PDA

Zobacz pełną wersję : Nissin Di622 vs Sunpak PZ42X vs Canon 430EX



fabrykant
18-09-2009, 00:22
Proste porównanie możliwości lamp.

Jestem od roku zadowolonym posiadaczem 430EX, odczuwałem jednak potrzebę zakupu drugiej lampy do firmy- to skłoniło mnie do odwiedzenia dwóch sklepów i wyrobienia sobie opinii o wymienionych w tytule produktach.
Dlaczego Nissin i Sunpak?
Nie lubię używać lampy błyskowej i robię to z konieczności, na ogół wtedy gdy jest to jedyne wyjście- stosuję w większości błysk odbity od ścian lub sufitu, na niewielkie odległości. Liczba przewodnia 42-44 jest dla mnie zupełnie wystarczająca. Jak z powyższego wynika nie jestem wielkim specjalistą od lamp błyskowych.
Ceny 430 EX od czasów kryzysowych pojechały w górę (do ok. 1000 zł) i przyjrzałem się jej tańszym konkurentom. Odpadły w przedbiegach wszystkie lampy których palnik nie ma możliwości obrotu a jedynie podnoszenia- ich walory użytkowe są dla mnie wątpliwe, choć ceny niskie.
Pierwsze rozsądne to Tumax 386AFZ (400 zł), Nissin Di622 (ok. 460 zł), Sunpak PZ42X i (ok. 600 zł). Nieco droższa jest Sigma EF 530 DG ST (ok. 650 zł- wszytskie ceny z 09.2009 www.skąpiec.pl).Tumaxa odpuściłem kierując się opiniami o jego awaryjności na tym forum i narzekaniami na długie ładowanie w opiniach. Posiłkowałem się dobrym testem w Foto Video Digital nr.4/09, którego wyniki będę tu też przytaczał. Zacząłem od najtańszych. Test przeprowadzony na aparatach EOS 400D i EOS 40D.

Na początek wrażenia zewnętrzne:
Canon 430 EX- lampie prawie nic zarzucić nie można, zbudowana solidnie z plastiku znanego z aparatów, z dobrze rozwiązaną klapką do baterii (metalowe zawiasy) i mocowaniem. Ładne wzornictwo, wrażenie solidności. Głowica blokowana jedną blokadą, obrót głowicy o 180 stopni w lewo i 90 w prawo. Wbudowany wysuwany rozpraszacz, co jest nowością w tej linii lamp Canona (nie miały go 380EX i 420EX). Wyświetlacz tylny czytelny i duży, sterowanie logiczne, ale przyciski dość trudno się naciska, trzeba je silnie wdusić- to jedyne mogę mu poczytać na minus. Funkcji dużo, ale dostęp do nich szybki- trzy główne przyciski plus cztery małe funkcyjne plus „pilot”. Włączanie hebelkiem. Wielostronicowa obszerna polska instrukcja. Wyposażenie- niezły pokrowiec i podstawka.

Nissin 622- Dobre wrażenie- plastik może minimalnie gorszy, ale jest nieźle. Głowica bez blokad, przy obrocie w poziomie słychać mocne kliknięcia zapadki, przy obrocie w pionie słychać kliknięcia znacznie delikatniejsze- mam wrażenie że po intensywnym, długotrwałym użytkowaniu może się to wyrobić. Na pokładzie nie tylko rozpraszacz, ale także biały odbłyśnik wysuwany do góry. Komora baterii z klapką nie robiącą dobrego wrażenia, otwieraną w dół i na bok, klapka po otwarciu lata dość swobodnie. Podświetlacz autofokusa mniejszej powierzchni niż w Canonie. Obsługa tylko trzema klawiszami i sygnalizacja diodami, brak wyświetlacza, sterowanie banalnie proste. Całkiem przypomina Canona 420EX. Włączanie przez 3 sekundowe przyciskanie klawisza. Wzornictwo niezłe, ale gorsze niż Canon. Instrukcja w postaci złożonej dużej karty zadrukowanej obustronnie- raczej wyczerpująca. W instrukcji notka: „kompatybilna z aparatami...”- tu litania od 300D do 30D- niestety nowsze nie są wymienione. Wspomagacz autofokusa w porównaniu do potężnego czerwonego podświetlenia Canona robi słabe wrażenie. Wyposażenie: pokrowiec przypominający skarpetkę i podstawka.

