PDA

Zobacz pełną wersję : Mac OS X 10.6 Snow Leopard dostępny już 28-go Sierpnia



VanMurder
25-08-2009, 06:29
Hey jak ktoś ma hopla na punkcie Apple'a jak ja, i nie przeskadza mu że po angielsku to mogę komuś kupić i wysłać listem - powinien dotrzeć maksymalnie do 10 września!! szczegóły na PW.




https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://store.apple.com/us/product/MAC_OS_X_SNGL)


Pozdrawiam

Ps. Formatuje dysk w swoim Mac'u już w piątek wieczorem!!!

Memoriz
25-08-2009, 07:22
Zapowiada się bardzo imponująco, szczególnie zainteresowały mnie zmiany odnośnie next-generation technologies, chętnie przeczytam jak pierwsze wrażenia.
Na wersje pl będziemy musieli jeszcze troche poczekać..

westu
25-08-2009, 08:48
Orientuje się ktoś jak wygląda przejście z Tigera? :> Mam MacBooka2,1 i nie wiem jak to wygląda...

Memoriz
25-08-2009, 09:15
Ze względu na dość wielkie zmiany, mam na myśli pełne 64bit lepiej będzie zainstalować system na świeżo. Wbudowane programy są teraz 64-bitowe.

aha, znalazłem jeszcze takie info:
Upgrade do Snow Leopard w Polsce będzie można zakupić równocześnie z premierą światową, czyli 28 sierpnia. Cena upgrade'u: 129 zł

Każdy, kto w okresie od 8 czerwca 2009 r. włącznie zakupił objęty programem komputer lub serwer Xserve bez systemu Mac OS X Snow Leopard, może uaktualnić swój system do wersji Mac OS X Snow Leopard za $9.95.
Ten program uaktualnień kończy się 26 grudnia 2009 r.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://a.imagehost.org/view/0472/snowleopard-cd)

esteper
25-08-2009, 09:27
Orientuje się ktoś jak wygląda przejście z Tigera? :> Mam MacBooka2,1 i nie wiem jak to wygląda...

Tylko dla posiadaczy Leoparda, jest za 29$, natomiast dla posiadaczy Tigera, 169$ czyli tyle co dla posiadaczy Leoparda Mac Box Set.
Troszkę dziwna to polityka, ale nic na to nie poradzimy.

Van - nie Ty jeden masz hopla :D Ostatnio ktoś mnie podsumował że mam jabłko zamiast mózgu ;)
Cieszę się bardzo, ale ja poczekać będę musiał, najpierw dysk zewnętrzny żeby zrzucić wszystko i wtedy dopiero się będę mógł zabawić w przejście na Zimowego.

focs
25-08-2009, 11:39
Ja tez juz zlozylem zamowienie na upgrade :) troche trzeba jeszcze poczekac niestety.

Ps. Van heh az dziwnie to brzmi, format dysku. No ale zrobi sie raz i znowu spokoj.

darekmil73
25-08-2009, 12:07
No wreszcie. Ja mam dużą nadzieję, że wreszcie Ps CS3 przestanie się wreszcie mulić i "pędzlowanie" będzie tak samo sprawne jak na wersji na Windę albo w CS4 na OSX, chociaż to byłby cud...

A poza tym już nie mogę się doczekać na pierwsze narzekania:D

pank
25-08-2009, 12:39
Eee, koniecznie trzeba formatować? W końcu to nie windows.

darekmil73
25-08-2009, 13:19
Eee, koniecznie trzeba formatować? W końcu to nie windows.

Może i nie Windows, ale zawsze lepiej na czysto dla spokojności;)
Żeby potem przy ewentualnym problemie na forach nie znaleźć odpowiedzi "a instalowałeś system na czysto...?"
Poza tym ja już formatowałem z 9 razy walcząc z problemami w Ps i FCS2 - to trwa tak szybko, sprawnie i miło dla oka, że mógłbym tak codziennie :P

Reason
25-08-2009, 13:51
Poza tym ja już formatowałem z 9 razy walcząc z problemami w Ps i FCS2 - to trwa tak szybko, sprawnie i miło dla oka, że mógłbym tak codziennie :P

Ja ze trzy razy w weekend właśnie w walce z FCS2, ale nie powiem żeby to była przyjemność ;)

darekmil73
25-08-2009, 16:22
Ja ze trzy razy w weekend właśnie w walce z FCS2, ale nie powiem żeby to była przyjemność ;)

A nie, to już inna bajka;)
"Trochę" to trwa, a potem jeszcze codzienna walka z bugami.
No może Snow coś na to poradzi, chociaż cudów bym się nie spodziewał...

