PDA

Zobacz pełną wersję : Zabawa GO w Photoshopie



Kabu
18-09-2009, 23:52
Witam wszystkich, tak jak w temacie szukam informacji, porad i tutoriali które mogły by mi pomóc. Chodzi o to że mam zdjęcia które to zostały zrobione przy dużej GO a wyglądały by zdecydowanie lepiej gdyby wspomniana głębia ostrości była mała. Próbowałem kilka razy zarówno z użyciem filtra rozmycia gaussowskiego jak i rozmycia soczewkowego. Wszystko pięknie, ładnie i tu się zaczynają schody, mianowicie dookoła postaci którą to odsłaniam przy pomocy maski widnieje poświata biała lub czarna. Jak to zrobić aby tej poświaty nie było? Jak to zrobić aby zdjęcie nie wyglądało na manipulowane w PS?
Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.

canis_lupus
19-09-2009, 01:17
Ja zwykle rozmywam pędzlem. Wtedy nie widac granicy rozmywania.

iREM
19-09-2009, 08:13
Robisz duplikat warstwy, rozmywasz ją. Rysujesz maskę i rozmywasz jej krawędzie, a jak to zrobisz to już Twoja głowa, czy pędzlem czy przejściem gradientowym, czy wtapianiem...
Proponuję kupić Kelbyego - Fotografia cyfrowa Edycja zdjęć Wydanie IV.

MMM
19-09-2009, 10:15
Wszelkie rozmywania gaussian blurem zawsze dadzą efekt poświaty wokół krawędzi i nie pomoże żadne maskowanie.
W PS od wersji CS2 jest filtr "lens blur", którym uzyskasz efekt o który ci chodzi.

2marekm
19-09-2009, 10:47
Istnieje doskonały plugin do PS "Alien Skin Bokeh". Ma w sobie różne symulacje bokehu różnych obiektywów. Obsługa bardzo prosta. Cena niestety wysoka.

punky
19-09-2009, 11:24
Istnieje doskonały plugin do PS "Alien Skin Bokeh". Ma w sobie różne symulacje bokehu różnych obiektywów. Obsługa bardzo prosta. Cena niestety wysoka.

To nie zmienia faktu ze poswiata przy wymaskowaniu tematu glownego ze zdjecia nadal zostanie.

Kiedys kombinowalem cos w tym temacie.

iREM dobrze napisal.
Ja robie troszke inaczej.

Kopiuje warstwe tla.
Na skopoiwanej warstwie stempelkiem nanosze z okolic np postaci tlo ktore ma byc rozmyte na sama postac i te warstwe rozmywam np Lens Blur. Zapobiega to poswiacie pozniej.
Ponad te rozmyta warstwe nanosze jeszcze raz orginalna nierozmyta warstwe i dodaje maske wypelniona kolorem czarnym, potem bialym pedzlem "odkrywam postac"

Najtrudniejszym elementem zabawy jest narysowanie maski na ostatniej warstwie, im twardsze krawedzie tym latwiej.

Im bardziej rozmyte - np wlosy rozwiane na wietrze tym gorzej.
Warto wtedy skorzystac z porad na temat tworzenia masek z tej ksiazki
http://helion.pl/autorzy/mareve.htm


Moj szybki przyklad:

http://www.sendspace.com/file/7o6jx0
zdjecie pierwsze z brzegu - nie krytykowac :mrgreen:

Kabu
19-09-2009, 14:52
Wielkie dzięki wszystkim za rady.


Ja zwykle rozmywam pędzlem. Wtedy nie widac granicy rozmywania.

Mógłbyś napisać na czym polega to rozmywanie pędzlem - czy nie chodzi o to że kopię warstwy rozmywasz a później przy pomocy maski i pędzla odsłaniasz lub zakrywasz to co ma być ostre/rozmyte?


Robisz duplikat warstwy, rozmywasz ją. Rysujesz maskę i rozmywasz jej krawędzie, a jak to zrobisz to już Twoja głowa, czy pędzlem czy przejściem gradientowym, czy wtapianiem...
Proponuję kupić Kelbyego - Fotografia cyfrowa Edycja zdjęć Wydanie IV.

iREM dokładnie tak robię, zrobiłem duplikat warstwy, rozmyłem ją przy pomocy filtra gaussowskiego innym razem rozmyłem duplikat warstwy lens blurem w nadziei że będzie lepiej, później dodałem maskę i malowałem pędzlem to co miało być ostre ale wokół postaci pojawił mi się jakby rozmyty obrys. Książkę proponowaną przez Ciebie mam ale nie mogłem tam nic na ten temat znaleźć - pewnie czytałem/szukałem nie uważnie.


Wszelkie rozmywania gaussian blurem zawsze dadzą efekt poświaty wokół krawędzi i nie pomoże żadne maskowanie.
W PS od wersji CS2 jest filtr "lens blur", którym uzyskasz efekt o który ci chodzi.

niestety i guassian blur i lens blur przyniósł taki sam efekt :(


To nie zmienia faktu ze poswiata przy wymaskowaniu tematu glownego ze zdjecia nadal zostanie.

Kiedys kombinowalem cos w tym temacie.

iREM dobrze napisal.
Ja robie troszke inaczej.

Kopiuje warstwe tla.
Na skopoiwanej warstwie stempelkiem nanosze z okolic np postaci tlo ktore ma byc rozmyte na sama postac i te warstwe rozmywam np Lens Blur. Zapobiega to poswiacie pozniej.
Ponad te rozmyta warstwe nanosze jeszcze raz orginalna nierozmyta warstwe i dodaje maske wypelniona kolorem czarnym, potem bialym pedzlem "odkrywam postac"

Najtrudniejszym elementem zabawy jest narysowanie maski na ostatniej warstwie, im twardsze krawedzie tym latwiej.

