PDA

Zobacz pełną wersję : Cd Speedlite 420 EX - tryb M i korekta ekspozycji



Leprekan
01-07-2004, 13:10
Witam po raz kolejny.
Mam parę pytań odnośnie zdjęć z lampą w trybie M
Gdzieś na Foto wyczytałem, że do zdjęć w kościele przy ISO400 najlepiej stosować czas 1/60s oraz przysłonę 5,6. Idzie mi o to, że przy tych ustawieniach aparat wskazuje niedoświetlenie średnio o jakieś 2-3 działki. Z prób tłumaczenia z j. niemieckiego wynika, że lampa naświetli prawidłowo fragment kadru w aktywnym punkcie AF, a tło będzie niedoświetlone. Czy dobrze rozumuję? :oops:

Mam jeszcze jedno pytanie:
Negatywy B&W wykazują mniejszą czułość przy świetle lampy błyskowej i zastanawiam się, jaką korektę ekspozycji przyjmujecie.

Przemek Białek
01-07-2004, 18:18
- jesli dobrze mysle to chyba tylko Tryby Preseleksji pomagaja dobrze zapanowac nad prawidlowym naswietleniem tla i obiektu glownego, dzieki temu to lampa blyskowa odpowiada za doswietlane glownego motywu a czas ustawiony i przeslona decydja o tle
- ostatnio robiac zdjecia na slubie brata pracowalem ze swoja 550ex w trybie P i chyba mi to na dobrze wyszlo poniewaz zdjecia byly w 90% prawidlowo naswietlone, jednoczesnie zaznaczam ze tylko motyw glowny a otoczenie ginelo w mroku, zaleta bylo zastoswanie przez kamerzyste lampy doswietlajacej, bylem prawi w niebie jak na AV wyskakiwalo 1/40s przy f 4,5........

Vitez
02-07-2004, 08:41
Namieszaliscie obaj tak ze nie wiem jak odpowiedziec... musze chwile pomyslec :roll: .
Grunt ze wydaje mi sie ze obaj sie mylicie ale tylko w polowie.

Leprekan
02-07-2004, 09:16
Nie mówię że nie :D i czekam.

Vitez
02-07-2004, 12:02
Mam parę pytań odnośnie zdjęć z lampą w trybie M
Gdzieś na Foto wyczytałem, że do zdjęć w kościele przy ISO400 najlepiej stosować czas 1/60s oraz przysłonę 5,6. Idzie mi o to, że przy tych ustawieniach aparat wskazuje niedoświetlenie średnio o jakieś 2-3 działki.
Swiatlomierz pokazuje naswietlenie w stosunku do nastawow tylko, nie uwzgledniajac lampy blyskowej.
Lampa doswietli pierwszy plan dobierajac swoja sile w stosunku do punktu w ktorym mierzony byl pomiar swiatla/ostrosc. Jednoczesnie im dluzszy czas naswietlania nastawisz tym wiecej swiatla zastanego wpuscisz i tym wiecej tla bedzie widac, a nadal pierwszy plan bedziesz mial odpowiednio doswietlony lampa (rzadko ktora lampa jest na tyle silna by probowac doswietlac rowniez tlo - tu moge sie mylic).
Odpowiedz opieram jednak glownie na pracy w trybie Av + "flash sync: auto" + "auto adjust fill flash" a nie na trybie M wiec odpowiedz moze byc neidokladna.


Z prób tłumaczenia z j. niemieckiego wynika, że lampa naświetli prawidłowo fragment kadru w aktywnym punkcie AF, a tło będzie niedoświetlone. Czy dobrze rozumuję?
Mniej wiecej dobrze ale tak jak napisalem wyzej - im dluzszy czas naswietlania tym bardziej doswietlone bedzie tlo wpuszczonym swiatlem zastanym, jednoczesnie o przypalenia przy dluzszym czasie + lampa nie musisz sie obawiac bo lampa przy pomiarze blysku na interesujacy cie obiekt bierze pod uwage nastawy aparatu i odpowiednio dobiera sile - im dluzszy czas tym mniejsza sila blysku.



