PDA

Zobacz pełną wersję : Lampy i szkło do domowego studia



Alf182
27-09-2009, 11:20
Witam,
od kilku dni naszło mnie aby pobawić się w domowe studio.
W tym celu zakupiłem:
nissin di622
halogen 500W chce przerobić na softboxa (ale nie wiem co z tego będzie)

chcę kupić jeszcze jedną lub dwie tanie lampy,
aby móc wyzwalać je za pomocą błysku i przez odbiorniki radiowe.
chcę mieć swobodę w ustawianiu światła nie tylko jedna kąbinacja./



jakie lampy polecanie? i jak to wszystko ustawic??(czym doświetlać tło, modelke itp:)


chce nabyć jeszcze szkło stałoogniskowe i pytanie:
sigma 50mm f1.4
canon 85mm f1.8
canon 100mm f2

które da mi większe rozmycie tła gdyby była taka potrzeba?
i które pozwali mi na większą swodobe w kadrowaniu, brak odblasków i innych niechcianych sztuczek?

i takie mam dylematy na dziś:)
mam jeszcze 24-70 f2.8 i 70-200 f4 jakby ktoś pytał o idee

dzięki za pomoc
pozdrawiam

airhead
27-09-2009, 11:59
które da mi większe rozmycie tła gdyby była taka potrzeba?
i które pozwali mi na większą swodobe w kadrowaniu, brak odblasków i innych niechcianych sztuczek?

wszystkie dadzą podobne rozmycie tła
podobnie z jakością (odblaski)
główna różnica jest w perspektywie i polu widzenia
nie napisałeś niestety, czy pracujesz na pełnej klatce, czy na kropie

kasprzak
27-09-2009, 12:03
500W + softbox to słabe rozwiązanie. 1000W by się przydał. Kiedyś też się bawiłem w 2x500W, ale zrezygnowałem ogólnie z tego typu oświetlenia - raz, że miałem potem problemy z balansem bieli, a dwa... cholernie się grzały i było po 10-15min bardzo gorąco. Moim zdaniem szkoda zachodu, lepiej opóźnić swój start w korytarzu do fotografi studyjnej, kosztem dozbierania na jakieś oświetlenie studyjne - ale pamiętać trzeba o tym, że takich lamp się nie zabierze w plener bez dodatkowego źródła prądu - a te tanie nie są, dlatego warto na początek kupić zwykłe lampy błyskowe i w miarę spodobania się tematu brnąć w niego głębiej. Sam tak mam i jedyną zaporą są koszty niestety.

Nie wiem w jakie "tanie" lampy chcesz się bawić, czy to mają być kolejne zwykłe lampy błyskowe czy błyskowe studyjne - wtedy pole do popisu jest większe z akcesoriami np. Beauty Dish'e, Softbox'y dedykowane, Snooty itp. itd.

Muszę Cię zmartwić, że musisz przerobić swoją lampkę. Nissin 622 nie działa z Phottix'ami przez stopkę - trzeba dorobić jej gniazdo PC (Część 1 (http://www.youtube.com/watch?v=S6EzCU03ymQ), Część 2 (http://www.youtube.com/watch?v=0VKEvpTPOis) )

Poruszane było to w TYM (http://canon-board.info/showthread.php?p=707127) temacie.

Sam kompletuję lampki. Narazie do 430EX dokupiłem 540EZ - Phottix i manual dają radę, trzeba się tylko bawić i ogarnąć. Faktycznie dobrą radą jest to, żebym teraz szukał drugiej 540EZ a nie kolejnej z inną siłą błysku, bo potem jest latanie od lampy do lampy i korygowanie siły błysku. Dokup 2 Nissiny jeszcze, zmoduj gniazda, albo czaj się na 540EZ (bo 550EX to już droższa zabawa)
Doświetlić tło możesz np. taką żarówką błyskową 68Ws - też za małe pieniądze.

Przyda się blenda moim zdaniem jeszcze. Zawsze możesz nią doświetlić, odbić światło.
Jaką masz puchę? Jeśli nie FF to 85mm może być za daleko - zależy jakie masz pomieszczenie, albo gdzie będziesz się rozstawiał - napewno to świetny "portret", ale jak możesz nim focić. Najlepiej oba, bo i 50tką i 85tką fajnie się foci także w plenerze.

Co do jakości to są to szkła portretowe o uznanej jakości więc będzie z nimi podobnie, chociaż nie mam to bardziej podoba mi się rozmycie na 85mm - nie wiem, może to takie subiektywne odczucie.

