PDA

Zobacz pełną wersję : Import zdjęć do lightrooma tak, by wyglądały jak na podglądzie aparatu



alkazz
19-09-2009, 11:29
Witam,

Myślę że problem krótki i treściwy, i dosyć powszechny. Chciałbym importować RAWy w taki sposób, żeby lightroom nie zerował ustawień balansu bieli/drobnej korekcji softwarowej z aparatu. Zmienianie suwaków do poziomu aparatu dla zdjęć dopiero zaimportowanych to drobna bzdura.

Help:).

A.

talarczyk
19-09-2009, 11:37
Witam,

Myślę że problem krótki i treściwy, i dosyć powszechny. Chciałbym importować RAWy w taki sposób, żeby lightroom nie zerował ustawień balansu bieli/drobnej korekcji softwarowej z aparatu. Zmienianie suwaków do poziomu aparatu dla zdjęć dopiero zaimportowanych to drobna bzdura.

Help:).

A.
"Apply auto-tone adjustments" ?


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img170.imageshack.us/img170/5014/tmpi.gif)

jeśli o wb chodzi - u mnie defaultowo ustawia się na "as shot" ale czy idzie gdzieś to przestawić - niestety nie wiem...
W module "Develop" w sekcji "Camera Calibration" można jeszcze zmienić profil z Adobe' na DPP ("Camera Standard" etc.) - to też ma wpływ na interpretacje barw przez lr.

alkazz
19-09-2009, 12:16
Uh, dzięki. Częściowo działa - kolory zostawia w spokoju, ale... nadaje automatyczną korektę ekspozycji, tak by histogram był wyrównany...
Nienawidzę gdy software ingeruje w zdjęcia.

Jakaś idea, jak auto korektę ekspozycji zablokować?

Adso
19-09-2009, 22:08
no to masz jakiegoś dziwnego lightrooma, mnie nadaje automatyczna korektę ekspozycji dopiero jak sobie nacisnę na "Auto" ...jedyne co ma inną wartość niż 0 to Blacks, ma +5. Co do WB to "As Shot" oznacza, że w zależności od tego jaki WB miałeś ustawiony w aparacie taki będziesz miał na ekranie. Pytanie jeszcze jaki profil kolorów masz ustawiony w aparacie a jaki w lightroomie, sprawdź sobie też profil kolorów monitora... Software bez Twojej "pomocy" sam nie ingeruje w zdjęcia. A tak w ogóle porównywanie tego co widzi się na wyświetlaczu aparatu i tego co widać na monitorze to dopiero bzdura.

alkazz
19-09-2009, 23:19
A tak w ogóle porównywanie tego co widzi się na wyświetlaczu aparatu i tego co widać na monitorze to dopiero bzdura.

Nie do końca bzdura - jeśli na podglądzie mam ciepłe barwy, a lightroom generuje zimne -- to coś jest wybitnie nietak.
Co do ingerencji - to juz nawet nie kwestia "importu" - zdjęcia na miniaturkach są ok, po kliknięciu w zdjęcie zmienia ono tonację. Dziwna sprawa :).

sebcio80
20-09-2009, 02:52
jesli chcesz miec zdjecia takie jak jak LCD aparatu to rob po prostu w JPG, na cholere Ci RAW?

Vitez
20-09-2009, 06:27
Gdzieś tam się sejwuje 'Camera RAW defaults'. Gdzie w Lightroomie to nie wiem ale w PS CS4 to wiem. Otwórz RAWa, ustaw balans na 'As Shot , ustaw korektę ekspozycji na 0, ustaw Contrast i Brightness na 50 (resztę suwaków też na środkowe/neutralne/zerowe pozycje) - potem znajdź opcję "Save new Camera RAW defaults" czy jakoś tak. W CS4 to jest : "Pod histogramem z prawej strony jest strzałka w bok. Klikamy na nią i wybieramy opcje Save New Camera Raw Defaults."

airhead
20-09-2009, 13:00
kontrast to chyba na 25
jeszcze obcięcie czerni na 0

Sempoo
21-09-2009, 14:50
Gdy podczas importu fot do LR w 'develop settings' użyjemy 'none', to wtedy LR zapoda nastawy z aparatu.

Natomiast wyświetlacze w cyfrówkach nijak się mają do wyglądu tego samego obrazu na monitorze komputerowym - przykładowo G9 na swoim LCD zaniebieszcza, przejaśnia i zwiększa mocno kontrast, no ale w pełnym słońcu właśnie takie 'wzmocnienie' jest porządane. Poza tym istnieje coś takiego jak histogram.

Nadto należy wspomnieć, iż warto używać presetu 'Zero'ed' w LR - wtedy elegancko widać surówkę i wiadomo, jak się zabrać za wywoływanie, bo funkcja 'auto' sucks po prostu. Potem presecik dla danej sesji i jedziemy z koksem.

Hubert01
01-11-2009, 03:02
Ja też mam problemy z LR.
Samoczynnie dodaje mi wietę do zdjęć, chociaż w zakładce nic się nie zmienia. Caasem zmieni mi nawet kolorystykę zdjęcia, expo itp. :/

Ehhh... szukam opcji, żeby to wyłączyć ale bezskutecznie.

