PDA

Zobacz pełną wersję : G11



Fotos
19-08-2009, 15:50
Jest:
http://www.dpreview.com/news/0908/09081908canong11.asp

Ale znow bez CMOSa i fajnego obiektywu.

Asiulus
19-08-2009, 16:36
Fotos, a co to znaczy: "fajny obiektyw"? Dla mnie jasność i zakres ogniskowych jest OK, do zastosowań uniwersalnych - a chyba taki aparat ma być uniwersalny. Cieszy mnie obecność raw i obracanego LCD(używam takiego telewizorka od paru lat i nikt mnie ni przekona, że to tylko bajer porównywalny z wykrywaniem twarzy).
Ale matryca by mogła być większa. Zobaczymy, jak wypadnie w testach. Na razie widzę prawie idealnego następcę mojego A95 (który właśnie umarł, a seria A schodzi na psy... więc tym przychylniej patrzę na G11).

Viracocha
19-08-2009, 17:06
Liczba megapikseli poszła sporo w dół. Tego się nie spodziewałem. To może być faktycznie super aparat dodatkowy, dla posiadaczy luster. Ja już trochę straciłem nadzieję, że seria G "się odrodzi" i zaczynałem szukać powoli używanego G6 lub G5 właśnie na okazje, kiedy mi się nie chce dźwigać lustra.

ostrowin
19-08-2009, 17:24
Liczba megapikseli poszła sporo w dół. Tego się nie spodziewałem. To może być faktycznie super aparat dodatkowy, dla posiadaczy luster. Ja już trochę straciłem nadzieję, że seria G "się odrodzi" i zaczynałem szukać powoli używanego G6 lub G5 właśnie na okazje, kiedy mi się nie chce dźwigać lustra.

Dokładnie,sam spodziewałem się że może obniżą do 12mpx jak w G9 ale do 10 to naprawdę zaskoczenie.Pytanie tylko czy Canon nie strzelił sobie w stopę bo marketing to marketing a im większe cyferki tym lepiej przynajmniej tak większości laików co patrzy tylko na piksele się wydaje.:mrgreen:Choć bardziej zaawansowani amatorzy wiedzą że nie tylko liczba pikseli się liczy no ale tacy są w mniejszości.Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na sample w wysokich ISO ;]

Asiulus
19-08-2009, 17:48
Ostrowin, ale ten aparat jest wyraźnie kierowany do bardziej zaawansowanych ludków. Bardzo mnie cieszy, że odchudzili megapiksele, oby przełożyło się to na wyższą jakość obrazu. Przyznam się, że po G9 i G10 kompletnie straciłam zainteresowanie serią "G", ale G11 przypadł mi do gustu, a przynajmniej pierwsze wrażenie jest pozytywne.
Po wczytaniu się w specyfikację, negatywnie zaskoczyła mnie prędkość wykonywania zdjęć seryjnych i najdłuższy dostępny czas naświetlania - tylko 15 sekund, tyle co w moim A95.

Viracocha
19-08-2009, 18:43
Nie ma co narzekać. Zawsze mogłoby być lepiej. Spore zmniejszenie ilości megapikseli i powrót uchylnego wyświetlacza to naprawdę całkiem sporo.
Ciekawie wygląda też model S90:
http://www.dpreview.com/news/0908/09081907canons90.asp
Mógłby być trochę tańszy, bo z tego co widać, to różnica w cenie między G11, a S90 będzie niezbyt duża.

redrash
19-08-2009, 19:40
no fajnie, niech jeszcze canon zmieni obiektyw na jasniejszy taki ze swiatlem 2.0-3.0 jak to byl w G5 i wciagam

basala
19-08-2009, 20:16
Liczba megapikseli poszła sporo w dół. Tego się nie spodziewałem. Jak to, w nowym modelu mniej megapikseli i to 1/3?! A może to jednak błąd w druku? Dobrze, że chociaż zoom zostawili bez zmian. ;-)

nowart
20-08-2009, 10:26
Wszystko pięknie i ładnie tylko dlaczego taki sprzęt nie ma już filmowania w trybie Full HD tylko jakieś nędzne 640x320 ??
Gdyby miał jaśniejsze szkiełko i filmowanie to chętnie zamieniłbym swojego LX3 na tego Canonika.
No ale jak to Canonik - muszą dozować przyjemność użytkownikom aby przypadkiem nie oszaleli ze szczęścia... Tym razem dołożyli ( a może W KOŃCU ZWRÓCILI) serii G uchylany ekranik... żenada...

gietrzy
20-08-2009, 11:00
Tym razem dołożyli ( a może W KOŃCU ZWRÓCILI) serii G uchylany ekranik... żenada...

Za pięć, sześć generacji dostaniemy z powrotem G2-G3-Pro2 z nową elektroniką, jest jeden haczyk: nie można przez 5-6 lat kupować Canonów.

A co ci w LX3 nie pasuje? Mi brak zooma i trzaski zamiast normalnego dźwięku.

nowart
20-08-2009, 11:24
Brak zooma i AF-a podczas filmowania. Wkurzający dekielek. Brak uchylnego LCD.
Zakres połączony ze światłem jest dla mnie świetny chociaż gdyby był odrobinę ciemniejszy ( np jak w starych G3) a znacznie dłuższy to z pewnością bym się nie obraził ;)
Co do trzasków w dźwięku to chyba nic takiego nie mam.

Gdyby G11 miał jaśniejsze szkło i Full HD to byłby to dla mnie kompakcik idealny. A takie dozowanie ulepszeń - i tak niegdyś zabranych - oraz robienie show jaki to świetny, nowy (??) kompakt wam nie dajemy, doprowadza mnie do szału.