Sunpak PZ42- Plastik gorszej jakości niż u konkurentów- bardziej błyszczący i kojarzący się z zabawkowym, klapka na baterie lepsza niż w Nissinie, ale nie umywa się do Canona. Ta lampa jest lżejsza i mniejsza niż konkurenci, co dla lżejszych aparatów jest zaletą. Głowica bez blokady, obracana 180 stopni w lewo i 120 w prawo (rzadkość, zwłaszcza za tą cenę). Klikanie z zapadką w obu kierunkach. Rozpraszacz maleńki ok. 60% wielkości palnika (czy to działa?). Z tyłu ekranik, mniejszy niż w Canonie, z dwoma przyciskami do obsługi. Włączanie hebelkiem. Obsługa funkcji bardzo pracochłonna na pierwszy rzut oka, kolejne naciśnięcia klawisza „mode” dają dostęp do kolejnych funkcji w zapętleniu, kolejne naciśnięcia klawisza „select” dają dostęp do wartości tych funkcji, ale również w zapętleniu, więc trzeba się trochę ponaciskać żeby wrócić do początku. Co gorsza korekty naświetlenia in plus to inna funkcja niż korekty in minus. Raczej zagmatwane- średnie wrażenie. Światełko podświetlające wyświetlacz jest nie dość że różowe to w zasadzie niewyłączalne- za pierwszym naciśnięciem klawisza zapala się na stałe (tj. do pierwszego błyśnięcia), przy każdym ruchu głowicy w pionie zapala się na stałe (po co?)- to rzecz jasna żre prąd. Po włożeniu do Sunpaka dość zużytych baterii od Nissina, na których Nisssin z chęcią błyskał, Sunpak uruchomił jedynie wyświetlacz- naładować kondensatora nie dał rady. Na świeżych bateriach ok. Włączanie hebelkiem. Wzornictwo zewnętrzne bardzo ładne, tylko materiały nie te. Instrukcja wielojęzyczna ale polskiego brak. W instrukcji powalający passus: „po 10 następujących bezpośrednio po sobie błyskach lampa powinna być wyłączona na około 10 minut przed następnym użyciem” (!!!). Podświetlacz autotokusa słaby- jak w Nissinie. Wyposażenie- brak.

Deklarowana liczba przewodnia @ 105mm
Canon: 43
Nissin: 44
Sunpak: 42

Deklarowana l. p. @35mm/@70mm
Canon: 31/ 37
Nissin: 32/ 38
Sunpak: 28/38

Rzeczywista l.p. wg testu FVD z 04.2009 @35/@70
Canon: 32/ 38,4
Nissin: 31,2/ 33,6
Sunpak: 28,8/ 32,8

Czas ładowania do pełnej mocy wg testu j.w.
Canon: 2,8sek
Nissin: 5,4 sek
Sunpak: 10,3 sek

Różnica temperatury błysku względem deklarowanych 5600K, wg testu j.w.
Canon: 2009K
Nissin: 2580K
Sunpak: 1778K

Kąty błysku (+ rozpraszacz)
Canon: 24-105 (14)mm
Nissin: 24-105 (16)mm
Sunpak: 24-105 (b.d.)mm

Max zakr. wspomagania autofokusa
Canon: 10m
Nissin: 6m
Sunpak: 5m

Kąty skrętu głowicy: lewo/ prawo
Canon: 180/ 90
Nissin: 180/ 90
Sunpak: 180/120

Korekta naświetlenia w automatyce: na lampie/ z poziomu aparatu
Canon: tak/ tak
Nissin: nie/ tak
Sunpak: tak/ tak

Synchronizacja z krótkimi czasami (HSS)
Canon: tak
Nissin: nie
Sunpak: nie

Praca w trybie slave
Canon: tak, z dedykowanym sterownikiem lub lampą master
Nissin: tak, także z lampą wbudowaną aparatu ale ustawianie mocy wyłącznie manualnie
Sunpak: nie

Manulne sterowanie zoomem lampy/ mocą błysku
Canon: tak/ tak
Nissin: nie/ tak
Sunpak: tak/ tak

Minimalna moc błysku, w liczbie kroków:
Canon: 1/64, 7kr
Nissin: 1/32, 6 kr
Sunpak: 1/64, 7kr.