Im bardziej rozmyte - np wlosy rozwiane na wietrze tym gorzej.
Warto wtedy skorzystac z porad na temat tworzenia masek z tej ksiazki
http://helion.pl/autorzy/mareve.htm


Moj szybki przyklad:

http://www.sendspace.com/file/7o6jx0
zdjecie pierwsze z brzegu - nie krytykowac :mrgreen:

punky dzięki za plik, ta metoda jak na razie jest dla mnie najbardziej odpowiednia.

Jeżeli jest ktoś kto robi to inaczej oraz Was koledzy którzy to udzieliliście rad powyżej proszę o jakieś przykłady jak kolega punky.

Pozdrawiam

Adso
19-09-2009, 22:45
jest jeszcze plugin do PSa, który nazywa sie Focal Point

Kabu
19-09-2009, 23:15
Dzięki Adso zaraz próbuję wersję demo ale jak by ktoś wiedział/miał ochotę na napisanie jakiego tutka jak to się robi w PS-ie to chętnie bym poczytał/się nauczył.

2marekm
20-09-2009, 09:08
jest jeszcze plugin do PSa, który nazywa sie Focal Point

Próbowałem tego plugina, ale w moim przekonaniu zdecydowanie przyjemniej jest posługiwać się Alien. Efekty też lepsze.

Kabu
20-09-2009, 12:20
Próbowałem tego plugina, ale w moim przekonaniu zdecydowanie przyjemniej jest posługiwać się Alien. Efekty też lepsze.

Mógłbyś zaprezentować te efekty? Oczywiście wciąż czekam na kogoś kto pokaże/wytłumaczy jak zrobić to w PS-ie bez pluginów.

tantal
20-09-2009, 13:11
Kabu- efekt jak efekt, schody to są na etapie selekcji obszaru na którym nie ma być efektu rozmycia. A sam efekt można np. osiągnąć którymś blurem plus maska gradientowa i masz bez plugina. Ale to najmniejszy kłopot- sednem sprawy jest sprytne zrobienie selekcji.

Kabu
20-09-2009, 13:24
masz rację i z tym właśnie mam problem, rozmycie na warstwie + maska to nie problem problem to właśnie ta otoczka, jak zrobić selekcję itd. aby wszystko było ok?

tantal
21-09-2009, 17:08
Mnie najłatwiej poszło tak jak opisał punky, ale chyba nie ma cudownej metody pozwalającej pominąć dłubaninę. Próbowałem tez narzędzia szybkiego zaznaczania ale praca równie lub bardziej mozolna.
Chociaż...można by się chyba pokusić o jakąś akcję inspirowaną selektywnym wyostrzaniem, filtrem highpass itd. do wykrycia krawędzi i ręcznie usuwać niepotrzebne krawędzie... ale co dalej o już nie mam koncepcji :)

punky
21-09-2009, 17:21
Mnie najłatwiej poszło tak jak opisał punky, ale chyba nie ma cudownej metody pozwalającej pominąć dłubaninę. Próbowałem tez narzędzia szybkiego zaznaczania ale praca równie lub bardziej mozolna.
Chociaż...można by się chyba pokusić o jakąś akcję inspirowaną selektywnym wyostrzaniem, filtrem highpass itd. do wykrycia krawędzi i ręcznie usuwać niepotrzebne krawędzie... ale co dalej o już nie mam koncepcji :)

Mozna utworzyc kanal alfa, dopiescic i przeksztalcic go na maske

Nie mam jakos weny na pisanie takiego tutka, zreszta bylby to z mojej strony plagiat ,bo taki tutek widzialem w ksiazce wspomnianej przeze mnie w poprzednim moim poscie.

Kabu
21-09-2009, 17:33
Zgadza się na kanale alfa pewnie było by nieco prościej nie mniej jednak dłubanina jest, z drugiej stronie gdyby nie było żadnej dłubaniny to jaka była by z tego przyjemność :) .Jeszcze raz dziękuję punky za pomoc, zrobiłem według Twojego opisu + plik i jest rewelacja.

Sober
21-09-2009, 17:47
Tak się zastanawiam... czy faktycznie jest problemem zrobić plugin który sam rozpozna ostre fragmenty i ich nie ruszy, a im bardziej rozmyty jest fragment ze źródłowego pliku to tym więcej dodaje rozmycia? Technicznie to powinno być realizowalne...

Szczerze mówiąc to w pierwszej chwili spodziewałem się że tak działa alien skin... za takie pieniądze powinien ;-)

punky
21-09-2009, 17:50
Zgadza się na kanale alfa pewnie było by nieco prościej nie mniej jednak dłubanina jest,

mniej niz ci sie wydaje

Image - Calculations

mieszasz kanaly tak zeby bylo git to co ma byc wymaskowane

jako result ustawiasz new channel
i masz kanal alfa (ewentualnie mozesz lekko blur dac do rozmycia krawedzi maski i samemu domalowac na czarno to trzeba)

potem ten kanal wczytujesz jako maske odpowiedniej warstwy
i gotowe


Sober

Wydaje mi sie ze problemem sa wlasnie rozmywane krawedzie
ja w swojej metodzie "skolonowalem na zas" tlo na krawedze glownego obiektu po to zeby uniknac efektu halo po blurowaniu.
Taki plugin o ktorym piszesz musialby to zrobic automatycznie i tutaj pewnie byloby najwiecej problemow.