Sempoo
20-08-2009, 11:25
Jestem ciekaw, jakie RAWy wychodzą z G11 na ISO800 i powyżej. Sam cykam G9 i jeszcze ISO400 po odszumieniu w domenie koloru wygląda spoko, gorzej z ISO800.

swnw
20-08-2009, 12:07
Wszystko pięknie i ładnie tylko dlaczego taki sprzęt nie ma już filmowania w trybie Full HD tylko jakieś nędzne 640x320 ??
Gdyby miał jaśniejsze szkiełko i filmowanie to chętnie zamieniłbym swojego LX3 na tego Canonika.
No ale jak to Canonik - muszą dozować przyjemność użytkownikom aby przypadkiem nie oszaleli ze szczęścia... Tym razem dołożyli ( a może W KOŃCU ZWRÓCILI) serii G uchylany ekranik... żenada...

Ale Canon produkuje doskonałe Camery HD u nas za ok. 3500 zł. czyli na świecie pewnie za ok. 1000$.
Wyobraź sobie co by sie stało z ich sprzedażą gdyby S90 i G11 miały tryb filmowania HD :).

swnw

gietrzy
20-08-2009, 12:18
Ale Canon produkuje doskonałe Camery HD u nas za ok. 3500 zł. czyli na świecie pewnie za ok. 1000$.

Aktualnie w B&H jest superancka HF S100 w PALu za $1150. U nas kolem 6k PLN

nowart
20-08-2009, 12:33
Ale Canon produkuje doskonałe Camery HD u nas za ok. 3500 zł. czyli na świecie pewnie za ok. 1000$.
Wyobraź sobie co by sie stało z ich sprzedażą gdyby S90 i G11 miały tryb filmowania HD :).

swnw

ja rozumiem, ale jakoś nie przeszkadza im ta funkcja w takim choćby SX1...?
co też mają powiedzieć te biedaki, które pokupowały kamery full hd za kilkanaście/dziesiąt tys. zł. gdy widzą co wypluwa ot taki 5D mark II :)
poza tym filmuję na tyle sporadycznie, że na dodatkową skrzynkę na ramieniu raczej ochoty nie mam a jakość filmów z LX3 w zupełności mi wystarcza do takich zabaw, poza w.w. niedogodnościami...

wielbicielxx
20-08-2009, 20:14
Jak ktos kiedys pisal taka jest polityka firmy. W kazdym modelu cos dodac cos ujac i tak sprzedaz sie kreci. G11 nie ma nic czego by w tej lini nie bylo poza 28mm z aberacja :mrgreen: Ja z linia G pozegnalem sie przy modelu G7 ostatnim i moim zdaniem najlepszym w lini byl G6

swnw
20-08-2009, 21:36
ja rozumiem, ale jakoś nie przeszkadza im ta funkcja w takim choćby SX1...?
co też mają powiedzieć te biedaki, które pokupowały kamery full hd za kilkanaście/dziesiąt tys. zł. gdy widzą co wypluwa ot taki 5D mark II :)
poza tym filmuję na tyle sporadycznie, że na dodatkową skrzynkę na ramieniu raczej ochoty nie mam a jakość filmów z LX3 w zupełności mi wystarcza do takich zabaw, poza w.w. niedogodnościami...

Podobnie ja bardzo rzadko filmuję i też bym chciał mieć HD w podręcznym aparacie. Zobaczymy jaka będzie jakość zdjęć.

swnw.

Fotos
20-08-2009, 22:56
G11 moglby wygrac w konkursie "jak zrobic nowy aparat nie robiac nic nowego" :-)
Ale Canon wie co robi, G11 nie moze konkurowac z lustrzankami. Kazde lustro to pare obiektywow do przodu, a tak to sprzeda sie kompakcik i koniec. W dodatku Zytnia nie zarobi bo nie bedzie FF/BF :-D
Ciekawe czy zmniejszenie matrycy rzeczywiscie poprawi wysokie ISO.
No i dlaczego ekran 2.8" :?:

gacek
21-08-2009, 12:57
Aj tam marudzicie od razu. Ja tam się cieszę, że wreszcie pojawił się następca G6 :D

IGI
21-08-2009, 14:17
Dla mnie najważniejsze jest że zmniejszeniu uległa liczba pixeli, oby zapoczątkowało to ogólny trend u producentów aparatów. Może doczekam jeszcze czasów gdy kompakt będzie mógł konkurować z lustrem jakością wypluwanego obrazka, a lustro zostanie dla tych którzy naprawdę korzystają z jego możliwości.

magart
21-08-2009, 15:48
... Bo po co mi 15Mp jak jakości po powiększeniu obrazka jest mizerna. W 30d jest 8Mp i się nie zamienię nawet na 20Mp z kompakta. A jako support ten G11 daje do myślenia i jest wart uwagi...

RedWine
21-08-2009, 18:05
Ja bym poczekał na fotki z tego aparatu i wtedy snuł opinie . To co producent miał na celu ujmujac oczekiwania z G11 (CMOS , L MP pix itd. ) , będzie wtedy wiadomo ; jesli bedzie przecietny w foceniu i posiadal braki , to pewnie wypuszcza G12 niedlugo + chocby jakies dodatki (jak to zrobili z Sxsami - ostatnia prem. Sx20 , coś szybko ?? ) , a jesli bedzie wszytko ok , czyli fotki jak trzeba , to ktow ie może to nowy trend albo w koncu ktos zmadrzal ze nigdy kompktem nie dokreci megapikselami do jakosci lustra.. i czas pomyslec nad inna droga do jakosci .

swnw
21-08-2009, 18:59
Z dpreview:

Today's G11 announcement by Canon.com quotes "an estimated price of $499.99."
This equates to £302 or thereabouts.
But the UK site quotes the price at £569, which is $942.