Wiem, że ten podgląd, który mam na początku (gdy wyświetlany jest napis Loading) to tylko miniaturowy jpeg. A LR musi przetworzyć jakos RAWA by móc go wyświetlić. Ale czemu nie przetoworzy go tak jak aparat prztworzył mini-jpega?

Merde
01-11-2009, 11:39
Ale czemu nie przetoworzy go tak jak aparat prztworzył mini-jpega?

A skąd LR ma znać algorytmy tego przetwarzania?

jasnezetak
01-11-2009, 18:28
Panowie sprawa jest jeszcze prostsza, na aparacie widzisz tak naprawd3e podgląd jpga, ktory jest zaszyty w rawie, z ta czasem tak duże skoki np.balansu bieli.. Sciągnij sobie nowego LR'a , dwa zobacz jakie masz proflie aparatu w nim czym focisz, a co jest ustawione pod nim..

Konrado84
02-11-2009, 01:32
Ja też mam problemy z LR.
Samoczynnie dodaje mi wietę do zdjęć, chociaż w zakładce nic się nie zmienia. Caasem zmieni mi nawet kolorystykę zdjęcia, expo itp. :/



Z tą winietą to jest tak: masz 5D II, prawda?
Pewnie włączona korekcja winietowania w puszcze a LR przetwarza obraz domyślnie bez tej korekcji.
Winietę dodają Ci najprawdopodobniej szkła :)

Hubert01
04-11-2009, 23:09
Sprawdzilem LR z tymi samymi zdjęciami na komputerze kumpla. I takie coś nie występuje:/ Zdjęcia wyglądają w trakcie ładowania tak samo jak PO.

Cyberek
05-11-2009, 11:00
Ok, widzę, że warto parę spraw wyjasnić ;).
Raw jest formatem czystym, bez żadnej korekcji, natomiast aparat zapisując go dodaje do niego coś jak by podgląd. Ten podgląd widzicie na ekranie aparatu, oraz przez krótką chwilę podczas wyświetlania w lightroomie (długość tej chwili zależy od mocy sprzętu). Po tej właśnie chwili na zdjęcie w lightroomie narzucane są defaultowe ustawienia, bądź takie które przypadkowo wcześniej wybraliście. Defaultowo Blacks +5, Brightness +50, Contrast +25. WB pozostawia As Shot.
Można to zmienić klikając w menu Develop -> Set Default Setting (opcja ustawienia na te aktualnie wybrane na suwakach, bądź przywrócenia oryginalnych).

Tyle jeśli chodzi o dziwne presety. Pozostaje temat różnicy między tym co na aparacie a w ligtroomie, przy wyłączonej korekcji. Pomóc może ściągnięcie z Adobe Labs czegoś, co nosi nazwę Camera Profiles for Lightroom. Po instalacji uzyskujemy do nich dostęp w module Develop, na samym dole - Camera Calibration - z listy możemy wybrać różne presety, które w efekcie pozwolą nam uzyskać tonację zbliżoną do tego co na aparacie.

ewg
07-11-2009, 12:07
Tylko program DPP Canona wyświetli plik surowy (wygeneruje JPEGa) wg tych samych parametrów co cyfrowy aparat EOS (nie licząc canonowskiego ZoomBrowser'a). 8)

Profile kolorów dla Lr/ACR to tylko instrukcje tłumaczenia danych zawartych w pliku surowym na specyficzne kolory (ich odcienie), wciąż pozostawiajac pełną dowolność wszelkich ustawień parametrów obróbki w ACR/Lr, które to nawet w położeniu domyślnym wszystkich suwaków mają się nijak to parametrów obróbki stosowanych przez procesor/oprogramowanie aparatu EOS do tworzenia podglądu plików surowych. To co wyświetla EOS unormowano i nazwano PictureStyles, podobnie jak unormowano to jak wyświetla pliki surowe Lr i ACR - ale to są różne i niezależne normy (algorytmy przetwarzania). Można próbować upodobnić "na oko" wyniki przetwarzania wg jednej normy do tych z innej (są przecież inne programy do interpretacji plików surowych), ale to nigdy nie będzie dokładnie to samo, bo brak ogólnoprzyjętych norm przewidujących i standaryzujących każdą dopuszczalną interpretację danych z plików surowych. (Niektórzy twierdzą, że w tym przypadku pluralizm jest zły, ale czyż to nie ostatni gwarant postępu w tej dziedzinie? :rolleyes:)

* Pomijam jakość wyświetlaczy i zmienne okolicznosci ich działania (stąd naszego ich postrzegania) - zwłaszcza w przenośnym aparacie...

Siekiera777
09-11-2009, 14:49
Yup, wreszcie satysfakcjonująca odpowiedź.
Ja od lat odbijam się od obróbki RAWów w lightroomie czy Camera Raw, właśnie przez to, że aby zdjęcie wróciło do stanu "z aparatu" muszę się namęczyć z suwaczkami, co i tak nie daje tego, co mogę uzyskać obrabiając zdjęcia w zwykłym Digital Photo Professional.
Lightroom to fajna zabawka, ale raczej do zdjęć z wakacji.

No to teraz pojechałem :)

trrr
09-11-2009, 15:28
to ja mam takie pytanie czy ktoś ma preseta albo zdradzi ustawienia aby raw wyglądał identycznie jak na LCD aparatu?
Chodzi głównie o model 5d i 5d2