PDA

Zobacz pełną wersję : Czekać czy kupować?



Ejmi
11-08-2009, 08:55
Witam.
Prawie się zdecydowałam by kupic body 50D.
Prawie, bo ceny jakoś nie chcą spadać. Nikt nic nie wie? Kupowac już? Niby wielkiego musu nie mam, ale po prostu juz bym chciała. Rozpietość cen od 3.9k (Fotojok...) - 3.5k (alleg....)
Zatem.. czekać, szukać w dziale sprzedam?

Optymalnie, mogłabym kupić w Fotoj.. z gwarancją, świeżutki i nowiutki. Ale z moim szczęściem, to za tydzień/miesiąc ceny pewnie spadną. Ktoś coś pisał o nowych premierach Canona w sierpniu. Ceny spadną?
Z drugiej strony, jakby miały spaść o 100plnów to wolałabym juz mieć i robic zdjęcia/uczyć sie go. Ech.. odwieczne dylematy. :)

Doradźcie coś.

pozdr.

mate00sh
11-08-2009, 09:10
Na jesieni będzie prawdopodobnie 60D, więc chyba lepiej poczekać.

adi760303
11-08-2009, 09:12
Witam.
Prawie się zdecydowałam by kupic body 50D.
Prawie, bo ceny jakoś nie chcą spadać. Nikt nic nie wie? Kupowac już? Niby wielkiego musu nie mam, ale po prostu juz bym chciała. Rozpietość cen od 3.9k (Fotojok...) - 3.5k (alleg....)
Zatem.. czekać, szukać w dziale sprzedam?

Optymalnie, mogłabym kupić w Fotoj.. z gwarancją, świeżutki i nowiutki. Ale z moim szczęściem, to za tydzień/miesiąc ceny pewnie spadną. Ktoś coś pisał o nowych premierach Canona w sierpniu. Ceny spadną?
Z drugiej strony, jakby miały spaść o 100plnów to wolałabym juz mieć i robic zdjęcia/uczyć sie go. Ech.. odwieczne dylematy. :)

Doradźcie coś.

pozdr.

Sprawa z cenami to jak wróżenie z fusów. NIkt nie spodziewał się że w przeciągu 9 miesięcy sprzęt Canona pójdzie 20-30% w góre. Ja pamiętam ja 5DII był w sprzedazy po około 7 tys - i tylko było brać - a teraz prawie 3 tys wiecej - a wtedy każdy się spodziewał że stanie.

Ja osobiscie nie czekam na obniżki, podwyżki - jak coś chce i jest znośna cena to robie zakup. Jeżeli coś może poczekać bo nie ma pośpiechu to czekam.

50D jest wiele w ofercie, z róznymi cenami :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Na jesieni będzie prawdopodobnie 60D, więc chyba lepiej poczekać.

ja jesień prawdopodobnie będzie tak jak miało byc prawdpodobnie cash back ktorego ani słuchu ani widu :)

Ejmi
11-08-2009, 09:36
jak coś chce i jest znośna cena to robie zakup. Jeżeli coś może poczekać bo nie ma pośpiechu to czekam

No.. w ten sam sposób kupowałam laptop. Weszłam, poczytałam i kupiłam. Mimo jęczenia konta i trzeszczenia karty:mrgreen:

Tyle że, kupować na allegro i dostawać wrzodów ze stresu czy to aby nie wtopa, a kupowac w sklepie i wyjśc z zakupem od razu... jest róznica. No.. róznica nawet 500plnów.

Kiedy ta 60D ma wyjśc? To powinno ostudzić ceny starszych modeli. Tak sądze.
Rety. Wiem. okropnie niezdecydowana jestem kiedy kupic, bo co kupic wręcz przeciwnie.

(PS. pozdr. dla Vitez o ile ten sam z forum VU - mój mnie prosil o to^^)

pozdr.

Merde
11-08-2009, 09:39
Bierz od Sala, za 3100 to chyba całkiem niezła cena. Ewentualnie używkę od Dagi, dziewczyna dba o sprzęt.

Ejmi
11-08-2009, 09:53
Bierz od Sala, za 3100 to chyba całkiem niezła cena. Ewentualnie używkę od Dagi, dziewczyna dba o sprzęt.

U sala rezerwacja juz od rana. A topic Dagi.. całkiem gdzieś zniknął wczoraj jeszcze :/
A 3100 faktycznie, cena dla mnie, na grip by bylo jeszcze :]

bebesky
11-08-2009, 09:58
czekaj czekaj :)

ja czekałem i za obiektyw zapłaciłem 2000 zł więcej bo dolar miał kaprys i z 2 zł skoczył na 3 zł a jednocześnie canon walnął podwyżkę.

jak się doczekasz na canona 60 to będziesz czekać aż ceny 60 spadną, w tym czasie pojawi się canon 70 i wtedy też będziesz czekać aż cena 60 spadnie w związku z wprowadzeniem 70, potem stwierdzisz że lepiej kupić 70 bo różnica w cenie niewielka i będziesz czekać aż pojawią się głosy o wprowadzeniu 80 i tak w koło Macieju przez dziesięciolecia.

Chcesz robić zdjęcia, masz zamiar kupić aparat - kupuj.

preinwher
11-08-2009, 10:09
czekaj czekaj :)

ja czekałem i za obiektyw zapłaciłem 2000 zł więcej bo dolar miał kaprys i z 2 zł skoczył na 3 zł a jednocześnie canon walnął podwyżkę.

jak się doczekasz na canona 60 to będziesz czekać aż ceny 60 spadną, w tym czasie pojawi się canon 70 i wtedy też będziesz czekać aż cena 60 spadnie w związku z wprowadzeniem 70, potem stwierdzisz że lepiej kupić 70 bo różnica w cenie niewielka i będziesz czekać aż pojawią się głosy o wprowadzeniu 80 i tak w koło Macieju przez dziesięciolecia.

Chcesz robić zdjęcia, masz zamiar kupić aparat - kupuj.

Święte słowa :-D Kupuj i ciesz się z fotografowania. Powodzenia

adi760303
11-08-2009, 11:18
Bierz od Sala, za 3100 to chyba całkiem niezła cena. Ewentualnie używkę od Dagi, dziewczyna dba o sprzęt.

