PDA

Zobacz pełną wersję : Jak focic na koncertach?



Domini-Q
10-09-2005, 10:22
Witam, oczywiście dostane bure za chwilę, ale w wątkach na tym forum jest dużo i nic o technice focenia na koncertach. Szukam konkretnej odpowiedzi, na konkretnie (tym razem mi sie chyba uda) zadane pytanie. Mam EOSa 350D + KIT + 50 1.8 jak widac w stopce, aha i jeszcze pożyczoną lampe 420. Idę na koncert na zewnątrz (nie w hali) który zaczyna sie o 19.00. pewnie - głównie ze względu na jakość szkła - będę uzywał stałki, więc jak to wszystko ustawić, żeby zdjęcia były ok (przynajmniej od strony technicznej :-)) ? kiedyś próbowałem focić z lampą i ... było do d..py. jak jazda we mgle na długich świetłach.

Jurek Plieth
10-09-2005, 10:36
...Szukam konkretnej odpowiedzi, na konkretnie (tym razem mi sie chyba uda) zadane pytanie.
Daruj sobie lampę. Po pierwsze na większości koncertów jest zakaz używania tejże. Po drugie zaś, właśnie zdjęcia bez lampy mają największy urok. Nic to, że nawet trochę ruszone - one właśnie oddają najlepiej klimat.
Powodzenia.

Domini-Q
10-09-2005, 10:41
OK, dzieki, a co z pozostałymi ustawieniami? na jakich tzn. czy na AV, TV, Manual? jechać?

ripek
10-09-2005, 10:48
Jesli chodzi o kit to najlepiej podejsc blizej (jak wpuszczą ;) ) bo wtedy f/3.5 masz na 18mm a więc krotszy czas naświetlania. Do tego pewnie iso w granicach 800 lub przymusowo 1600 jesli za bardzo będą się ruszali. Tryb Av. Takie moje doświadczenia. Oczywiście mówie tutaj juz o późniejszych godzinach gdy zrobi się ciemno i zostanie tylko oświetlenie koncertowe.

Czasami będziesz musiał zjechać -1 Ev gdyż twarze grajków lubią się przepalać. To jeszcze przyśpieszy czas naświetlania :)

Co do 50tki to nie wiem, nie miałem - ale podejrzewam że takie same ustawienia. Tyle ze bedziesz mógł zmniejszyć ISO :)

Jurek Plieth
10-09-2005, 10:58
OK, dzieki, a co z pozostałymi ustawieniami? na jakich tzn. czy na AV, TV, Manual? jechać?
Jeśli masz wystarczająco dużo światła, aby obiektyw nie pracował na największej dziurze, to można filozofować. Zazwyczaj jednak (na koncertach jazzowych) jest tak ciemno, że u mnie nawet przy otworze f/2.8 (u Ciebie f/1.8 ), czasy migawki wychodzą na granicy ruszenia. Toteż IMHO podstawą jest monopod!
Aha, ISO oczywiście 1600.

Domini-Q
10-09-2005, 11:02
No tak, tylko monopodu nie posiadam, statywu tachac nie chcę a co do
Jesli chodzi o kit to najlepiej podejsc blizej będę dość blisko bo około <2m od sceny :-) słyszałem kiedyś że w takich przypadkach (gdy czasy na AV wychodzą poniżej możliwośći utzrymania to wtedy TV na 1/60 i przesłona niech sie sama... (1.8 jak nic). do tego lampa z kompensacją i... no właśnie jak to dograć żeby było oki.

ripek
10-09-2005, 11:49
Domini-q ale mowimy o Kitowym ktory nie ma 1.8 ;)

O lampie zapomnij naprawde:
1) Wyjdzie brzydko - jak z kazdego cyfraka-głupaka
2) Glupio co chwile walic lampą po oczach


Jak 2 metry od sceny to KIT iso:800-1600, AV, f/3.5, EV od 0 do -1,5 i jedziesz z koksem :) Z reszta cykaj fote i za kazdym razem sprawdzaj jak wyszla - i koryguj :)

Domini-Q
10-09-2005, 11:55
ripek - dzieki, a teraz instrukcja jak przy 50 1.8 :-)

Tomasz Golinski
10-09-2005, 12:06
Fociłem 50, oraz 100-300 z lampą. Efekty możesz porównać tu http://labfiz.uwb.edu.pl/~tomaszg/foto/05Kopysc/index.html

Sam domyślisz się, które są które.

