PDA

Zobacz pełną wersję : [Nik Software] Wrażenia z używania Complete Collection for Lightroom



sal
19-08-2009, 22:10
Przeszukując forum zauważyłem że kilka osób używa narzędzi ze stajni Nik Software. Z reguły pojawiają się jednak pytania o konkretne aplikacje/pluginy.
Czy ktoś używa może Complete Collection for Lightroom?
Jakie wrażenie ze współpracy z Lightroomem?
Cena za pakiet nie jest super wysoka, ale zastanawia mnie np. współpraca poszczególnych aplikacji z 64-bitowym Lightroomem.
Support Nik Software się zarzeka że to działa bez problemu, ale ja mam niemiłe doświadczenia w tym temacie choćby z DxO...
Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

quail
20-08-2009, 09:18
Do tej pory używałem ich pod PS i byłem happy. Teraz mam zamiar przetestować jak działają z LR, ale pod OSX. Jestem na etapie zasiorbywania z niksoftware. Co do licencji - podobno klucze od wersji dla Photoshopa mają działać.

Sober
20-08-2009, 09:36
Ciekaw jestem czy te pluginy wpisują się w logikę działania LR - tzn działają poprzez zapisanie listy operacji na orginalnym pliku czy też po prostu eksportujesz obrazek z LR do jakiegoś ichniejszego wizarda i tam zapisujesz plik wynikowy? Bo jeśli w ten drugi sposób to ja nie widzę sensu takich pluginów....

sal
20-08-2009, 10:24
Ciekaw jestem czy te pluginy wpisują się w logikę działania LR - tzn działają poprzez zapisanie listy operacji na orginalnym pliku czy też po prostu eksportujesz obrazek z LR do jakiegoś ichniejszego wizarda i tam zapisujesz plik wynikowy? Bo jeśli w ten drugi sposób to ja nie widzę sensu takich pluginów....
Pewnie to drugie.
Export z LR idzie jako tiff, dokonujesz modyfikacji "poza Lightroomem".
Występuje to jako "plugin" ze względu na integrację w menu Lightrooma itd.
Przynajmniej tak było z DxO...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Do tej pory używałem ich pod PS i byłem happy. Teraz mam zamiar przetestować jak działają z LR, ale pod OSX. Jestem na etapie zasiorbywania z niksoftware. Co do licencji - podobno klucze od wersji dla Photoshopa mają działać.
Klucze z licencji PS powinny działać.
Byłbym wdzięczny jeśli mógł byś dać znać jak to wygląda w LR :-)

quail
21-08-2009, 12:10
Klucze z licencji PS powinny działać.
Byłbym wdzięczny jeśli mógł byś dać znać jak to wygląda w LR :-)

Już się dowiedziałem, nawet bez instalacji. Na niksoftware są filmiki pokazujące owe filtry w działaniu pod LR. Wywołuje się je z górnego menu za pomocą opcji "edit with". Miałem nadzieję, że będą się komponować razem z innymi parametrami wysoływania RAWa na bocznej listwie narzędzi. To byłoby coś.
Jak widać nadzieja matką...

sal
21-08-2009, 12:21
Już się dowiedziałem, nawet bez instalacji. Na niksoftware są filmiki pokazujące owe filtry w działaniu pod LR. Wywołuje się je z górnego menu za pomocą opcji "edit with". Miałem nadzieję, że będą się komponować razem z innymi parametrami wysoływania RAWa na bocznej listwie narzędzi. To byłoby coś.
Jak widać nadzieja matką...
Filmy oglądałem wcześniej, ale to jednak tylko film :-)
Bardzo mi chodziło o odczucia jak to wygląda w praktyce.
Niestety tak chyba współpracuje większość zewnętrznych pluginów w Lightroomie :-(
Chociaż zastanawia mnie co się dzieje jak wybierasz "edit original", zamiast "edit copy with modifications".

quail
21-08-2009, 16:27
Chociaż zastanawia mnie co się dzieje jak wybierasz "edit original", zamiast "edit copy with modifications".

Masz 3 opcje, z czego wszystkie ładnie opisane:

1. Edit a Copy with Lightroom Adjustments - Apply the Lightroom adjustments to a copy of the file and edit that one. The copy will not contain layers or alpha channels.

2. Edit a Copy - Edit a Copy is not applicable to raw or dng.

3. Edit Original - Edit Original is not applicable to raw or dng.

Wybierając pierwszą (jedyną możliwą) LR robi eksport to TIFFa, a następnie odpala plugin. Na koniec dostajesz kolejną wersję (w tym przypadku kopię) zdjęcia, już w formacie TIFF.
Wszelkie wcześniejsze ustawienia dla RAWa są już nieedytowalne.

sal
21-08-2009, 16:42
Wybierając pierwszą (jedyną możliwą) LR robi eksport to TIFFa, a następnie odpala plugin. Na koniec dostajesz kolejną wersję (w tym przypadku kopię) zdjęcia, już w formacie TIFF.
Wszelkie wcześniejsze ustawienia dla RAWa są już nieedytowalne.
Czyli tak samo jak DxO.
Otwierałeś RAW-a, prawda?
Próbowałeś z JPG-iem i np. 3 opcją?

quail
21-08-2009, 17:29
Tak, wcześniej otwierałem plik CR2.
Z uwagi, że nie używam LR do obróbki JPG-ów, pozostałe opcje przetestowałem na takim wyedytowanym uprzednio pliku CR2 (czyli na TIFF-ie). Druga opcja tworzy kolejną kopię (czyli kopię kopii - kolejny plik TIFF wyrasta w katalogu), trzecia edytuje aktualnie zaznaczony plik TIFF i na dysku nic nowego się nie pojawia.

zuczek
21-08-2009, 19:14
Co myślicie o "odszumianiu" za pomocą Dfine 2.0 dla LR 2 .. zrobiłem sobie teścik i tak naprawdę to dużej różnicy w porównaniu do samego LR 2 nie zauważyłem ..

testował ktoś ?

underhand
09-10-2009, 10:37
zuczek MZ to bardzo dobry odszumiacz jest

crazy
28-12-2010, 12:08
Interesuje mnie temat lecz jak dotąd nie udało mi się odpalić NIk'a w lightroomie, pomimo tego iż mam zainstalowanego na kompie. Wie ktoś może jak to okiełznać??

shihan
06-01-2011, 18:35
Też jestem zainteresowany tym tematem i zakupem "Lightrooma 3". Posiadam Nik'a Complete Collection i Cs3, ale z tego co przeczytałem na stronie producenta, to nie działa to pod 3, tylko pod wersją 2.3. http://www.niksoftware.com/colorefexpro/en/entry.php?tab=2 , trzeba poczekać, czy źle to interpretuję?

zuczek
06-01-2011, 21:50
spróbuj sobie lightrooma 3 .. ma super odszumianie... moze Ci starczy.

Bartek_902
06-01-2011, 21:59
Panowie do Lightrooma jest ta sama wersia co do PS? Bo już nie pamiętam a mam zamiar wyprobować bo wkoncu musze przeniesc się na lightrooma i troche z niego podszkolic bo do tej pory tylko ps:)

szymek2327
12-01-2011, 15:31
Z tego co pamietam to jest jedna wersja. można sprawdzić na stronie producenta przy siciąganiu.