PDA

Zobacz pełną wersję : Dodatkowa lampa - 550EX, 540EZ, czy inna?



kasprzak
07-09-2009, 20:53
Witam,
Rozpoczynam taki mały wątek, bo przymierzam się za miesiąc, dwa kupić jakąś lampkę do dodatkowej zabawy. Raz, że nie chcę pożyczać od znajomego, a dwa jeżeli chce się robić jakiś progres - trzeba trochę zainwestować. Pierwsza myśl. Kupno 580EXII, a moją 430EX zostawić sobie jako drugie źródło. Pomyślałem jednak, że do drobnej reporterki, którą co jakiś czas zdarzy się popełnić 430EX mi wystarcza - nie ma tego aż tak dużo, że potrzebuję szybkie ładowanie i nie wiadomo jaką moc, nie zarabiam na fotografii narazie, więc nie potrzebuję tak dobrej lampy. Szczególnie, że używając radiówek i tak jadę na manualu, więc może się zdarzyć, że za ok. 800zł uda mi się znaleźć dwie 540EZ.

Pytania teraz...

Czy lepiej przyczaić się za 550EX jako tą dodatkową lampą, czy może ciekawiej będzie kupno dwóch 540EZ, które jak wiemy będą w moim przypadku czysto manualne.

Jak wypada lampka 550EX w porównaniu z 430EX, bo ta pierwsza liczbę przewodnią ma większą, ale jest chyba starsza konstrukcyjnie, nie?

Jak z palnikami do tych lamp, bo jak wiemy najbardziej popularne są 430EX i 580, więc do nich napewno problemu nie ma?

Jest jeszcze rozwiązanie w postaci METZa np.METZ 48 AF-1 (ale nie wiem jak z używkami - czy do dostania) i Sunpaków/Tumaxów - chociaż chciałbym tej firmy uniknąć. Nissin odpada przez brak współpracy z radiem - mam Phottix`y i czytałem, że komunikacja lampa-radio-radio-aparat = brak

Osobiście podoba mi się opcja kupna dwóch używanych 540EZ - dodałoby mi to 2 źródła światła, więc już naprawdę ciekawie - pytanie czy nie wejdę w jakieś problemy z tymi lampami.

Co sądzicie, jaki wybór byłby najlepszy dla Was i dlaczego?

mor_feusz
07-09-2009, 21:59
Jesli tylko manualnie to 2x540EZ powinno byc spoko. Mialem w reku 430EX (mam 580EX II). Powiem tak zamiast 430EX wolalbym 550EX (ostatnio nabylem uzywke). Moja 550EX II dziala super zarowno jako master jak i slave. Jedyna "wada" (o ile to mozna nazwac wada) to dlugie ladowanie sie (przyzwyczajenie z 580EX II - gdzie bzuk i gotowe, tutaj troche dluzej to trwa). Jesli ma sie dodatkowy batery pack to strzelsz do woli ile wlezie (mozna na eBayu podrobke kupic).
Po lektorze DVD strobist (zakupilem, obejrzalem 2 razy i wbilem sobie male co nieco od glowy) wolalbym miec kilka manuali wo domu i strzelac sobie. Polecilbym rowniez *!!!UWAGA!!!* NIKON SB-26 lub NIKON SB-28. 2 naprawde dobre maszyny. I tak beda jak sie nie myle wyzwalane za pomoca kabelka/pocket wizard'a/chinczyka tak wiec system nie jest wazny.
Moje typy (w koejnosci)
- 550 EX
- SB-28
- SB-26
- 540EZ
Sa jeszcze Vivitar'y (tez maja regulacje mocy).
Niestety nie mialem 540EZ w reku ale dodatkowa wada 550 to ze nie ma posrednich (albo jeszcze nie znalazlem) wartosci w regulacji mocy.
W 580EX II/550EX moge zmianiac sobie moc: 1/1, 1/2, 1/4, 1//8, 1/16, 1/32, 1/641/128.
Dodatkowo w 550EX II moge robic +1/3, +2/3 lub -1/3, -2/3 czyli np. 1/2 - 2/3 (zamiast 1.4). Czasami sie to przydaje - ale niestety tak tylko w 580EX (oraz II). nie wiem jak jest w 540. Wiem ze nikon SB-28 tak ma (aczkolwiek moge sie mylic).
Zreszta posrednie moce sa do przerobienia odpowiednie f i zalatwione (tudziez zel na lapme).
Powiem tak, kazdy wybor bedzie dobry. Wszystko zalezy jak z kasa stoilsz (jaki budzet).
Naprade przypatrz sie NIKON SB-28 zamiast 540EZ (zb-obacz instrukcje), w nikonach trocszeczke innaczej sie klika niz w CANONach ale jest to do przerobienia. Sam poluje na eBay'u na parke SB-28 (zawsze mnie przebijaja) SB-26 jest dobrym rozwiazaniem ale ... jest to konstrukcja dosc starza. Wole juz kupic uzywke SB-28 niz 26 czy 24.
Mam nadzieje ze nie nakrecilem za mocno. Naprawde przypatrz sie tym swirtlikom.

kasprzak
07-09-2009, 22:26
Często te Nikonowe lampy występują w artykułach na temat zabawy lampami. Przyznam szczerze, że nie brałem ich pod uwagę - ale to chyba normalne. Cenowo podobnie co 550EX a nawet tańsze, wręcz w cenie 540EZ.

