PDA

Zobacz pełną wersję : Który windows, żeby uniknąć problemów?



oskarkowy
09-08-2009, 22:39
Wcale nie jestem przekonany, że to dobry dział, ale najwyżej Vitez mnie zjedzie.

Przyszedł czas na wymianę komputera i znów stoję przed odwiecznym problemem: którego windowsa wybrać? Od razu piszę, że ze względu na resztę oprogramowania, nie przesiądę się na Maca.

W tej chwili pracuję na XP, najczęściej korzystam z CS3 i LR. Do tego dochodzą różne pluginy, które muszą mi działać, a nie wiem, jak to byłoby np. w przypadku Windows 7. Pewnie przy wymianie dokupię upg do CS4, ale resztę na pewno będę chciał pozostawić bez zmian.
Czy te wszystkie programiki będą pracowały z nowym windowsem?
Czy w ogóle warto ładować się w ten system? Dwa lata temu kupiłem w ten sposób vistę, do dziś leży nierozpakowana..

Jeśli odpowiedź nie będzie prosta, to na co mam zwrócić uwagę szukając informacji?

akustyk
09-08-2009, 22:50
64-bitowe XP wydaje sie wzglednie bezpieczne. software dziala normalnie,
a tytulem 64bit mozesz wyjsc powyzej 4GB RAM

Krzychu
10-08-2009, 07:17
Wcale nie jestem przekonany, że to dobry dział, ale najwyżej Vitez mnie zjedzie.

Przyszedł czas na wymianę komputera i znów stoję przed odwiecznym problemem: którego windowsa wybrać? Od razu piszę, że ze względu na resztę oprogramowania, nie przesiądę się na Maca.

W tej chwili pracuję na XP, najczęściej korzystam z CS3 i LR. Do tego dochodzą różne pluginy, które muszą mi działać, a nie wiem, jak to byłoby np. w przypadku Windows 7. Pewnie przy wymianie dokupię upg do CS4, ale resztę na pewno będę chciał pozostawić bez zmian.
Czy te wszystkie programiki będą pracowały z nowym windowsem?
Czy w ogóle warto ładować się w ten system? Dwa lata temu kupiłem w ten sposób vistę, do dziś leży nierozpakowana..

Jeśli odpowiedź nie będzie prosta, to na co mam zwrócić uwagę szukając informacji?

Jak nie jesteś pewien co do 7-ki to postaw RC i potestuj...
U mnie na 7-ce wszystko chodziło bez problemu - jedynym problem to taki że jeżeli chcesz użyć wersji 64-bitowych systemu i PS, to w tej praktycznie nie ma pluginów chodzących w PS 64-bit (ale to nie ma związku z systemem).

Vitez
10-08-2009, 12:22
Windows 7 64bit.

Mogę Ci podrzucić najnowszą wersję RC, jak najbardziej legalna, ważność wygasa w czerwcu 2010 (choć od marca 2010 zacznie się cyklicznie restartować, więc w praktyce to do 1 marca 2010 jest używalny). Do tego czasu chyba zdążysz się przekonać i dozbierać na wersję 'retail' , więc nie musisz nic kupować by leżało nierozpakowane.
Pracuję na nim od kilku miesięcy a sam jestem dość kapryśny i sporo softu używam + gry muszą chodzić szybko i stabilnie + sterowniki różnego oprzyrządowania...

Co do pluginów 64bit to nie problem - Photoshop się instaluje w dwóch wersjach i jak się chce użyć pluginu nie-64bit to wystarczy odpowiednią wersję Photoshopa odpalić.

Niektóre z pluginów i akcji "przesiadałem" przez kilka lat z XP i CS przez CS3 do CS4 i przez Vistę do Windows 7 - zero problemów.

Z innymi tematami komputerowymi wiesz że możesz tez do mnie uderzyć :) .

Krzychu
10-08-2009, 12:29
Co do pluginów 64bit to nie problem - Photoshop się instaluje w dwóch wersjach i jak się chce użyć pluginu nie-64bit to wystarczy odpowiednią wersję Photoshopa odpalić.