- jesli dobrze mysle to chyba tylko Tryby Preseleksji pomagaja dobrze zapanowac nad prawidlowym naswietleniem tla i obiektu glownego, dzieki temu to lampa blyskowa odpowiada za doswietlane glownego motywu a czas ustawiony i przeslona decydja o tle

Spojrz na koncowke tego zdania... czyz wlasnie nie opisales trybu M? Preselekcji tez mozna - zalezy co sie lubi, jakie doswiadczenie w ocenie oswietlenia, jakie potrzeby co do nastawow.



- ostatnio robiac zdjecia na slubie brata pracowalem ze swoja 550ex w trybie P i chyba mi to na dobrze wyszlo poniewaz zdjecia byly w 90% prawidlowo naswietlone, jednoczesnie zaznaczam ze tylko motyw glowny a otoczenie ginelo w mroku, zaleta bylo zastoswanie przez kamerzyste lampy doswietlajacej, bylem prawi w niebie jak na AV wyskakiwalo 1/40s przy f 4,5........

Zdjecie prawidlowo naswietlone to takie na ktorym widac i tlo oswietlone i pierwszy plan dobrze oswietlony, nie przepalony ani nie za ciemny.
W twoim przypadku - sam opisales jakie ci zdjecie wyszlo i sam ocen wg tej definicji czy bylo dobrze oswietlone. Bo wg mnie - nie.
Tryb P z lampa blyskowa wlasnie tak dziala - nastawia krotkie czasy (cos w okolicach 1/200 zapewne) i doblyskuje sobie wszystko lampa. Ustawienie 1/40s i f 4.5 byloby o wiele odpowiedniejsze.

Przemek Białek
02-07-2004, 13:03
1/40s i f 4.5 byloby o wiele odpowiedniejsze

tak blo by wspaniale jak bym skoczyl kamerzyscie na plecy i wszedzie z nim chodzil (a nie sodze ze dlugo bo waze 110Kg)

Vitez,

Zdjecie prawidlowo naswietlone to takie na ktorym widac i tlo oswietlone i pierwszy plan dobrze oswietlony, nie przepalony ani nie za ciemny.
W twoim przypadku - sam opisales jakie ci zdjecie wyszlo i sam ocen wg tej definicji czy bylo dobrze oswietlone. Bo wg mnie - nie.

zalezy na co zwracamy uwage!

- jesli chodzi nam o mlodych to po co tlo ma byc czytelne (ostrosc jest ustawiona na nich, tak ze nawet przy lepszym doswietleniu co nie zawsze jest mozliwe tylni plan blby i tak rozmyty)

- oczywiscie niewidziales tych zdjec mozesz tez wnioskowac z tego co napisalem, a chodzilo mi glownie o prawidlowe naswietlenie pierwszego planu, bo w takich ciemnych miejscach lampa szaleje i nieraz przepala a biel w szczegunosci.
- niedawno w postach pisalem ze zawodowo czynny fotograf wykonywal komunie i w 60% jego zdjecia mily przepalona biel sukini dziewczynek!, a w moim przypadku jest odwrotnie wszystkie szczeoly na delikatnym materiale sa widoczne bez przekontrastowien.

Vitez
02-07-2004, 13:27
zalezy na co zwracamy uwage!

- jesli chodzi nam o mlodych to po co tlo ma byc czytelne (ostrosc jest ustawiona na nich, tak ze nawet przy lepszym doswietleniu co nie zawsze jest mozliwe tylni plan blby i tak rozmyty)

- oczywiscie niewidziales tych zdjec mozesz tez wnioskowac z tego co napisalem, a chodzilo mi glownie o prawidlowe naswietlenie pierwszego planu, bo w takich ciemnych miejscach lampa szaleje i nieraz przepala a biel w szczegunosci.
- niedawno w postach pisalem ze zawodowo czynny fotograf wykonywal komunie i w 60% jego zdjecia mily przepalona biel sukini dziewczynek!, a w moim przypadku jest odwrotnie wszystkie szczeoly na delikatnym materiale sa widoczne bez przekontrastowien.