Cena proponowana przez Canon w Wielkiej Brytanii 449 £

Już widzę nasze ceny :(.

swnw

yendash
21-08-2009, 22:44
To ja już nie rozumiem, najpierw pakują 12 mega do g9 i jest wow. Dajemy wam aż 12 mega to musi być super aparat. Potem jest 15 i taka sama śpiewka. A teraz tylko 10 i co niby mam myśleć? Wyrzucili dział marketingu czy może konsumenci powoli ewoluują i coraz mniej jest jeleni dających się nabijać przygłupim pseudo fachowcom. Czasami oglądam swoje zdjęcia z g2 i myślę że cała reszta to jedna wielka ściema. Wystarczyło tylko w tamten aparat wstawić współczesną elektronikę. No ale, marketing wie lepiej.

Kolekcjoner
22-08-2009, 14:43
No ale, marketing wie lepiej.

Tak tyle że bez tego marketingu firma by nie istniała i nie byłoby też wielu pozytywnych rzeczy. Więc to nie takie proste.

nowart
22-08-2009, 21:02
Jak widzę ostatnie problemy z dostępnością wielu, drogich pozycji z oferty Canona za którymi ustawiają się kolejki na całym świecie oraz te Canonowe "sztandary" na podrzędnych kioskach z prasą i fajkami to zaczynam się zastanawiać nad tym, czy takowy marketing wogóle istnieje :D

szwayko
24-08-2009, 08:47
Bardzo dobrze prezentuje sie za to S90 w porownaniu do G11.
Matryce maja takie same a obiektyw na szerokim w S90 jasniejszy.
G11 - 6.1-30.5mm f/2.8-4.5 (35mm film equivalent: 28-140mm)
S90 - 6.0-22.5mm f/2.0-4.9 (35mm equivalent: 28-105mm)

S90 tez ma RAWy, jest nieco tanszy i mniejszy.

Cichy
24-08-2009, 09:05
Najlepszy z serii był G3/G5 i basta ! :)

renes
24-08-2009, 10:41
A jednak G6! Mam do dziś.

Nie pamiętam czy to Ty testowałeś G10 ale zdaje się że najostrzejszy obraz wypluwał on przy f/2.8, każde przymykanie zmiękczało go znacznie. Jeśli podobnie jest w G11 to nie skuszę się nawet za 250$. Największa porawa będzie z szumami na wyższych czułościach, ale co z tego jak obiektyw wciąż za ciemny. Myślę, że wciąż najlepszy mały kompakt do zdjęć reportażowych robionych we wnętrzach i tam gdzie mało światła pozostaje Leica D-Lux 4 z obiektywem 24-60mm i światłem f2.0-2.8. Obraz daje kapitany.

Richie
24-08-2009, 11:05
Myślę, że wciąż najlepszy mały kompakt do zdjęć reportażowych robionych we wnętrzach i tam gdzie mało światła pozostaje Leica D-Lux 4 z obiektywem 24-60mm i światłem f2.0-2.8. Obraz daje kapitany.


Dla mnie lepszym rozwiązaniem byłby Panasonic LX3....w środku to samo co Leica D-Lux 4 a tysiąc złotych tańszy :).

renes
24-08-2009, 11:19
Dla mnie lepszym rozwiązaniem byłby Panasonic LX3....w środku to samo co Leica D-Lux 4 a tysiąc złotych tańszy :).

A ma zewnętrzny wizjerek 24mm? :)

Niby to samo w środku ale gdzieś widziałem w seci porównanie i wyszło, że obrazek lepszy wychodzi z Leici (kwestia softu?) z lepszą rozdzielczością.

Richie
24-08-2009, 13:09
A ma zewnętrzny wizjerek 24mm? :)

Niby to samo w środku ale gdzieś widziałem w seci porównanie i wyszło, że obrazek lepszy wychodzi z Leici (kwestia softu?) z lepszą rozdzielczością.

Zewnętrzny wizjer jest do dokupienia w Panasonicu jako opcja. Jeśli Leica dodaje go w standardzie to troszkę rekompensuje większą cenę.Co do obrazka to się nie wypowiem bo nie widziałem zdjęć z Leici.Te które ''wypluwa'' Panasonic są naprawdę dobrej jakości.

rolaj
27-08-2009, 22:28
Tak tyle że bez tego marketingu firma by nie istniała i nie byłoby też wielu pozytywnych rzeczy. Więc to nie takie proste.

Jakoś nie mogę sobie przypomnieć, jakie pozytywne rzeczy zawdzięczam jakiemukolwiek działowi marketingu jakiejkolwiek firmy. Za to wiem, że paru takim działom paru firm udało się wmówić mi coś tam coś tam. Btw.: Zasadniczym celem istnienia działu marketingu jest uzasadnianie istnienia działu marketingu. Taka produkcja środków produkcji do produkcji środków produkcji. Firmy istniały, zanim ktoś wpadł na ten pomysł. I miały się świetnie. A teraz nie potrafią się bez tego obyć, a takie np. aparaty robią księgowi i marketingowcy właśnie. :lol:

tommy_snake
27-08-2009, 22:59
pierwsze zdjęcia z G11 niezłe ale czekam na sample przy iso 400 i 800. Jak będą niezłe to wole Canona niż Panasonica. Canon to marka fotograficzna.Lampa z lustrzanki będzie pasować. A jeśli zdjęcia będą słabe a wyjdzie LX4 jeszcze lepsza wtedy skuszę się. Szukam kompaktu który jakiś filmik nakręci,zrobi makro i na wycieczkę będzie wygodniej niż z lustrem.