Oczywiście prawda, ale na dłuższą metę to żadne rozwiązanie - wyobrażasz sobie taki workflow (ze wskazaniem na flow) żeby odpalać wersję 32 bit żeby zapuścić pluginy ?
Jedyna nadzieja że inni producenci pluginów wzorem Picture Code wyprodukują wersje działające w 64 bit - Nik pisał że pracuje nad tym...

Vitez
10-08-2009, 12:31
Oczywiście prawda, ale na dłuższą metę to żadne rozwiązanie - wyobrażasz sobie taki workflow (ze wskazaniem na flow) żeby odpalać wersję 32 bit żeby zapuścić pluginy ?

Wyobrażam sobie bo sam tak robię :roll: .
Oczywiście jak to komuś bardzo przeszkadza to na systemie 64bit może używać tylko Photoshopa 32bit. 64bit niby wydajniejszy, ale jeśli ma się stać kłodą u nogi workflowa to żaden problem używać tylko 32bitowej aplikacji.

Kolaj
10-08-2009, 12:32
Dwa lata temu kupiłem w ten sposób vistę, do dziś leży nierozpakowana..To może czas ją rozpakować? Używam Visty od roku i nie mam żadnych problemów.

AMMarshall
10-08-2009, 12:41
...to raczej kwestia gustu...

XP, Vista i niebawem 7 to w gruncie rzeczy ten sam system. Tylko dodawane wodotryski są.
Ja wybrałbym XP, czyli Vista Business - downgrade to Windows XP Professional.

Wybierając XP nie będziesz się martwił o to czy Ci software będzie śmigał, czy nie...

Vitez
10-08-2009, 12:46
Wybierając XP nie będziesz się martwił o to czy Ci software będzie śmigał, czy nie...

Ale zaczniesz martwić sie o brak wsparcia tegoż systemu ze strony Microsoftu.
Sorry, ale polecając system powstały 8 lat temu równie dobrze możesz polecać Canona D30 :roll: .
Argument o wodotryskach to zwykła demagogia, aż szkoda czasu odpisywać.

Miłej lektury tym, którzy 7 uparcie do Visty porównują :roll: : http://pclab.pl/art35104.html

mate00sh
10-08-2009, 12:58
Jako zachęta do siódemki - od tygodnia mam ten system na wirtualnej maszynie z 512 MB RAM i szczerze mówiąc to najlepiej dotychczas działający na tej maszynie system (a był tu Win 2000, Vista, openSuse 10 i openSuse 11). Ja już czekam na komercyjną wersję, żeby zrobić upgrade w domu z Visty na 7.

Vitez
10-08-2009, 13:11
Btw jak się ten wątek rozwinie w wojenkę systemową to zamknę :p , więc o powściągliwość proszę.

AMMarshall
10-08-2009, 13:17
Ale zaczniesz martwić sie o brak wsparcia tegoż systemu ze strony Microsoftu.
Sorry, ale polecając system powstały 8 lat temu równie dobrze możesz polecać Canona D30 :roll: .
Argument o wodotryskach to zwykła demagogia, aż szkoda czasu odpisywać.
(...)


Hmmm... Wsparcie dla Windows XP zostało przesłużone przez MS do kwietnia 2014.
Z jakiego powodu? Z kilku zapewne. Między innymi, dlatego, że to dobry system i masa firm nie chce przesiadać się na Vistę tylko po to, żeby było bardziej kolorowo.

Demagogia? Vitez, powiedz co takiego przydatnego ma Vista czego nie ma XP? Chyba, że komuś niezbędne są dodatki typu Windows Game Explorer (WTF?)

http://www.microsoft.com/windows/windows-vista/compare-editions/compare-to-windows-xp.aspx

sid
10-08-2009, 14:22
Mogę Ci podrzucić najnowszą wersję RC, jak najbardziej legalna, ważność wygasa w czerwcu 2010 (choć od marca 2010 zacznie się cyklicznie restartować, więc w praktyce to do 1 marca 2010 jest używalny).