VanMurder
29-08-2009, 08:12
Paczka z Apple zgodnie z aplowską obietnicą dotarło do mnie około południa.
Show Leopard (Singel User Version) $30 przesyłka za darmo.

Przeraziła mnie tylko lista aplikacji które będę musiał ponownie zainstalować:


CS4
LR
Dw
Fl
ShowIt Sites and Web
Cyber Duck
FotoMagico
iLive
iWork
Rosseta Stone3
Canon Scan Box
Amadeus Pro
Skype
Adobe Reader
PhotoMatix Pro
Onyx
VLC
Evernote


Więc wbrew temu co sobie obiecałem wcześniej - czyli zainstalowaniu świeżej kopii SnowLeo na świeżo sformatowanym dysku, postanowiłem na instalować SL na starego Leoparda.
Musze przy okazji wypomnieć że ostatni raz przeinstalowywałem OSX ... nie pamiętam, kiedy więc ostatnio praca w LR w połączeniu z PS przy otwartych kilki innych aplikacjach takich jak Safari, Mail, ShowIt i Cyber Duck
to była istną drogą przez mękę:-(, nawet internet chodził wolno i często pojawiała mi się kolorowa kręcąca się piłeczka (The Ball of Death).
Ostatnie kilka dni przed oficjalnym pojawieniem się show Leoparada dosłownie modliłem się do Stevena Paula Jobsa :lol:

Instalacja Zimowego Leoparda trwała dokładnie godzinę i 5 min. bez żadnych kretyńskich pytań - jak to Windows lubi robić.

Po godzinie mój Mac odpalił się w standardowy sposób z całym bałaganem który zostawiłem na pulpicie. Na pierwszy rzut oka żadnej różnicy. Pojawiło się okienko z fanfarami i gratulacjami, które zaraz wyłączyłem i zabrałem się za odpalanie aplikanci... i tutaj szok :shock: wszystko działa w błyskawicznym tępię zdjęcia renderują się w LR z prędkością światła, odpaliłem z LR jeden Raw i CS4 i ikonka PS nie zdążyła się nawet odbić dobrze od doku, kiedy pojawiło się moje foto w szopie... wszystko działa tak sprawnie jak na "świeżo" zainstalowanym systemie.

Jak na razie nie działa Photomatix Pro, ale Apple był na tyle wyrozumiały że niedziałające aplikacje można odpalić za pomocą Rosetty.

Przy okazji mała wskazówka dla posiadaczy Maców:
nie ma potrzeby wywalać kasy na wersje Family Pack

Zainstalowałem swoją single user version na iBooku córki, działa bezproblemowo - córa nie może się nadziwić że jej iBook tak szybko chodzi - tródno sie dziwic róznica jest ogromna. Moja Dziecina po 1.5 roku uzutkowania swojego Mac'a zapytała sie mnie do czego właściwie słuzy ta ikomka która wyglada jak śmietnik :-D

Pozdrawiam.

Pavlik
29-08-2009, 08:39
miło że apple ponownie staje na wysokości zadania i upgrade nie rodzi zadnych problemów, nie spowalnia kompa, po prostu dziala jak powinien. Za to go lubie :) Niestety w Poznaniu w ispot już nie ma SL, czekają na kolejną dostawę :/

Ernest_DLRS
29-08-2009, 10:19
Musze przy okazji wypomnieć że ostatni raz przeinstalowywałem OSX ... nie pamiętam, kiedy więc ostatnio praca w LR w połączeniu z PS przy otwartych kilki innych aplikacjach takich jak Safari, Mail, ShowIt i Cyber Duck
to była istną drogą przez mękę:-(, nawet internet chodził wolno i często pojawiała mi się kolorowa kręcąca się piłeczka (The Ball of Death).