Cena aż tak dobra że podejżana :) - ale kusząca....

Ejmi
11-08-2009, 11:23
haha, btw, topic sala tez juz zniknał, zaś z samym salem prowadziłam ozywiona wymiane PM...

No cóż.. wyczekuje, łypiąc na dział sprzedaż/serwis allecośtam.
Coraz bardziej skłaniam sie do zdania poprzedników, "kupuj i ciesz się"

:)

chuba
11-08-2009, 11:25
Trzeba jeszcze pamiętać, że nawet gdy dolar/euro ostro potanieje, to ceny od razu nie spadną. O ile przy podwyżce, ludzie szybko wykupują ostatki towaru po starej niskiej cenie o tyle przy obniżce, ten towar co jest teraz na pólkach też będzie musiał znaleźć nabywcę po aktualnej wyższej cenie. Dopiero następne dostawy będą tańsze - więc proces może się wyciągnąć w czasie (bo kto kupi obiektyw za 3000 wiedząc, że niedługo będzie za 2000, a sprzedający nie zamówi nowych póki nie sprzeda starych).
Może pomyśl o używce, jak radzili koledzy wyżej? Wtedy nawet przy obniżce cen niewiele stracisz.

sbogdan1
11-08-2009, 11:28
Chłopaki dobrze prawią.... Ja też czekałem bowiem nie miałem ciśnienia na kupno bo miałem czym robić fotki ,zdecydowałem się po 4miesiacach i zapłaciłem o 3 stówy więcej pomimo tego że była już 50tka .W obecnej chwili sprzęt jest jeszcze droższy.
Masz kasę to nie zastanawiaj się , nie będziesz żałował tych chwil które uwiecznisz już teraz

5y12u3k
11-08-2009, 12:09
A ja bym jednak poczekał do momentu ogłoszenia przez Canona co też ten nowy Canon 60D miałby mieć i wówczas podjął decyzję. Te kilka dni chyba wytrzymasz ?

Ejmi
11-08-2009, 12:14
Aż tydzień?! :D
U mnie jest jakoś tak, że jak podejmę decyzję to spontanicznie, zadłużając się lecę kupować. Najlepiej dla mnie by było, mieć nowe body na sobotę, a jeszcze lepiej na czwartek :D
Ale jeśli tydzień miałby coś zmienić w cenach... lub w superhiper propozycji Canona dla 60D, no cóż... bym okazała się blondynką (nie obrazając blondynek, brunetek, rudych i szatynek) :)

adi760303
11-08-2009, 12:17
Aż tydzień?! :D
U mnie jest jakoś tak, że jak podejmę decyzję to spontanicznie, zadłużając się lecę kupować. Najlepiej dla mnie by było, mieć nowe body na sobotę, a jeszcze lepiej na czwartek :D
Ale jeśli tydzień miałby coś zmienić w cenach... lub w superhiper propozycji Canona dla 60D, no cóż... bym okazała się blondynką (nie obrazając blondynek, brunetek, rudych i szatynek) :)

Mówisz jak moja zona - spontanicznie się zadłuża :) - to mi sie podoba.
A z tym body z forum za 3100 nie doszłaś do porozumienia?

Ejmi
11-08-2009, 12:25
A z tym body z forum za 3100 nie doszłaś do porozumienia?

W piatek sie okaże, czy osoba która zarezerwowała nabędzie czy nie. Jestem druga w kolejce (chyba). Jej, jak ja nie lubię być druga :D

Ostateczność.. to pewnie będzie ta cala spontaniczność, i bieg do fotodżołkera. Ale po cichu liczę jeszcze na sala... (naiwności ludzka? ;) )

5y12u3k
11-08-2009, 12:25
Aż tydzień?! :D
U mnie jest jakoś tak, że jak podejmę decyzję to spontanicznie, zadłużając się lecę kupować. Najlepiej dla mnie by było, mieć nowe body na sobotę, a jeszcze lepiej na czwartek :D
Ale jeśli tydzień miałby coś zmienić w cenach... lub w superhiper propozycji Canona dla 60D, no cóż... bym okazała się blondynką (nie obrazając blondynek, brunetek, rudych i szatynek) :)

Pisałaś, że musu nie ma więc... lepiej poczekać te kilka dni aby podjąć decyzję wiedząc już z czego ew. się rezygnuje lub na co warto jeszcze czekać. 60D jeśli faktycznie zostanie ogłoszone tego 19 czy 25 sierpnia to i tak w sprzedaży będzie pewnie najszybciej pod koniec września ale przez ten czas wartość 50'ki może mocno spaść jeśli następca okaże się przełomowym modelem (w co akurat wątpię ale kto wie...).

Merauder
11-08-2009, 12:26
Kursy poki co sie dosc sporo wachaja, po sporych spadkach przyszly moze troche mniejsze, ale jednak wzrosty. Przy takiej sytuacji nie spodziewalbym sie raczej szybko obnizki. W miesiac czasu kazdy sprzedawca bedzie tlumaczyl, ze stara dostawa.

Prognozy sa raczej spadkowe, ale tak naprawde nikt tego nie przewidzi i chociazby jakies spadki byly jak to mowia do konca roku to dodaj jeszcze do tego z 2-3 miesiace, kiedy odniesie to jakikolwiek realny skutek na rynku.

W Twoim przypadku wez tez pod uwage to co mowil, ktorys przedmowca, ze 60D tuz tuz, a to realnie powinno wplynac na spadek ceny 50-tki.

jotes25
11-08-2009, 12:35
Na marginesie, radzę Ci sprawdzić dokładnie kwestię gwarancji. Nawet duże sieci (Fotoj..., Vobi...) często mają sprzęt pochodzący z dziwnych dystrybucji. Nie ma karty gwarancyjnej, a gwarancja egzekwowana jest przez zwrot do sklepu a nie do serwisu Canona. W praktyce oznacza to, że wszelkie sprawy związane z ew. regulacją bedziesz mieć utrudnione, nie wspominając o tym, że podczas wojaży po Europie nikt Ci tego nie naprawi...