Zawężanie pola krycia dla niepełnej klatki APS-C:
Canon: automatycznie lub wymuszane
Nissin: nie
Sunpak: wymuszane

Synchronizacja z krótkimi czasami, błysk na II kurtynę migawki
Canon: tak
Nissin: nie (z Nikonem tak!)
Sunpak: nie

Błysk modelujący
Canon: tak
Nissin: nie
Sunpak: nie


Podsumowanie

Canon 430EX
Jest bardzo dobrą, solidnie wyposażoną lampą, ze sporą gamą funkcji. Zadowoli każdego z wyjątkiem tych którzy liczą na odbijanie światła od sufitów kościelnych i hal- do tego jest za słaba. Ergonomia sterowania jest bardzo dobra, z małym minusikiem za tępo działające klawisze. Pewnym minusem jest także to że jeśli chcemy zbudować system kilku lamp z użyciem 430EX musimy się wyposażyć co najmniej w dedykowany sterownik albo w 580EX lub inną lampę „master”- wszystko to słono kosztuje, ale (zapewne- bo nie próbowałem) działa świetnie. Czasmi wkurza mnie także ograniczony do 90 stopni skręt głowicy w prawo- w niektórych przypadkach potrzebuje się właśnie ta niedostępną ćwiartkę okręgu do odbicia od jakiejś ściany. Generalnie jednak jest to dobry produkt, choć o niezbyt niskiej cenie.

Dla kogo Canon?
Dla osób potrzebujących czegoś więcej niż proste błyskanie w (niski) sufit, potrzebujących funkcji zamrażania ruchu przy błysku na II-gą kurtynę, albo dopalających cienie w słoneczne dni za pomocą HSS- tutaj bije tanich konkurentów na głowę
Dla osób obawiających się ewentualnych komplikacji z kompatybilnością z przyszłymi aparatami Canona

Nissin Speedlite Di622
Rzecz prosta i tania, acz skuteczna. Nadaje się do zwyczajnego błyskania wewnątrz pomieszczeń czy innych ciemności, przy ewentualnym sterowaniu (korekta błysku) wykonywanym z poziomu aparatu. Ma lepsze wyposażenie „mechaniczne” niż Canon (rozpraszacz i odbłyśnik) i jest całkiem solidnie zbudowana. Zaskakującą możliwością jest użytkowanie jej jako lampy slave z użyciem lampy wbudowanej aparatu jako „mastera”- normalnie prawie jak Nikon! Choć to „prawie” polega na pracochłonnym ustawieniu siły błysku manualnie. Jednakoż kto chce mieć najtańszy bezprzewodowy system lamp w galaktyce- trafił z Nissinem w dziesiątkę. W czasie krótkiego sklepowego testu wszystkie zdjęcia naświetlił poprawnie (błysk na wprost). Oprócz wymienionych funkcji nie oferuje właściwie nic innego, ale ma rozsądną cenę.
Dla kogo Nissin?
Dla oszczędnych, którzy mogą sobie pozwolić na znaczne ograniczenie funkcjonalności za niską cenę i rzadko strzelają z lampą w pełnym słońcu przy krótkich czasach migawki
Dla chcących mieć prosty system lamp uruchamianych lampą wbudowaną aparatu.
Dla zastanawiających się nad używaną 420EX lub zwłaszcza 380EX do użytku we wnętrzach (bez użycia krótkich czasów migawki). Nad 380-tką Nissin ma znaczną przewagę obrotowej głowicy

Sunpak PZ42X
Uwiódł mnie swoimi wysmakownymi kształtami- ale niestety dobrze wygląda głównie na zdjęciach. W trakcie sklepowego testu wszystkie zdjęcia naświetlone poprawnie.Jednak jedyną przewagą przy której nad nim się zastanawiam jest szerszy obrót głowicy w prawo, co daje 300 stopni jej obrotu wobec 270 stopni w Nissinie i Canonie. Poza tym Sunpak zawiódł mnie nielogicznym i po głupiemu uproszczonym sterowaniem, a przy tym wrodzoną prądożernością (podświetlanie ekraniku!). Całkowicie odstręczył mnie także wspomnianym zapisem w instrukcji o max. 10 błyskach seryjnych. Przy tym cena jest dziś (09.2009) o 150 zł wyższa niż Nissina. Krótkie rady: dla dystrybutorów sprzętu- opuśćcie choć trochę z ceny. Dla producenta- opakowanie ciężko zmienić, ale można tanio podkręcić elektronikę, gdyby wprowadzić do funkcji lampy błysk na II-gą kurtynę migawki i podświetlenie ekraniku włączane jako ostatnie w rządku funkcji- dało by to produkt nad którym warto by się zastanawiać.
Dla kogo Sunpak?
Dla tych którzy żyć nie mogą bez obrotu głowicy o 120 stopni w prawo.
Dla tych którzy potrzebuą jak najlżejszej lampy

