PDA

Zobacz pełną wersję : 40D robi coś dziwnego na zdjęciach



takpoprostu
01-09-2009, 20:39
Witam od jakiegoś czasu zauważyłem że moja 40tka dodaj jednolite dziwne kolory na zdjęciach.. Jakby jakiś błąd. Nie jest to na każdym zdjęciu, na 100 zdarzy się z 10 takich lewych... To i tak dużo... Ale najlepsze jest to że na wyświetlaczu aparatu tego nie widać, gdy oglądam rawy w irfanview też jest OK. Ale po załadowaniu do PSa lub LR2 już pokazuje się takie coś o:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://twojezdjecie.pl/pliki/117a1f2dbd55372829fc71220db3f165.jpg)

albo takie:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://twojezdjecie.pl/pliki/075a57563c41cafb59559071c5e09907.jpg)

to było wstępnie czerwone przy wywoływaniu rawa, gdy fota wczytała się do psa zrobiły się takie różne kolorki.

Toffic
01-09-2009, 20:56
Czy to dzieje się na różnych kartach pamięci?

Sainty
01-09-2009, 20:59
IrfanView pokazuje dobrze, bo on nie czyta rawów, tylko ładuje z nich JPGowe miniaturki (dlatego RAWY w tym programie są mniejsze).

takpoprostu
01-09-2009, 21:09
o co do tej karty to teraz nie wiem mam ich parę sztuk i w sumie nie wiem na jakiej było robione... a czy to może być wina karty ?

Toffic
01-09-2009, 21:47
o co do tej karty to teraz nie wiem mam ich parę sztuk i w sumie nie wiem na jakiej było robione... a czy to może być wina karty ?
Tak, to pierwsze co bym sprawdził, choćby dla własnego świętego spokoju

takpoprostu
01-09-2009, 22:17
a czy możliwe że to usterka aparatu ?

Vitez
02-09-2009, 12:09
a czy możliwe że to usterka aparatu ?

Możliwe że:

- wadliwa karta pamięci
- wadliwy kabel USB
- wadliwy czytnik kart w komputerze (jeśli używasz)
- wadliwe gniazdo USB
- wadliwy czytnik kart w aparacie
- wadliwa matryca

Mniej więcej w tej kolejności, więc w tej kolejności zacznij próbować eliminować możliwe uszkodzenia. Nie zaczynaj na siłę od aparatu...

Loome
02-09-2009, 12:23
mi sie takie cos dzialo na uszkodzonym czytniku.

konradl
02-09-2009, 13:30
mialem tak w 20d, ale juz nie wiem co oni tam wymienili czy matryce czy ktoras z plytek elektronicznych.

takpoprostu
02-09-2009, 16:43
a więc jak narazie zrobiłem tak:

podpiąłem body prosto do kompa przez kabelek usb i zgrałem jeszcze raz te zdjęcia bez użycia czytnika... Zdjęcia były też uszkodzone,

drugi manewr taki sam jak pierwszy tylko że zmieniłem kabel usb... wynik jak poprzednio>

wsadziłem te kartę do drugiego body 30D i taka sama procedura... wynik znów identyczny. zdjęcia uszkodzone.

pozostało mi używać innej karty w 40D i obserwować czy błąd będzie się pojawiał.

A jak będzie się powtarzał pozostaje serwis tak ?

bs300f
02-09-2009, 17:30
A ja sprawdziłbym jeszcze na innym kompie bo mnie to wygląda na problem z transferem plików na PC a nie usterkę aparatu. Tak czy siak daj znać co wyjdzie.

Toffic
02-09-2009, 18:41
...pozostało mi używać innej karty w 40D i obserwować czy błąd będzie się pojawiał...
No masz. Jeszcze tego nie zrobiłeś?!!!

AMMarshall
02-09-2009, 21:12
No masz. Jeszcze tego nie zrobiłeś?!!!

Nie zrobił... :)
Karta!! Ewidentnie KARTA!!!!

Zgaduj zgadula... Takpoprostu - masz PQI???

KMV10
02-09-2009, 21:32
Zgaduj zgadula... Takpoprostu - masz PQI???
Albo "SanDiska" kupionego okazyjnie na Allegro?

takpoprostu
03-09-2009, 00:09
mam SanDiska 8giga Ultra II

Nie sprawdzałem karty bo musiałbym natrzepać z 100-200 zdjęć.. Ale sprawdziłem na innym komputerze i też to samo...