Kolekcjoner
28-08-2009, 01:21
Jakoś nie mogę sobie przypomnieć, jakie pozytywne rzeczy zawdzięczam jakiemukolwiek działowi marketingu jakiejkolwiek firmy. Za to wiem, że paru takim działom paru firm udało się wmówić mi coś tam coś tam. Btw.: Zasadniczym celem istnienia działu marketingu jest uzasadnianie istnienia działu marketingu. Taka produkcja środków produkcji do produkcji środków produkcji. Firmy istniały, zanim ktoś wpadł na ten pomysł. I miały się świetnie. A teraz nie potrafią się bez tego obyć, a takie np. aparaty robią księgowi i marketingowcy właśnie. :lol:

W obecnym świecie gdyby nie było marketingu nie byłoby sprzedaży. Jak nie ma sprzedaży to nie ma pieniędzy. Reszta jest oczywista 8-).

rolaj
28-08-2009, 01:50
W obecnym świecie gdyby nie było marketingu nie byłoby sprzedaży. Jak nie ma sprzedaży to nie ma pieniędzy. Reszta jest oczywista 8-).
Po pierwsze primo: W nieobecnym świecie sprzedaż (czegokolwiek: kieratu, beczki piwa, dwupłatowca albo obcinarki do paznokci) była i - powtarzam miała się nieźle - zanim powstał marketing. W obecnym, to dziedzina wiedzy tajemnej która, jak słusznie zauważasz, trzęsie rynkiem. Po drugie primo: Fajnie się czujesz, kiedy ktos Cię uprzejmie informuje (dyktuje?) co powinieneś/musisz kupić a na co możesz sobie czekać do usranej smierci? Może by się i dało to wymarzone wyprodukować (vide koncepcje lustra, na które userzy tego forum - i na całym świecie - czekają) ale marketing ma swoje zdanie. I juszzz.

gietrzy
28-08-2009, 08:14
Canon to marka fotograficzna.Lampa z lustrzanki będzie pasować.

Blekocenie na maxa! Wszystkie Canony - imho - skończyły się wraz z Digic II max. 5 MPx. Od tego czasu szmelc blacha, tylko czasem jakiś cam, który wyprzedził swój czas: Pro1 i TX-1.

Poza tym: wolę Panasonika od Canona, pasują do niego lampy i Nikona (SB-400/600/800) i Olka (FL-20) i Canona (430/270) i Panasonika oczywiście....


Szukam kompaktu który jakiś filmik nakręci,zrobi makro i na wycieczkę będzie wygodniej niż z lustrem.

Jeśli nie potrzebujesz zooma to LX3.
Jeśli potrzebujesz zooma to TZ7 (brak Tv, Av, M - dyskwalifikacja na starcie, ale szkło ma 25-300)
Ja wybieram LX3 i GF-1 - pierwszy jako aparat, drugi jako kamerę (GH1 za duży)
Nie zapominaj o G1 - już trochę jest na rynku i można znaleźć okazje...

A G11 to mydlenie oczu, nie ma key features serii Gie a i S90 wydaje się być lepsze.

Kolekcjoner
28-08-2009, 12:35
pierwsze zdjęcia z G11 niezłe ale czekam na sample przy iso 400 i 800. Jak będą niezłe to wole Canona niż Panasonica. Canon to marka fotograficzna.Lampa z lustrzanki będzie pasować. A jeśli zdjęcia będą słabe a wyjdzie LX4 jeszcze lepsza wtedy skuszę się. Szukam kompaktu który jakiś filmik nakręci,zrobi makro i na wycieczkę będzie wygodniej niż z lustrem.

Wiesz z tą marką fotograficzną to tak średnio ;) - raczej kserograficzno - biurowa 8).

tommy_snake
28-08-2009, 23:18
czyli teraz nie Canon? To czas na Panasonica? A jak inne marki foto jak Nikon i Olympus?
albo prekursor cyfrówek SONY? Ten LX3 kusi ale pogłoski że ma być LX4 wstrzymują decyzję. Super że lampa od Canona pasuje. Dla mnie światło ważne i dlatego kupuje obiektyw 85 1.8 do 400d.

MaciekP
29-08-2009, 22:58
a ja widziałem dzisiaj w MM Sigmę DP1 nową za....1600zł.
Z jednej z wypraw offroad'owych zebrałem zdjęcia od wszystkich uczestników (ok 10 osób.). Ja miałem DP1, oni mieli różne małpy w tym G10. Załóżmy, że DP1 to jakość 100%. G10 - 60%, reszta 10-40%. G10 miał lepszy kolor niż reszta, ale nie umywał się do DP1.
Jeżeli więc jesteś fotografem a nie gadgeciarzem i nie przeszkadzają ci upierdliwości DP1 - po diabła płacić tyle za serię G????

MFor
01-09-2009, 02:14
... Spore zmniejszenie ilości megapikseli i powrót uchylnego wyświetlacza to naprawdę całkiem sporo. ...

:shock: :wink:

G11 to dla mnie kolejny odgrzany "kotlet" Canon-a. Miałem G9, mam G10 (choć nadal nie wiem po co była mi ta zmiana). Canon ponownie dodał "nowości", które wcześniej zabrał (choćby ruchomy LCD), a zapomniał między innymi o jasnym (i szczelnym tj. nie wciągającym do środka syfu) obiektywie, filmach HD itd. Nadal aparat jest klocowaty i ciężki, mimo zastosowania małego zakresu ogniskowej i bardzo małej matrycy (konkurencja potrafi "wrzucić" matrycę APS-C do bardzo zgrabnych pudełek). Co mnie cieszy w G11, to mniej mpix i ruchomy LCD... nic więcej.

