PDA

Zobacz pełną wersję : Czyszczenie obiektywu canon 55-250



luke48
09-09-2009, 22:59
Witam
Kupiłem jakiś czas temu, używany, własnie ten obiektyw do swojego 1000d i od początku drażniło mnie to, że we wnętrzu widoczna jest znacząca ilość drobin kurzu.
Zrobiłem kilkaset zdjęć i niekoniecznie w jakiś sposób razi to podczas ich przegladania i obróbki na komputerze, lecz zarazem również stwierdzić nie mogę że zdjecia wychodzą bez skazy. Postanowiłem więc coś z tym zrobić.
Bez większego pomysłu zabrałem się za odkręcanie śrubek widocznych na korpusie, zdjąłem co zdjąc bylem w stanie - dwa plastikowe elementy i nie posiadając pensety by wyjąć taśmy z gniazd, poprzestałem na tym.
Składanie elementu z przyciskami do włączania stabilizacji i przełączania trybów focusa przyprawiło mnie o pewne obawy. Na szczęście udało mi się wrócić do pierwotnego stanu.
Po tym wszystkim pytania. Czy dobra drogę obrałem? A jeśli nie to w jaki sposób te szkła wyczyścić? Czy gdzieś na sieci znaleźc można jakieś serwisowe porady ze zdjęciami?
Myślę, że niebawem powtórzę proces..

Mixas
10-09-2009, 00:11
Wydaje mi się że przednia soczewka się odkręca masz takie nacięcia na oringu. Jednak lepiej udać się do serwisu moim zdaniem. Pamiętaj wszystko robisz na własne ryzyko. Nigdy tego nie robiłem więc to tylko moje przypuszczenia.

airhead
10-09-2009, 00:21
radzą zacząć rozkręcać od drugiej strony - niebagnetowej
to tam są większe soczewki, pierścień zoomu i więcej miejsca na paprochy

ds74
10-09-2009, 09:11
Kiedyś próbowałem wyczyścić jeden obiektyw (Helios). Czyściłem 3 razy - za każdym razem było więcej paprochów w środku. Odpuściłem sobie.

luke48
10-09-2009, 22:52
Dzięki za sugestie. W weekend podejmę decyzję czy cos z tym dalej robić ;)

VomitroN
11-09-2009, 01:12
A z drugiej strony po co robic cokolwiek, skoro nie ma to wplywu na zdjecia ?
Ten obiektyw demonem szczelnosci to nie jest. Zawsze ci bedzie zasysal syf.

BTW, Jesli sie jednak znow zdecydujesz czyscic obiektyw we wlasnym zakresie, warto lekko ale solidnie przetrzec soczewki sciereczka antystatyczna. Na czas montazu obiektywu zaden poproch sie nie przyklei. Probowalem tez takim starym urzadzeniem do czyszczenia plyt gramofonowych. Ma podobne wlasciwosci. Ale to byly obiektywy M42 ( m.in wlasnie Helios). 55-250 juz bym sie nie odwazyl rozkrecac. Za duzo by czesci zostalo po skreceniu :)

damian26
30-10-2009, 11:33
I co rozebrałeś go w końcu czy może oddałeś do serwisu?