11 września mam ślub, więc popykam teraz na Preteku i zobaczymy czy też będzie sie to działo, jak nie, to karta idzie do śmietnika...

ARN
03-09-2009, 00:22
Ja stawiałbym na wadę/niekompatybilność karty lub błąd transmisji.
Też kiedyś miałem 40D i takie rzeczy mi się zdarzały. Niemniej na tyle sporadycznie (typu - raz na kilkaset zdjęć), że olewałem dochodzenie przyczyny... Chociaż po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że może to być efekt np. zbyt wolnej karty i szybkiej akcji robienia zdjęć. Tak mi się kojarzyło.

Teraz, przy 5d mk2, też mi się czasem zdarzy (raz na kilkaset zdjęć) , że puszka nie wyrobi. Ale wtedy nie zapisuje uszkodzonego RAWa, tak jak u ciebie (i u mnie było), tylko jpg'a.

allxages
03-09-2009, 02:35
Chociaż po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że może to być efekt np. zbyt wolnej karty i szybkiej akcji robienia zdjęć. Tak mi się kojarzyło.

Proponuję nie dzielić się przemyśleniami nie popartymi żadnymi argumentami. To co napisałeś powyżej jest bezsensu.

Mad_Mac
03-09-2009, 08:20
To i ja sie podepne.
40d kazda klatka wychodzi fioletowa, do tego jak sie wlaczy liveview to aparat leci z przyslona do maximum i dalej proboje(ekran oczywiscie fioletowy) a jak sie potrzesie aparatem to widac jak by to mialo wplyw na to co widac na ekranie(jak zaklucenia w tv cyfrowym). Zmienialem karty i sprawdzalem te fotki w innej puszce i wygladaja tak samo.
Ktos sie spotkal z takim przypadkiem? Ile moze kosztowac orientacyjnie serwis takiego aparatu jesli doszlo by do wymiany np matrycy?

najeli
03-09-2009, 08:42
Z tego co się dowiadywałam (inny problem, skończyło się na innej naprawie), wymiana matrycy bez gwarancji może pociągnąć i 1.5k pln...

ARN
03-09-2009, 09:02
Proponuję nie dzielić się przemyśleniami nie popartymi żadnymi argumentami. To co napisałeś powyżej jest bezsensu.

Kolego allxages - ja przemyślałem zachowanie sprzętu i inne FAKTY, a nie teoretyzowałem.

Może tego nie zrozumiałeś, a ja powinienem wyrazić się jaśniej: Otóż kiedy miałem 40D i bufor się nie wyrabiał, zdarzało się dokładnie to samo, co takpoprostu. Identyczny efekt.

Loome
03-09-2009, 09:42
no ja innego wyjscia nie widze. pozostaje albo cos w body albo wina karty. jaka to karta?

Sławek
03-09-2009, 11:19
Miałem to samo daaawno temu na 512tce Kingston`a w 20d. Identyczne efekty.

takpoprostu
03-09-2009, 11:45
Kolego allxages - ja przemyślałem zachowanie sprzętu i inne FAKTY, a nie teoretyzowałem.

Może tego nie zrozumiałeś, a ja powinienem wyrazić się jaśniej: Otóż kiedy miałem 40D i bufor się nie wyrabiał, zdarzało się dokładnie to samo, co takpoprostu. Identyczny efekt.

Ale niektóre zdjęcia były robione bez serii, pojedyńcze strzały... Wiec bufor tutaj na bank wyrobił...

Loome
A co do karty to SanDisk ultra II 8gb z allegro

Sławek
pocieszasz mnie

allxages
03-09-2009, 12:10
Kolego allxages - ja przemyślałem zachowanie sprzętu i inne FAKTY, a nie teoretyzowałem.

Może tego nie zrozumiałeś, a ja powinienem wyrazić się jaśniej: Otóż kiedy miałem 40D i bufor się nie wyrabiał, zdarzało się dokładnie to samo, co takpoprostu. Identyczny efekt.

Ale ja nic nie mówie o objawach, tylko o skutkach :-)

ARN
03-09-2009, 13:34
Ale niektóre zdjęcia były robione bez serii, pojedyńcze strzały... Wiec bufor tutaj na bank wyrobił...