Ejmi
11-08-2009, 12:37
No tak, jestem niecierpliwa. Za bardzo pewnie. Ale, realny spadek wartości... ile może wynieść?
Wiem, wiem że to jak wróżenie z fusów, ale wiadomo, każda zaoszczędzona (hipotetycznie) złotówka na body przejdzie niejako automatycznie na grip, pojemniejsze karty albo.. nowa sukienkę :)

5y12u3k
11-08-2009, 12:44
No tak, jestem niecierpliwa. Za bardzo pewnie. Ale, realny spadek wartości... ile może wynieść?
Wiem, wiem że to jak wróżenie z fusów, ale wiadomo, każda zaoszczędzona (hipotetycznie) złotówka na body przejdzie niejako automatycznie na grip, pojemniejsze karty albo.. nowa sukienkę :)

To zależy co będzie sobą reprezentował 60D i jaka będzie jego cena na starcie. Więc jedna wielka niewiadoma. Z drugiej strony jeśli teraz uda Ci się tanio kupić tą 50'kę to pewnie specjalnie tego nie odczujesz. .. ale i tak bym poczekał ;)

MMM
11-08-2009, 13:26
Trzeba jeszcze pamiętać, że nawet gdy dolar/euro ostro potanieje, to ceny od razu nie spadną. O ile przy podwyżce, ludzie szybko wykupują ostatki towaru po starej niskiej cenie o tyle przy obniżce, ten towar co jest teraz na pólkach też będzie musiał znaleźć nabywcę po aktualnej wyższej cenie. Dopiero następne dostawy będą tańsze - więc proces może się wyciągnąć w czasie (bo kto kupi obiektyw za 3000 wiedząc, że niedługo będzie za 2000, a sprzedający nie zamówi nowych póki nie sprzeda starych).
Sprzedający zamówi nowe jeśli starych nie ma na stanie. Przy obecnej dostępności sprzętu to częsta sytuacja. Do tego jest pełno różnych "tipów" z firmą "w garażu", którzy mają zawsze niewielkie zapasy i mogą szybko zareagować na zmianę kursu. Ceny są w tej chwili takie jak kiedy $ był po 3.90zł a teraz jest po 2.90zł więc spadek cen sprzętu jest 100% pewny i tylko kwestią czasu. To zresztą typowa sytuacja w przypadku importowanych towarów kiedy ich cena z pewnym opóźnieniem reaguje na zmiany kursów i łatwo przewidzieć że z tego powodu cena się niedługo zmieni.
Dolar stracił na wartości, "kryzys" się właściwie skończył i nie ma już paniki. Wg mnie w tej chwili jest ostatni moment na sprzedaż drogiego sprzętu z własnej kolekcji. Jeśli tylko możemy wytrzymać przez kilka miesięcy, odkupi się po cenie kilkanaście procent niższej. Natomiast na jakiś szybki spadek cen np. w ciągu miesiąca o 20% to bym nie liczył.

Piece Pankracy
11-08-2009, 14:38
Czekać czy kupować?

moim zdaniem zdecydowanie czekać

vit
11-08-2009, 15:18
Kupowac już? ....
.. czekać, szukać w dziale sprzedam?

Doradźcie coś.


nie czuje sie wystarczajaco madry by Ci doradzac ;),
ale ....
skoro zdecydowalas sie na dzial sprzedam to czy nie warto by bylo zahaczyc jakiegos forumowego TIPa:?: mam nadzieje, ze nikogo nie urazam:?
z tego co wiem jest sporo ludzi zadowolonych ze wspolpracy z Nowartem, Cichym czy Towersem (lub kogos innego, ale mi nie przychodzi do glowy :mrgreen:) - z opisow wynika, ze zwykle kupujacy dostaja gwarancje, a szansa, ze u nich ceny spadna szybciej niz w sklepach sieciowych jest niemala, jeden telefon i wiesz na czym stoisz

nie kupowalem czegokolwiek od wymienionych powyzej uzytkownikow forum CB, ale wydaje sie, ze w przciwienstwie do wobi.... lub innego fotodżo.... sprzedajacy maja elementarne pojecie do czego przediot zakupu sluzy - aparat bedzie przetestowany i sprawny

po mojemu czekac, jednakze nie dluzej niz 2 kiecki:mrgreen::mrgreen:

Ejmi
11-08-2009, 17:02
Jedna kieckę to może jeszcze poszło by w miarę sprawnie, ale dwie.. och.. chyba nie masz pojęcia o czym piszesz :D

Co zaś do TIPów (rozpatruje body 50D).

1/ fotoit1: 3.849 http://www.allegro.pl/item704505526_fotoit_canon_eos_50d_body_dostepny_s klep_wawa.html

2/ cyfroman (opinie mieszane, równiez tu na forum acz stare wpisy): 3.499 http://www.allegro.pl/item710769856_nowy_canon_eos_50d_super_promocja.ht ml

3/ i-deal: (nie słyszal ktoś??) 3.599 http://www.allegro.pl/item708748396_canon_eos_50d_gwarancja_12_mies_nowy .html

4/ foto-ivy: 3.888 http://www.allegro.pl/item709878469_canon_eos_50d_body_nowe_gw_12_m_cy.h tml

5/ fotoaparaciki: 3.980 http://www.allegro.pl/item709116185_nowy_canon_eos_50d_body_raty_sklep_f _vat.html

A tu dla porownania: fotodżołker: 3.966 http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/canon/canon-eos-50d-body/

Pytanie więc... co to za dżołk? Polecani/ne TIPy mają cenę raptem o kilkadziesiąt PLN mniejszą od sieciowego sklepu.
Niepolecani/nieznani .... strach kupować tak po prawdzie.
Gdzie tu, ja pytam, ta "taniość i pewność" zarazem na allegro?

Ech.. czekać... czekać.. a diabelek siedzący za uchem.. kusi.. "kup, kup teraz".

I co ja mam u licha robić?

PS. Wiadomym jest, nie szukam taniej bo jestem chytra i oszczędna. Chce wydać mądrze pieniądze na które ciężko pracuję.

pozdr.