A ja mógłbym prosić?

Sam przymierzam się do zmiany komputera i mam zagwozdkę. Vistę mam i jestem z niej zadowolony, ale jest to wersja OEM przypisana do sprzętu. Ponieważ i tak będę planował przesiąść się na 7-kę chyba nie ma sensu abym kupował drugą Vistę, tym bardziej, że gdzieś mi się o oczy obiło, że w Polsce nie będzie możliwości darmowego upgrade-u.

To by mi w dużej mierze załatwiło sprawę.

gietrzy
10-08-2009, 14:35
A ja mógłbym prosić?

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/get/download.aspx

oskarkowy
10-08-2009, 16:45
Czyli reasumując, żeby się przekonać, czy dobrze zrozumiałem:
Przy zakupie kompa, kupuję 7kę w wersji 64bit (Tomek, dzięki za propozycję, ale i tak biorę na firmę, więc co za różnica?). Da się spokojnie zainstalować CS4 i Lightroom. Jeśli któryś z pluginów nie będzie chciał działać, to odpalam wersję 32bit (na tym samym systemie?) i wtedy działa.
Co mogę zrobić w sytuacji, gdy jakiś programik, który lubię, odmówi współpracy? Da się go jakoś zmusić do pracy, czy muszę kupić nowy, o ile będzie?
Czy W7 da się potraktować norton ghostem?
Wybaczcie lamerskie pytania, ja zupełnie nie mam pojęcia o tych sprawach.

Kolaj
10-08-2009, 17:09
7-ki nie kupujesz, bo premiera będzie dopiero 22 października ;) Windows7 ma tzw. tryb XP, który przynajmniej w teorii powinien zapewnić pełną zgodność, gdyby jakiś soft odmawiał współpracy.

wojkij
10-08-2009, 17:36
No i jeśli masz kartę graficzna z rodziny geforce 7xxx to win7 nawet nie masz co instalować, wersja RC z miejsca wywala się na plecy.

spoon
10-08-2009, 18:12
No i jeśli masz kartę graficzna z rodziny geforce 7xxx to win7 nawet nie masz co instalować, wersja RC z miejsca wywala się na plecy.

to chyba dosc nieaktualne. mam wersje pre rtm (probnie zainstalowana na miesiac) i na laptopie z go 7600 chodzi bez problemu.

banan82
10-08-2009, 19:28
sciagnalem tez tą 7kę na virtualna maszyne, dziala fajnie chciaz nie ma pieknych przezroczysych okien ale to specyfika directx oraz virtualboxa.

Z wygladu vista, pozatym wyglada na dosc solidnego windowsa.

mor_feusz
10-08-2009, 20:18
........
Da się spokojnie zainstalować CS4 i Lightroom.

Da, bezproblemowo

........
Co mogę zrobić w sytuacji, gdy jakiś programik, który lubię, odmówi współpracy? Da się go jakoś zmusić do pracy, czy muszę kupić nowy, o ile będzie?

Tak. Jest zgodnosc z wczesniejszymi systemami (wszystko poza Acronis True Image 9 dziala - 10 juz jest spoko)

........
Czy W7 da się potraktować norton ghostem?

Ja uzywam Acronis True Image (zrobilem upgrade z 9 na 10 ze wzgledu na Viste).
Ja nie instaluje (juz nie) pelnej wersji, tylko robie "boot from CD" i robie Image calego dysku. Nortona nie uzywam od dlugiego czasu.
Poza tym 7 x64 dziala bardzo dobrze (znacznie lepiej niz Vista Ulitimate na moim laptopie)

oskarkowy
10-08-2009, 20:35
Chyba dowiedziałem się wszystkiego co potrzebowałem. Wychodzi na to, że w październiku Komputronik zarobi parę groszy ;) A gdybym miał jakieś dodatkowe pytania to skorzystam z zaproponowanej infolinii do Viteza.
Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc.