Albo bufor, albo karta nie wyrabiała. Ja nigdzie nie pisałem, że robiłem serią. Prawie nigdy nie robię :-)
Przy pojedynczych strzałach tak się czasem zdarzało (choć robionych raz za razem)

scanus
03-09-2009, 15:31
Albo bufor, albo karta nie wyrabiała. Ja nigdzie nie pisałem, że robiłem serią. Prawie nigdy nie robię :-)
Przy pojedynczych strzałach tak się czasem zdarzało (choć robionych raz za razem)

To co piszesz jest bez sensu. Z czym ci się bufor nie wyrabiał? Jak go zapełnisz i trwa zapis na kartę to puszka nie pozwoli ci zrobić zdjęcia.
Miałeś walnientą kartę i tyle.
Snujesz jakieś dziwne teorie.

ARN
03-09-2009, 15:46
To co piszesz jest bez sensu. Z czym ci się bufor nie wyrabiał? Jak go zapełnisz i trwa zapis na kartę to puszka nie pozwoli ci zrobić zdjęcia.
Miałeś walnientą kartę i tyle.
Snujesz jakieś dziwne teorie.

Z tym buforem, to, fakt, nadużyłem. :oops:
Natomiast torpedowanie przez ciebie mojego podejrzenia, że "karta nie wyrabiała" teorią w postaci "miałeś walniętą kartę" , to chyba zadanie dla semantyków...

scanus
03-09-2009, 16:04
Z tym buforem, to, fakt, nadużyłem. :oops:
Natomiast torpedowanie przez ciebie mojego podejrzenia, że "karta nie wyrabiała" teorią w postaci "miałeś walniętą kartę" , to chyba zadanie dla semantyków...

OK. Więc co oznacza zwrot "karta nie wyrabiała"?
Moim zdaniem z powodu wady karty nieprawidłowo zapisywana była część pliku. Może mieć to związek z temperaturą ale nigdy z prędkością zapisu co sugerowałby zwort "nie wyrabia". Czy robisz jedno zdjęcie czy serię do zapełnienia bufora, karta pracuje zawsze z maksymalną prędością na jaką pozwala jej konstrukcja i urządzenie, do którego jest podłączona.

Więc o co chodzi z tym "niewyrabianiem"?

marzlot
06-09-2009, 00:49
Miałem podobny problem jakieś 2 miesiące temu. Robiłem wtedy fotki seriami i kilka na 100 było takie jak u takpoprostu. W między czasie zrobiłem format systemu i problem ustąpił. Myślę, że tu może tkwić problem. Jakiś błąd w systemie operacyjnym może.

Toffic
06-09-2009, 01:08
Miałem podobny problem jakieś 2 miesiące temu. Robiłem wtedy fotki seriami i kilka na 100 było takie jak u takpoprostu. W między czasie zrobiłem format systemu i problem ustąpił. Myślę, że tu może tkwić problem. Jakiś błąd w systemie operacyjnym może.
Zabiorę głos, choć: nie mam zdania / jestem zdziwiony :shock:

zuch
06-09-2009, 11:25
Witam
Miałem taki problemik, ale w moim przypadku winny był czytnik kart, nie chciało mi się kupować nowego i zrzucam zdjęcia z puszki po kablu.

takpoprostu
06-09-2009, 15:58
A mam jeszcze takie pytanko, bo skoro to najprawdopodobniej karta pamięci to dlaczego JPGI wychodzą OK ? I podgląd RAWÓW też OK... Jeżeli przeglądam w IrfanView Rawa który jest trzepnięty i zapisze jako JPG prosto z tej przeglądarki to jest ok.. Dopiero PS I LR pokazuje całą prawdę... Skoro to by była karta, to i JPGI i RAWY były by takie... A nie tylko jeden format. dobrze myśle ???

Goomis
06-09-2009, 21:29
na PQI też mi padały pliki i też w przypadku zapisu RAW + JPG padał tylko RAW. A podgląd jest ok w infranview bo pewnie nie jest to podgląd samego RAWa tylko zaszytego JPGa.

ARN
07-09-2009, 00:34
OK. Więc co oznacza zwrot "karta nie wyrabiała"?
Moim zdaniem z powodu wady karty nieprawidłowo zapisywana była część pliku. Może mieć to związek z temperaturą ale nigdy z prędkością zapisu co sugerowałby zwort "nie wyrabia". Czy robisz jedno zdjęcie czy serię do zapełnienia bufora, karta pracuje zawsze z maksymalną prędością na jaką pozwala jej konstrukcja i urządzenie, do którego jest podłączona.

Więc o co chodzi z tym "niewyrabianiem"?