MFor
24-09-2009, 23:39
http://www.swiatobrazu.pl/canon_powershot_g11_w_tatrach__pierwsze_zdjecia_te stowe.html

http://matspointofview.blogspot.com/2009/09/more-canon-g11-photos.html

http://www.dpreview.com/news/0909/09092402canong11gallery.asp

Bahrd
25-09-2009, 00:16
http://www.swiatobrazu.pl/canon_powershot_g11_w_tatrach__pierwsze_zdjecia_te stowe.html

Tak to jest, jak się robi Giewonty bez filtra... ;)
Można w kompaktach jakoś temu zaradzić?

iDD
25-09-2009, 12:15
Tak to jest, jak się robi Giewonty bez filtra...

Miszczu, a jak ty widzisz spod morskiego oka Giewont?

Bahrd
25-09-2009, 13:07
Na paczce giewontów też Giewontu nie było ;)
Chciałbym tylko wiedzieć, do jakiej wysokości n.p.m. można używać kompaktów i czy ewentualnie da się do nich dopiąć filtry...

lux
28-09-2009, 09:36
Jakim cudem do LX3 pasuja lampy Canona i Nikona?

gwozdzt
02-10-2009, 20:36
Jakim cudem do LX3 pasuja lampy Canona i Nikona?
takim, że gorąca stopka jest standardowa, więc dają się zamocować i będą błyskać w trybie manualnym - pełną mocą (lub mocą częściową bądź w automatyce własnej w zależności od możliwości danej lampy) :)

trzeba zapytać inaczej:

Poza tym: wolę Panasonika od Canona, pasują do niego lampy i Nikona (SB-400/600/800) i Olka (FL-20) i Canona (430/270) i Panasonika oczywiście....
czy EX-y i SaBiny działają z Panasami w jakieś automatyce błysku TTL (E-TTL/i-TTL) ?


A G11 to mydlenie oczu, nie ma key features serii Gie
nie ma właściwie tylko jednego - fast lens.
reszta ficzerów jest: hot-shoe, T/S LCD, RAW.
no, nie ma jeszcze górnego monochrom LCD, ale IMHO to się już nie zalicza do key features...:smile:

Brak jasnego obiektywu jest rekompensowany przez dużo wyższe dostepne ISO oraz stabilizację (przypominając: starsze modele Gie z obiektywami f/2.0-2.5 (3.0) stabilizacji nie posiadały, a dostępne czułości kończyły się na ISO 400).
Teraz obiektyw jest wprawdzie ciemniejszy o 1-1.5 EV, a za to mamy 3 EV ze strony ISO i kolejne ~3 EV stabilizacji.

Poza tym w tych starszych Gie mieliśmy na krótkim końcu zooma zaledwie eqv.35mm, a tu mamy nareszcie eqv.28mm, wiec jeśli o mnie chodzi, to po kastratach G7,9,10 nareszcie ukazał się sensowny Gie, który trafia w moje potrzeby i szykuję się do zakupu :)
(bo do tej pory myslałem o G5/G6, ale wstrzymywał mnie brak szerokiego kąta na dole i pewna już 'zabytkowość' ;) tych sprzętów) :-)

lux
03-10-2009, 13:53
takim, że gorąca stopka jest standardowa, więc dają się zamocować i będą błyskać w trybie manualnym - pełną mocą (lub mocą częściową bądź w automatyce własnej w zależności od możliwości danej lampy) :)

a tak, to większość lamp można miedzy sytemami przekładać. Robiłem tak w Canonie i uszkodziłem go.

gwozdzt
03-10-2009, 19:46
a tak, to większość lamp można miedzy sytemami przekładać. Robiłem tak w Canonie i uszkodziłem go.
Canon Canonowi nierówny.

jesli chodzi o lustrzanki, to począwszy od 20D/350D już nie ulegają uszkodzeniu (wytrzymują 250V, gdy wcześniejsze modele tolerowały tylko 6V);

natomiast jeśli chodzi o kompakty, to niestety nie wiem, jakie napięcia na stopkach lamp są w nich dopuszczalne?

lux
04-10-2009, 19:03
jesli chodzi o lustrzanki, to począwszy od 20D/350D już nie ulegają uszkodzeniu (wytrzymują 250V, gdy wcześniejsze modele tolerowały tylko 6V);

niestety tak nie jest. Oprócz napięcia są też obce styki dedykacji. Mimo, że napięcie miałem do 6V w C400d to obce styki dedykacji powodowały przymulenie aparatu a ostatecznie uszkodziły system sterowania lampą w aparacie, co kosztowało 200 zł na Żytniej :/

wujek
22-10-2009, 18:21
pytanie:
czy lampa 430exII podpięta do G11 będzie wspomagała autofocus?

przejrzałem manuala i nic nie znalazłem

steku
22-10-2009, 20:23
Stawiam na to, że nie.
W takim np. G10 z 580EX (I) nie wspomaga. G10 ma własną lampeczkę.

Piotr_0602
26-10-2009, 09:52
recenzja G11:

http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/g11.shtml

W tym porówanie G11 do "Large Sensor Pocket Camera", w tym przypadku do Panasonica G1. Fragment:

"Which brings us to an IQ comparison. At ISO 100 the differences are visible, but it takes some pixel peeping to see them. The G11's 10MP and the GF1's 12MP are close, and so the degree of enlargibility is similar. It's when the ISO gets to around 400 and up that one can really see the differences, even in web-sized reproduction sizes."

renes
31-10-2009, 18:48
pytanie:
czy lampa 430exII podpięta do G11 będzie wspomagała autofocus?

przejrzałem manuala i nic nie znalazłem

Nie ma na pewno, przynajmniej tak jest w G11 mojej żony. Wbudowany fokus mnie zaskoczył szybkością, jest dużo szybszy niż w Sony R1, czy G6. Z innymi porównań nie mam. Podpiąłem na chwilę 430II, lampa na auto, wyniki trochę mnie rozczarowały - w jasnych pomieszczeniach lampa odbita od sufitu dość widocznie prześwietla, w ciemnych warunkach też do końca sobie nie radzi bo niedoświetla. To tak na szybko, może to kwestia jakiegoś ustawienia, nie miałem więcej czasu aby go bardziej przetestować.

steku
01-11-2009, 00:54
Zachowanie lampy, które opisujesz wskazuje, że aparat mógł być w trybie M. Wtedy lampą trzeba sterować manualnie, inaczej niż jest to przy M i E-TTL w lustrzankach.

renes
01-11-2009, 14:45
Zachowanie lampy, które opisujesz wskazuje, że aparat mógł być w trybie M. Wtedy lampą trzeba sterować manualnie, inaczej niż jest to przy M i E-TTL w lustrzankach.