Na razie wybieram Nissina. Może jeszcze uda mi się sprawdzić Sigmę EF530 DG ST.

andrewjohn
18-09-2009, 12:41
Ja niedawno zrobiłem podobne porównanie na swój własny użytek i moje przemyślenia i wnioski były podobne.Wobec tego zamówiłem wymienionego powyżej Nissina. Życie pokaże czy decyzja była słuszna.

mor_feusz
18-09-2009, 13:46
Swietny tekst i kawal niezlej roboty.

dziobolek
18-09-2009, 14:17
Wielkie ci dzięki, dobry człowieku...
Właśnie takiego testu-opinii poszukuję, choć zapatruję się na wyższy model Nissin Di 866 vs Metz 58 AF-1.
Pytanie brzmi, czy warto będzie dołożyć tych kilka stówek do Metza???
Jak na razie na odpowiedż trza będzie jeszcze poczekać,
bądź samemu się przekonać.

A jak współpraca oświetlenia wspomagającego z Af aparatu???

Bo napisałeś o Nissin , cyt.:
"Wspomagacz autofokusa w porównaniu do potężnego czerwonego podświetlenia Canona robi słabe wrażenie."

ale tylko wrażenie, czy też przedkłada się to na pogorszenie wyników współpracy???

Pozdrówka!

tomko66
18-09-2009, 14:20
Fajnie, ale zabrakło mi tu Metz'a 48 AF-1

andrewjohn
18-09-2009, 15:14
A jak współpraca oświetlenia wspomagającego z Af aparatu???

Bo napisałeś o Nissin , cyt.:
"Wspomagacz autofokusa w porównaniu do potężnego czerwonego podświetlenia Canona robi słabe wrażenie."

ale tylko wrażenie, czy też przedkłada się to na pogorszenie wyników współpracy???

Pozdrówka!
Canon jest najlepszy jeżeli chodzi o zasięg. Jak napisano wyżej: max zasięg wspomagania AF dla canona 10 m, dla Nissina 6m, dla Sunpacka 5m.
Poza tym wspólpraca powinna być OK.

fabrykant
19-09-2009, 00:22
Dzięki za miłe słowa Szanowni Forimowicze. W teście brakuje nie tylko Metza 48AF1, brakuje także Tumaxa 386AFZ, Exakty DPZ38AF (która zdaje się jest przemalowanym Tumaxem), Sigmy EF500DGST i ja chętnie bym je przetestował, ale brak mi czasu, niestety, na bieganie po sklepach. Moje testowanie było dość powierzchowne, sprawdzałem przede wszystkim funkcje lamp krok po kroku z instrukcjami na kolanach (Foto Video Digital nie napisało np. o tym że slave Nissina jest wyłącznie z ustawianą manualnie mocą), strzeliłem troszkę zdjęć, wycelowałem obiektyw i lampę w witrynę odległą o jakieś 4 metry żeby zobaczyć jak świeci wspomagacz- otóż w porównaniu do wyraźnego czerwonwgo światła z Canona to z Nissina ledwo mży, co potwierdza deklaracja producenta o jegoż zasięgu (6m Nissin, 10m Canon). Zdjęcia były strzelane w dzień (choć we wnętrzu), więc dokładniejsze testy tego wspomagania i tak były nie do przeprowadzenia- najlepiej byłoby celować w całkowitej ciemności. Ponieważ jak wspomiałem zdecydowałem się na Nissina, więc jak będę miał go w domu może uda mi się dokładniejsze sprawdzenie, a też będę mógł opisać jak się zachowuje w walce. Dodając jeszcze jedną ciekawostkę do testu- jak odkryłem dzisiaj do Sunpaka można dokupić osobną fotocelę tej firmy, mocowaną np. na sanki aparatu, która umożliwia nie tylko automatyczne sterowanie lampą jako slavem, ale także np. strzelanie na II kurtynę migawki. To wydatnie zwiększa możliwości Sunpaka, ale kosztuje kolejne kilkadziesiąt złotych, więc cena powoli zbliża się do 430EX, czy też wspomnianego przez Dziobolka Nissina 866.
Jakbym jeszcze co wytestował to dam znać.

