PDA

Zobacz pełną wersję : stroboskop w filmach z SX1



zbylan
14-09-2009, 13:23
Jako nowy uczestnik, witam wszystkich bywalców forum.

Canona SX1 mam od wiosny tego roku. Kupiłem go kierując się podkreślaną przez wszystkich jakością filmów FHD. I rzeczywiście, film odtworzony bezpośrednio z aparatu, przesłny kablem HDMI i oglądany na telewizorze Full HD LCD ma bardzo dobrą jakość.
Tyle tylko, że chciałoby się zmontować jakiś klip, czyli dodać przejścia, podkład muzyczny, itp.+ menu i nagrać na płycie DVD (dziś, a w nieodległej zapewne przyszłości Blue Ray), a nast. odtworzyć na stacjonarnym odtwarzaczu. Tyle marzeń.
Próby realizacji, (a było ich wiele) kończą się zawsze tym samym: Sceny panoramowane obarczone są wadą braku płynności ruchu. Drgania obrazu są tym wieksze, im szybszy jest ruch kamery. Bezskuteczne okazały się wszystkie znane mi "myki" z przeplotem, a także konwersją 30 na 25 fps. Zwątpiłem ostatecznie, gdy obejrzałem przy użyciu przyzwoitego odtwarzacza (Cyber Link Power DVD) pliki .mov zgrane z aparatu i nieprzekonwertowane, a które "zachowują się" w sposób opisany powyżej (komp Athlon Dual Core 4GHZ, RAM 4 GB, współczesne HDD SATA-2szt).
Proszę zatem o podpowiedź, co i jak zrobić, aby z .mov (h264) z Canona SX1 otrzymać np .vob przyzwoitej jakości.

Jeśli temat był już "wałkowany", to z góry przepraszam, (zapewniam, że próbowałem do niego dotrzeć, doczytałem tu np. o zbawiennym wpływie softu Canona (ZoomBrowser), ale u mnie to nie działa) i proszę o stosownego linka zamiast opr... .
Pozdrawiam - zbyszek

Teddy58
14-09-2009, 14:47
Jeśli temat był już "wałkowany", to z góry przepraszam, (zapewniam, że próbowałem do niego dotrzeć, doczytałem tu np. o zbawiennym wpływie softu Canona (ZoomBrowser), ale u mnie to nie działa) i proszę o stosownego linka zamiast opr... .
Pozdrawiam - zbyszek

Temat rzeczywiście był już jakiś czas wałkowany tutaj http://canon-board.info/showthread.php?t=46371&page=2
Polecam (jesli chodzi o odtwarzanie) program bezpłatny VLC z ustawieniami opisanymi we wspomnianym wątku. Przy Twojej konfiguracji nie powinieneś mieć najmniejszych kłopotów z płynnym odtwarzaniem mov-ów z SX1. Inaczej masz coś skopane z kodekami...

Prawdziwą ciekawostką jest to, że w Windows 7 bez żadnych problemów i zacięć odtwarza filmy HD z SX1 ...Windows Media Player (wiem bo używam)... na dodatek świetnie można montować nasze filmy w nowym (bezpłatnym) Windows Movie Maker Live przeznaczonym dla tego systemu. Aż się wierzyć nie chce..:-)

A tak przy okazji robienie z filmów hd płyt DVD (rozumiem, że PAL 720X576) wydaje mi się trochę dziwne. Chyba, że to był jakiś skrót myślowy... :-)

lux
14-09-2009, 15:30
Jak chcesz montowac DVD to nie trac nerwow i miejsca na nagrywanie w HD tylko od razu 640x480.

zbylan
14-09-2009, 20:12
Przede wszystkim dzięki koledzy za podjęcie tematu i podpowiedź dotyczącą użycia VLC i skonfigurowania jego kodeków. Mam nadzieję, że załatwi to sprawę odtwarzania na kompie. Czy jednak wesprze proces edycji i renderingu w programach do montażu ( np. Pinnacle Studio 12 ) pod Windows XP, bo Windowsa 7, z uwagi na konieczność użycia części starszych programów, na razie nie planuję ?