Z 50, ustawiasz Av, przesłonę 1.8, jeśli czas wychodzi znośny to domykasz bardziej. Iso 800 lub 1600

cabretti
10-09-2005, 12:08
1 ISO oczywiście 800/1600. na dzień dobry jesli to wieczorem!!! zapominij o innych
2 bez lampy oczywiscie
3 stara prawda przysłone przymykaj ile sie da wieksza szansa na ostre foty
4 pamietajac o czasie !!! artysci, tłum ,podłoga ,scena,.tez zyją... ;-) i trzesą
5 foc zblizenia jak sie da.... oczywiscie

Domini-Q
10-09-2005, 12:21
łoł, dzięki wszystkim, przy okazji okazało sie że nie musze kupować lampy. 2 koła w kieszeni i bliżej do 70-200 :-)

ripek
10-09-2005, 14:01
lampa sie przydaje ale jak robisz zdjęcia widowni :) akurat do 350d 580EX to raczej przesada ;) ja jestem na etapie zakupu 420ex

dfilip
10-09-2005, 14:04
Oczywiscie bez lampy. Z lampa wychodza tragicznie zdjecia.
Co do ustawien ISO 1600/3200 - potem ewentualnie odszumianie na kompie.
TV - ustawiasz taki czas jaki jestes w stanie utrzymac bez poruszenia przy 18 mm moze ci sie nawet udac 1/30 a przy 50 mm proponuje 1/60 powinno byc ok
Ostrzenie na twarz.

Domini-Q
10-09-2005, 17:44
dobrze że mam wejściówki za darmoche to nie będę wściekły jak mi cos nie wyjdzie (no może bede zły że zmarnowałem ujęcie) ale prawda mniej boli jak jest gratis :-)

gawryl
10-09-2005, 17:54
mam male doswiadczenie z koncertami, ale na 2 juz bylem :)
http://212.33.73.7/~gawryl/photo/0/index.html

mozesz poogladac moje rezultaty, szczegolnie dlatego, bo mamy ten sam zestaw obiektywow . z 50mm jest tak, ze jak posluchasz rad i blisko podejdziesz (pod scene) to wychodza nieciekawe kadry (patrz: http://212.33.73.7/~gawryl/photo/0/0/8.html). a wystarczyloby cofnac sie o krok... czego ja nie zrobilem - wiec Cie uczulam.

Natomiast 50mm swietnie wpasowal sie w inne ujecia, z okolo 2,3 m (http://212.33.73.7/~gawryl/photo/0/0/11.html), kicior wowczas byl praktycznie nieuzywany ;)

powodzenia na koncercie i nie zapomnij pochwalic sie swoimi zdjeciami!

edit:
zapomnialem dodac: jak fiocisz 50-tka, to proponuje ustawic Tv na 1/80 i pozostawic body ustawic najlepsza przeslone. korekcja -1 tez wskazana. i sporo focic - wiekszosc bedzie przejaranych, poruszonych...

eternus
10-09-2005, 18:07
Ja przewaznie robie w Av - na maksymalnej dziurze, badz prawie maksymalnej (w przypadku 50-tki). ISO 400 lub 800 - 1600 tylko w najwyzszej koniecznosci. Lampa czasem sie przydaje. Jesli mozna jej uzywac, to z soft-boxem mozna doswietlic i nie zepsuc kilmatu zdjecia.

I najwazniejsza rada - staraj sie miec dobre uklady z ochrona i z osobistym otoczeniem artysty. Bo od nich zalezy komfort Twojej pracy. Powodzenia!

Domini-Q
10-09-2005, 19:17
wielkie, wielkie dzieki za rady. przetestujemy w niedziele.

thorin
10-09-2005, 19:48
dwa miesiace temu mialem identyczny problem :) i prosze nie mowic ze moj watek byl o niczym ,znalazlo sie tam wszystko to co tu :) zakaz uzywania lampy, ISO 1600 lub 800 itd... moje doswiadczenia ? w dalszym ciagu mojego watku...

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=4494&highlight=focenie+koncertu+bez+lampy

pozdro...

Domini-Q
10-09-2005, 20:51
thorin sorki jezeli cie uraziłem. poprostu czytając niektóre wątki stałych bywalców tego forum, można momentami zgłupieć. kupa informacji, które taki amator jak ja nie jest w stanie przefiltrować. jeszcze raz sorki i dzieki za pomoc.

