PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z blokowaniem ekspozycji dla błysku - Speedlite 430ex



adnowacki
24-09-2009, 11:07
Witam.
Od dziś mam problem z lampą. Mianowicie nie działa funkcja blokowania ekspozycji dla błysku. Do tej pory nie było z tym kłopotu. Lampa działa, jednak nie wyzwala wstępnego błysku pomiarowego. Czy mieliście podobny problem, czy ktoś mógłby coś poradzić?

430ex ustawiona jest na ETTL, przetarłem już styki, ale to nie pomaga.

adnowacki
24-09-2009, 22:00
i jeszcze taka przypadłość. Lampa błyska za każdym razem z pełną mocą błysku. Wszystkie zdjęcia są prześwietlone. Będę wdzięczny za pomoc.

APP
25-09-2009, 12:26
Jeśli nie chce Ci się skontaktować z serwisem, to pewnie byłoby warto i wypadałoby przejrzeć forum pod kątem podobnych awarii (także np. w 580).
Dla śmiechu możesz spróbować ustawić moc błysku pomiarowego na 100% i zobaczyć czy wtedy odpali -niewiele to powie (a pomóc nie pomoże na pewno) ale to zawsze jakaś informacja.

Obstawiam "awaria płyty głównej", ewentualnie "żarnik do wymiany" (albo jedno i drugie, wtedy gwarancja lub ~700pln).

27rav
25-09-2009, 13:22
A czy przypadkiem nie odchyliłeś palnika go góry - wtedy lampa wali pełną mocą?
Może zablokowało się coś w mechanizmie odchylania i poprawnie nie wskoczyło na swoje miejsce?
Poruszaj palnikiem góra dół - może przyniesie jakiś skutek?

APP
25-09-2009, 13:46
A czy przypadkiem nie odchyliłeś palnika go góry - wtedy lampa wali pełną mocą? (...)

Że jak?
Napisz to może jeszcze raz, przejrzyściej, bo trudno wyczuć o co pytasz, a co sugerujesz :wink:

adnowacki
25-09-2009, 21:57
Skontaktuję się z serwisem. Dzięki

27rav
25-09-2009, 22:00
Że jak?
Napisz to może jeszcze raz, przejrzyściej, bo trudno wyczuć o co pytasz, a co sugerujesz :wink:
Miałem na myśli odchylenie lub obrócenie głowicy lampy - to chyba oczywiste - nie wiem jak mogłeś zrozumieć to inaczej? :mrgreen:

APP
25-09-2009, 22:28
Wiem, że pisałeś o odchylaniu/obracaniu palnika, napisałem natomiast jasno, że "nie wiadomo o co pytasz, a co sugerujesz" i zdanie:


Miałem na myśli odchylenie lub obrócenie głowicy lampy

raczej nie rozwiązuje tych wątpliwości. Może więc od początku.


A czy przypadkiem nie odchyliłeś palnika go góry - wtedy lampa wali pełną mocą?

"pytajnik vs myślnik"

Pytasz "czy lampa jest odchylona" (wówczas można zrozumieć, iż błędnie sugerujesz że wtedy zawsze błyska pełną mocą i powrót do pozycji "0" usunie objawy), czy też może "czy błyska pełną mocą kiedy jest odchylona" (jako dwa pytania i tylko jeden znak zapytania)? Ot, taki niuans, ale IMO ciężko się to zdanie czyta i można je błędnie zinterpretować, zwłaszcza gdy się nie wie jak być powinno ;)

adnowacki
26-09-2009, 06:47
Swoją drogą, testowałem już chyba wszystkie możliwe ustawienia. W tym także przywróciłem wszystkie domyślne ustawienia aparatu i lampy. Niestety nic nie pomaga. W najbliższym czasie podepnę ją do innego body i przetestuje z innym aparatem. Ale jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu, że bez serwisu się nie obędzie.

