PDA

Zobacz pełną wersję : Pobieranie balansu bieli & krajobrazy



Scepon
11-08-2009, 10:45
Witam !

Od niedawna jestem posiadaczem C1000D z kitem. Najwięcej fotografii robię w plenerach, są to zdjęcia krajobrazowe i pseudo-makro - na tyle na ile pozwala kitowy obiektyw. Mój problem polega na niewłaściwym odwzorowaniu kolorów przez aparat. O ile balans bieli pobrany z białej kartki w najróżniejszych miejscach sprawdza się i kolorystyka wychodzi dość wierna o tyle w 3 przypadkach nie mogę sobie poradzić z uzyskaniem kolorów jakie powinny być.

A mianowicie:
1 przypadek - zdjęcia robione w plenerach w zacienionych miejscach przy słonecznej pogodzie - np. łąka z kwiatami w cieniu lasu - mocno ocieplona kolorystyka, zbyt zażółcona zieleń traw.

2 przypadek - nie sposób uzyskać wiernie koloru fioletowego, szczególnie w przypadku kwiatów - tu już niezależnie od warunków i miejsca w jakich robię zdjęcia. Wychodzą zauważalnie zbyt niebieskie.

3 przypadek - kolor żółty - polne kwiaty, które bardzo mocno kontrastują z zielenią traw, szczególnie przy bezsłonecznym niebie - wychodzą w odcieniu wpadającym w pomarańcz.

Proszę o wskazówki i rady ewentualnie naprowadzenie mnie na właściwe postępowanie w kwestii tych ustawień.

We wszystkich powyższych przypadkach:
- próbuję zarówno na predefiniowanych balansach bieli jak i na pobieranych nierzadko kilkakrotnie w miejscu robienia zdjęć,
- zdjęcia robię w JPG,
- nie mam żadnego filtra na obiektywie,
- aparat jest nowy (~600 zdjęć),
- to nie jest moja pierwsza lustrzanka - jakie takie doświadczenie mam (Fuji, Pentax, Nikon).

Bardzo proszę o pomoc !

sbogdan1
11-08-2009, 10:55
Polecam mimo wszystko RAW.
Niestety jeśli chodzi o jpg to przy nie właściwym ustawieniu balansu bieli pozostaje rzeźbienie w PSie a i tak z wątpliwym efektem.
Raw daje Ci wolną rękę na wszelakie zmiany wspomnianego już balansu bieli , nie mówię tu o ekstremalnych warunkach ,ale pomimo wszystko raw to błogosławieństwo,włącz a sam się przekonasz.

punky
11-08-2009, 10:55
moze sprobuj przestawic sie na RAW
ewentualnie RAW + JPG

wywolujac rawa w sofcie dostarczonym z aparatem mozesz ustawic balans bieli jak ci sie podoba zarowna suwaczkami jak i biala pipetka

jinks
11-08-2009, 11:27
Również polecam RAW. Na cd od canona jest świetny DPP. Jeśli zdjęcia są dobre wystarczy wywołać RAW-y, natomiast jeśli chcesz poprawiać np. balans bieli robisz to szybko i bezstratnie. Oczywiście przy RAW-ach też możesz się wspomagać białą kartką.