mor_feusz
10-08-2009, 21:15
Chyba dowiedziałem się wszystkiego co potrzebowałem. Wychodzi na to, że w październiku Komputronik zarobi parę groszy ;) A gdybym miał jakieś dodatkowe pytania to skorzystam z zaproponowanej infolinii do Viteza.
Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc.
Wal smialo na forum. Jak sie da to pomozemy. Mozna juz zrobic "pre-order" windowsa 7. Jest nawet "atrakcyjna cena" gdzie niegdzie (mowie o UK - nie orientuje sie juz jakis czas na rynku PL). Powiedz co masz "nietypowego", moze ktos ma i uzywa "7". State programiki DOSowe tez dzialaja, teminale UNIXowe tez.

Vitez
10-08-2009, 21:35
Hmmm... Wsparcie dla Windows XP zostało przesłużone przez MS do kwietnia 2014.p

Tylko wsparcie podstawowe, czyli krytyczne luki bezpieczeństwa.


Z jakiego powodu? Z kilku zapewne. Między innymi, dlatego, że to dobry system i masa firm nie chce przesiadać się na Vistę tylko po to, żeby było bardziej kolorowo.

Z punktu widzenia korporacyjnego mogę Ci podpowiedzieć że to nie "dobry system" decyduje o tym czy się przesiadać na inny system czy nie.


Demagogia? Vitez, powiedz co takiego przydatnego ma Vista czego nie ma XP? Chyba, że komuś niezbędne są dodatki typu Windows Game Explorer (WTF?)

A Ty mi powiedz jak długo używałeś Windows 7 zanim go zacząłeś opiniować? Bo wiesz... suche porównywanie tabelek, wykresów, funkcji to my tu na forum już przerabialiśmy na podstawie obiektywów czy aparatów. I zdanie mam to samo - najwięcej warte są opinie faktycznych użytkowników... a nie porównywanie tabelek.


http://www.microsoft.com/windows/windows-7/get/download.aspx

"Downloads will be available until August 20, 2009" - to raz, więc już niedługo. Poza tym w tym downloadzie jest build 7100 a ja mam build 7229 (a 32bitowego - 7260)- troszkę lepszy, dostępny dla subskrybentów Technet itp, czyli taka wersja VIPowska ;) ; legalny jak najbardziej, klucze z MS działają i się aktywuje bez problemu.



Jeśli któryś z pluginów nie będzie chciał działać, to odpalam wersję 32bit (na tym samym systemie?) i wtedy działa.
Co mogę zrobić w sytuacji, gdy jakiś programik, który lubię, odmówi współpracy? Da się go jakoś zmusić do pracy, czy muszę kupić nowy, o ile będzie?
Czy W7 da się potraktować norton ghostem?


Na tym samym systemie Photoshop Ci się instaluje w dwóch wersjach. na pulpicie stworzy się najprawdopodobniej skrót tylko do 64bit, więc w menu start znajdujesz i wyciągasz na pulpit również wersję 32bit.
Co do programików odmawiających współpracy to bez obaw - powinno być lepiej niż w Viście, bo mi a właściwie siostrze poszedł jakiś dośc stary programik pod Win 98 i XP - Cross Stitch, który nijak nie potrafił pójść na trzech różnych Vistach. Ot taki przykład. Również i ja nie spotkałem się z żadną niekompatybilnością. Raz mi zabrakło sterowników do czegoś a były tylko pod XP - odpalenie ich w trybie kompatybilności z XP i jako Administrator pomogło.

Aha - Win7 da się bez problemu potraktować Ghostem. Ghost kopiuje przecież całe partycje, niezależnie co się na nich znajduje. Ale ja i tak kupiłem upgrade Ghosta z 2003 do 14 bo coś nie zawsze mi 2003 chciał działać.


Windows7 ma tzw. tryb XP, który przynajmniej w teorii powinien zapewnić pełną zgodność, gdyby jakiś soft odmawiał współpracy.

