010, 17:29
W sensie, ze co? Smiejesz sie czy powaznie mowisz?

Jak mam coś do powiedzenia to mówię to wprost, tak więc jak najbardziej poważnie to mówię.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
W sensie, ze co? Smiejesz sie czy powaznie mowisz?

Ja to jak przeczytalem to co napisalem to sie zalamalem. Chyba za wczesnie rano jest, aby pisac logicznie i ze składnią ;)





Teraz to sie pochwaliles akurat i to bardziej ;)
Oj tam oj tam :rolleyes:
Jakbym nic nie napisał to byłby dym, że nie odpowiedziałem :-?

siudym
21-01-2011, 01:17
no to ja może zorganizuję taki mały konkurs.
Kto zgadnie które zdjęcie którym aparatem zostało zrobione?
1D3 vs. 5D2
Ogniskowa ta sama, wykadrowane w PS do tego samego kadru (niewiele).
Zdjęcia bez EXIF - w ramach rozstrzygnięcia konkursu wrzucone zostaną zdjęcia z EXIFem ;)
Główna nagroda - satysfakcja z bycia półbogiem :twisted:
Nagroda pocieszenia - profesjonalne szkolenie umiejętności rzutu z czwartego piętra swoim własnym aparatem ;-)

1.

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/5134819059_0489130137_b-1.jpg
źródło (http://farm2.static.flickr.com/1417/5134819059_0489130137_b.jpg)

2.

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/5134819193_2b7521542c_b-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4128/5134819193_2b7521542c_b.jpg)

Powodzenia! :mrgreen:


Wracajac do tego postu. To ciezko odroznic czy to 5D2 czy 1D3, ostatnio z kolega zrobilismy sobie test HISO.

http://www.siudym.webd.pl/tests/5d2vs1d3/5d2vs1d3_iso3200_compare_1.jpg
http://www.siudym.webd.pl/tests/5d2vs1d3/5d2vs1d3_iso3200_compare_2.jpg
http://www.siudym.webd.pl/tests/5d2vs1d3/5d2vs1d3_iso3200_compare_3.jpg

http://www.siudym.webd.pl/tests/5d2vs1d3/5d2vs1d3_iso6400_compare_1.jpg
http://www.siudym.webd.pl/tests/5d2vs1d3/5d2vs1d3_iso6400_compare_2.jpg
http://www.siudym.webd.pl/tests/5d2vs1d3/5d2vs1d3_iso6400_compare_3.jpg

Bardzo podobnie to wyglada plastycznie. ISO w 1:1 jest podobne, ale to wiadomo 21mpix i 10mpix. Resize do 10mpix 5D daje szum mniejszy i z malym ziarenkiem. Zreszta to analogia co 1D3 i 1Ds3.

Sample sa na 3200 i 6400. Pierwsze foto to 5D2 (21mpix), drugie 1D (10mpix) a trzecie to 5D2 (resize na 10mpix). Wszystko RAW te same parametry, to samo szklo (F2.8 na 100mm i 135mm). Wolane domyslnie LR2.6 i zapisane do JPG.

Lisor
25-01-2011, 08:42
... mam aktualnie 1DIII na testach. Moje odczucia; niezły obraz przy wysokich ISO. Z wad doszukałem się słabości autofokusa w trybie ciągłym, potrafi wykonać całą serię niedoostrzoną ? W takim aparacie to zasadnicza wada.
Przy okazji testowałem 5DII. Odczucia;super obrazek, autofokus w trybie ciągłym wolniejszy, ale dosyć celny ?. O reszcie nie będę pisał.
No i mam zagwozdkę co kupić. 1D extra szybko, ale czasem niecelnie, 5D wolno i statecznie ale względnie pewnie?
Oczywiście moje porównania są w pełni subiektywne.