Za znawcę się nie uważam absolutnie, przekazuję tylko moje osobiste doświadczenia z tematem.

dariuszpicasso
27-09-2009, 17:14
a co powiesz o ezybox? mozesz do tego podpiac swoja lampe :) nie musi to byc zastosowanie tylko na domowe studio w plener tez wezmiesz jest bardzo praktyczne oczywiscie plus blenda ktora powinna byc na wyposazeniu kazdego uzytkownika. Co do szkiel 85 mam 50 kupilem wczoraj ;) kazde ma zastosowanie jednak sam wiem jak sie przytulam do scian 85 to raczej szklo na plener lub na duze pomieszczenia innaczej bedziesz wygladal smiesznie jak ja klejac sie do scian:) Kilka dni temu sam o studio domowym myslalem dzis ide na ezybox plus moze jakas parosleczka 2 lampy 580ex II

lajf_entusiast
06-10-2009, 17:37
Jakie lampy? A jakie masz fundusze na to? Bardzo prozaiczne pytanie, ale stanowi ono punkt wyjścia.
Jeśli nie masz ich zbyt dużo, a zależy ci na jak najlepszej jakości, to quantuumy są dobrym wyborem. Wielokrotnie były przeze mnie sprawdzane i efekty były zaowalające. Poza tym mobilna lampa R+ Dual Power
świetnie sprawdza się w plenerze. Mocowany na nią ringflash, odpowiednia modelka, tło w postaci pola i nieba - zdjęcia rewelacyjne :)

LLL
13-10-2009, 00:43
Witam, podpinam się do wątku.

Chciałem zasięgnąć informacji od ludzi, którzy pracują na różnych lampach studyjnych.
Domowe studio 3,5 x 4,6 metra
Duze tło 2,75

Potrzebuje lamp, z początku znajomy proponował mi CY100MR
http://www.funsports.pl/p,pl,18,lampa+studyjna+cy100mr.html

Doszedłem do wniosku, że 100Ws to chyba stanowczo za słabo na taką przestrzeń do fotografii ludzi, mody itp, a jedynie do produktu z bliska, tak mi się wydaje.

Czy może ktoś poradzić w jakie lampy warto zainwestować?
Czy inne oferowane przez ta firmę np300W,
czy może Quantuum? Bo nie najgorsze opinie o nich krążą.

Konkretnie zastanawiałbym się nad typem
Quantuum PT300 300Ws, bo u dystrybutora kosztuje 499zł.

W mocy od 400W już następuje duży skok cenowy, także kwota około 500zł za lampę na stan dzisiejszy jest raczej maksymalna, jeśli warto.

Ponoć ze względu na uniwersalne mocowanie można do nich dostać wszystkie akcesoria, strumienice, plastry miodu i softboxy?

Proszę o poradę.

Boobsoon
10-11-2009, 12:40
Hejze ; ) niech ktos coś pisze bo tez myśle o lampach i az mnie cisnie zeby doczytac cos ciekawego w tym wątku :)

crater
10-11-2009, 14:11
to moze ja napisze cos bo doswiadczenai ze sprzetem juz mialem troche ;)

LLL - przedewszystkim 300 Ws do takiej powierzchni ci wystarczy spokojnie. Ja mam 4 lampy o tej mocy - z czego dwie sa jak to sie mowi portable (przenosne aku). Lamp zadko uzywam na mocy wiekszej niz 1/4 - 1/3 w takim pomieszczeniu ( przy przeslonach preferowanych 6-8).

Zastanow sie jednak i poszukaj poszperaj czy nie lepiej by bylo zainwestowac w troszke drozszy sprzet na poczatek - wiem ze takie gadanie innych ludzi tylko wkurza ale jednak z doswiadczenia wiem ze potem zaoszczedzi ci bolu wydawania podwojnie kasy. Mam tu na mysli kupno lamp portable. koszt kompletu chinczykow to okolo 2k ale da sie taniej.

Pamietaj ze potem masz jeszcze mase koncowek do zakupu ktore tez tanie nie sa. Polecam ci na poczatek:

- softboxy 70x100 - przyblizone rozmiary.

jak dokupisz sobie kolejna lampe to pomysl o snoocie - do podswietlania np wlosow, glowy

- potem pomtysl o beauty dishu. Lepiej wydac troszke wiecej i kupic wiekszy (koniecznie z gridem - plaster miodu)

- jak juz to bedziesz mial to gdzies tam po drodze kup sobie wrota z filtrami.

a na koniec proponuje duzego softa prostokatnego z siatka grid o rozmiarach 180 x 30/40 do sowietlania calej sylwetki.

Ja uzywam w pracy takiego zestawu:

2x 300Ws (220V)
2x Soft 70x100

1x 300Ws (portable)
1x octa 120 (srednicy) wymiennie z softobxem 180 x 30 + grid

1x 300Ws (portable) + wrota.

Dodam ze lampki z aku ktore kupielm dosc niedawno jeszcze przechodza okres testwania wiec chwilowo nigdzie nie ma jescze zdjec z takiego zestawu.

Ale juz nie dlugo bede mogl taki zestaw pokazac.
1

burgumil
13-11-2009, 18:48
A co myslicie o takim zestawie Fomei basic 200 kit do malego studia domowego
dodam ze bedzie to moja pierwsza praca z tego typu lampami oczywiscie pomijajac lame doczepiona do body:mrgreen: