PDA

Zobacz pełną wersję : Cera - odcień, przebarwienia



Loome
16-09-2009, 09:47
Witajcie:)
W portretach najtrudniejszym elementem do obróbki jest dla mnie cera. Ogladajac takie zdjecia jak Alla, Cichego, czy wielu innych osób widzę osoby o idealnej skorze.
Domyślam się, ze makijaż, dobre doświetlenie robi swoje, ale obróbka na pewno potrafi pomóc. Najtrudniejsze przypadki dla mnie
1) ktoś ma zbyt mocna opalenizne
2) zdjecie jest na wysokim iso, wyciagane o +1EV i skóra robi się pomaranczowa, zaszumiona
3) ktos ma jasną, typową cerę osób blond i rozowe/czerwone przebarwienia. Nie chodzi mi tu o punktowe kropki do wysteplowania, tylko róż, taki jak od zawstydzenia/zimna np.

Jak w trakcie obróbki sobie z tym radzicie? Czy jedyny sposób to wołać rawa na dwa razy i maskować? No bo jak zmieniam saturacje/hue koloru czerwonego, to poza rozowymi policzkami zmianie poddaja sie oczywiscie usta i inne elementy zdjecia jesli maja duzo czerwieni.

borkomar
16-09-2009, 13:20
Dobre pytanie, też chętnie dowiem się od naszych speców :wink: o ile zdradzą swe sekrety 8-):?:

Loome
16-09-2009, 15:40
no i chyba na pytaniu sie skonczy, ew spece sa w pracy i obrabiaja:)

Vitez
16-09-2009, 16:20
1) ktoś ma zbyt mocna opalenizne

Makijaż.


2) zdjecie jest na wysokim iso, wyciagane o +1EV i skóra robi się pomaranczowa, zaszumiona

Nie robię portretów na wysokim ISO i tym bardziej zdjęć na wysokim ISO nie wyciągam o 1EV :roll: .


3) ktos ma jasną, typową cerę osób blond i rozowe/czerwone przebarwienia. Nie chodzi mi tu o punktowe kropki do wysteplowania, tylko róż, taki jak od zawstydzenia/zimna np.

Makijaż.

No ale ja mam bdb wizażystkę pod ręką to mi łatwo :twisted: .

Sugeruję poszukać wizażystek... całkiem sporo ma całkiem mało zdjęć i chętnie pomaluje za zdjęcia.

Loome
16-09-2009, 17:42
wiesz vitez, przegladam te na maxmodels i te ktore by mogly byc zainteresowane zeby mi zrobic makijaz to nie wiem czy by nie popsuly zdjec. a te dobre to jeszcze nie moj poziom:)

wiem ze makijaz moze wiele zrobic, ale chodzi mi o to jak obejsc zdjecia w ktorych makijaz nie jest az tak mocny ze przykrywa te wypieki, ot z wypadu na spacer, czy jakiegos spontanicznego focenia.

wysokie iso + wyciaganie, to chodzi mi o sale weselna, kiedy lampa nie blysnela odpowiednio mocno:)

Vitez
16-09-2009, 18:15
wiesz vitez, przegladam te na maxmodels i te ktore by mogly byc zainteresowane zeby mi zrobic makijaz to nie wiem czy by nie popsuly zdjec.

Spróbuj, a zobaczysz. Chyba nie robisz komercji, że zdjęcia absolutnie nie mogą być popsute? Bo jakbyś robił komercję to stać by Cię było na wizażystkę do takiego zlecenia...
A tak do zdjęć "malowanie za zdjęcia" to chyba nie problem zaryzykować i spróbować?
Po drugie uważam że zdjęcie nawet z namiastką próby makijażu zrobionego przez zdolną, uczącą się adeptkę wizażu będzie i tak lepsze niż zdjęcie bez makijażu czy z makijażem 'codziennym' modelki , a tak naprawdę rzadko która modelka umie się malować bo uczą się od mam i koleżanek, co niekoniecznie na zdrowie i urodę makijażu dobrze działa :? .

Nesla
16-09-2009, 18:17
Przy portretach robie retusz tradycyjna metoda i w 99% sie sprawdza. Jesli faktycznie jest swieza czerwona opalenizna to probuje sie bawic maska i Color Range na innej warstwie.

Loome
16-09-2009, 18:58
heh, ja wiem Vitez, wiem, ze warto miec wizazystke. chodzi mi jednak w tym watku o wszystko co z nia niezwiazane;)

Sławek
16-09-2009, 19:41
Praca na warstwach. Można bardzo wiele zmienić. Polecam książkę , Fotografia cyfrowa edycja zdjęć ,, Wydanie IV. Scotta Kelby. Jest sporo o retuszu twarzy, cery.

Loome
16-09-2009, 19:49
sa jakies typowe operacje na tych warstwach? Kelbyego mam juz 3 ksiazki i szczerze mam juz ochote na innego autora, ale jak nic innego nie zostanie, to chyba zajrze do tego skoro polecasz;) Widzialem Twoje zdjecia - dobra reklama jego ksiazki:)

Elajasz
16-09-2009, 20:17
Może ten watek Ci pomoże:

http://canon-board.info/showthread.php?t=51300


a w szczególności to:

http://canon-board.info/showpost.php?p=692610&postcount=81

sluks86
17-09-2009, 10:27
hmmm Vitez mówisz że makeup pomoże na zbyt mocną opaleniznę;> a w jaki sposób? może rozjaśniający podkład na twarz;>??

Vitez
17-09-2009, 12:12
heh, ja wiem Vitez, wiem, ze warto miec wizazystke. chodzi mi jednak w tym watku o wszystko co z nia niezwiazane;)

A mi chodzi o to, że zdjęcie powinno być jak najlepiej przygotowane przed naciśnięciem spustu, wtedy masz najmniej roboty z obróbką. A nie "pstryknę, zobaczymy co wyjdzie a co nie wyjdzie to dosztukuje się w PSie" :? .


hmmm Vitez mówisz że makeup pomoże na zbyt mocną opaleniznę;> a w jaki sposób? może rozjaśniający podkład na twarz;>??

Przekazałem Twoje pytanie mojej wizażystce.

Edit: odpowiedź
"Zależy co znaczy "zbyt mocna opalenizna" i co chce z nią zrobić? Jeśli chodzi
o opaleniznę już brązową (względnie solaryjną) i chce ja po prostu rozjaśnić to niestety rzeczywiście kosmetyki nie pomogą :/ można ją rozjaśnić jakąś wielką warstwą tapety jaśniejszą w odcieniu no i może się udać, ale co z resztą ciała....?
Jeśli chodzi o zbyt mocną opaleniznę - czerwoną nierówną czy coś jeszcze innego co psuje efekt opalenizny to faktycznie można a nawet trzeba to załatwić podkładem mocno kryjącym , koniecznie matującym, bo gorąca skóra (czyt. opalona) niestety częściej i łatwiej się poci co skutkuje warzeniem się makijażu (nawet najlepszego)."

Czyli w skrócie - mocną opaleniznę wyrównujemy kosmetykami i tyle. Reszta (jeśli koniecznie chcemy zminimalizować efekt opalenizny na zdjęciu) to światło i ew. temperatura barwowa w obróbce.

Loome
17-09-2009, 13:14
Vitez - ludzie sie poca, traca makijaz, nikt nie chodzi na wesele z prywatna wizazystka, ktora co 'idziemy na jednego' poprawi makijaz.
Jestem swiadomy ze najlepiej zrobic takie foto, zeby tylko rawa wywołać, bez potrzeby uzywania jakichkolwiek masek, czy nawet odpalania photoshopa, ale są przypadki kiedy trzeba;) i nie wiem po co ludzie na forach zamiast odpowiadac na konkretne pytanie, ktore pojawilo się u kogos nie z lenistwa, a z rzeczywistej potrzeby, próbuja mu mowic ze to pytanie nie ma sensu, skoro ma.