Poogladaj sobie strony najlepszych fotografow slubnych to zrozumiesz o co mi chodzi.
Technika fotografowania slubow wlasnie na tym polega ze i otoczenie widac i pare mloda dobrze sfotografowana. Robienie na 1/200 i zostawianie wszystkiego poza pierwszym planem to nie tedy droga...
ale skoro jestes tak uparty "bo tylko pierwszy plan ma byc widac" to powodzenia.
Jak to kolega Jarek Grabek niedawno pisal na grupie dyskusyjnej -
"owszem, bedzie sie mlodym podobac, nawet zaplaca... bedzie sie podobac dopoki nie zobacza lepszych zdjec".
tutaj masz watek: http://usenet.gazeta.pl/usenet/0,2.html?group=pl.rec.foto.cyfrowa&tid=1088270

I to nie moja wina ze te lepsze zdjecia to wlasnie te rownomiernie w miare oswietlone z widocznym tlem, a nie te na ktorych tylko pierwszy plan jest oswietlony. Tak po prostu jest :roll: .
Podsumowujac - odradzam robienie w trybie P, szczegolnie z lampa bo wtedy tlo zgubisz prawie zawsze.

Jutro moj pierwszy slub, fotki pokaze, ustawienia juz sobie przygotowalem zgodnie z wieeeelooma poradami, ale na pewno bede zwracal uwage zarowno na pierwszy plan jak i na tlo -by zdjecia probwaly byc "te lepsze" a nie "tylko pierwszy plan" .

Przemek Białek
02-07-2004, 14:33
Vitez,



Poogladaj sobie strony najlepszych fotografow slubnych to zrozumiesz o co mi chodzi.
Technika fotografowania slubow wlasnie na tym polega ze i otoczenie widac i pare mloda dobrze sfotografowana. Robienie na 1/200 i zostawianie wszystkiego poza pierwszym planem to nie tedy droga...
ale skoro jestes tak uparty "bo tylko pierwszy plan ma byc widac" to powodzenia.
Jak to kolega Jarek Grabek niedawno pisal na grupie dyskusyjnej -
"owszem, bedzie sie mlodym podobac, nawet zaplaca... bedzie sie podobac dopoki nie zobacza lepszych zdjec


o nie te zdjecia usenetu - nieeeeee to porazka.

cos mi sie zdaje ze ci zle wytlumaczylem z tymi moimi zdjeciami......
raczej napewno.
- na niektorych nie widzialem nawet zalaman na garniturze
- panstwo mlodzi nieodcinali sie od tla
- nieraz przepalone biele
- poza odlegloscia ok 2 m nic nie widac
nnnnnnnnnnnnnniiiiiiiiiiiiiee u mnie jest inaczej kiedy tylko naprawia mi to skrzynke to ci przesle.
podam przyklad np. kadrowanie zza oltarza widocznosc do okolo 7 rzedu, chyba zle to opisalem i sam wpadlem w porazke ale nie oto dolkladnie mi chodzllo.......
chyba przyjalem inne kryteria niepasujace do tego rodzaju zdjec.........przykr mi beeeeeeee,eeeee

Leprekan
02-07-2004, 14:58
Oki doki :D , już wiem o co idzie, ale jeszcze trapi mnie problem z korekcją naświetlania przy negatywach B&W. Co prawda mógłbym metodą prób i błędów, ale trochę szkoda mi negatywu, który i tak nie jest tani. Może ktoś wie i się podzieli ?

PS.
Pozdrowienia dla Pana Przemka ze Ś-cia. Hi, hi, to moje rodzinne miasto.
Małe wścipskie pytanko - czy kolega bywał kiedyś w X-TL'u przy amfiteatrze?