Domini-Q
10-09-2005, 20:52
idę wreszcie do domu. trzeba troche odpocząć przed jutrzejszymi występami, no nie :-)

thorin
10-09-2005, 21:11
thorin sorki jezeli cie uraziłem. poprostu czytając niektóre wątki stałych bywalców tego forum, można momentami zgłupieć. kupa informacji, które taki amator jak ja nie jest w stanie przefiltrować. jeszcze raz sorki i dzieki za pomoc.


no co Ty... full luz :) tylko sie zdziwilem troszke, a tam foci sie bardzo prosto, jedyne przed czym moge Cie przestrzec jako amator, to to zebys sie skupil na kadrowaniu i utrzymaniu czasu zeby wszystko wyszlo nieporuszone lub "misfocused" bo bez serwa trudno jest dobrze ustrzelic, tak jak przedmowcy napisali, w lampy sie nie bawic bo masz niedoswietlony drugi plan i przepalone postacie z przodu, i uwazac na to zeby konkurecnji nie wlazic w kadry... pozdro i powodzenia :) aha rada Polaco z uzyciem statywu jako monopoda pomocna, ale mi na szczescie monopod az tak potrzebny nie byl... pochwal sie wynikami :)

EDIT:

aha jeszcze jedno, jestes w torche bardziej komfortowej sytuacji bo masz szklo jasniejsze od mojego o dwie - trzy dzialki od mojego, bedzie mogl trzymac albo lepsze czasy albo zmniejszy ISO, albo po domknieciu miec zylete przy mojej pelnej dziurze :) wiec walcz jak sie da, pozdrawiam...

Domini-Q
10-09-2005, 21:22
oki, jak tylko wywołam CompactFlasha :-) to postaram się wrzucic jakieś fotki. Jak coś to szukajcie na plfoto. mój NIK jest taki jak w tym forum. zapraszam i dobranoc.

kuzi4
05-11-2008, 23:27
W najbliższy piątek wybieram się z aparatem na koncert (po raz pierwszy):shock:. Koncert - Sztywny Pal Azji - będzie w klubie (mało światła), ale będę miał możliwość podejść pod samą scenę - a nawet na nią wejść. Biorę 40D, 135/2 i 50/1.8 i 11-16/2.8 no i palnik (chyba z niego nie zrobię pożytku). Na co mam zwrócić uwagę i jak podejść do tematu :?: Proszę o rady...

blum
06-11-2008, 00:42
Na co mam zwrócić uwagę i jak podejść do tematu :?: Proszę o rady...
Przede wszystkim zwroc uwage na ruchy/zachowanie wokalisty :lol:
Robilem jakis czas temu zdjecia kapeli Red Bridge (http://www.redbridge.pl) - grali przed SPA... na Sztywnym nawet nie wyjmowalem aparatu :wink: Zdjecia mozesz zobaczyc na ich stronie - koncert w Sandomierzu na rynku glownym 31.08.2008 (srodkowa galeria).
Koncert trwal od ok 19 przez ok godzine ale bylo w miare jasno.
Nie wiem jak daleko/blisko sceny bedziesz. Ja bylem miedzy scena a publicznoscia i uzywalem 30 i 85 w granicach f/1.4-1.8, ISO400 na czasach rzedu 1/125-1/640s na cropie.

JaBlam
06-11-2008, 00:47
Heheh.. na krotkie czasy bo Bartek Szymoniak to wrecz kot na scenie! Jesli chcesz zamrozic go w trakcie koncertu to musisz naprawde krotkie czasy. Ratuja Cie tutaj jasne szkla, a Sztywny Pal Azji na ciemnice a'la Dzem narzekac nie moze. Co prawda nie spodziewaj sie wodotryskow ale porob troche detali. Bartek jest fajnym gosciem do koncertowych portretow. Jesli chodzi o dynamike to reszta zespolu raczej statycznie, tu glownie Bartek skasze, wygibasy robi i te swoje "tance"... Jesli natrafisz na piosenke "Drag Queen" to mozesz tez kilka smiesznych fotek w peruce porobic (Zreszta moge zadzwonic do niego i zapytac czy planuje jakis specjalny "rodzynek " na ten koncert to Ci dam znac). To ze wejdziesz na scene niewiele ci pomoze. Jesli jest to w klubie to najlepsze efekty uzyskasz stojac jednak z przodu sceny (Uwierz mi - na Dzemie niejednokrotnie robilem foto stojac za kapela , z boku , z dolu z gory i mimo wszystko jesli chodzi o swiatlo to najlepiej zawsze jest z przodu - chyba ze chcesz robic foto typu kuntakt z publika) Udanych foto. Pochwal sie tym co ci wyszlo. Ja ostatnio chlopcom ze SPA robilem foto w lipcu 2008 ale w warunkach dziennych.

Jak chcesz zerknac jak to wyglada to koncert SPA masz tutaj:
http://jblaminsky.com/gallery2/main.php?g2_itemId=7900
A foto samego Bartka : http://jblaminsky.com/gallery2/main.php?g2_itemId=7901