trolluch
07-10-2009, 09:07
Synchronizacja z krótkimi czasami, błysk na II kurtynę migawki
Canon: tak
Nissin: nie (z Nikonem tak!)
Sunpak: nie

Mała poprawka. Mam Nissina Di622 i jest błysk na 2-gą kurtynę, pomimo, że instrukcja mówi inaczej :)

andrewjohn
07-10-2009, 11:05
Mała poprawka. Mam Nissina Di622 i jest błysk na 2-gą kurtynę, pomimo, że instrukcja mówi inaczej :)

Yes sir. Potwierdzam.

fabrykant
07-10-2009, 12:31
O yes, yes, yes!!! Macie rację! Dzięki, Panowie za tą małą uwagę- nawet nie zajrzałem do menu w zakładkę błysku na II kurtynę (wierząc instrukcji). Po tygodniu użytkowania dzięki Wam sprzęt zyskał 10% funkcjonalności! Jestem jeszcze bardziej z niego zadowolony. Szkoda że nie mogę już zedytować napisanego porównania, ale za jakiś czas dopiszę trochę bardziej szczegółową recenzję Nissina. Dzięki!

radradish
07-10-2009, 19:49
Ehh, a ja nie kupię już Nissina DI622, bo nie idzie go wyzwalać radiowo :/ A nie wiadomo kiedy będą te nowe wersje pozbawione tego mankamentu.

senner
07-10-2009, 22:48
brakuje jednak tego tumaxa 386. ja mam, błyskałem już na pewno ponad 100 [średnia żywotnosć trafionych egzemplarzy z opisów na forum] i nic się nie dzieje, działa. wszystko zależy od egzemplarza.

zaletą na pewno jest wbudowana fotocela, dyfuzor, odbyłyśnik i kręcenie 120/180/90. i cena ~450, wiec konkurencyjna. za 400 to kupiłem 2 lata temu używaną 380ex która nawet nie byłą na boki przekręcana o manualu nie wspominając.
wada to to, że czasem przy odbiciach od sufitu trzeba dać +1 uyb +2 Ev do błysku bo czasem niedoswietla.

fabrykant
07-10-2009, 23:26
brakuje jednak tego tumaxa 386. ja mam.

A może zrobisz po prostu takie porównanie z Canonem czy Nissinem? Schemat już masz, zezwalam na kopiowanie bez bólu. Chętnie poczytam też jakąś szerszą recenzję, może zrobiłem błąd kupując Nissina?

rbucz
08-10-2009, 00:20
Dajcie spokój z tym Tumaxem. Pomijając zawodność (w końcu zdarzają się niezawodne egzemplarze ;)), lampa ta zupełnie sobie nie radzi z blyskiem odbitym - gdy palnika jest odchylony. I nie jest to problem za małej mocy. Po to kupuje się lampę z automatyką, żeby ją ciągle korygować? To już lepiej za 100zł jakiegoś starocia z własną automatyką kupić. Miałem 2 tumaxy i szybciutko je oddałem.
Metz-48AF-1 - rewelka. HSS, błysk modelujący... Która inna to ma za takie pieniądze? Jak komuś wystarcza LP 48 - a do dowświetlania wystarcza - ideał. Może tylko guzikologia wymaga przyzwyczajenia, bo nie jest zbyt intuicyjna.

radradish
08-10-2009, 20:37
Nissin ma też tą wadę, o której nie wspomniano, że nie posiada wyświetlacza i w sumie tylko jedny regulowalny parametr - siłę błysku i nie da się ustawić np. ogniskowej, gdy lampa jest wyzwalana zdalnie.

Tak więc Nissin odpada głównie dlatego, że nie można sterować nim radiowo. Sunpak odpada ze względu na brak synchronizacji na drugą kurtynę.

Czy jest na rynku jeszcze jakaś inna lampa o podobnych parametrach w podobnej cenie?
Utknąłem w miejscu i nie wiem co kupić...

RICO
30-10-2009, 18:37
A nissin Di 466 wyzwoli radiowo?

radradish
30-10-2009, 20:05
A nissin Di 466 wyzwoli radiowo?

