PDA

Zobacz pełną wersję : CZARNE ZDJĘCIA - eos 20d



Fossil
09-09-2009, 14:39
Witam, potrzebuję pomocy w określeniu problemu (bądź też jego braku?) z moim body. Od około pół 3 miesięcy zdarza się, że gdzieś w środku "sesji zdjęciowej" aparat zrobi czarną fotkę - lustro kłapie, parametry ekspozycji są w porządku a fotka jest...czarna. Niezależnie czy podpięty jest obiektyw z AF ( zdarzyło się zarówno na sigmie 70-300, jak i na c 18-55 is) czy manualne szkło na przejściówce m42 bez dandeliona. Nie zdarza się to jakoś bardzo często ale kiedyś się nie zdarzało w ogóle. Przebieg szacunkowy aparatu to około 13-14 tys. Styki są czyste, firmware najnowszy do 20d. Czarna fotka poniżej:

http://img188.imageshack.us/i/img5568c.jpg/

Nie wiem czy podobny temet już był, nie znalazłem, podobny problem opisywał użytkownik N d700 na forum Nikona ale wątek nie zakończył się niczym konkrenym, może ktoś z Was pomoże? ;-)

Fossil
10-09-2009, 10:22
Naprawdę nikt się nigdy nie spotkał z takim problemem?

dudu
10-09-2009, 18:56
... a nie jest to czasem błąd migawki - światło nie zarejestrowało się na matrycy. Na negatywie była by przezroczysta klatka. To tylko przemyślenia nie miałem takiego przypadku.

Vitez
10-09-2009, 19:34
Od około pół 3 miesięcy zdarza się, że gdzieś w środku "sesji zdjęciowej" aparat zrobi czarną fotkę

A ta sesja zdjęciowa była w plenerze czy studio? Jak w plenerze to może migawka siadać. Jak w studio z lampami błyskowymi to może lampy nie nadążają się ładować i rejestrujesz ciemność...

Fossil
10-09-2009, 20:32
Sesja w plenerze, bez użycia lampy.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
"to może lampy nie nadążają się ładować i rejestrujesz ciemność..."

Nie mogę sobie odpuścić:

Vitez, sugerując coś takiego masz na myśli, że robię fotkę przy której powinny odpalić lampy a nie odpalają (czego nie zauważam?:shock:) i dlatego jest ciemno...Nie wiem czy zdolny byś był sam do popełnienia takiego błędu, ale sugerowanie czegoś takiego jest poniżające nieco dla Ciebie, z całym szacunkiem. Nie jestem idiotą. Zdjęcie jest czarne pomimo że parametry ekspozycji są włąściwie dobrane.
Nie odbieraj tego posta jako atak na Ciebie, ale wolę brak postów w temacie niż tego typu bzdury:shock:

Vitez
10-09-2009, 21:26
Vitez, sugerując coś takiego masz na myśli, że robię fotkę przy której powinny odpalić lampy a nie odpalają (czego nie zauważam?:shock:) i dlatego jest ciemno...Nie wiem czy zdolny byś był sam do popełnienia takiego błędu, ale sugerowanie czegoś takiego jest poniżające nieco dla Ciebie, z całym szacunkiem. Nie jestem idiotą. Zdjęcie jest czarne pomimo że parametry ekspozycji są włąściwie dobrane.
Nie odbieraj tego posta jako atak na Ciebie, ale wolę brak postów w temacie niż tego typu bzdury:shock:

Zdolny byłbym bo się zdarzało. Czy z tego powodu jestem idiotą?
W ferworze sesji, z aktywną (często zmieniającą pozy) i atrakcyjną modelką - to nie problem trzaskać zdjęcie za zdjęciem nie zauważając czasem, że lampy jeszcze się nie naładowały (i nie - nie mam w czasie sesji w studio włączonego trybu zdjęć seryjnych). I to na markowych Bowensach z bardzo szybkim czasem ładowania i sygnałem dźwiękowym.
A jeśli ktoś może mieć gorsze, wolniejsze lampy, bez sygnału dźwiękowego (nie wiem na jakich Ty pracujesz, wolę czynić ogólne założenia) - to tym bardziej jest to możliwe.
Więc... nie uważam Cię za idiotę, tylko naprowadzam na różne możliwe przyczyny czarnych zdjęć na podstawie własnego doświadczenia.

Ile sesji i przy jakich lampach/modelkach odbyłeś w studio, że uważasz że to niemożliwe i sugerowanie czegoś takiego jest dla Ciebie bzdurne i obraźliwe?

Nazywanie czyjejś wypowiedzi bzdurą tylko dlatego, że prezentuje odmienne doświadczenie niż Ty masz? Nie przesadzasz troszkę?

allxages
10-09-2009, 21:42
To, że opisany przypadek Ciebie "nie mógł" dotyczyć to nie znaczy, że wpis Viteza nie przyda się kiedyś dla potomnych, którzy będą szukać rozwiązania swojego problemu.

Natomiast nie od dziś zauważyłem, że na tym forum wyjątkowo wszyscy mają głowy wysoki podniesione, a gumki w majtkach wyjątkowo ciasne, bo wystarczy sugestia, że ktoś coś źle mówi, ale pytanie ala Vitez 2 posty wyżej i odrazu ludzie czują się urażeni jakby conajmniej prezydent oświadczenie w telewizji wydał.

Fossil
10-09-2009, 22:12
Szkoda pisać cokolwiek bo i tak będą wszechobecne riposty Viteza i tak:wink:. Nie nazwałem Cię idiotą , nie jestem urażony, nie mam głowy podniesionej w górę i NIE UMIESZCZAM NOWEGO WĄTKU NIE WYKLUCZAJĄC WCZEŚNIEJ MOżLIWYCH WŁASNYCH BŁĘDÓW, jak nie-zdjęcie osłony obiektywu czy nie-odpalenie lampy. Zakończmy na tym, do nikogo nic nie mam i błagam nie miejcie również do mnie. To nie tak miało zabrzmieć, wybacz Vitez:-?

TomK
14-09-2009, 10:00
Migawka daje o sobie znać. Powoli możesz zacząć się szykować do jej wymiany :)