Budżet to sprawa dość delikatna - jak napisałem, narazie nie zanosi się, żebym zarabiał na fotografii, więc kupno lamp > 1000zł mija się w moim przypadku z celem, bo byłyby one używane tylko na sesje i w manualu. Gdybym potrzebował szybki czas ładowania to pewnie sprzedałbym 430EX, a dołożył do 580EXII, ale miałbym wtedy jedną lampkę, a tak mając 430EX chciałbym doświetlić sobie modelkę, obiekt fotografowany - bo oczywistym jest, że z jedną lampką nawet wyzwalaną zdalnie nie da się wiele zrobić (nie mówię, że to badziew, bo są przeciez fotografie z jedną lampą, ale to nie o to chodzi).
Nasze hobby to niestety wszystko liczone w tysiącach, więc trochę czasami trzeba pociskać w pracy, żeby kupić sobie nowe zabawki :)

Czy ktoś mógłby napisać jak wypada sama lampka w manualu (540EZ) w porównaniu z 430EX ? Przyznam, że z siły błysku jako tako, oraz sterowaniem jestem z niej zadowolony.

W perspektywie pojawia się 7D gdzieś tam na początku przyszłego roku, albo przed wakacjami... też chciałbym o tym pomyśleć.

Dlatego narazie muszę się z tym oczytać, bo nie wiem czy pierwszy będzie zakup nowego zoom'a i 85/1.8 czy lampy na początek i znowu przesunięcie terminu kupna zoom'a. Raczej wolałbym najpierw pobawić się światłem w plenerze, pokombinować, a dopiero później iść w szkiełka. Także to są dylematy.

mor_feusz
07-09-2009, 23:09
Mam to co mam w stopce. Portrety nigdy mi w glowie nie byly. 24-105 mi starczalo w 90% przypadkow. Czasmi pozyczalem Sigme 12-24 (szklo niesamowite). Ale po zakupi 35/2 oraz 85/1.8 zaczela sie zabawa. Poaza widokami sa inne rzeczy do focenia. Ostatnio zabawia "swietlikami" mi sie spodobala. Kupilem sobie "Strobist DVD" (ten ze stronki strobist.com - niesamowite zrodlo wiedzy o sieceniu). Naprawde mi sie spodobalo. Do mojej 580EX II dokupilem 550EX (jestem naprawde zadowolony, na dzien dzisiejszy 550 to lampa nie do wygiecia). Jesli chcesz "bezprzewodowo" albo "na kabelku" i manual to NIKON SB bedzie naprawde super. Poluje na SB-28. Naprawde. SB-600 mi sie podobala (ale wole za ta cene 580 kupic), SB-900 bede mial w reku niedlugo. Poczytaj manual'a do SB-28, szczerze, bedziesz mile zaskoczony.

mor_feusz
08-09-2009, 10:05
Poniewaz posta juz nie moge edytowac. Tutaj jest dosc obszerny "manual" http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/NikonF5/SB28Manual/index.htm

macgyver9
09-09-2009, 10:50
Poluje na SB-28.
Nie lepiej kupić SB-26, ma dobrą fotocelę i pozwala na pracę bez kabelków?
To chyba lepszy wybór.

PrzemQs
10-09-2009, 16:34
jaka jest rozsądna cena za 540ez?? bo chyba na nia sie zdecyduje :P

kasprzak
10-09-2009, 17:06
Jedną 540EZ kupiłem. Myślę, że 400zł to taka norma, raz widziałem ofertę za 300zł , ale poszła bardzo szybko. Chciałbym tego Nikona jeszcze - może uda się za jakiś ciekawy pieniądz znaleźć, ale ciężko z tym np. na allegro.

mor_feusz
10-09-2009, 17:19
na eBay'u UK malo tego tak wiec nie wiem ale moim zdaniem max £40 (po tyle sie sprzedaja czasmi i za tyle poluje na cos w tym stylu, a ze nie zawsze moge sledzic aukcje tak wiec przegrywam o kilka funciakow) (ceny UK)
Edit. Dodatkowo polecam "battery pack'a" canon cp-e4 (nie musi byc oryginalny - moze byc "chinczyk") na 580 jak i 550 na Full power klikalem "pilot" i nie moglem jakos lampki zapchac (oczywiscie nie caly czas zeby nie spalic)

gadget_zary
11-09-2009, 22:16
Kilka modeli wartych polecenia
Nikon Sb-26 / SB-28
Canon 540 EZ / 430 EZ < obu używałem osobiście
Sunpak 5000AF < używałem osobiście
Sunpak 555 / 622 i inne mlotki sunpaka < używałem osobiście 555
Vivitar 285/283 hv
Metz'e (nie pamiętam modeli ale też chodzi o te "młotki")

donald7000
11-09-2009, 22:26
Dodatkowo polecam "battery pack'a" canon cp-e4 (nie musi byc oryginalny - moze byc "chinczyk") na 580 jak i 550 na Full power klikalem "pilot" i nie moglem jakos lampki zapchac (oczywiscie nie caly czas zeby nie spalic)