Ja trochę OT ale muszę się spytać kogoś bardziej dośw. w OSX. Mam podobnie, z tym że ja mam jeszcze iMac'a G4, od nowości nie był formatowany, to będzie... 7 lat jakoś ;)
Już powoli nie da się na nim pracować, właśnie nawet firefox muli jak nie powiem co... Czy lekiem na to będzie format? Czy da się zrobić jakiś "refresh" systemu, tak by nie potracić aplikacji zapisanych na dysku? Aha, ja mam jeszcze Panterę 10.3.9

Memoriz
29-08-2009, 13:03
Ja trochę OT ale muszę się spytać kogoś bardziej dośw. w OSX. Mam podobnie, z tym że ja mam jeszcze iMac'a G4, od nowości nie był formatowany, to będzie... 7 lat jakoś ;)
Już powoli nie da się na nim pracować, właśnie nawet firefox muli jak nie powiem co... Czy lekiem na to będzie format? Czy da się zrobić jakiś "refresh" systemu, tak by nie potracić aplikacji zapisanych na dysku? Aha, ja mam jeszcze Panterę 10.3.9


Lekarstwem zdecydowanie będzie format i wgranie systemu od podstaw.
A co do backupu danych, zgraj na płyty, czy pen driva ważne pliki i po kłopocie.

panmateusz
29-08-2009, 18:24
Teraz pozostaje tylko czekać aż Adobe wyda 64-bitowy pakiet Creative Suite i możliwe, że Macintoshe ponownie wybiją się ponad PC.

Rosetta Stone3
Tak z ciekawości, jakiego języka się uczysz?

VanMurder
29-08-2009, 19:19
Tak z ciekawości, jakiego języka się uczysz?

La segunda lengua más utilizada en los EE.UU.. - un Español.

Atentamente.

El Van Murderos.

pank
05-09-2009, 23:19
Van, familly pack różni się tylko licencją, sam system jest identyczny. Po prostu na komputer córki równie dobrze mogłeś ściągnąć system z torrentów. Wracając do tematu, mówiłem że to nie windows i pewnie bez problemu starczy update. Właśnie wróciłem z urlopu więc w poniedziałek do jakiegoś ispota trzeba się będzie przejść.

huh
06-09-2009, 00:00
u mnie nie starczył update, system się zainstalował i działał ale po kolejnym restarcie nie chciał wystartować, musiałem zainstalować na czysto, całe szczęście mam drugą partycję. Teraz działa bez problemu i rzeczywiście jest szybciej. Pojawiła się nowa bardzo wygodna rzecz... skalowanie ikon małym suwakiem na dole okna, bardzo pomaga, nie trzeba odpalać przeglądarki zdjęć. @VanMurder jakim cudem udało Ci się zainstalować snow leo na ibook ? w ibook jest procesor powerpc, sl nie ma prawa ruszyć na tym sprzęcie, tylko intel mac.

http://www.apple.com/macosx/specs.html

VanMurder
06-09-2009, 21:48
@VanMurder jakim cudem udało Ci się zainstalować snow leo na ibook ? w ibook jest procesor powerpc, sl nie ma prawa ruszyć na tym sprzęcie, tylko intel mac.

http://www.apple.com/macosx/specs.html

Oczywiście chodziło mi o MacBook a nie iBook - taki skrót myślowy :)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mirskiphotography.com/MacBook.jpg)

Przy okazji kilka ważnych informacji (sczególnie dla fotografów) dla tych co może jeszcze nie wiedzą jeszcze nie wiedzą:

Nowy Snow Leopard ma nową gammę 2.2 nie tak jak poprzedno 1.8 co decudyjące znaczenie dla poważnych fotografów którzy dbają o to żeby ich zdjęcia wyglądały w druku etc. tak samo jak przedtem.

Kalaibracja monitora po zainstalowaniu SL konieczna!!!