Podobno tak. Ale niech sklep, w którym zamierzasz kupić to sprawdzi na wszelki wypadek.

VoTe
16-11-2009, 00:00
Ehh, a ja nie kupię już Nissina DI622, bo nie idzie go wyzwalać radiowo :/ A nie wiadomo kiedy będą te nowe wersje pozbawione tego mankamentu.

No ale można przecież zakupić wyzwalacz radiowy za "parę" złotych. :razz:

radradish
16-11-2009, 00:46
parę? chyba Pocket Wizarda za 1k :/

VoTe
16-11-2009, 01:01
parę? chyba Pocket Wizarda za 1k :/

**PHOTTIX PT-04 ... za 9 dych. Kupię go - sprawdzę jak hula na tej lampce i dam znac.

radradish
16-11-2009, 01:10
Nie hula. :) Di622 nie działa z Phottixem, bo nie idzie jej wyzwolić ze środkowego pinu! Wątek przewijał się już wielokrotnie - spójrz np. tutaj:
http://canon-board.info/showthread.php?t=41842&highlight=di622&page=11

A gdybyś kupował jednak Phottixa, to dużo taniej wyjdzie na eBayu.

VoTe
16-11-2009, 11:18
Nie hula. :) Di622 nie działa z Phottixem, bo nie idzie jej wyzwolić ze środkowego pinu! Wątek przewijał się już wielokrotnie - spójrz np. tutaj:
http://canon-board.info/showthread.php?t=41842&highlight=di622&page=11

A gdybyś kupował jednak Phottixa, to dużo taniej wyjdzie na eBayu.
hmmm... no to lipa troszkę... bo już myślałem ze będe mial 3 lampki do zabawy ... no to w takim razie trzeba próbować z podczerwienią i innymi cudami na kiju. :]

MatusP
03-12-2009, 15:56
A jak w Nissinie wygląda wyzwalanie kabelkiem (takim zwykłym, bez przenoszenia automatyki)? Działa?

luko7
04-12-2009, 12:50
Czy w lampie canon 430ex II mogę używać funkcji hss w każdym trybie - zarówno ttl jak i manual?

MarcinG
04-12-2009, 13:20
hss w każdym trybie - zarówno ttl jak i manual?
tak ;)

radek_0001
27-03-2010, 23:06
A jak w Nissinie wygląda wyzwalanie kabelkiem (takim zwykłym, bez przenoszenia automatyki)? Działa?

Odkopałem bo szukam czegoś do wyzwalania radiowego. Np z pocket wizzardem po kablu działa jak zrobisz tak...
http://www.youtube.com/watch?v=S6EzCU03ymQ

basala
27-03-2010, 23:46
Bułka z masłem. :-D

enkoder
04-08-2010, 18:57
Nissin Di622 współpracuje z Phottix-em ale musi posiadać nr seryjny powyżej 99033000. Lampy do nr-u 99033000 posiadają stare oprogramowanie i konieczna jest aktualizacja.

iso
04-08-2010, 20:18
Nissin Di622 współpracuje z Phottix-em ale musi posiadać nr seryjny powyżej 99033000. Lampy do nr-u 99033000 posiadają stare oprogramowanie i konieczna jest aktualizacja.

gdzie to można zrobić? w migomex? nie dotyczy to czasem tylko wersji dla nikona?

enkoder
04-08-2010, 21:59
Warto by zadzwonić do Migomex-u, a swoją drogą informacja zaczerpnięta ze sklepu we Wrocławiu, w którym każdą lampę można sobie sprawdzić pod tym kątem.

maniekcos
28-09-2011, 08:18
Również zakupiłem DI 622 i najmilej mnie zaskoczyła wydajność, przy Sanyo-Eneloop wykonałem ponad 800 zdjęć i nadal działały bez zarzutu,błysk seryjny bez zarzutu,jako slave tez ładnie działa nawet przy wbudowanej lampce w aparat,co do wspomagania AF to żadna rewelacja,jak jest bardzo ciemno trzeba szukać kontrastu,ponoć można coś podkręcić ale nie ruszam bo jest na gwarancji tak czy inaczej zdecydowanie lepiej działa wspomaganie AF w DI 622 niż przedbłyski w Canonie wbudowanym. Jak na razie jestem zadowolony i mogę polecić to dość tanie urządzenie.