Merde
11-08-2009, 17:40
U sala rezerwacja juz od rana. A topic Dagi.. całkiem gdzieś zniknął wczoraj jeszcze :/
A 3100 faktycznie, cena dla mnie, na grip by bylo jeszcze :]

Tu masz z gripem, cena też całkiem niezła (choć ja stówkę bym jeszcze próbował urwać :-D): http://www.canon-board.info/showthread.php?t=51112

himi
11-08-2009, 18:17
Ta opcja z forum z gripem wydaje się dobra. Czekać na 60? Żebyś się nie naczekała jak kiedyś wielu na 5d2:)Powodzenia. A tak przy okazji. Jesteś pewna, że właśnie 50d? Rzeczywiście aż tak dużo lepsze (bo droższe sporo) od tańszego i całkiem niezłego 40d?

justanimage
11-08-2009, 18:18
Pytanie więc... co to za dżołk? Polecani/ne TIPy mają cenę raptem o kilkadziesiąt PLN mniejszą od sieciowego sklepu.




Do TIPów lepiej zadzwonic i bezpośrednio zapytać o cene. Na allegro ceny u TIPow sa troche podwyzszone (prowizje, opłaty, itp)



I co ja mam u licha robić?



Ja bym kupił i cieszył się nową zabawką. Szkoda nerwów na czekanie, zwłaszcza ze wynik czekania niepewny

arnet
11-08-2009, 18:19
Hej,
też miałem taki dylemat - czekać na 60D czy kupić 50D (w grę wchodził jeszcze 5D, ale mam pare szkiełek na cropa). Jeszcze kwestia ceny, gdzieniegdzie podana jest przewidywana cena ok 1600$ (1200 euro), jednak wydaje mi się że cena nie będzie niższa niż 1500- 1600 euro (są to moje spekulacje). Obecnie body 50D jest w cenie 1200 euro. Po długich namysłach i porównaniach zdecydowałem się na 50D. Kuszącą perspektywą było kupienie w pixmania.com 1040euro, ale akurat brat był w Polsce i znalazł w fotojokerze za 3999zł i kupił (co sklep to sklep, w czasie transprtu róznie bywa a czas oczekiwania wynosił k 2 tygodni.). Jestem wpełni zadowolony, aparat działa bez zarzutów, zrobiłem już ok 1500 zdjęć w ciągu 2 tygodni. Przesiadka z 350D na 50 to odjazd. Pozdrawiam!!

ms714033
11-08-2009, 21:00
Za odczekaniem przemawiaja spadające kursy walut (szczególnie dolara), a także informacje o spadkach sprzedaży sprzętu (czytałem w DFV info o spadkach sprzedaży kompaktów, ale i w sektorze lustrzanek, pomimo kilkuprocentowego wzrostu sprzedaży przyniósł on spadek przychodów czy dochodów koncernów). Muszą z tym coś zrobić!!!:twisted:

Ejmi
11-08-2009, 21:05
Jesteś pewna, że właśnie 50d? Rzeczywiście aż tak dużo lepsze (bo droższe sporo) od tańszego i całkiem niezłego 40d?

Szczerze... naczytałam sie sporo o obu aparatach, wiem że są porównywalne w jakości, szybkości, że prawie podobne efekty mozna uzyskac 40 jak i 50.
Himi, podsycasz we mnie ten głosik rozsądku, ktory mówi o 40D, ale jednocześnie upartość i zadziorność podjudza na 50D. Róznica w cenie.. bagatela.. ech.. około 1k.

Ręce opadają. Muszę się przespac z ta myślą. I znów niezdecydowanie.
Pytanie co przeważy.. rozsądek czy sponton.

dziekuję Himi, że mnie nieco ostudziłeś.

pozdr.

Krzychu
11-08-2009, 21:08
Szczerze... naczytałam sie sporo o obu aparatach, wiem że są porównywalne w jakości, szybkości, że prawie podobne efekty mozna uzyskac 40 jak i 50.
Himi, podsycasz we mnie ten głosik rozsądku, ktory mówi o 40D, ale jednocześnie upartość i zadziorność podjudza na 50D. Róznica w cenie.. bagatela.. ech.. około 1k.


Jedyne co 50D ma istotnie lepszego to wyświetlacz LCD. Cała reszta nie różni się znacząco od 40D - miałem dwa 40D i za jednego popsutego kupiłem 50D - trochę żałuję...

kasprzak
11-08-2009, 21:37
Osobiście stoję przed takim samym "problemem" i czekam na pojawienie się jakiś konkretów dot. premiery i ceny 60D.

Jeżeli będzie dużo większa niż obecne ~4000zł za 50tkę to kupię 50D napewno lub nawet 40D (bo jakieś nowe body napewno się znajdzie jeszcze) - jeżeli chodzi o to czy 40D czy 50D to wyłącznie dlatego, że ma większą matrycę i jest nowszy - troche to kaprys za 1000zł, ale jakościowo, faktycznie różnicy duzej nie widziałem na porównaniach.

Pamięta ktoś jak wyglądały np. ceny 50D jak wchodziła po 40D jak wyglądała wtedy cena 40D i zastępującego ją 50tka?

andrzej3k
11-08-2009, 22:32
Na przełomie roku, czyli po okresie zawyżonych cen związanych z nowością, za 50d w fotojokerze płaciłem 3250 z kartą 4 GB. 40d kosztowało ok. 2600-2700, nie pamietam dokładnie ale różnica cen była zdecydowanie na niekorzyść 40d.
Z tym, że między tymi modelami było 2 lata różnicy a między 50 i 60 będzie rok.
Analogii między układem cen nie ryzykowałbym oceniać. Ceny aparatów obecnie są zupełnie nieracjonalne (w zasadzie chodzi mi o różnice cen między modelami amatorskimi w przedziale xxxxd-xd).

djcargo
11-08-2009, 23:06
Jak dla mnie bierz 40d (bo różnica w cenie znaczna, a różnica w jakości nie usprawiedliwiająca tego tysiaka), albo używane 5d.
Ew. czekaj na newsy o 60d.

Tezet-gdynia
12-08-2009, 03:47
Poczekaj do premiery 60D i kup....... ...... ....... 40D :-D Roznicy w jakosci pewnie nie zauwazysz pomiedzy 50D a 40D, a cena 40D powinna byc juz wtedy naprawde mila ;)

bebesky
12-08-2009, 07:57
Jedyne co 50D ma istotnie lepszego to wyświetlacz LCD. Cała reszta nie różni się znacząco od 40D -

zapomniałeś o wielkości matrycy, nowym procesorze, lepszym AF i dla mnie dość ważne - ostrzeniem w LV.

