PDA

Zobacz pełną wersję : Oprogramowanie Canona



radema
05-09-2009, 23:47
Przeglądarka obrazów Windows(XP SP3) oraz program graficzny Corel Photo Paint nie odczytują zmian zapisanych w Digital Photo Professional, czyli Oprogramowaniu dostarczonym przez Canona. Posiadam aparat Canon EOS 40D. Problem dotyczy plików zapisywanych w .raw, jak również w .jpg. Proszę o pomoc.

airhead
05-09-2009, 23:51
żadne inne programy nie czytają edycji RAWa z DPP i nic się z tym chyba nie da zrobić (o ile wiem)

co z tymi JPGami się dzieje? zapisujesz na pewno jakoś te zmiany? tu powinno działać

radema
06-09-2009, 12:50
Dziękuję za odpowiedź. Tak, oczywiście zapisuję obraz .jpg. Ctrl+Save. Niestety nadal nie widać zpisanych zmian w innych programach. Cóż to za dziwna niezgodność? Czy z kolei drukowanie z takich plików w punktach drukowania zdjęć pokaże zmienione pliki, czy także nie? Nie próbowałem jeszcze, ale może masz większe doświadczenie. Z analogowaego Canona przesiadłem się na cyfrowego dopiero dwa tygodnie temu.

mor_feusz
06-09-2009, 13:28
Przeglądarka obrazów Windows(XP SP3) oraz program graficzny Corel Photo Paint nie odczytują zmian zapisanych w Digital Photo Professional, czyli Oprogramowaniu dostarczonym przez Canona. Posiadam aparat Canon EOS 40D. Problem dotyczy plików zapisywanych w .raw, jak również w .jpg. Proszę o pomoc.
I niestety nie zobaczy.
DPP dziala w ten sposob. Otwierasz sobie jakis katalog ze zdjeciami, robisz zmiany. Te zmiany nie sa zapisywane w plikach tylko program ma specjalne dodatkowe pliki, ktore mowia co ze zdjeciem ma byc zrobionne. Czyli np. Maja jakiegos RAWa (.cr2) i robisz co tam Ci sie podoba czyli exposure + 2/3, contrast, color i inne rzeczy, klikasz zapisz. Otwierasz ponownie w DPP i widzisz te zmiany. Inne programy tego nie widza, tak powinno byc.
Analogicznie masz w Adobe Lightroom, program robi ot co ma zrobic, a ustawienia zapisuje w swojej blibliotece.
Wszystko jest OK. Jak wszystko jest zrobione (tak jak sie podoba) to musz zdjecia "wyeksportowac" pojedynczo lub batch process.
Te pliki (czy to bedzie JPG, TIFF 8/16) beda widziane przez inne programy. Dodatkowo RAWow (.cr2) nie zanosie sie do LABu - tylko wynikowe JPG (lub TIFF).
Wszystko jest OK, mosisz sobie wyrobic inna mentalnosc a mianowicie
a) import zdjec (czy to kopia z karty - czy zrzucenie z aparatu)
b) obrobka w DPP (czy to RAWow, czy JPGow)
c) export zdjec (JPG/TIFF)
d) dalsza obrobka w innych programach
I to wszystko (o ile dobrze zrozumialem Twoj problem)

radema
06-09-2009, 23:02
Dziekuję mor_feusz. Tak też robiłem. Spróbowałem jeszcze raz przed chwilą, lecz problem jest subtelniejszy. Te zmiany są zapisywane, lecz na przykład wyostrzenie nigdy nie jest tak dobre jak w to w DPP. Nie potrafię ustawić tak dobrze wyostrzenia w Corel Photo Paint jak w DPP. Te poprawki w DPP są o niebo lepsze, niż te odczytane w windowsowskim oglądzie obrazów czy w Corelu właśnie.

BartekLublin
14-09-2009, 22:14
Ja mam jeszcze inny problem z obsługą DPP. Może mi ktoś podpowie czy to normalne, że jak otworzę program, wybiorę sobie jakieś zdjęcie do obróbki czy to jpg czy raw to jest ono jakieś zamglone, inaczej wygląda niż jak jest otwierane infranview, picassa, czy jakąś przeglądarkę windowsowską. Ciężko przy tym zamgleniu wybrać dobre ustawienia wchodząc w Viev-toolpalette. Natomiast jak wejdę póżniej żeby coś wykadrować w tools-start rimmingtool to wszystko jest bdb widoczne i przejrzyste. Problemem też jest wybranie dobrego wyostrzenia. Przeglądam zdjęcie w przeglądrce windowsa i przerzucam strzałkami jest o.k przejdę w pokaz slajdów i kiedy zdjęcia są minimalnie większe to wyostrzenie jest do d....py? O co tutaj biega. Sorry ż etak chaotycznie . Dziękuję za pomoc. Może i innym laikom przydadzą się Wasze wypowiedzi.