Staruszek EOS 10D+szkiełka+Nissin+filtry+zamiłowanie

fabrykant
03-01-2012, 23:16
Po ponad dwóch latach od zamieszczenia tego prywatnego minitestu pozwalam zamieścić sobie kilka spostrzeżeń porównawczych po dłuższym użytkowaniu. Są to moje prywatne i subiektywne uwagi.

Zalety Nissina 622i (I wersja) w stosunku do Canona 430 EX w użytkowaniu codziennym:
- odbłyśnik typu biały, pionowy kartonik
- brak blokady głowicy przyciskiem (bardziej mi odpowiada)

Moc błysku- ta sama.

Wady Nissina w stosunku do Canona 430EX:
- nieco dłuższe ładowanie się lampy do następnego błysku (ok. 20% dłużej), zauważa się to głównie przy szybkim strzelaniu zdjęć jednego po drugim.
- uciążliwe wyłączanie i włączanie lampy (trzeba przytrzymać przycisk kilka sekund- w 430 EX wystarczy przesunąć hebelek)
- bardzo duża różnica w sile podświetlacza autofokusa (w ciemnościach 430 EX bez żadnego problemu pomaga ostrzyć na 5- 6 m, w Nissinie podświetlenie zanika na 3-ch metrach, jest przy tym niecentralne)
- nieco mniejsza stabilność błysku Nissina- ok. 10% zdjęć jest prześwietlonych lub niedoświetlonych o ok. 1EV.
- zdarza się przypadkowe przełączenie przycisku „mode” na błysk manualny (zbyt łatwe przełączanie klawisza).
- brak współpracy z aparatami analogowymi nie obsługującymi E-TTL'u, a więc wszystkimi starszymi niż Canon 50e.

Nadal jestem jednak przekonany że ponad 2-krotna różnica w cenie jest warta tego typu poświęceń (o ile ktoś nie potrzebuje lampy z HSS).

andrewjohn
04-01-2012, 15:08
Ja też użytkuję wymienionego Niisina od dłuższego czasu i muszę przyznać, że fabrykant pieknie i celnie podsumował jego wady i zalety. W zasadzie moge się pod tym podpisać. Jedynie co do stabilnośći błysku, to niestety mam wrażenie, że w mojej lampie procent zdjęć prześwietlonych lub niedoświetlonych jest większy niż podane 10%, w znacznej części muszę poprawiać ekspozycję w DPP itp. Mimo to, lampa swoje robi, warta zainteresowania dla amatora z niezbyt zasobnym portfelem.

RoboD
06-01-2012, 08:19
Jedynie co do stabilnośći błysku, to niestety mam wrażenie, że w mojej lampie procent zdjęć prześwietlonych lub niedoświetlonych jest większy niż podane 10%
Mam identyczne spostrzeżenia po roku użytkowania tej lampy, z tym że lwia część tych niepoprawnie 'błyśniętych' to zdjęcia niedoświetlone. Pomyłki zdarzają się z reguły przy lampie skierowanej inaczej niż na wprost.

andrewjohn
06-01-2012, 10:59
Mam identyczne spostrzeżenia po roku użytkowania tej lampy, z tym że lwia część tych niepoprawnie 'błyśniętych' to zdjęcia niedoświetlone. Pomyłki zdarzają się z reguły przy lampie skierowanej inaczej niż na wprost.

Istotnie, tak jak piszesz, wiekszość zdjeć jest niedoświetlonych w podobnych sytuacjach.

Leszek44
06-01-2012, 16:33
Czy lampy oprócz EX o których piszecie działają w trybie Live View?

andrewjohn
06-01-2012, 19:41
Czy lampy oprócz EX o których piszecie działają w trybie Live View?

Nissin, którego posiadam oczywiscie działa w LV, przypuszczam, że pozostałe tak samo.

sokol3015
12-01-2012, 00:17
Prześwietlenie lub niedoświetlenie Nissinem u mnie jest zależne od ogniskowej - nawet na wprost

BRS
12-01-2012, 03:30
nie mialem nigdy problemu z nissinem i lv...
a co do zlego doswietlania, jesli pomiar zbierze ci z jednego punktu to moga wyjsc abstakcje i na ex :)

RoboD
12-01-2012, 14:23
a co do zlego doswietlania, jesli pomiar zbierze ci z jednego punktu to moga wyjsc abstakcje i na ex :)
Mógłbyś rozwinąć... :roll: