PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia kwiatów



robercik
14-09-2009, 22:20
Pozdrawiam serdecznie !

mam pytanie dotyczące poprawnego fotografowania intensywnie czerwonych kwiatów, jako że nie znalazłem wyjaśnienia moich problemów zwracam się do Was o pomoc,

Co w niżej zamieszczonych zdjęciach jest nie tak ??

Zła ekspozycja, balans bieli ?? niestety nie mogę sobie z tym poradzić, jakich ustawień używać ewentualnie jak te zdjęcia uratować i w jaki sposób można by je jeszcze poprawić.

Z góry dziękuje

Robercik


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.robik.pl/IMG_6.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.robik.pl/IMG_7.jpg)

Sainty
14-09-2009, 22:25
Parametry są ok, kadry są kiepskie

robercik
14-09-2009, 22:45
No niestety cały czas się uczę ale różnie bywa raz lepiej raz gorzej

dodam jeszcze jedną fotkę ...

niby wszystko było ładnie ale kolor jakiś rozmyty chyba że tylko mi się tak wydaje

robercik


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.robik.pl/IMG_8.jpg)


a jak najlepiej kadrować kwiaty ??
coś na ten temat pisał Kelby ale jakoś dalej mam wątpliwości

airhead
15-09-2009, 00:01
jeżeli ogólnie nie podobają Ci się kolory, to jest to kwestia światła
jeżeli aparat nie oddaje kolorów "intensywnie czerwonych", to jest to kwestia sprzętowa, a to łatwiej rozwiązać

robercik
15-09-2009, 09:16
zdjęcie wykonane canonem 40D plus Sigma 105/2,8, generalnie nie mam problemów z kolorami na innych zdjęciach a problemy z czerwonymi kolorami miałem już robiąc zdjęcia fuji s5500 więc przypuszczam że to wynika raczej z mojej niewiedzy.

checiu
15-09-2009, 16:00
a moze sprobuj zmienic przestrzen barw w aparacie na sRGB (albo masz jakiś picture style). Jak focisz w RAW to mozna się poratować potem w obróbce.

a co do kadrowania kwiatów, hmmm zalezy co chcesz na zdjeciu pokazac czy jeden okaz czy grupę, trzeba pamiętać żeby nie bylo w tle jakiś rozpraszajacych elementów no i umieszczac elementy w odpowiednich miejscach - ale to jak przy innych fotografiach

airhead
15-09-2009, 16:09
jeżeli masz problem z kanałem czerwonym, to koniecznie musisz robić zdjęcia w RAWach (więcej informacji), jeżeli to nie pomoże - to niedoświetlaj (wszystko żeby nie prześwietlić kanału czerwieni), jeżeli z kolei to nic nie da, to musisz malować w Ps - odzyskać czerwienie z innych kanałów

michal_sokolowski
15-09-2009, 16:21
aparaty mają kłopoty z oddaniem czerwieni.

wydaje mi się, że światło musi być bardziej rozproszone, może je jakoś zmiękczyć, przepuścić przez jakąś blendę, tkaninę itp.
zrób rawy i potem pobaw się balansem bieli, kontrastem, no i NASYCENIEM.
w photoshopie spróbuj hue/saturation - zdejmij nasycenie czerwonego trochę.

robercik
15-09-2009, 19:11
Wywołałem RAWa trochę w PS (chyba lekko przesadziłem) (flara jest naturalnym odbiciem w kropli) poddaję pod ocenę

Robercik


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.robik.pl/IMG_9.jpg)

WarT
15-09-2009, 22:58
Nie wiem jak innym, ale to ostatnie mi się podoba, no ale co ja tam wiem, w końcu jestem początkujący ;) Sądzę, że bardziej doświadczeni znajdą parę rzeczy, do których można się doczepić.

A co do Photoshopa, to w CS4 jest też taka funkcja jak Vibrance, powoduje ona (mniej więcej) zmniejszenie saturacji tylko w miejscach najbardziej nasyconych, a resztę zostawia w spokoju. Jest bardziej naturalne/delikatniejsze niż samo Saturation.

Pozdrawiam

Mellan
15-09-2009, 23:43
...
i w jaki sposób można by je jeszcze poprawić.
...

http://www.robik.pl/IMG_6.jpg
źródło (http://www.robik.pl/IMG_6.jpg)


Ja poprawiłem kolorki na swój sposób:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img34.imageshack.us/img34/8783/img6copy.jpg)

Kadru nie ruszałem. Chciałem pokazać, że korekty przepałów można kontrolować też w inny sposób niż hue/saturation. Poprawiona ilustracja jest ich praktycznie pozbawiona.

robercik
16-09-2009, 09:40
Mellan a mógłbyś zdradzić na czym polegało Twoje poprawienie... ??