APP
26-09-2009, 11:28
Niestety raczej się nie obejdzie, kiedy lampa zaczyna błyskać wyłącznie pełną mocą, to zwykle kończy się w serwisie (tak mi się przynajmniej wydaje na podstawie wypowiedzi, które gdzieś kiedyś na forum padły i teraz mi "świtają"). Wyszukiwanie na szybkiego nie zwraca żadnych wątków bezpośrednio o takich problemach, ale przynajmniej kilka razy pojawiło się coś w ten deseń, więc dla spokoju możesz chcieć poświęcić trochę wiecej czasu na poszukiwania. Awaria aparatu jest mało prawdopodobna, zresztą wtedy lampa na maunal'u pozwalałaby kontrolować moc błysku (zakładam, że to już sprawdzałeś).
A tak z ciekawości to testowałeś ten błysk pilotujący ustawiony na różne wartości mocy? Reaguje przy ustawieniu na minimum? Czy widać różnicę przy ustawieniu na minimum i maksimum? Opisz to może (i ewentualne inne spostrzeżenia), kiedyś pewnie przyda się innym w diagnozie ich problemu. Koniecznie napisz też jak Twój przypadek się zakończył ;)

axk
27-09-2009, 09:14
...możesz spróbować ustawić moc błysku pomiarowego na 100%...

Tak? A niby w jaki sposób chcesz regulować moc błysku pomiarowego w 430EX?

APP
27-09-2009, 09:34
430EX nie ma takiej opcji? No to próba by nie wyszła, ale próbować można zawsze ;-)
Nie sposób wiedzieć wszystko :oops: ... Autor wątku nie oponował 8-)
Za ewentualny stres i szkody moralne serdecznie przepraszam.

axk
27-09-2009, 09:45
430EX nie ma takiej opcji? No to próba by nie wyszła, ale próbować można zawsze...

Oczywiście że nie ma, zresztą wątpię czy którakolwiek lampa serii Speedlite posiada taką funkcję (bo i po co).

APP
27-09-2009, 09:55
580EX II - C.Fn-07 (Test firing with autoflash - "1/32" vs "full output")
Może przydaje się tam, gdzie błysk 1/32 byłby za słaby, a może do sprawdzenia czy w ogóle starczy zasięgu (gdzieś coś o tym było, ale odkopać nie mogę)?
W sumie to nigdy z tego nie korzystałem, ale z tego co pamiętam (nie mam lampy pod ręką) to różnicę widać gołym okiem ":neutral:" vs ":shock:" :wink:

EDIT:
430EX II też ma (także C.Fn-07).

axk
27-09-2009, 10:03
...Może przydaje się tam, gdzie błysk 1/32 byłby za słaby...

Osobiście nie widzę sensu takiej "regulacji", zresztą np. 430EX takiej funkcji nie posiada i w niczym to nie przeszkadza. Być może chodzi aspekt oszczędzania energii.

APP
27-09-2009, 10:30
Z drugiej strony, oszczędność energii? Czyżbym żył w błędnym przekonaniu, że domyślnie błysk pomiarowy ma właśnie zredukowaną moc, a przytoczona funkcja służy do jej zwiększania (siłą rzeczy zwiększając zużycie energii)?

axk
27-09-2009, 10:45
Czyżbym żył w błędnym przekonaniu, że domyślnie błysk pomiarowy ma właśnie zredukowaną moc, a przytoczona funkcja służy do jej zwiększania (siłą rzeczy zwiększając zużycie energii)?

Można do tego zagadnienia podejść z drugiej strony: jeżeli błysk pomiarowy "standardowo" wyzwalany jest z mocą 1/1 to użycie ww. funkcji spowoduje redukcję jego mocy a co za tym idzie redukcję zużycia energii. Dalej pozostaje pytanie pytanie o sens tej funkcji, skoro inne lampy potrafią się bez niej obejść bez "uszczerbku" na ich funkcjonalności.

APP
27-09-2009, 10:51
Chodzi mi o to, jak jest w lampach, które takiej opcji nie posiadają - walą "test flash" zawsze pełną mocą? Zawsze wydawało mi się, że nie, ale może mi się tylko wydawało? Wygląda na to, że trzeba będzie pogrzebać i odświeżyć wiedzę, zamiast dalej snuć te domysły ;).

EDIT:
A jednak - odgrzebałem -większosć lamp wali 1/1. To mamy "jasność".