Tak jakbym się pytał, co zrobic, zeby nie wpaść w poślizg na lodzie, a Ty bys mi mówił, ze najlepiej to jezdzic tylko po jezdniach niezalodzonych. Ale są i takie i takie:)
Dzieki za podpowiedz o wizazystce, za to, ze pytasz sie dziewczyny/narzeczonej/zony co ona by z tym zrobila, ale chodzi mi o przypadki kiedy wizazystki nie ma:)

Nesla
17-09-2009, 13:22
Tak jakbym się pytał, co zrobic, zeby nie wpaść w poślizg na lodzie, a Ty bys mi mówił, ze najlepiej to jezdzic tylko po jezdniach niezalodzonych. Ale są i takie i takie:)

dobre :D:D

Sławek
17-09-2009, 14:17
sa jakies typowe operacje na tych warstwach? Kelbyego mam juz 3 ksiazki i szczerze mam juz ochote na innego autora, ale jak nic innego nie zostanie, to chyba zajrze do tego skoro polecasz;) Widzialem Twoje zdjecia - dobra reklama jego ksiazki:)
Moje fotki na stronce są baaardzo stare.
Książek kelby`iego też mam kilka i też mnie już nudzi jego poczucie chómoru. Zresztą większość kierowana jest dla początkujących fotoamatorów. Z niektórymi jego poradami się nawet nie zgadzam. Ale ,,Fotografia cyfrowa,, jest niezła. Jest jeszcze coś takiego....,,Praca na warstwach, największa potęga photoshopa,, albo jakoś tak. Ale tej książki nie czytałem. Natomiast jeśli chodzi o tą opalenizne to ja bym ją poprostu zostawił. Jeśli jakaś laska smaży się w solarium żeby właśnie tak wyglądać to widać tak lubi.

Loome
17-09-2009, 14:28
Jeśli jakaś laska smaży się w solarium żeby właśnie tak wyglądać to widać tak lubi.

tez mnie nachodza takie mysli, ale no patrzec na to nie moge i bede mial nieczyste sumienie jak takie zdjecia oddam:p

Vitez
17-09-2009, 14:32
Vitez - ludzie sie poca, traca makijaz, nikt nie chodzi na wesele z prywatna wizazystka, ktora co 'idziemy na jednego' poprawi makijaz.

A nigdy się nie zastanawiałeś dlaczego makijażystka/wizażystka/kosmetyczka która Pannie Młodej robi makijaż ślubny nie jest zapraszana na wesele by co chwila poprawiać ten makijaż? (no, czasem jest jak to znajoma)
Nie spotkałeś się nigdy z odpowiedniej klasy kosmetykami?
Bo w kosmetykach tak jak w obiektywach... są klasy kita 18-55 a są i klasy Lki 35 1.4 :roll: .

Loome
17-09-2009, 14:40
jeszcze nie spotkalem sie z młodą, która miała na twarzy L-ke:)
kontynuując wątek motoryzacyjny - są autostrady i polskie szosy:)

sluks86
17-09-2009, 23:42
to było pytanie retoryczne, oczywiste że makeup nie rozwiąże problemu zbyt mocnej opalenizny, no chyba że robimy portret twarzy jeśli szerzej to wyjdzie nam ratowniczka z trupią główką, co do rozjaśniania cery ja używam konwersji zdjęcia do B&W z czerwonym albo pomarańczowym filtrem zależy jak bardzo rozjaśniamy a następnie nakładam jako softlight, ten sposób jednocześnie zwiększa kontrast także trzeba uważać i odpowiednio suwaczkami kręcić

Loome
17-09-2009, 23:55
oo, ciekawe, sprobuje ;) chociaz nie za bardzo kojarze konwersji z filtrem:)
jak juz mowilem - jestem noga w kwestii obrobki:)

sluks86
18-09-2009, 01:52
źle się chyba wyraziłem chodziło mi o naśladowanie użycia filtra czerwonego bądź pomarańczowego, przy wywoływaniu rawów w DPP do B&W masz możliwość wyboru filtrów przy czerwonym filtrze masz rozjaśnione czerwienie a np przy zielonym przyciemnione, w PSie możesz na kilka sposobów konwertować do B&W ja kiedyś używałem mieszania kanałów, najwięcej kanału czerwonego to rozjaśnisz cerę, mało kanału niebieskiego może przyciemnić np niebieskawe niebo itp itd... spróbuj również przy innych konwersjach np przy zmianie nasycenia kolorów albo tak jak w cs4 masz bezpośredni plugin do konwersji do b&w wcześniej używałem cs tam tego nie było nie wiem jak w kolejnych nie orientuje się w obróbkach ale lubię majsterkować....