PDA

Zobacz pełną wersję : 50D problemy z ostrzeniem



kijanowski1
21-09-2009, 19:23
Witam wszystkich
To mój pierwszy post na tym forum i niestety potrzebuje Waszej pomocy.
Niedawno wymieniłem 30D na 50D i okazało się że zaczęły się problemy.
Nowa puszka źle współpracuje z dwoma z moich obiektywów.
Problem polega na tym że, zestaw nie ostrzy właściwie tzn. - jeśli obiektyw dochodzi do punktu ostrzenia z dalszej ostrości to zawsze ostrość uzyskana jest przed obiektem, zaś jeśli idziemy od bliskiej ostrości do właściwej to zawsze uzyskujemy ostrość za obiektem - do tego stopnia że strefa ostrości nie łapie obiektu na najniższej przesłonie.
Przypadłość dotyczy dwóch moich szkieł - CANON 50 mm f1.8 i TAMRON 17-50 f2.8 - Oba obiektywy chodziły idealnie z 30D
Pozostałe szkła działają dobrze - czyli L70-200 f4 trafia zawsze w cel - bez korekcji, zaś TAMRON 90 f2.8 MACRO po mocnej korekcie na mikroregulacji w puszcze ( + 18 ) też działa powtarzalnie i celnie.

Dodam jeszcze że źle działające z 50D szkła, działają powtarzalnie ( dobrze ) z puszką kumple 30D zaś moja puszka 50D działa dobrze z jego 50 mm f1.4 i jeszcze jednym jego CANONEM z wyższej półki.

No i teraz powiedzcie mi co jest nie tak ??
Aparat jest nowy i problem ten wystąpił od nowości.

Czy mam reklamować puszkę? czy problemem są szkła???
Pozdrawiam
Krzysiek

michaljedynak
21-09-2009, 20:01
Mam właśnie pożyczony od kolegi 50D (najnowszy software - 1.0.7) i EF-S 17-55, 2,8.
Z ciekawości sprawdziłem na pełnej dziurze i 55 mm. Działa bez zarzutu, trafia w punkt z dwóch kierunków podejścia AF, bez żadnej korekcji.
Mi wygląda to na zbyt dużą "bezwładność" AF obiektywów, body raczej masz OK; ale nie znam algorytmów działania AF (body-szkło).

kijanowski1
21-09-2009, 20:20
sorry źle napisałem - nie wiem czy to ma znaczenie ale powinno być:

jeśli obiektyw dochodzi do punktu ostrzenia z dalszej ostrości to zawsze ostrość uzyskana jest ZA obiektem, zaś jeśli idziemy od bliskiej ostrości do właściwej to zawsze uzyskujemy ostrość PRZED obiektem - do tego stopnia że strefa ostrości nie łapie obiektu na najniższej przesłonie.

michaljedynak
21-09-2009, 21:08
OK, czyli AF nie dochodzi do punktu ostrości, tylko zatrzymuje się przed nim (patrząc od strony, z której nadchodzi), jakby brakowało mu "siły", "rozpędu"...
W takim razie nie mam podejrzenia, co mogłoby być przyczyną.
Chyba nie pomogę.
Aha, z 50/1.4 też jest u kolegi OK (przy stałej mikroregulacji +4 dla jego egzemplarza).

kijanowski1
28-09-2009, 14:15
no dobra to spytam tak:
czy jeśli obiektyw działa dobrze z kilkoma body a z moim nie, to jest to wina szkła czy puszki ?? zakładając że moja puszka znów działa dobrze z innymi obiektywami.
Przypominam że problem dotyczy już 3 szkieł w tym jednego CANONA kalibrowanego w serwisie za ponad 4 tys zł
Działa dobrze = ostrzy właściwie
działa źle = ostrzy raz przed a raz za - i to paskudnie daleko od punktu AF

michaljedynak
28-09-2009, 14:33
Wtedy to raczej wina lezy po stronie puszki.
Wgraj najnowszy firmware, zresetuj puszke (wyjac obie baterie).
Jesli nie pomoze, to zostaje serwis.

Spawdzales AF ta metoda?:
http://www.northlight-images.co.uk/a...djustment.html

kijanowski1
29-09-2009, 13:58
no właśnie wgrałem nowy soft, ale nie zrestartowałem go oboma bateriami ( zapomniałem o podtrzymującej pamięć ) dziś to sprawdzę
Dzięki
Krzysiek

aaaa link nie działa....

Web
29-09-2009, 14:54
Problem z ostrzeniem 50D był już poruszany na forum... mojego egzemplarza też on dotyczył. Soft, resetowanie nic nie pomoże, wyślij aparat do serwisu wraz z obiektywami i opisz dokładnie problem.
Pozdrawiam.

kijanowski1
29-09-2009, 15:23
a możesz opisać swój problem ?? czy był on taki jak mój ? lub dać linka do dyskusji ?

Web
29-09-2009, 15:53
Musisz poszukać, temat był poruszany w czerwcu lub lipcu tego roku.

Kronos
29-09-2009, 19:17
http://canon-board.info/showthread.php?t=43251

To chyba to

Jeżeli nowy firmware, nie posiada poprawionej kalibracji z w/w obiektywami to raczej nie ma to sensu. Chyba pozostaje wzorcowanie na Żytniej.