Rzeczywiście aparat miałem ustawiony na porogram manualny, to wyjaśniałoby zachowanie lampy. Nie wiedziałem, że to zasada w kompaktach Canona, w Sony R1, którego używałem takego zachowania z lampą Metza nie zauważyłem. Sprawdzę później jak zachowuje się 430II z G11 w trybie P. Powinno więc chyba być lepiej.

steku
01-11-2009, 22:06
W "P" czy "A" lampa zadziała automatycznie. W "M" jest Manual. Zarówno dla aparatu jak i lampy. Trudno powiedzieć czy to "gorzej" czy "lepiej". Po prostu inaczej niż w lustrzankach. Jak manual to manual.

renes
02-11-2009, 13:13
To wiem. Miałem na myśli to, że powinno więc być lepiej w sytuacji gdy lampę chcemy zostawić na E-TTL, wtedy P a nie M w G11.
Jutro zresztą potestuję.

rycerz
20-04-2010, 20:08
minęło kilka miesięcy: i co warto kupić g11 za 1800zł ?
ktoś kupił i jest zawiedziony? ktoś się zachwyca?

MFor
20-04-2010, 22:51
Nie warto.

Sempoo
21-04-2010, 01:57
W takim razie co warto kupić z kompaktów?

Viracocha
21-04-2010, 11:14
W takim razie co warto kupić z kompaktów?
Canon s90.

gwozdzt
21-04-2010, 11:31
warto kupić g11 za 1800zł ?
Nie warto.
bo co?

na przykład: nie warto,
- bo da się kupić taniej (za ile?),
- bo to zły aparat (dlaczego?),
- bo są lepsze (jakie?),
itd, itp...

Sempoo
21-04-2010, 16:04
Canon s90.
G11 rozwala go ergonomią chociazby.

MFor
21-04-2010, 16:12
bo co? (...)
- bo da się kupić taniej (za ile?), ...

Prawie wszystko "da się". Ja kupuję przeważnie w USA, ale naturalnie nie każdy ma taką możliwość.


... - bo to zły aparat (dlaczego?), ...

Oczywiście nie jest zły, ale jego zakup za "cenę rynkową" jest wg mnie zupełnie bezsensowny.


...
- bo są lepsze (jakie?), ...

Miałem G9, mam G10, oglądałem i sporo bawiłem się G11. Teraz wiem, że chętnie powróciłbym do G9, zmiana była mi zupełnie nie potrzebna, jednak teraz kolejna nie ma sensu. Nie kupię już takiego wolnego kloca z mini matrycą i fatalną użytecznością wyższych ISO, zbieram na coś fajnego z m4/3, bo niestety FF w małym aparacie (co powinno być osiągalne za przyzwoite pieniądze już od dawna) chyba się nie doczekam (wiem... jest Leica M9, ale zakup tego czegoś, to dla mnie tylko i wyłącznie żałosny snobizm, aparat jest do cykania fotek, a nie "onanizowania się" patrząc na czerwoną kropkę). Za ok. 0,5 roku, może za rok (kiedy będzie tych zabawek więcej na rynku) ceny "puszek" powinny w końcu "znormalnieć" do akceptowalnego dla mnie poziomu. I niestety jak widzę, będę musiał zmienić markę swego aparatu, bo ze ślamazarnej stajni Canon-a nadal nie wychodzi nic ciekawego.

Jak ktoś nie chce czekać, nie chce też przepłacać za "nowe niby lepsze", a chce Canon-a z serii G, to polecam zakup G9. Nie warto kupować za chore pieniądze "odgrzanego kotleta" - G11.

Dosyć ciekawie zapowiada się również Samsung EX1, (http://www.google.pl/search?q=Samsung+EX1+&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a) zobaczymy jednak jak wyjdą testy. Niedługo powinien pojawić się także następca Lumix-a LX-3.

Viracocha
21-04-2010, 17:43
G11 rozwala go ergonomią chociazby.
Ergonomia nie ma wpływu na jakość zdjęć.
Dla mnie s90 jest wygodniejszy, bo mniejszy i nie interesuje mnie, że wg kogoś innego G11 "rozwala go ergonomią", bo dla mnie to akurat wada.

2marekm
21-04-2010, 20:02
G11 rozwala go ergonomią chociazby.
Posiadając lustrzankę, nie ma sensu kupowania G11 jako drugi aparat, ponieważ nie mieści się w kieszeni /pomijam okrycie jesienno-zimowe/. Natomiast S90 jak najbardziej, co niniejszym uczyniłem.

ravbog
22-04-2010, 14:04
minęło kilka miesięcy: i co warto kupić g11 za 1800zł ?
ktoś kupił i jest zawiedziony? ktoś się zachwyca?

Witam,

Kupiłem G11 w styczniu. O ile dobrze pamietam nieco taniej.

Zawiedziony nie jestem. Zachwycony również nie.

Jestem po prostu zadowolony z tego zakupu - i o to chodziło.

Miałem świadomość istnienia na rynku tańszego S90 z taką
samą matrycą, procesorem i nawet nieco jaśniejszym obiektywem,
ale G11 miał kilka cech za które gotów byłem więcej zapłacić.