Kubak82
25-01-2011, 10:03
... mam aktualnie 1DIII na testach. Moje odczucia; niezły obraz przy wysokich ISO. Z wad doszukałem się słabości autofokusa w trybie ciągłym, potrafi wykonać całą serię niedoostrzoną ? W takim aparacie to zasadnicza wada.


jak masz cfn'y poustawiane?? na priorytet szybkosci czy ostrosci ?? na sledzenie obiektu czy nowe obiekty pojawiajace sie w kadrze ?? masz wybrany staly punkt af czy servo ma przekazywac obiekt w miare poruszania innym punktom ?? to ja poustawiasz cfn wplywa potem na prace af..

ja na ostrosc w seriach nie narzekam - jesli gdzies nie trafi to raczej jest to moja wina :roll:

Lisor
25-01-2011, 11:01
... czułość śledzenia - normal - przestawię na wysoką, serwo ustawione na priorytet śledzenia, punkt śledzenia na główny punkt AF.
Właśnie wróciłem z terenu, latających kruków akurat nie było, ale samochody jeździły. I co? szału nie ma. Moje odczucia są sceptyczne, w zasadzie podzielam
pogląd z testu 1DIII na Optycznych - autofokus ma problem z doostrzeniem zdjęć robionych pod światło. Całe serie bywają lekko niedoostrzone.
Nie wszystkie, ale jednak zjawisko daje się zauważyć. Co ciekawe 5DII jak już złapał, to pierwszą, drugą klatkę zrobił mydlaną, ale potem wolno i statecznie, kłapiąc lustrem zrobił resztę ostrą ? Ciekawe. Szkoda, że dzisiaj nie mam go do dyspozycji, można by sprawdzić oba jednocześnie, wczoraj jakby? wygrał. No i ten obrazek, jednak wyraźnie lepszy.

Kolekcjoner
25-01-2011, 11:54
Niektóre egzemplarze 1DmkIII tak mają -> do serwisu. Nie powinno tak być jak piszesz.

Adamszum
25-01-2011, 12:00
To o czym mówicie może wynikać z wady fabrycznej, pamiętacie tą akcję ze sławną niebieską kropką ? :-) Wiem że koledzy którzy mieli puchy z wadliwej serii mieli problemy o których pisze Lisor. Ale nie wszyscy. Ja mam dwie jedynki z nuby poprawionej partii i wszystko jest OK, choć czasami też zrobię nieostrą serię ale to bardziej moja wina niż puszki.

Lisor
25-01-2011, 16:05
... ponownie testowałem na innych ustawieniach AF. Tak samo czyli loteryjnie.
Trafił, potrzymał, zgubił. Nie trafił w ogóle i kręcił knoty. Nie trafił, załapał i było ostro. To w temacie samochodów , a ptaki ? Przecie one mniejsze.
W rezultacie zrezygnowałem z tej puszki. Aparat profesjonalny - 1DIII - powinien
mieć coś co przyciąga klienta. Ten nie ma nic. Obrazek widocznie gorszy od 5D.
Autofokus nie zachwyca niczym. Oczywiście w kategoriach względnych jest to aparat przyzwoity, nawet przyzwoitszy od mojego 40D...

Na kanwie moich zmagań z puszkami cropowymi i obiektywami z zoomem skleciłem naprędce takie spostrzeżenie - Crop i Zoom w jednym stali domku... to podobnie jak Ford g...wort a Fiat jego brat. Z ostatnim stwierdzeniem akurat się nie zgodzę.Sam jeżdżę F.Focusem .

Andrus
26-01-2011, 12:21
W rezultacie zrezygnowałem z tej puszki. Aparat profesjonalny - 1DIII - powinien
mieć coś co przyciąga klienta. Ten nie ma nic. Obrazek widocznie gorszy od 5D.
Autofokus nie zachwyca niczym. Oczywiście w kategoriach względnych jest to aparat przyzwoity, nawet przyzwoitszy od mojego 40D...


miales uwalone 1d3/cos zle robisz
Servo w 1d kladzie na lopatki servo w innych canonach
no i 1d3 ma pare rzeczy, ktore przyciagaja, ale widocznie nie sa Ci potrzebne ;)
np. shutter lag, 2 karty, autoiso z mozliwoscia ograniczenia czasem/przyslona, no i zaj***** AF w servo przy 10fpsach

