PDA

Zobacz pełną wersję : Długi czas naświetlania - odszumianie zdjęcia



dazz
21-09-2009, 10:20
Robiłem zdjęcie na czasie naświetlania około 2godzin, nie wiem jak ja to zrobiłem, ale nie zapisałem w menu opcji usuwania szumu przy długich czasach. Oczywiście szum w postaci gorących pikseli wylazł jak cholera. Camera RAW i Neat Image nie bardzo potrafi odszumić to zdjęcie. Macie jakiś sposób na usunięcie takiego rodzaju szumu? Nie chce mi się spędzić 2 dni na ręcznym klikaniu pędzelkiem.

Peri Noid
21-09-2009, 11:22
Jeśli jesteś przekonany, że hoty masz "stabilne", to po prostu możesz zrobić 2-godzinne zdjęcie z obiektywem zakrytym dekielkiem przy takim samym ustawieniu czułości, wziąć to co wyszło, nałożyć jako drugą warstwę w PS i po prostu odjąć te fotki od siebie. To dokładnie taki proces jaki przeprowadza aparat przy włączonej redukcji szumu. Inna sprawa, że efekt wcale nie musi cię zadowolić, bo szumy na matrycy (nie hot-pixele) to losowa sprawa i wcale nie muszą się pokrywać z szumem na zdjęciu wejściowym.

dazz
21-09-2009, 12:39
No właśnie zastanawiam się nad tym, a w sumie nad tym jak to robi aparat. Przeciesz te hoty wynikają z nagrzewania matrycy i nie powinny być "stabilne".

Peri Noid
21-09-2009, 16:50
Szum wynika z nagrzewania się matrycy i nie jest stabilny. Hoty wynikają z "nadwrażliwych" pikseli i to powinno być stabilne, bo wynika z technologicznych niedomagań matrycy.

dazz
22-09-2009, 09:55
Szum wynika z nagrzewania się matrycy i nie jest stabilny. Hoty wynikają z "nadwrażliwych" pikseli i to powinno być stabilne, bo wynika z technologicznych niedomagań matrycy.

wczoraj pstryknąłem "darka" na analogicznych ustawieniach, hoty zdecydowanie nie są stabilne, wręcz losowe :/

jacapa
22-09-2009, 10:23
Czy i temperatura też była analogiczna ? bo jeśli nie to dark jest nieprawidłowy.
Na jakość dark'a wpływa temperatura , ISO i czas naświetlania.
Hoty powinny być stabilnne przy zachowaniu powyższych parametrów.
W astrofotkach robi się nawet kilka dark'ów następnie się je stack'uje i dopiero odejmuje się tzw. master dark'a

dazz
22-09-2009, 11:46
Czy i temperatura też była analogiczna ? bo jeśli nie to dark jest nieprawidłowy.

Nie, byla wyższa, niewiele, ale na pewno wyższa.



Na jakość dark'a wpływa temperatura , ISO i czas naświetlania.
Hoty powinny być stabilnne przy zachowaniu powyższych parametrów.
W astrofotkach robi się nawet kilka dark'ów następnie się je stack'uje i dopiero odejmuje się tzw. master dark'a


Czyli dark zrobiony w wyższej temperaturze powinien się sprawdzić, zawiera na pewno więcej hotów tak jak stackowany master dark.

dazz
29-09-2009, 10:29
dobra, a macie do polecenia jakis programik do usuwania hot pikseli? Nie chodzi o kobyłę do stackowania, ale cos co tylko usunie hoty na podstawie darka lub w dowolny inny sposob. Przetestowalem okolo 7 przypadkowo znalezionych w necie i żaden nie dal zachwycajacych rezultatów.