Krzychu
12-08-2009, 08:00
zapomniałeś o wielkości matrycy, nowym procesorze, lepszym AF i dla mnie dość ważne - ostrzeniem w LV.

Większa w sensie mpix matryca to akurat (dla mnie wada) - większe i bardziej szumiące pliki...

himi
12-08-2009, 08:09
Rozmawiałem n/t 50d z Richie'm. Miał 40d przeskoczył na 50-tkę (oba w przerwie między 5d:). Odradzał zakup 50-tki podobnie jak Krzychu chwaląc wyższość LCD. Iso z tego co mówił jest porównywalne - mówię o użytecznym. Oczywiście pozostaje sprawa gwarancji etc. Tutaj 50-tka ma przewagę nad poprzednikiem, bo jest nowa. Tysiąc to nie fortuna więc wielkiego dramatu decyzyjnego pewnie nie ma. Wspominałaś o gripie. 40d z gripem kupisz jednak wciąż poniżej ceny ,,gołej'' 50-tki. Najlepiej umów się z jakimś człowiekiem z forum w twojego miasta (albo dwoma) który ma obie puszki. Na spokojnie porównaj, zrzuć kartę do kompa i zdecyduj.

adi760303
12-08-2009, 08:32
Jedyne co 50D ma istotnie lepszego to wyświetlacz LCD. Cała reszta nie różni się znacząco od 40D - miałem dwa 40D i za jednego popsutego kupiłem 50D - trochę żałuję...

Pamiętaj jeszcze o regulacji :)

Maksymilian
12-08-2009, 09:02
Jedyne co 50D ma istotnie lepszego to wyświetlacz LCD. Cała reszta nie różni się znacząco od 40D - miałem dwa 40D i za jednego popsutego kupiłem 50D - trochę żałuję...

Witam!
Nie mogę się zgodzić z takim stwierdzeniem., 40 od 50 różni się znacząco i tak prócz wyżej wymienionego wyświetlacza można znaleźć tu takie zmiany:
- regulacja ostrzenia i zapamiętywania parametrów 20 obiektywów ( ile kosztuje skalibrowanie jednego obiektywu w serwisie? :shock:)
- możliwość zapisów sRaw, nie trzeba rezygnować z możliwości szerokiej obróbki wraz ze zmniejszeniem wagi pliku - nie każdy potrzebuje wielkie pliki.
- podniesienie czułości, wiem wiem szumi, ale jest :-D
- Bracketing rozszerzony z -+/2ev do -+/4ev
- szybszy nowy procesor, zachowana jest szybkostrzelność ale pliki większe :-D
Pozdrawiam serdecznie a wybór i tak należy do tego który płaci 8-) .

Krzychu
12-08-2009, 09:07
Witam!
Nie mogę się zgodzić z takim stwierdzeniem., 40 od 50 różni się znacząco i tak prócz wyżej wymienionego wyświetlacza można znaleźć tu takie zmiany:


Fajnie że przepisałeś specyfikację..



- możliwość zapisów sRaw, nie trzeba rezygnować z możliwości szerokiej obróbki wraz ze zmniejszeniem wagi pliku - nie każdy potrzebuje wielkie pliki.


A 40D to sraw nie ma ?




- podniesienie czułości, wiem wiem szumi, ale jest :-D


Widziałeś zdjęcia z tej podniesionej czułości ? Nie rozśmieszaj ludzi...



- szybszy nowy procesor, zachowana jest szybkostrzelność ale pliki większe :-D


Szybkostrzelność mniejsza o 0.3 fps bodajże... No i przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności z powodu większych plików opróżnianie bufora jak się go zapełni może trwać dłużej...

krzychoo
12-08-2009, 09:22
Hm... Nie wiem skąd czerpiecie informacje, że niby 60d ma być jeszcze w tym roku!? Myślę, że 50d jest już wystarczająco lepsza od 20d, żeby myśleć o wymianie, a tu przyjdzie sie znów czekać na następcę.

mate00sh
12-08-2009, 09:28
Tylko że gdy pojawi się 60D to cena 50D powinna polecieć w dół. I o to chodzi.

bebesky
12-08-2009, 09:33
Mocno zbaczamy od tematu
Ja doradzam - kupować. Nie daj się wpuścić w ślepą uliczkę czekania na nowość.
Poszukaj w dobrej cenie i kupuj zachowując ostrożność i nieufność wobec sprzedawcy - nawet wobec sklepu.
Wiele rzeczy kupowałem drogo - bo zdarzało się że kupowałem jako nowości i jakoś wcale mi nie przeszkadza że po trzech miesiącach od zakupu dany sprzęt był nawet o 25% tańszy. Przez ten czas robiłem zdjęcia i cieszyłem się z usprawnień które dostałem kupując nowy sprzęt.
Jedynym pozytywem ciągłego czekania jest to że nigdy nie kupisz aparatu - czyli nie wydasz pieniędzy i będziesz się cieszyć z posiadania gotówki, tyle że gotówką zdjęcia nie zrobisz.

I jeszcze dwa słowa do Krzychu

różnica między 40 a 50 jest znaczna o ile ktoś ją będzie chciał wykorzystać
Większa matryca - co prawda niektórzy twierdzą że na skraju upakowania albo też za bardzo upakowana, ale z tego co zauważyłem przy dobrych szkłach obraz jest ok, dla niektórych jest to zaleta którą potrafią wykorzystać.
ostrzenie w trybie LV - w wielu przypadkach bardzo użyteczne i pomocne.
możliwość kalibracji obiektywów - o zalecie tegoż chyba nikogo nie trzeba przekonywać - wystarczy poczytać ile postów na forum dotyczy BF i FF

W obsłudze nie zauważyłem większej różnicy. W jakości zdjęć - przy większej matrycy jakoś nie widzę większego szumu czy spadku jakości a to chyba jest zaleta.
Jedyne co zabrali a niektórym może to przeszkadzać to dwa miejsca na ustawienia custom na pokrętle.
Aaaa no i wadą dla niektórych może być wielkość zdjęć - tu trzeba się liczyć z zakupem dodatkowych kart, dysków, oraz ewentualnym przyspieszeniem komputera. Ale to ma raczej zastosowanie dla tych którzy robią naprawdę dużo zdjęć.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Tylko że gdy pojawi się 60D to cena 50D powinna polecieć w dół. I o to chodzi.