NIE WYRABIA oznacza (w skrócie) problemy z zapisem. Takie lekkie zawieszenie, zwolnienie, "zadławienie" podczas zapisu. Dość długo trwający komunikat "trwa zapisywanie"
Jaśniej nie mogę :roll:

tomit
07-09-2009, 23:38
No i jakie efekty po wymianie karty na inną? Bo tak czytam i zaciekawił mnie Twój problem :) Sam mam 40d i SanDiska Ultra II (czyli 15mb/s), ale z czymś takim się nie spotkałem (na szczęście).

takpoprostu
08-09-2009, 12:46
W piątek mam ślub więc natrzepie troszkę zdjęć i będę robił na Pretecu... To dam znać czy problem wystąpił... A tego SanDiska (chyba wadliwego) wsadzę do 30d i zobaczymy

scanus
08-09-2009, 13:59
NIE WYRABIA oznacza (w skrócie) problemy z zapisem. Takie lekkie zawieszenie, zwolnienie, "zadławienie" podczas zapisu. Dość długo trwający komunikat "trwa zapisywanie"
Jaśniej nie mogę :roll:

:-? OK. Nie drążmy tematu. Chyba już wiemy o co chodzi.
Wszystkie te uszkodzenia plików są w 95% związane z kartą. Błędy zapisu mogą pojawiać się w wyniku jej uszkodzenia lub problemów ze strukturą danych. Na pierwsze nie mamy wpływu. Jak walnięta to nie znasz dnia ani godziny i używanie to loteria na własne życzenie - zrobisz zdjęcie życia, patrzysz a tu kicha.

Jeśli chodzi o błędy w strukturze danych, to był już kiedyś na CB wątek "kasować czy formatować" i wnioski były takie, że kartę regularnie należy formatować niedopuszczając do "zamulenia" nośnika. To nie jest dysk - pamięć flash pracuje trochę inaczej i trochę inaczej należy ją traktować.
Ja kart nie formatuję za każdym razem gdy zrzucam fotki - może to błąd. Robię to co 2-3 zrzuty i przez kilka lat kaszana na karcie zdarzyła mi się raz.


W piątek mam ślub więc natrzepie troszkę zdjęć i będę robił na Pretecu... To dam znać czy problem wystąpił... A tego SanDiska (chyba wadliwego) wsadzę do 30d i zobaczymy

Wow! Testować w czasie roboty? :shock: Trzeba mieć ja..! Tylko nie mów klientom, bo osiwieją. ;-)

AMMarshall
08-09-2009, 14:13
:-? OK. Nie drążmy tematu.
(...)
Wow! Testować w czasie roboty? :shock: Trzeba mieć ja..! Tylko nie mów klientom, bo osiwieją. ;-)

Takpoprostu napisał, że będzie focił na swoim sprawdzonym i dobrym Pretec'u, podejrzany SanDisk idzie w odstawkę.

Czekamy na info od Ciebie Takpoprostu...

takpoprostu
08-09-2009, 23:11
Takpoprostu napisał, że będzie focił na swoim sprawdzonym i dobrym Pretec'u, podejrzany SanDisk idzie w odstawkę.

Czekamy na info od Ciebie Takpoprostu...


O dokładnie...

Amok
09-09-2009, 00:11
Aż sam jestem ciekaw wyników! :)

Także stawiam na kartę:)

takpoprostu
09-09-2009, 23:41
"kasować czy formatować" i wnioski były takie, że kartę regularnie należy formatować niedopuszczając do "zamulenia" nośnika.

a formatowanie w czytniku przez windowsa i formatowanie z body to to s
amo ?

ARN
10-09-2009, 00:01
a formatowanie w czytniku przez windowsa i formatowanie z body to to s
amo ?

IMHO (i nie tylko) - tylko w puszce!

allxages
10-09-2009, 02:24
To to samo. Z tym, ze pod windowsem masz większą kontrolę, a co za tym idzie może coś ustawić tak, że nie wyjdzie już to samo. Więc jak nie jesteś w 100% pewien co robisz to lepiej zrobić to w puszce.

scanus
10-09-2009, 10:52
To to samo. Z tym, ze pod windowsem masz większą kontrolę, a co za tym idzie może coś ustawić tak, że nie wyjdzie już to samo. Więc jak nie jesteś w 100% pewien co robisz to lepiej zrobić to w puszce.