1. Wygoda obsługi (koła nastawcze) której nie miałem w moim pierwszym cyfraku Canonie G3 z którego swego czasu byłem bardzo zadowolony - czyli dochodzi jeszcze sentyment do serii.

2. Możliwość podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej i kierowania światła w innych kierunkach niż tylko do przodu.

3. Obrotowy ekran - czesto korzystam z tej funkcji - z przyzwyczajenia :) miałem takie ekrany w więszości uzywanych cyfraków.

4. Masa i wielkość uchwytu - nie przepadam za zbyt lekkimi aparatami - zawsze mam wrażenie, że wylecą mi z ręki.

5. Możliwość montażu filtrów po zakupieniu dodatkowej tulejki - szczególnie interesują mnie polaryzacyjny i IR.

W tej chwili to chyba wszystkie główne różnice, które zadecydowały o zakupie G11 zamiast S90.

rycerz
22-04-2010, 15:48
dzięki za komentarze :)

XGrzesX
06-05-2010, 18:06
Mam pytanie. Gdzie w G11 ustawia się redukcję szumów dla wysokich ISO ?

Ralfi_79
07-05-2010, 12:33
W G11 nie ma opcji, żeby ręcznie ustawić sobie redukcję szumów. Na odszumianie w tym aparacie akurat użytkownik wogóle nie ma wpływu. Fabrycznie jest ustawiona dość spora redukcja szumów, ale nic się jej nie zmieni. Fakt, trochę szkoda, jednak wydaje mi się, że ustawili domyślnie redukcję na przyzwoitym poziomie (no może ewent. ciut za mocno).

pozdrawiam !

ghost4
10-07-2010, 19:05
Posiadając lustrzankę, nie ma sensu kupowania G11 jako drugi aparat, ponieważ nie mieści się w kieszeni /pomijam okrycie jesienno-zimowe/. Natomiast S90 jak najbardziej, co niniejszym uczyniłem.

To chyba nie tak do końca, posiadam lustrzankę ale dodatkowo zawsze gdzieś na półce leżał Olek 8080, teraz po ,, śmierci ,, Olka szukam drugiego aparatu i jak na razie mój typ to Canon G11 ewentualnie Sony Nex-5, niestety bardzo trudno kupić coś w miarę małego ale żeby fotki wychodziły w miarę . . . . . . . . . :(

m_o_b_y
12-07-2010, 00:42
To chyba nie tak do końca, posiadam lustrzankę ale dodatkowo zawsze gdzieś na półce leżał Olek 8080, teraz po ,, śmierci ,, Olka szukam drugiego aparatu i jak na razie mój typ to Canon G11 ewentualnie Sony Nex-5, niestety bardzo trudno kupić coś w miarę małego ale żeby fotki wychodziły w miarę . . . . . . . . . :(


Polecam Olympus PEN PL1.
Robi naprawdę lepsze zdjęcia, niż zwykłe kompakty, porównywalne ze zdjęciami z tańszych lustrzanek.
IMHO to znacznie lepsze rozwiązanie, niż zwykły kompakt.
Nie zamieniłbym go na G11.
Pozdrówka

ghost4
12-07-2010, 11:59
Polecam Olympus PEN PL1.
Robi naprawdę lepsze zdjęcia, niż zwykłe kompakty, porównywalne ze zdjęciami z tańszych lustrzanek.
IMHO to znacznie lepsze rozwiązanie, niż zwykły kompakt.
Nie zamieniłbym go na G11.
Pozdrówka

Spędziłem weekend pracowicie :) oglądając właśnie ten o którym piszesz i Panasonic GF1 i wszystko skłania ( za wyjątkiem kaski ) za Panasem, chociaż PEN PL1 jest zdecydowanie tańszy, i do końca tego miesiąca jest promocja - gratis ,, Olympus konwerter MMF-2 /MMF-1 ,, i to mnie trochę kusi by podpiąć 14-54 :)

gietrzy
12-07-2010, 12:03
Spędziłem weekend pracowicie :) oglądając właśnie ten o którym piszesz i Panasonic GF1 i wszystko skłania ( za wyjątkiem kaski ) za Panasem

Mógłbyś coś więcej? Niedługo planuję zakup kolejnego body (mam gf1) i w zasadzie miał to być E-PL1 ze swoją stabilizacją pod 20/1.7
Inaczej: w czym był lepszy GF1?

m_o_b_y
13-07-2010, 12:21
Spędziłem weekend pracowicie :) oglądając właśnie ten o którym piszesz i Panasonic GF1 i wszystko skłania ( za wyjątkiem kaski ) za Panasem, chociaż PEN PL1 jest zdecydowanie tańszy, i do końca tego miesiąca jest promocja - gratis ,, Olympus konwerter MMF-2 /MMF-1 ,, i to mnie trochę kusi by podpiąć 14-54 :)


Podobne rozważania mam już za sobą.
Panasonic nie ma stabilizacji, ale co było dla mnie najważniejsze, na zewnątrz wygląda i ma gabaryty, jak tylko trochę mniejsza lustrzanka, a zupełnie nie o to mi chodziło..
To już lepiej kupić C450...
Olek jest naprawdę mały, kieszonkowy i daje świetne fotki.
Głosuję na Olka ! :-D
Do niego możesz dokupić znakomite szkło 50 f2 macro (nakręcane przez przejściówkę), bardzo wysoko oceniane przez dpreview.
Pozdrówka

wielbicielxx
29-07-2010, 21:02
A nikt nie slyszal o samsungu EX1 ;-) Mialem kiedys do lustra LX3 teraz mam EX1 i powiem krotko samsung niszczy panasa jakoscia zdjec. Szklo f 1/8-2,4 zyleta w pelnym zakresie i uzywalne iso 800.

pianista
30-07-2010, 10:17
gdzie najtaniej mogę kupić G11 ?

szuler
30-07-2010, 10:50
też szukam coś małego, aby mieć zawsze przy sobie na spacerze z dzieckiem
zobaczyłem tego olka i po 1-sze cena po 2-gie to ma bagnet, trzeba przypiąć obiektyw i robi się po mału lustro
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
może i kupiłbym coś takiego, ale canona
istnieje ?

a13
30-07-2010, 20:27
gdzie najtaniej mogę kupić G11 ?