Oczywiście tak się stanie z pewnością.
Pozostaje tylko jedno pytanie - kiedy?
I nie chodzi tu o to kiedy się pojawi, tylko kiedy ta cena spadnie.
Patrząc na historię cen wprowadzanych modeli było tak:
wchodził nowy aparat, który miał wyższą cenę od poprzednika bo był nowością.
Po dwóch trzech miesiącach cena poprzednika spadała i krótko po tym cena nowości szła w dół.
Czyli moim zdaniem jeżeli już czekać to jakieś dwa trzy miesiące a nie tydzień dwa jak twierdzą niektórzy.
Bardzo wątpię by było tak, że canon ogłosi wejście nowego aparatu i cena poprzednika w jednym tygodniu spadnie o 1000 zł.

Oczywiście mogę się mylić.

Ejmi
12-08-2009, 10:00
Z pewnością nie tylko ja bym chciała żebyś się mylił w tej ostatniej kwestii, czyli by ceny szybko i radykalnie spadły. ;)

Co zaś do dyskusji, każda konstruktywna uwaga, wymiana zdań czy nawet drobne spory, dodają coś do naszej wiedzy o sprzęcie. O ile podparte są osobistymi doświadczeniami nie zaś opiniami powszechnie znanych portali czy przeczytanych testów. Czego oczywiście nikomu nie zarzucam ;)

Tyle że... zdania na temat pierwotny są nadal podzielone. Tak jak i ja stoję na rozdrożu.
I póki co.. czekam... coraz to bardziej wiercąc się na.. ekhm.. stołku ;)

pozdr.

RUTRA007
12-08-2009, 13:05
Mną też miotały te dylematy i podjąłem decyzję o zakupie 50-tki.
Oczekiwanie wiążesz z następującymi rzeczami:
- kursem waluty
- premierą nowego modelu;
- ochłodzeniem rynku
1. kurs - nie ma pewności, czy faktycznie będzie on taki, jak prognozuje większość ekspertów, którzy przecież już wiele razu się mylili; mój znajomy, który nieźle sobie dorabia na zakupie/sprzedaży waluty uważa, że po wakacjach kurs zł/eur wzrośnie. Nawet jeśli znacząco spadnie, to i tak odczujemy to z opóźnieniem;
2. premiera nowego modelu -może zamieszać, ale niekoniecznie; zdziwiłbym się jednak, gdyby canon pchał się do szybkiej premiery, wszak 40-tek jest jeszcze sporo na rynku, a i pewnie zapasy 50-tek nie są zbyt małe. Spodziewam się, że premiera zostanie przełożona za rok.
3. Zauważalny jest spadek sprzedaży kompaktów, rynek lustrzanek trzyma się nieźle (zaledwie kilkuprocentowy spadek)

Dlatego nabyłem 50-tkę (m.in. trafił do mnie szybszy procesor) i cieszę się, że już teraz mogę focić na tym sprzęcie (pop. miałem 350-tkę). To też warte jest kasy. To duża frajda, która przeważyła i dlatego dokonałem zakupu.

dziobolek
12-08-2009, 16:57
Kupować.
Jeśli cię stać to bierz 50D i nie myśl :wink:
Idź do przodu, nie cofaj się...

Pozdrówka!

Merauder
12-08-2009, 17:20
Wymieniajac na slepo na + 50-tki microadjustment AF nie czytacie forum. Jest takowy temat na tym forum, gdzie funkcja ta jest opisywana jako bardziej marketingowa niz praktyczna. Poprostu skutecznosc tej funkcji jest do kitu. Czesto mozna tam spotkac wypowiedzi, ktore nie pochlebnie wyrazaja sie o tej funkcji.

andrzej3k
12-08-2009, 18:52
Wymieniajac na slepo na + 50-tki microadjustment AF nie czytacie forum. Jest takowy temat na tym forum, gdzie funkcja ta jest opisywana jako bardziej marketingowa niz praktyczna. Poprostu skutecznosc tej funkcji jest do kitu. Czesto mozna tam spotkac wypowiedzi, ktore nie pochlebnie wyrazaja sie o tej funkcji.


C50/1.4, f=1.4, odległość 1 m, zakres mikroregulacji -10 +20, skuteczne przesunięcie focusa ok 10 cm.
Daj nam Boże jak najwięcej takiego marketingu.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img88.imageshack.us/i/0081020.jpg/)

IGI
12-08-2009, 19:21
Tylko też nie czytałeś tematu :).
Co do tego że działa ludzie nie mają wątpliwości - co rusz ktoś wrzuca tablice testowe z zdjęciami w skrajnych pozycjach i rzeczywiście różnica jest. Problemem jest to że np korygując nasze szkło na np -10, po tygodniu trzeba przestawić na -5, potem na -2 a potem znowu na -10.
Po prostu działa sobie to jak chce. Nie piszę z własnego doświadczenia, tylko z doświadczenia innych którzy tą funkcję przetestowali podczas pracy a nie tylko na kartce :)

andrzej3k
12-08-2009, 19:30
IGI, ale ja nigdy nie ruszałem nastawy -10 (bo na taką musiałem skorygować C50). Mam tak od grudnia. A działa nie jak chce tylko tak jak ja chcę.

Aha - i piszę z własnego doświadczenia :-)

5y12u3k
12-08-2009, 20:12
- Bracketing rozszerzony z -+/2ev do -+/4ev


Taki sam bracketing -+/4ev jest i w 40D jak i pewnie w kazdym innym Canonie, 50D nic nowego tu nie wnosi - poza przejrzyście zwizualizowaniem na lcd połączenia kompensacji ekspozycji z bracketingiem. Nadal w bracketingu można zrobić tylko 3 ekspozycje i nadal w jednej sekwencji nie zrobisz -4,0,+4 ev

rycerz
12-08-2009, 20:30
Mocno zbaczamy od tematu
Ja doradzam - kupować. Nie daj się wpuścić w ślepą uliczkę czekania na nowość.


popieram...a dlaczego? pytanie: masz teraz czym robic zdjęcia? jesli masz to nie ma sprawy, czekaj nawet na 70d ;) a jeśli nie?to czy nie szkoda tego fajnego czasu? jest jeszcze jasno,ciepło, i chce sie zdjecia robic ;) zaraz bedzie jesień,zima...
przeciez minie troche czasu nim opanujesz obsługę nowego sprzetu, a pewnie jeszcze trzeba będzie kupic nowy obiektyw ;) ;)
czy będą znaczne obniżki? kto to wie??