Z góry dziękuję

Mellan
16-09-2009, 18:48
Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książeczka traktująca o kolorach skierowana do plastyków amatorów. Jak może wiesz, używanie czystych barw podstawowych jest ich częstym błędem technicznym (to coś jak te nasze przepały). By temu przeciwdziałać zalecane jest ich "łamanie" poprzez wmieszanie barwnika z palety kolorów dopełniających, pomaga to wyprowadzić właściwe barwy cienia obiektu.
Wcześniej często zdarzało mi się zaznaczać zakres kolorów powodujących problemy i ręcznie korygować je poprzez hue/saturation, ale czasem efekty nie były takie jakie oczekiwałem, a nawet jak były - wymagało to wprawnego i zajmującego chwilkę czasu ręcznego dopasowania.
Wnioski z książeczki jakie wyciągnąłem skierowały moją uwagę na eksperymentowanie z fotofiltrami, które dodane w sposób delikatny potrafią szybko i skutecznie wpłynąć na problematyczne przepałki bez potrzeby ręcznego maskowania warstw, zachowując przejścia tonalne oryginału i usprawniając cały proces.
Twoją fotkę potraktowałem filterkami przeciw przepałkom w żółtym, magencie i czerwieni, a na koniec podostrzyłem z użyciem filtra high pass.
Photoshop to skomplikowane narzędzie w którym podobne efekty można wykonać na różny i równie zadowalający sposób. Mnie na dzień dzisiejszy akurat zadowala coś takiego.

robercik
16-09-2009, 20:38
Mellan dziękuje pięknie, dość ciekawie to wygląda mam jeszcze jedno pytanie czy te filtry są standardowo w PS czy trzeba je zdobyć, no i gdzie ich szukać bo PS znam ale chyba jeszcze nie dość wystarczająco o ile można go w takim stopniu poznać.

Pozdrawiam

Mellan
16-09-2009, 21:09
Ps->Image->Adjustments->Photo filter - akurat dokładnie te kolory których używam nie są w standardowej opcji, ale są bardzo zbliżone do niektórych załączonych. Czy można ich poszukać? Tak dokładnie zrobiłem :) Wskazówką jest koło barw - kolory dopełnień są po przeciwnych stronach tych z którymi mamy problemy.
Dobre efekty można uzyskać w nasyceniu kilku procent, tak by wpłynąć na problemy, a nie zaburzyć barw obrazka w widoczny sposób.
Informacje o przepaleniach można łatwo uzyskać w zakładce 'curves' -> show clipping. Warto popróbować

robercik
16-09-2009, 21:44
Mellan dzięki pięknie, znalazłem i naprawdę ta metoda jest niezła i w miarę prosta, nie będę wklejał kolejnego zdjęcia z moimi wynikami, żeby nie zaśmiecać (chyba że jesteście zainteresowani) ale jestem zadowolony z efektów.
Pozostaje mi jeszcze problem kadrowania ale to już chyba kwestia obserwacji fotografii mistrzów (czyli Was) no i praktyka praktyka praktyka.

W dalszym ciągu polecam się jeśli chodzi o porady co do fotografii kwiatów, postaram się w najbliższym czasie poddać pod ocenę trochę moich prac.

karolosz
18-09-2009, 00:05
...Pozwole się podłączyc do dyskusji.... ja pozwoliłem sobie na mały eksperyment ze światłem i różnie świeciłem na kwiatki... wyszło mi coś takiego...:


https://canon-board.info/imgimported/2009/09/74c5944b971f6f8c-2.jpg
źródło (http://images43.fotosik.pl/200/74c5944b971f6f8c.jpg)

intersuje mnie co o tym myślicie i co mógłbym, poprawic, mogę przesłac rawa w celach szkoleniowych... ;)
niepokoją mnie trochę cienie na płatkach.....

jacapa
18-09-2009, 00:10
Ps->Image->Adjustments->Photo filter -
..............
Informacje o przepaleniach można łatwo uzyskać w zakładce 'curves' -> show clipping. Warto popróbować

Ja też dziękuję. Bardzo proste i skuteczne.