A tak przy okazji robienie z filmów hd płyt DVD (rozumiem, że PAL 720X576) wydaje mi się trochę dziwne. Chyba, że to był jakiś skrót myślowy... :-)

To nie był skrót... A dlaczego nagrywam w FHD ? Po to by mieć materiał swoich wiekopomnych rejestracji wówczas, gdy technologia nagrywania Blue Ray "zejdzie pod strzechy" (nagrywarki i nośniki). Do tego czasu chcę z niego zrobić DVD (oczywiście PAL, 720X576, 25 fps), bo jak wspomniałem, zależy mi głównie na odtwarzaniu swoich filmów na odtwarzaczach stacjonarnych z TV.

Teddy58
14-09-2009, 21:15
Po to by mieć materiał swoich wiekopomnych rejestracji wówczas, gdy technologia nagrywania Blue Ray "zejdzie pod strzechy" (nagrywarki i nośniki). Do tego czasu chcę z niego zrobić DVD (oczywiście PAL, 720X576, 25 fps), bo jak wspomniałem, zależy mi głównie na odtwarzaniu swoich filmów na odtwarzaczach stacjonarnych z TV.

Może mam trochę inne podejście ale dla mnie to trochę bez sensu. I tak będziesz te pliki gromadził czekając na tańsze Blue ray-e więc czy nie lepiej użyć media tanka, którego bez kłopotu podłączysz do HD TV przez hdmi i już dzisiaj się cieszyć z nagrań hd na dużym telewizorze. Bez dodatkowych przeróbek i nagrywania filmów a na dodatek degradowania tymczasowej jakości "wspomnień" można to mieć już dzisiaj. Cena niezłych sprzętów schodzi już poniżej 100 euro więc jest to wydatek wart przemyślenia. Wiem, oczywiście możesz powiedzieć, że chcesz mieć to na płycie a sztywny dysk to zawsze wielka niewiadoma. A ja Ci odpowiem, że siedzę w tych technologiach od wielu lat i wiem, że płyty to też loteria, zwłaszcza po latach

Co do montażu nieliniowego myślę , że będziesz miał trochę trudniej - na tym oprogramowaniu możesz uzyskać dobry plik wynikowy ale komfort pracy i montażu szybko Cię zniechęci do działania. Żeby to działało jako tako trzeba trochę czasu poświęcić.

Co do win7, to przecież nie mówiłem Ci, żebyś rezygnował z XP. Mam nadzieję, że słyszałeś o kilku systemach na jednym komputerze :-D

zbylan
15-09-2009, 09:21
Może mam trochę inne podejście ale dla mnie to trochę bez sensu. I tak będziesz te pliki gromadził czekając na tańsze Blue ray-e więc czy nie lepiej użyć media tanka, którego bez kłopotu podłączysz do HD TV przez hdmi i już dzisiaj się cieszyć z nagrań hd na dużym telewizorze.
....
Co do win7, to przecież nie mówiłem Ci, żebyś rezygnował z XP. Mam nadzieję, że słyszałeś o kilku systemach na jednym komputerze :-D

Gdyby nie pewna subtelność, polegająca na tym, że zostałem nominowany na rodzinnego reżysera i montażystę :neutral: (a rodzina spora i rozsiana), co zmusza mnie do utrzymania popularnego standardu - póki co DVD, to pewno tak kurczowo bym sie tego nie trzymał. Tak czy inaczej - przyznaję - Twoje rozwiązanie godne jest rozważenia, przynajmniej dla własnych potrzeb. Czy masz je przetestowane ? Możesz rozwinąć temat media tanka, podać jakiś model, bo rozumiem, że musi to mieć wbudowany odtwarzacz, który poradzi sobie z "naszymi" .mov'ami ?

Co do Win XP/7: Liczyłem na prostsze rozwiązanie niż rekonfig kompa, ale jeśli to najkrótrza droga, to pewno na to pójdę. Dla pewności: czy dobrze zrozumiałem, że Movie Maker z tegoż Win_7 obrabia "nasze" pliki w stanie surowym (bez żadnej konwersji)? Bo jeśli tak, to byłby bardzo mocny argument za.

Teddy58
15-09-2009, 12:15
Gdyby nie pewna subtelność, polegająca na tym, że zostałem nominowany na rodzinnego reżysera i montażystę :neutral: (a rodzina spora i rozsiana), co zmusza mnie do utrzymania popularnego standardu .

Trzymając się tego toku rozumowania będziesz musiał utrzymywać standard DVD przez najbliższe 15 lat bo najbardziej konserwatywnej części rodziny będzie się wydawało przez taki czas, że jest to technologia nowoczesna.