Virtuoz
12-08-2009, 22:50
Ejmi, moja oferta sprzedaży cytowana w tym wątku ( 50D+grip=3600zł ) już nie aktualna. Sprzedałem. Jeśli mam coś doradzić, to z 40D na 50D przesiadka moim zdaniem w tej chwili nie opłacalna. Co innego jeśli to pierwszy zakup.
Ceny teraz wariują, i nawet jak 60-tka wejdzie to myślę że ostro nie spadną. A nie wiadomo ile owa 60-tka będzie kosztować, no i co będzie sobą oferować. Może po prostu różnica między premierową 60-tką a już nie premierową 5-tką MkII będzie tak znikoma, że wystarczy nieco dozbierać pln i pójść na całość???
Konkluzja - ja bym czekał...

bebesky
13-08-2009, 07:54
Konkluzja - ja bym czekał...

A zapytam - jak długo???

MusicMan
13-08-2009, 08:52
Jesli ktos planuje teraz kupić 50d a na dniach ma wejsc 60d to poczekalbym te kilka dni, moze 50-tka bedzie tansza...
Dwa miesiace temu kiedy zdecydowalem sie na zmiane systemu kupilem 40d nie czekając na nic... obiektywy były juz w kosmicznych cenach więc dokupiłem dwie eLki ale uzywane i nie załuje. Na gieldzie jest sporo ofert i zawsze mozna cos wybrac.

Ejmi
13-08-2009, 08:58
Fotografować mam czym. Obiektywy jakies tam też są. A czekanie mnie wnerwia :D Nadmiar zlotówek czy walut... heh, pieniązki sa okrągłe i mają to do siebie, że kulgają się w odwrotna strone, nie do mnie, ale ode mnie.
ale.. zdroworozsądkowo patrząc, wole odrobinę poczekać i kupić C50D.

Otwartą kwestią pozostaje.. jak długo :/

pozdr.

krzychoo
13-08-2009, 09:08
Jesli ktos planuje teraz kupić 50d a na dniach ma wejsc 60d to poczekalbym te kilka dni, moze 50-tka bedzie tansza...


Naprawę nie wiem skąd macie takie informacje. Kilka dni? To chyba jakaś zgryźliwa przenośnia co do wprowadzania na rynek nowości przez Canona...? Planuję zmianę korpusu dopiero w styczniu, myślę że tej premiery się doczekam.

MusicMan
13-08-2009, 09:25
Naprawę nie wiem skąd macie takie informacje. Kilka dni? To chyba jakaś zgryźliwa przenośnia co do wprowadzania na rynek nowości przez Canona...? Planuję zmianę korpusu dopiero w styczniu, myślę że tej premiery się doczekam.

W sieci piszą ze 19 sierpnia maja wyjsc nowosci, korpusy i obiektywy... a czy tak bedzie to sie okaze.

gietrzy
13-08-2009, 09:30
Otwartą kwestią pozostaje.. jak długo :/

Niezły onanistyczny wątek, gratuluję odważnego przyznania się, że chcesz a nie musisz coś kupić!

Do tematu: w ogóle nie piszesz co fotografujesz.
Ja bym czekał, ale tylko do momentu sierpniowej premiery Canona by zobaczyć czy nie ukaże się 2000D (ma to być 450D ze zmienioną nalepką).
500D jest sprzedawany za $725 więc śmiało można przypuszczać, że 2000D musi kosztować około $500 (12 MPx, LiveView, jeden krzyżak f/2.8, hi-rez 3" ekran).

1. Po anonsie 2000D kupować tanio 450D mocno zbijając z ceny (arg. nowy, lepszy 2000D)
2. Po anonsie 60D kupować 40D
3. Po anonsie 60D kupować 50D (szczególnie jeśli chcesz używać szkieł Sigma, Tamron, itd.)
4. Po anonsie 60D kupować nowe 60D; imho bez sensu, jeśli puszka nie będzie mieć nowego ettl-III i wbudowanego bezprzewodowego wyzwalacza lamp, nowego AF, sensora w technologii dającej większą (od 50D) dynamikę i przynajmniej o 1 EV mniejszych szumów.

Możesz też teraz kupić 500D i cieszyć się jak ja z super przydatnych funkcji typu hi-rez LCD w połączeniu z LiveView.

Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz używać przysłon f/1.2-f/4 za dnia modele 40/50/60D mogą ci pomóc, mają migawki 1/8000 s podczas gdy modele 450/500D mają tylko 1/4000 s.
Dla przykładu: w słońcu, 85L przykręcony z f/1.2 do f/2.8, na iso1oo dawał czas 1/8000 s.
Jeszcze jedno: zazwyczaj od premiery aparatu consumer/prosumer do jego sprzedaży mija jeden miesiąc.

Szczerze życzę aparatu, który sprawi, że będziesz szczęśliwa.

bebesky
13-08-2009, 09:34
Naprawę nie wiem skąd macie takie informacje. Kilka dni?

bo niektórzy się ekscytują tym:
http://www.optyczne.pl/2114-nowo%C5%9B%C4%87-O_tym_si%C4%99_m%C3%B3wi__czyli_plotki_i_ploteczki _z_ostatniego_tygodnia.html

tyle że jak sami autorzy piszą - praktycznie nic nie wiadomo :)

APP
13-08-2009, 09:41
(...) maja wyjsc (...)