Po zainsatlowaniu Snow zauważyłem że moje ikonki w doku, straciły kontrast - wyblakły, moja córa skomentowała nowego Leoparada: "Wow i ekran nawet jaśniejszy !!!:)
poczatkowo mysłałem że system ustawił standadowo ICC monitora, ale ustawienia były niezmienione - po kalibracji wszystko wróciłio do normy, wszystkie moje zdjęcia wygladaj tak jak przedtem.

Mimo 64 bitowej struktury SL , jądro sytemu odpala się standardowo w 32bitach. Mozna "żmusić" system żeby wystartował w 64bit, np trzymająć klawis "6" i "4" podczas bootowania.
Wg niektórych znajomych fotografów, przyspiesza to bardzo workflow przy obróbce zdjęć, sczegolnie w programie Aperture, ponoć LR2 +CS4 działają też znacznie szybciej.

Mnie najbardziej podobaja sie nowe udogodnienia takie jak nowy Dock Expose - po rozsunięciu okien można teraz klikać na ikony programów w Docku i Expose pokazuje nam tylko okna wskazanych aplikacji!!
łatwiej teraz znaleść odpowiednie okno sczególine jak sie ich ma otwartych 50 w 10 ciu róznych aplikacjach :)

Na uwagę załuguje nowy QuickTime X który kręci teraz filmy prosto z naszego ekranu - Screen Recording. Bardzo przydatna sprawa jak chce sie zrobić tutorial :) albo znajomy pyta: "jak twozysz tą maske na kanałach żeby wyciąć tło ze swojej fotki?"

Wystarczy teraz opalić QTX kliknąć Shift+Apple+N, następnie zrobić swoje w PS, LR czy w czym tam chcemy, po nagraniu filmu jednym kliknięciem mozna go wrzucić na YouTube, iTunes czy MobileMe.

Ciekawe ile sie trzeba w Viście nagimastykować, żeby zrobic to samo na świeżo wyciągniętym z pudełka laptopie?

Pozdrawiam

V.

Vitez
06-09-2009, 23:05
Ciekawe ile sie trzeba w Viście nagimastykować, żeby zrobic to samo na świeżo wyciągniętym z pudełka laptopie?


I po co takie prowokacje? Szczególnie że nie na to forum.
Na międzysystemowe przeciąganie liny zapraszam np na grupę dyskusyjną pl.comp.os.advocacy a tu nie ciągnąć tego tematu.

toshimitsu
23-09-2009, 16:52
Dzieki za ten review SL'a pod wzgledem fotografii.
Mam w rece "pudelko z kotkiem" i przymierzam sie do upgrade-u aj tylko wroce z pracy. Tylko mysle ,zeby troche posprztac najpierw. Z tego co pamietam filozofia Appla jest taka ,ze defragmentacja nie jest juz potrzebna ale nie pamietam czy jest jakies narzedzie w OSX-ie jakbys chcial to zrobic?

VanMurder
24-09-2009, 02:14
Dzieki za ten review SL'a pod wzgledem fotografii.
Mam w rece "pudelko z kotkiem" i przymierzam sie do upgrade-u aj tylko wroce z pracy. Tylko mysle ,zeby troche posprztac najpierw. Z tego co pamietam filozofia Appla jest taka ,ze defragmentacja nie jest juz potrzebna ale nie pamietam czy jest jakies narzedzie w OSX-ie jakbys chcial to zrobic?

Jedyne narzędzie jakie używam żeby przywrócić swojemu Mac'owi trochę szybkości to: OnyX (http://www.macupdate.com/info.php/id/11582), ale z tego co pamiętam, to nie ma on opcji defragmentacji dysku:)
defragmentację możesz zrobić za pomocą TechTool Pro 5.0.5 (http://www.macupdate.com/info.php/id/4307/techtool-pro) nie jest tani $99 ( czyli jakieś 15 zł polskich ;)) ale może Pan Stanisław Torrencki ma jakiś dobra przecenę ...:)

pozdrawiam

Ernest_DLRS
28-10-2009, 19:25
Żeby nie zakładać nowego wątku - jestem zmuszony w tej chwili pracować na OSX 10.3.9 (iMac G4 - PowerPC) i potrzebuje softu do prostej obróbki RAW (wołanie w standartowych ustawieniach, moxliwość zapisu do tiff).
Czy ktoś mógłby coś polecić? Używam Adobe Photoshop CS, wersja pierwsza.

quail
29-10-2009, 22:30
Żeby nie zakładać nowego wątku - jestem zmuszony w tej chwili pracować na OSX 10.3.9 (iMac G4 - PowerPC) i potrzebuje softu do prostej obróbki RAW (wołanie w standartowych ustawieniach, moxliwość zapisu do tiff).
Czy ktoś mógłby coś polecić? Używam Adobe Photoshop CS, wersja pierwsza.