Przemek Białek
02-07-2004, 22:27
Jak Xtl byl w Swinoujsciu to ja na praktycznej nauce zawodu mylem koreksy po odczynnikach - U Eliasza Lesnika w FOTO-ALFA.
- bylem mlody i glupi........

Vitez
04-07-2004, 20:32
o nie te zdjecia usenetu - nieeeeee to porazka.

No wlasnie podejrzewalem ze twoje podobne - oswietlony pierwszy plan a dookola czarno - sam je tak opisales, wiec sie nie dziw ze tak je oceniam ;)


kiedy tylko naprawia mi to skrzynke to ci przesle.
Czekam... najchetniej zmniejszone ale tak by exif byl zachowany.
Moje, nieskromnie powiem ze calkiem fajnie wyszly - swiatlo z tla ladnie zgrywa sie z doblyskiem lampy, ale jescze chwile potrwa zanim je przebiore i wybiore kilka do publikacji.

Przy okazji na weselu zadziwila mnie skutecznoscia moja wlasna lampa z softboxem - doswietlila osobe ktora lapalem (teleobiektywem ze sceny :mrgreen: ) z odleglosci ok 50m :roll: .

Przemek Białek
11-07-2004, 12:48
Vitez,
No wlasnie podejrzewalem ze twoje podobne - oswietlony pierwszy plan a dookola czarno - sam je tak opisales, wiec sie nie dziw ze tak je oceniam

nie stary nieuwaznie czytasz posty........

Vitez
11-07-2004, 23:40
Vitez,
No wlasnie podejrzewalem ze twoje podobne - oswietlony pierwszy plan a dookola czarno - sam je tak opisales, wiec sie nie dziw ze tak je oceniam

nie stary nieuwaznie czytasz posty........


Niestety ale takiej twojej wypowiedzi:
"chyba mi to na dobrze wyszlo poniewaz zdjecia byly w 90% prawidlowo naswietlone, jednoczesnie zaznaczam ze tylko motyw glowny a otoczenie ginelo w mroku"

inaczej sie odczytac nie da jak wlasnie przysmazenie lampa pierwszego planu a tlo niewidoczne.

Przemek Białek
12-07-2004, 00:26
nnnnnnnnnnnnnniiiiiiiiiiiiiee u mnie jest inaczej kiedy tylko naprawia mi to skrzynke to ci przesle.
podam przyklad np. kadrowanie zza oltarza widocznosc do okolo 7 rzedu, chyba zle to opisalem i sam wpadlem w porazke ale nie oto dolkladnie mi chodzllo.......
chyba przyjalem inne kryteria niepasujace do tego rodzaju zdjec.........przykr mi beeeeeeee,eeeee

chodzilo mi raczej o ten tekst nie porzednie sam wpadlem w pulapke wslasnych sluw i zreszta inaczej sobie wyobrazilem opis wlasnego wykoania slubu, jakos mi nie wyszedl jego opis ale co tam przysle ci to sam zobaczysz nie wyglada to tak jak u tego z usenetu, ani troche - zamotalem sie w opisie.........

Vitez
12-07-2004, 05:19
sam wpadlem w pulapke wslasnych sluw i zreszta inaczej sobie wyobrazilem opis wlasnego wykoania slubu, jakos mi nie wyszedl jego opis

No wlasnie... i ten twoj nieudany opis ma sie nijak do jakosci mojego czytania postow :twisted: .
Nadal czekam na przesylke... gdyby ci sie chcialo to bys gdziekolwiek zalozyl sobie nowa skrzynke byle tylko przeslac, albo udostepnil zdjecia na edysk.pl czy ecpocket.com . A im dluzej ci zajmuje "naprawa" emaila tym mniej ci wierze :roll: .

Przemek Białek
12-07-2004, 17:06
daltego zamiast polemizowac to podaj namiary PW , gdzie ci to wyslac - stwierdzam jeszcze raz ze jestem laikiem w necie i te twoje magiczne nazwy dopiero co poznaje!