Lisor
26-01-2011, 20:34
... nie będę dociekał czemu nie potrafię trafić czystą serią z 1DIII. Trenowałem różne ustawienia. Czegoś mi nie wychodzi. Byłem z tym u kolegi, który miał wszystkie Canony / oprócz 7D i 60D/, zdobywa nagrody w konkursach fotograficznych i pogląd ma podobny do mojego. Został z przymusu po dwudziestu latach Nikoniarzem. Prawdopodobnie trza by zmienić SOFT. Ta puszka jest z pierwszych serii, Canon potem miał je poprawiać? Pisali o tym na Optycznych. W rezultacie przechodzę na 5DII, tu przynajmnej obrazek jest jak malina. To widać bez obróbki, kombinacji.Trochę mi jej szkoda, bo ma inne przydatne cechy, o których nie pisałem. Z konieczności dam sobie na luz z fotografowaniem ptaków w locie. Życie składa się z kompromisów.

paweleverest
26-01-2011, 21:11
Prawdopodobnie trza by zmienić SOFT. Ta puszka jest z pierwszych serii, Canon potem miał je poprawiać? Pisali o tym na Optycznych. ...


Masz po prostu wadliwą puszkę - pierwsze serie 1dIII miały błąd systemu AF związany lustrem ( objawiało się to w zdjęciach seryjnych robionych pod światło). Tego nie da się wyeliminować programowo jedynie poprzez ingerencje serwisową...( darmową )

Nowsze puszki są wolne od wad i działają wyśmienicie, wiec proszę nie generalizuj tylko dlatego że miałeś pecha trafić na jeden z pierwszych modeli.

Lisor
26-01-2011, 22:03
... nie generalizuję. Moja niedoszła ma objawy jak z testu na optycznych. Można by szukać innego egzemplarza, ale straciłem wolę walki na rzecz estetyki i wyglądu obrazka z 5DII. Ten aparat mnie akurat tym zachwycił. No i wysokie ISO sporo lepsze niż w 1DIII.

Tyle w tym temacie. Przechodzę do czynów. Kupuję 5DII.

Kolekcjoner
26-01-2011, 22:21
... nie generalizuję. Moja niedoszła ma objawy jak z testu na optycznych. Można by szukać innego egzemplarza, ale straciłem wolę walki na rzecz estetyki i wyglądu obrazka z 5DII. .

Ale tu nie trzeba szukać innego egzemplarza tylko ten wysłać do serwisu na darmową wymianę komory lustra.

Posejdon
27-01-2011, 00:12
witam, pytanie dla mnie ważne ponieważ jest to rzekłbym bardzo duża inwestycja jak dla mnie, czytam o każdej z tych puszek ale nie znalazłem zestawienia jak w tym temacie który teraz tworzę. Proszę o jakieś opinie osób które obcowały z oboma modelami. Oczywiście rozchodzi się o zakup albo nowej 5D MKII lub używanej 1D MKIII. Co robię: fotorelacje z event'ów muzycznych, sport (to sporadycznie), zdarzają się też śluby (na tym chciałbym też się troszkę skupić)

Puszke 1Ds Mk ... projektowano z mysla o fotografii mody, reklamowej oraz przyrodniczej, sport to domena 1D Mk ...
1Ds a szczegolnie Mark 1 na niesamowicie niskie szumy, precyzyjny balans bieli, kontrast i wysycenie kolorow, - prawidlowo naswietlone zdjecia slubne sa po prostu rewelacyjne. To samo dotyczy koncertow. Jest jeden feler - efektywny zakres czulosci ISO to 50-800, powyzej nie ma sensu sie zapedzac z powodu narastajacych szumow.
1Ds mozna juz sprowadzic za 4000 zl, 1Ds mark 2, 3, 4 kontynuuja tradycje Marka 1, maja poprawiony zakres efektywnej czulosci matrycy i szumy sa akceptowalne jeszcze przy ISO 1600.