Może coś, co producent aparatu dorzuca do zestawu?... DPP? Domniemam, że Canon? ;-)

gadget_zary
31-10-2009, 01:02
Ernest a moze LR 1.0 ?

_igi
04-11-2009, 00:25
Żeby nie zakładać nowego wątku - jestem zmuszony w tej chwili pracować na OSX 10.3.9 (iMac G4 - PowerPC) i potrzebuje softu do prostej obróbki RAW (wołanie w standartowych ustawieniach, moxliwość zapisu do tiff).
Czy ktoś mógłby coś polecić? Używam Adobe Photoshop CS, wersja pierwsza.

Wspomnij jeszcze, z jakiego aparatu - różne programy są. Ja używałem w ostatnich momentach DPP, jednak jak dla mnie Camera RAW jest najlepszy. Tylko że od 40D w górę to już tylko CS3 potrzeba...

Van, tak żeś mi zareklamował ten system, że aż mam ochotę go sobie zainstalować. Tylko słyszałem o solidnym bug'u, że jeśli odpalisz nowe konto gościa, wywali ci wszystkie dane. Jak mi o tym powiedział facet, od którego kupowałem komputer zrobiłem wielkie oczy i "eee, to ja Leoparda poproszę ;P"
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ewentualnie kiedyś, dawno temu, swoich sił próbowałem w Aperture. Ale jak dla mnie te programy stricte RAW wołaczki są do bani, wolę samego fotoszopa jednak. Szybciej, milej i poręczniej. Jeszcze z Bridge w rezerwie ;)

darekmil73
04-11-2009, 00:41
Mam pytanko: od wczoraj jestem szczęśliwym-nieszczęśliwym posiadaczem 7D i po raz pierwszy spotykam się sytuacją, że OSX nie wspiera RAWów z nowej puszki (wcześniej kupowałem "starocie", które gościły już jakiś czas na rynku).
Chodzi mi o zwykły podgląd w Preview, bo do DPP nijak nie mogę się przekonać (robię w Camera RAW z Ps CS3).
Jak to było z innymi puszkami w sezonach ubiegłych, czy Apple długo zwlekał ze wsparciem?
I czy odbywało się to przez aktualizację samego Preview, czy przez service pack?

Ernest_DLRS
04-11-2009, 00:49
Wspomnij jeszcze, z jakiego aparatu - różne programy są. Ja używałem w ostatnich momentach DPP, jednak jak dla mnie Camera RAW jest najlepszy. Tylko że od 40D w górę to już tylko CS3 potrzeba...

stare 5D

_igi
04-11-2009, 01:37
Mam pytanko: od wczoraj jestem szczęśliwym-nieszczęśliwym posiadaczem 7D i po raz pierwszy spotykam się sytuacją, że OSX nie wspiera RAWów z nowej puszki (wcześniej kupowałem "starocie", które gościły już jakiś czas na rynku).
Chodzi mi o zwykły podgląd w Preview, bo do DPP nijak nie mogę się przekonać (robię w Camera RAW z Ps CS3).
Jak to było z innymi puszkami w sezonach ubiegłych, czy Apple długo zwlekał ze wsparciem?
I czy odbywało się to przez aktualizację samego Preview, czy przez service pack?

A widzisz, ostatnio odkryłem, że Bridge CS3 nie czyta RAW'ów z 40D... A tak, to po prostu czekaj na Software Update. Dzisiaj widziałem, że było jakieś. Przynajmniej na oridżinal leopard ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

stare 5D
To chyba aperturka da radę bez zająknięć jakiś strasznych.