Temat media tanków - tak mam przetestowane urządzenia ale nie sądze by tu bylo miejsce by reklamować jakiegoś producenta. Media tanki z założenia i z definicji mają wbudowane sprzętowe odtwarzacze inaczej byłyby zwykłymi obudowami na dyski.

Jedną z opcji renderowania w Windows Movie Maker jest wmv-1080p. Mov SX1 przy tym natywnym bitrate jest praktycznie niezjadliwy dla większości edytorów więc lepiej mieć potem coś innego przy identycznej jakości.

Vitez
15-09-2009, 16:13
Windowsa 7, z uwagi na konieczność użycia części starszych programów, na razie nie planuję ?


A sprawdzałeś? Jaki program Ci nie zadziałał pod Windows 7?

Bo np u mojej siostry było zupełnie ciekawie - program działający bez problemów pod Win XP, nie chciał za cholerę ruszyć na Viście a ruszył bez problemów od ręki na Windows 7. Więc skąd takie obawy?

A jak nie sprawdzałeś to właśnie po to Microsoft wypuszczał wersje RC by każdy, kto ma obawy "czy mi zadziała" sobie mógł sprawdzić :roll: .

Obecnie nadal można - dorwać w celu testów: http://canon-board.info/showpost.php?p=701622&postcount=64

zbylan
16-09-2009, 07:53
Skutecznie zaszczepiłeś mnie tematem tanków. Znalazłem coś takiego:
1. http://www.westerndigital.com/en/products/products.asp?driveid=572&language=en
lub takiego:
2. http://www.egreat.pl/index.php?a=2&b=0&id=11
3. http://www.egreat.pl/index.php?a=2&b=0&id=13
Co o tym sądzisz ? Czy poz. 1. mi "zrobi" ? - a może jeszcze coś innego, bo idąc dalej - może wejść w HTPC ?


Trzymając się tego toku rozumowania będziesz musiał utrzymywać standard DVD przez najbliższe 15 lat

Muszę się z tym liczyć. Nie od dziś wiadomo, że z rodziną to najlepiej na fotografii... :smile:



Jedną z opcji renderowania w Windows Movie Maker jest wmv-1080p. Mov SX1 przy tym natywnym bitrate jest praktycznie niezjadliwy dla większości edytorów więc lepiej mieć potem coś innego przy identycznej jakości.

Co masz na myśli mówiąc o natywnym bitrate ? czy to jakiś skrót ? bo o ile potrafię sobie wyobrazić jakiś egzotyczny, czy nawet dedykowany format, o tyle z dedykowanym bitrate mam już problem. :shock:
No i jeszcze kwestia WMV 1080p: Moje dotychczasowe eksperymenty obejmowały również konwersję żródłowego MOV z SX1 do innych formatów. Jeśli dobrze pamietam, plik wynikowy we wspomnianym powyżej WMV był znacząco lżejszy od źródłowego. Twierdzisz, że odbywa się to bez utraty jakości ?

Do Vitez:
Dzięki za podpowiedź i linka. Istotnie, moje wątpliwości oparłem na doświadczeniach z Vistą, pod którą nie chodził np. leciwy ale jary ACADv14.
Pozdrawiam

Teddy58
16-09-2009, 13:25
Co masz na myśli mówiąc o natywnym bitrate ?

42Mbits/sek

Co do media tanków musisz się trochę wysilić i sam sobie porównać. Albo nawet poczytać na forach, które tymi tematami się zajmują. To zbyt głęboki temat, by tu robić testy porównawcze.

Nie wiem jak Ci mam odpowiedzieć na pytanie o wmv? Przekonywać? Skoro wiesz lepiej, to po co pytasz? Eksperymentowałeś przecież i odpowiedź znasz.

zbylan
16-09-2009, 14:43
to zbyt głęboki temat, by tu robić testy porównawcze.


???

Wygląda na to, że "cokolwiek" zboczyliśmy z tematu, a zatem wracając:
Czy ktoś z kolegów ma doświadczenia (i sukcesy) w konwersji plików 1920x1080, .mov (h264) z Canona SX1 do PAL DVD tak, aby materiał końcowy wypalony na płycie i odtwarzany na stacjonarnym odtwarzaczu + TV był pozbawiony drgań obrazu w panoramowanych scenach ?