Dokładnie - to to samo. Ja robię to w puszce, tak jest mi wygodniej.
TAKPOPROSTU, formatowałeś regularnie czy dość rzadko?

Arkady111
10-09-2009, 11:15
Witam
Miałem dokładnie ten sam problem kilka miesięcy temu, średnio 1-3 zdjęcia na 100 wyglądały podobnie. Karta Pretec 4GB 233x w 350D. Wróciłem do starego i wolnego Kingstona 2GB i jest ok.

scanus
16-09-2009, 12:32
I co?
Dobrym zwyczajem jest kończenie wątku opisem "kto zabił". :smile:

takpoprostu
18-09-2009, 18:16
Witam, nie odpisywałem bo jeszcze nic nie wiem heh... Byłem na robocie w piątek tak jak mówiłem i:

40d i pretec - napstrykałem ok. 400 zdjęć i obrobiłem już z tej karty ok. 100 i na żadnym taki problem nie wystąpił gdy ładowałem je do CR.

30d i podobno wadliwy sandisk - napstrykałem na niej ok. 300 zdjęć - obrobiłem narazie 5 zdjęć z tej karty więc za dużo powiedzieć nie moge. Jak narazie błąd nei wystąpił. Gdy będe obrabiał masówkę i otwierał kazde zdjęcie w LR wtedy wyjdzie czy jest problem czy nie.

Ale pocieszające jest to że na Pretecu było wsio OK.

Umowę z młodymi mam podpisaną na termin 28 września gotowy materiał - odbiór... więc w przyszłym tygodniu będę miał gotowy więc napiszę czy z 30tki i sandisku trafiło mi się jakieś zdjęcie z błędem.

rychu
19-09-2009, 10:34
Chciałbym rozwiać teorię, że formatowanie kart z puszki i kompa to to samo. Na pewno nie jest to to samo! Miałem problem z wczytaniem firmware do aparatu z karty sformatowanej kompem (powtarzałem kilka razy). Po sformatowaniu karty w aparacie aktualizacja poszła. Formatowanie puszką to na pewno to, co puszka lubi, z kompem i różnymi windowsami tej pewności już nie ma (dodają w formacie coś, co same lubią, a aparat może (ale niekoniecznie zawsze) tolerować.

takpoprostu
23-09-2009, 23:29
A więc wynik zaskakujący bo:

40D i pretec - żadno zdjęcie nie było uszkodzone
30D i wadliwy sandisk - żadno zdjęcie nie było uszkodzone...

Tak czy inaczej patrząc na wasze posty to sandisk ma gwarancję więc odsyłam i będę chciał nową...

takpoprostu
28-09-2009, 00:54
dodam że ostatnio wsadziłem tego sandiska do 40D i zrobiłem 10 zdjęć i 2 wyszły walnięte... może ktoś mi wytłumaczyć dlaczego pretec na 40d chodzi dobrze a sandisk kaszani zdjęcia, a w 30D jest ok ?

Tezet-gdynia
28-09-2009, 01:15
To tak jak z motoryzacja ;) Mi w ciagu 2 lat padly 3 sprzegla pewnego producenta. 4-te sprzeglo chodzi idealnie juz kawalek czasu. A w miedzyczasie pare osob wymienialo tez sprzeglo na takie samo, jak moje 3 felerne i im chodza od 2 lat po dzis dzien bez problemow ;) Kwestia dopasowania czesci A do czesci B pomimo ze tak byc nie powinno ;)

AMMarshall
28-09-2009, 08:00
To tak jak z motoryzacja ;) Mi w ciagu 2 lat padly 3 sprzegla pewnego producenta. 4-te sprzeglo chodzi idealnie(...)

Za ostro kiedyś ruszałeś i tyle... :D
Żart... Coś w tym być musi...


dodam że ostatnio wsadziłem tego sandiska do 40D i zrobiłem 10 zdjęć i 2 wyszły walnięte... może ktoś mi wytłumaczyć dlaczego pretec na 40d chodzi dobrze a sandisk kaszani zdjęcia, a w 30D jest ok ?

Jak Tezet napisał - niedopasowanie... Ja to nazywam "gryzie się".
IMO Twój SanDisk gryzie się z Twoją 40-stką. To dowodzi raczej tego że coś nie halo jest z tym SanDiskiem (albo z puszką)... Zareklamuj tę kartę. Mam 2 SanDiski używam ich w dwóch różnych puszkach i nic z takich sytuacji nie ma miejsca.