PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 24-70 er 99 do czego się nada?



ravenn
17-09-2009, 16:42
Witam,

Przeczytałem mnóstwo na temat tego błędu ze szkłami sigma.
Kupiłem takie szkło- wiedziałem co kupuję.
Mam pytanie do czego się ono może mi nadać teraz.
I na AF i manualu wyskakuje ten blad. Mogę robić zdjęcia ale tylko jak nie dokręce obiektywu do końca. Nie działa AF ale pstrykać można.
Tylko czy w ten sposób nie uszkodzę aparatu?
Może orientujecie się czy mogę np styki od szkła odłączyć i używać bez automatyki?

Sigma 24-70 3.5 EF 55mm puszka 20D.
pozdrawiam.

edit:
domyślam się ze nie mogę tak używać bo przysłona nie będzie działać.

wojkij
17-09-2009, 17:17
Kup sobie starego analoga i przynajmniej będziesz miał z tego szkła jakiś pożytek.

Ew:
https://canon-board.info/imgimported/2009/09/1763-2.jpg
źródło (http://www.geektoys.pl/foto/1763.jpg)

WarT
17-09-2009, 19:26
Ostatnio rozkręciłem jeden obiektyw (o mało przez to nie wylądował na śmietniku, ale to inna historia) ale nie była to Sigma więc ciężko mi tu uogólniać.
W każdym bądź razie w środku były trzy złącza, jedno łączące styki obiektywu z układem scalonym, drugie od AF, trzecie od przysłony. Jeżeli błąd powstaje ze względu na AF i nie jest Ci ono potrzebne, to może by dało odpiąć tylko to złącze, a przysłona by dalej działała, ale to tylko moje przypuszczenie. Gdyż układ elektroniczny może np. wykryć że coś jest odpięte i dalej wyrzucać błąd. Lub po prostu sam układ generuje błąd bo jest np. uszkodzony, w takim wypadku nic nie pomoże.
Ale powtarzam, to nie była Sigma i nie wiem jak ona w środku wygląda i czy ma chociaż podobną konstrukcję. Dodatkowo ostrzegam, bo sam nigdy czegoś takiego nie próbowałem i nie wiem jakie mogą być tego skutki.

mate00sh
17-09-2009, 20:06
Te stare Sigmy można używać na pełnej dziurze - możesz dokręcać do końca. Po domknięciu przysłony jednak dostaniesz err 99. Sigma nie dogadała się z Canonem odnośnie specyfikacji złącza (Canon coś zmienił najwyraźniej przy wprowadzaniu cyfrówek) i lipa.

ravenn
22-09-2009, 10:31
Odkręciłem ze szkła mocowanie bagnetowe, ze starego zenita wyjąłęm gwint m42 i zrobiłem sobie przejściówkę m42-EOS.
Czyli jednak się przydał do czegoś :)

Mam szkło jupiter 37AM i właśnie zacząłem z niego korzystać.
Moja przejściówka zacna jest i działa ok.

pozdrawiam.