Natomiast 1D Mark .... - zostal zaprojektowany do sportu i do tego powinien byc uzywany. Redaktorzy gazet sportowych nie roztrzasaja sie nad przejsciami tonalnymi cienia na koszulce zawodnika lub prawidlowo oddanymi kolorami / faktura powierzchni ciala na nodze lub policzku zawodnika.
Zdjecia w wiekszosci wypadkow robione sa z lampa, w ciemnych pomieszczeniach, pod slonce lub reflektory oswietleniowe. Tu szumy nie sa az tak istotne.

Jesli budzet to wytrzyma, polecalbym 1Ds Mark 2 - dobrze wywazony kompromis pomiedzy moda i sportem.

Lisor
27-01-2011, 07:17
... tak. Optymalnym rozwiązaniem byłoby kupno 1Ds ale mkIII.Tyle, że niestety jest drogi. Miałem sporo problemów, żeby zorganizować 1DIII i 5D2. Obrazek z Ds-a jest porównywalny z obrazkiem z 5D, który z kolei jest aparatem zasadzie typowo amatorskim, ale mającym tę cechę, że genialnie naświetla. Jeśli w zasadzie moja technika fotografowania ogranicza się do siedzenia w krzakach i czekaniu na zwierza to 5D jest wystarczający, wyrabia się z ostrzeniem na one shot. W trybie ciągłym pewnie będzie problem taki sam jak w 40D. Jest do kitu. Chciałem sobie polepszyć i zorganizowałem 1DIII i było git aż do momentu kiedy nie kręciłem długimi seriami, nie dał rady w mieście - na jadących samochodach.
Na krukach też próbowałem i z zasadzie lipa. Ktoś wspomniał, że można klamota wysłać do wymiany komory lustra, bezpłatnie. Gdybym mieszkał w stolicy to pewnie następnego dnia udałbym się na ulicę Żytnia z płaczem. Niestety nie mam na te kombinacje ochoty.

Adamszum
27-01-2011, 21:32
dokładnie, tak jak mówi posejdon, mark III jest do sportu, pstrykam nim sport od 3 lat i jest zarąbisty ale do Twoich celów polecam 1Ds mark II

Lisor
28-02-2011, 21:02
... tak jak pisałem wcześniej padło na 5DmkII. Sportu nie robię, na ryjące dziki mi wystarczy. Kupiłem dzisiaj i no problem. Autofocus trafia jak przystało. Pewnie, że nie pruje z szybkością 10 kl/sek, robi mniej, ale dla mnie wystarczająco szybko i dokładnie. Ta Djedynka, która miałem nie radziła sobie też z ostrzeniem na jasnych przedmiotach. Na przykładzie stada łabędzi mogę powiedzieć, że na dorosłych- białych nie trafiała, na młodych- szarych było ostro. Można było kombinować coś w serwisie, ale po co sobie zawracać głowę, kiedy można mieć ładny obrazek, taki jak z 5DmkII.

qsqs
17-03-2011, 17:46
Miałem oba zostałem przy 5DMkII. tak poprostu

krzychoo
17-03-2011, 18:32
Skoro temat wypłynął... już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie podmiana 7d na 1d3. Nie to że 7d jest złą puszką - szybki AF, szybka seria, rozdzielczość itd... Ale jakość plików mnie nie zadowala - mam na myśli szumy powyżej ISO 800 i rozpiętość tonalną. Fotografuję zamiennie 5d2 i tu jest wybornie - czasem na pliki z siódemki nie mogę patrzeć, a niestety nie w każdej sytuacji wolne 5d2 sobie radzi. Dlatego zanim bez moralnego kaca będę mógł sobie pozwolić na 1d4 myślę popracować trochę na 1d3. Pliki widziałem, miałem okazję przetestować, ale nie bezpośrednio z 7d. Dlatego pytam: czy ktoś miał okazję porównać oba aparaty w pracy, ewentualnie wymieniać w którąś stronę - z jakiego powodu? Czy 10megowa matryca może być barierą w druku do wielkiego formatu w kontrze z 18mpx siódemki? Chętnie wysłucham Waszych refleksji.