Którą wersję posiadasz? Na 8 czy na 6 paluszków ?

kasprzak
11-09-2009, 22:43
na eBay'u UK malo tego tak wiec nie wiem ale moim zdaniem max £40 (po tyle sie sprzedaja czasmi i za tyle poluje na cos w tym stylu, a ze nie zawsze moge sledzic aukcje tak wiec przegrywam o kilka funciakow) (ceny UK)
Edit. Dodatkowo polecam "battery pack'a" canon cp-e4 (nie musi byc oryginalny - moze byc "chinczyk") na 580 jak i 550 na Full power klikalem "pilot" i nie moglem jakos lampki zapchac (oczywiscie nie caly czas zeby nie spalic)

Szkoda że do 430stki ani do 540stki nie da się tego podłączyć. Mam parę naprawdę dobrych aku w domu, które niestety nie są rozmiarów paluszkowych, a parametry mają paluszkowe tylko wydajność duuużo większą i żal mi lamp na rozkręcanie i kombinowanie, dokupię parę eneloopów albo GP 2700.

A co do lampy i oświetlenia...

Dodatkowym problem jeszcze jest zbudowanie sobie softbox'a pod tą (narazie jedną) 540EZ, więc pomyślałem sobie skoro nie będzie to do lamp studyjnych, w dodatku będzie cięcie gięcie z jego udziałem to wziąłem pod uwagę taki tani 60x60
http://www.allegro.pl/item739785570_softbox_60x60cm_plastikowy_adapter_i mport_3miasto.html

i pod ten plastikowy adapter jakoś kawałek blaszki dorobić, żeby mocować cały softbox do statywu, a potem jakoś włożyć lampę w otwór. Muszę zrobić takie 2, bo pod 430EX także. Myślałem też nad jakimś teleskopowym kijem do regulacji żeby jakiś żywy statyw mógł trzymać nad głową modela tudzież inne kreatywne kombinacje.

Problem mam jeszcze jeden, z gwintem, muszę kupić jakiś najtańszy mały statyw, żeby mieć to mocowanie, czy taka śruba z motylkiem jak gwint statywowy jest do dostania w praktikerze/castoramie itp.?

Świeży jestem w temacie homemade'owych akcesoriów foto.

Jeszcze dodatkowe pytanie, czy na forum mamy kogoś kto zmontował sobie Rig'a do samochodów?

donald7000
12-09-2009, 13:10
...pod uwagę taki tani 60x60
http://www.allegro.pl/item739785570_softbox_60x60cm_plastikowy_adapter_i mport_3miasto.html

i pod ten plastikowy adapter jakoś kawałek blaszki dorobić, żeby mocować cały softbox do statywu, a potem jakoś włożyć lampę w otwór. Muszę zrobić takie 2, bo pod 430EX także. Myślałem też nad jakimś teleskopowym kijem do regulacji żeby jakiś żywy statyw mógł trzymać nad głową modela tudzież inne kreatywne kombinacje.

Problem mam jeszcze jeden, z gwintem, muszę kupić jakiś najtańszy mały statyw, żeby mieć to mocowanie, czy taka śruba z motylkiem jak gwint statywowy jest do dostania w praktikerze/castoramie itp.?

Świeży jestem w temacie homemade'owych akcesoriów foto.

Jeszcze dodatkowe pytanie, czy na forum mamy kogoś kto zmontował sobie Rig'a do samochodów?

Wszystkie gwinty "aparatowe" cą calowe, więc zapomnij o zdobyciu jakiś śrubek.

Jeśli chcesz kupić statyw pod takie zabawy to tylko i wyłącznie W806, maksymalnie 295cm, jest alu, więc niezbyt ciężki i obiecuję Ci że nigdy się go nie pozbędziesz bo jest wielozadaniowy.
A co do akcesoriów to Tobie chyba chodzi o wykonanie czegoś takiego : http://allegro.pl/item735817644_softbox_60x60cm_na_lampe_reporterska _aparatowa.html
Jest to do zrobienia i nawet tanim kosztem, ale pozostaje zamocowanie tego do statywu bo zjednych W806 wystaje gwint 1/4" zaś w drugich jest otwór z gwintem 1/4" i chyba ten z otworem byłby lepszy bo śrubki 1/4" dostaniesz w dipol.pl