Kupiłem tutaj:
http://www.euro.com.pl/kompakty/opinie-canon-powershot-g11.bhtml#content_3c
Dlaczego ? Ponieważ 30 rat bez procentu najkorzystniejsza stosunek
wydanych pieniędzy do wartości towaru.
Marek

christof
31-07-2010, 12:03
też szukam coś małego, aby mieć zawsze przy sobie na spacerze z dzieckiem

Pół roku temu miałem ten sam problem, Panasonic GF1 z 20/1.7 rozwiązał go bardzo skutecznie - nie zamieniłbym na nic innego. Z tak małego zestawu (co prawda nie kieszonkowego, ale w porównaniu z G7 nie odczuwalna różnica) wychodzą naprawdę świetne zdjęcia no i te filmy HD z niezłą głębią. Polecam w 100%.
Przykładowe dwa zdjęcia.


https://canon-board.info/imgimported/2010/07/GF11-1.jpg
źródło (http://foto-markowski.com/canon-board/GF1/GF11.jpg)


https://canon-board.info/imgimported/2010/07/GF12-1.jpg
źródło (http://foto-markowski.com/canon-board/GF1/GF12.jpg)

pianista
01-08-2010, 00:56
Pół roku temu miałem ten sam problem, Panasonic GF1 z 20/1.7 rozwiązał go bardzo skutecznie - nie zamieniłbym na nic innego. Z tak małego zestawu (co prawda nie kieszonkowego, ale w porównaniu z G7 nie odczuwalna różnica) wychodzą naprawdę świetne zdjęcia no i te filmy HD z niezłą głębią. Polecam w 100%.
Przykładowe dwa zdjęcia.


https://canon-board.info/imgimported/2010/07/GF11-1.jpg
źródło (http://foto-markowski.com/canon-board/GF1/GF11.jpg)


https://canon-board.info/imgimported/2010/07/GF12-1.jpg
źródło (http://foto-markowski.com/canon-board/GF1/GF12.jpg)

wszystko fajnie kolego ale gf1 z 20/1.7 to dużo ponad 3K zł także troche różnica jest z G11.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a olek jak dla mnie odpada ze względu braku lampy wbudowanej.

chyba jednak padnie na G11

Janusz Body
01-08-2010, 08:08
Poczekaj na G12 - będzie miało sensor APS-C jak w lustrzankach. Podobno ma to być DX (nikonopodobny ;-) )

pianista
02-08-2010, 23:00
sprzedałem 30d i kupiłem G11 - 30d był za duży jak na moje potrzeby. zaczynam się bawić G11 ale widzę że polubię ten aparat. nie za duży, nie za mały - myślę że dobrze zrobiłem decydując się na ten model.
Cena 1799zł ale kupiłem na firmę czyli minus VAT i w koszty wrzucę także wyjdzie nie tak źle.


pzd.

christof
03-08-2010, 10:31
wszystko fajnie kolego ale gf1 z 20/1.7 to dużo ponad 3K zł także troche różnica jest z G11.

Swój kupiłem poniżej, czyli różnica w cenie (patrz poniżej) to niecałe 1200zł - a zupełnie inna liga, w tym wypadku wyższa cena zupełnie uzasadniona.


sprzedałem 30d i kupiłem G11 - 30d był za duży jak na moje potrzeby. zaczynam się bawić G11 ale widzę że polubię ten aparat. nie za duży, nie za mały - myślę że dobrze zrobiłem decydując się na ten model.
Cena 1799zł ale kupiłem na firmę czyli minus VAT i w koszty wrzucę także wyjdzie nie tak źle.

Wszystko zależy od potrzeb, ja nie wyobrażam sobie już robienia zdjęć dziecku kompaktem, shutter lag jest nie do przejścia, nie da się ukryć, że kontrola GO jest też bardzo ograniczona - tutaj nie ma co się oszukiwać. Ale jakbym miał wybrać kompakt Canona teraz to wolałbym S90, jest dużo mniejszy a możliwości podobne przy niższej cenie.

pianista
03-08-2010, 15:01
s90 też brałem pod uwagę ale jednak przyzwyczajony jestem mieć dużo funkcji pod ręką bez wchodzenia w menu.

rynek jest tak duży że każdy wybierze coś dla siebie. na moje potrzeby G11 jest w zupełności wystarczający.

pozdrawiam.

christof
03-08-2010, 16:55
s90 też brałem pod uwagę ale jednak przyzwyczajony jestem mieć dużo funkcji pod ręką bez wchodzenia w menu.

rynek jest tak duży że każdy wybierze coś dla siebie. na moje potrzeby G11 jest w zupełności wystarczający.

pozdrawiam.

Trochę wbrew naszemu ulubionemu systemowi, ale pomyśl też o zapowiedzianym parę dni temu Panasoniku LX5, poprzednia wersja LX3 zrobiła niezłą furorę ;) Cena, co prawda, w Polsce jeszcze jest nieznana.

wielbicielxx
10-08-2010, 15:53
http://www.youtube.com/watch?v=5itQR7dVnz8
to tez warto wziasc pod rozwage G11 sie umywa LX3 tez. Tylko mentalnie moze odstraszac bo Samsung