"ponoć mają zostać ogłoszone" ... taki drobiazg 8-)

Ja sam też jednak bym zaczekał, tym bardziej, że Ejmi ma ponoć narazie czym fotografować, a IMHO bez względu na zmiany kursów walut itp. z cenami sprzętu gorzej (niż teraz) już raczej nie będzie ;)

P.S.
Zaraz po tej rewelacji odnośnie 19.08, pojawiły się plotki, że nowości na polu DSLR dopiero we wrześniu :roll: Zatem jeszcze tylko kilka dni, a osoby o mocniejszych nerwach, ewentualnie, "byle do października" :lol: No, chyba, że ktoś ma naprawdę mocne te nerwy...

gietrzy
13-08-2009, 09:47
bo niektórzy się ekscytują tym:
http://www.optyczne.pl/2114-nowo%C5%9B%C4%87-O_tym_si%C4%99_m%C3%B3wi__czyli_plotki_i_ploteczki _z_ostatniego_tygodnia.html

Tego typu njiusy tam ukazują się z dużym opóźnieniem, w dodatku drukują wszystko nawet CR1 a ja, akustyk i Kolekcjoner (pozdrawiam kolegów redaktorów :mrgreen:) dbamy o to by tu, na C-B, w "plotkach" nie wspominać o CR1 tylko o 2 ewentualnie 3, ale o tych to Canon sam wspomina ;)


tyle że jak sami autorzy piszą - praktycznie nic nie wiadomo :)

Autorami nie są optyczne instrumenty one tylko wrzucają wszystko do jednego wora i podpisują baby's R us.

Merauder
13-08-2009, 10:40
IGI, ale ja nigdy nie ruszałem nastawy -10 (bo na taką musiałem skorygować C50). Mam tak od grudnia. A działa nie jak chce tylko tak jak ja chcę.

Aha - i piszę z własnego doświadczenia :-)
Tylko poczytaj temat, o ktorym mowie. Jestes jednym z nie wielu zadowolonych z poprawnosci dzialania tej opcji.

Fumar
13-08-2009, 12:48
Ja planuje za rok zmienić korpus. Obecnie mam 350d (i niestety nie zarabiam na swoje utrzymanie). Z racji, że za rok spodziewam sie większego przypływu kasy, to planuje zakupić 50d. Myślicie, że jeśli wyjdzie 60d (choćby w październiku tego roku), to jest sens kupować 50d, czy lepiej kupić 60d (zakup planuje w sierpniu 2010, więc myślę, że cena spadnie do dosyć rozsądnego pułapu).

Póki co, jestem spokojny, ale zawsze jakaś rada się przyda ;D
Pozdrawiam niezdecydowanych

bebesky
13-08-2009, 13:42
Fumar daj spokój z martwieniem się co będzie za rok bo:
1. może wygrasz w totka
2. za rok może być już 70D a 60D może być już przeszłością
3. canona wykupi nikon
4. euro spadnie do 2 zł i wtedy będziesz mógł za te pieniądze kupić któryś z jednocyfrowych canonów
5. euro będzie kosztowało 9 zł i wtedy przypływ gotówki nie wystarczy ci nawet na 800 d

Fumar
13-08-2009, 13:43
hahaha. Dobrze mówisz ;D

himi
13-08-2009, 18:04
Fumar daj spokój z martwieniem się co będzie za rok bo:
1. może wygrasz w totka
2. za rok może być już 70D a 60D może być już przeszłością
3. canona wykupi nikon
4. euro spadnie do 2 zł i wtedy będziesz mógł za te pieniądze kupić któryś z jednocyfrowych canonów
5. euro będzie kosztowało 9 zł i wtedy przypływ gotówki nie wystarczy ci nawet na 800 d

Ej - to ja wygram w totka....:)

Merde
13-08-2009, 18:34
Myślicie, że jeśli wyjdzie 60d (choćby w październiku tego roku), to jest sens kupować 50d, czy lepiej kupić 60d (zakup planuje w sierpniu 2010, więc myślę, że cena spadnie do dosyć rozsądnego pułapu).

Myślimy, że najlepiej kupić model starszy trochę po premierze następcy. Z reguły nie ma między nimi dramatycznych różnic, a nie płacimy frycowego za nowość.

ms714033
13-08-2009, 20:38
... Bardzo wątpię by było tak, że canon ogłosi wejście nowego aparatu i cena poprzednika w jednym tygodniu spadnie o 1000 zł.

Oczywiście mogę się mylić.

I chyba tak jest. Po wejściu 40d ... bodajże po dwóch tygodniach, góra miesiącu Canon wprowadził CashBack ... O JAKI BYŁEM W..... ZŁY!!!:evil:

Niestety nie wiadomo co im strzeli do głowy

Ejmi
14-08-2009, 09:02
Do tematu: w ogóle nie piszesz co fotografujesz.

Hmm, bo temat tematu jest zupełnie inny :D
btw. nie jestem specjalistka w jakimś temacie, fotografuję amatorsko, nie utrzymuję się z fotografowania, robię to dla przyjemności swojej i innych, acz jeśli komuś pomoże to zbudować własne portfolio, będę przeszczęśliwa :)



Szczerze życzę aparatu, który sprawi, że będziesz szczęśliwa.
Tego i Wam życzę :) Dziękuję.

tomekde
14-08-2009, 19:34
Myślimy, że najlepiej kupić model starszy trochę po premierze następcy. Z reguły nie ma między nimi dramatycznych różnic, a nie płacimy frycowego za nowość.

no, ja właśnie na tej zasadzie od grudnia kupuję 5dmkII :mrgreen:

rostek andrzej
14-08-2009, 23:08
Daj sobie czas, powiedzmy miesiąc. Potraktuj to jako trening silnej woli:-P Aparaty nie powinny raczej drożeć. Zobaczysz, co nowego wypichci Canon (o ile) i zdecydujesz. Jeżeli chodzi o aparat, Jeżeli ma to być dla Ciebie coś ekstra, wymarzonego, to ja bym jednak proponował zakup nowego sprzętu. Żadne tam używki z nie wiadomo jakim przebiegiem. Nowy, lśniący, piękny Canonek z gwarancją;) Na pewno sprawi Ci to większą frajdę niż używany sprzęt o 500 zł tańszy, który nie wiadomo kiedy się zepsuje. Życzę udanego focenia

sal
18-08-2009, 01:26
50-ka, którą miałem w ofercie, znalazła już swojego nabywcę :)

kasprzak
19-08-2009, 18:52
kompakty się pojawiły a o lustrach narazie ni hu hu :P