Uprzedzę, że tylko wersja Ultimate będzie mieć ten tryb XP (i nie mylić go z trybem kompatybilności - to normalnie Windows XP w Windows 7, coś jak Virtual PC).



No i jeśli masz kartę graficzna z rodziny geforce 7xxx to win7 nawet nie masz co instalować, wersja RC z miejsca wywala się na plecy.

Chyba u Ciebie :roll: . U mnie na laptopie poszło bez problemu.

andrzej3k
10-08-2009, 23:24
Oprócz W7 Ultimate wirtualny XP będzie również w Profesional.

Problemy z grafiką to sprawka niechlujstwa i olewania userów nie tylko przez nvidię. Od ATI ( a w zasadzie AMD bo to oni spaprali tą porządną markę) nie można się doczekać stabilnie działajacego softu np. do mobilnych HD2600. Trzeba używać zmodowanych driverów ale fanatycy nie mogą robić wszystkiego za tą pożal się Boże "firmę". Matrox też nie jest lepszy. A mówimy o płaskiej grafice !!!
W7 bardzo elegancko stara się zapobiegać crashowi systemu spowodowanego twórczością AMD. O ile Vista wymagała twardego resetu to w7 przygasi ekran, chyba ? czyści pamięć grafiki i z wdziękiem powraca do akcji. Trwa to 1-2 sek.

Z trybem XP w naszych zastosowaniach nadziei wielkich bym nie wiązał a to z powodu zaimplementowanej ubożuchnej S3. Natomiast działa bardzo fajnie.

Ktoś tu wspomniał, że w7 to kolejne lepsze obrazki. To nie prawda. W7 odarty z dupereli jest przynajmniej o jedną rzecz mniej picerski od XP. Kto używa systemu i zerka na prawy dolny narożnik to wie w czym rzecz :-)

AMMarshall
11-08-2009, 06:22
Tylko wsparcie podstawowe, czyli krytyczne luki bezpieczeństwa.


Nie wiem czego więcej potrzeba. BTW, IE8 wypuścili też na XP więc chyba nie tylko krytyczne poprawki...



Z punktu widzenia korporacyjnego mogę Ci podpowiedzieć że to nie "dobry system" decyduje o tym czy się przesiadać na inny system czy nie.


Z Windows 2000 na XP korporacje przeskoczyły szybciutko mimo, że W2000 to dobry system. Na Vistę nie przeskoczyli. Może właśnie czekają na kolejny dobry system (W7?)



A Ty mi powiedz jak długo używałeś Windows 7 zanim go zacząłeś opiniować? Bo wiesz... suche porównywanie tabelek, wykresów, funkcji to my tu na forum już przerabialiśmy na podstawie obiektywów czy aparatów. I zdanie

Nie używałem siódemki. Tak samo jak nie używałem Visty. Z racji tego, że od dekady param się pracą IT wiem co znaczy przeskok na nowy system. Znam też z autopsji problemy wielu userów po przeskoku z XP na Vistę.

Oskarkowy pytał który system wybrać żeby uniknąć problemów. Poleciłem mu XP.

Vitez, zaczynamy objawiać symptomy wojenki systemowej. :D
Zwróć uwagę, że W7 jest jeszcze wersją RC więc nie polecałbym tego systemu nikomu póki nie wyjdzie wersja produkcyjna.
Z drugiej strony mam nadzieję, że będzie to naprawdę dobry system tak jak był nim W2000 i WXP. Czego Tobie, sobie i innym szczerze życzę!

Merde
11-08-2009, 06:56
Zwróć uwagę, że W7 jest jeszcze wersją RC więc nie polecałbym tego systemu nikomu póki nie wyjdzie wersja produkcyjna.

W przypadku Windowsa to chyba na SP2 albo SP3 ;-)


Z drugiej strony mam nadzieję, że będzie to naprawdę dobry system tak jak był nim W2000 i WXP. Czego Tobie, sobie i innym szczerze życzę!

A tak poważniej - faktycznie, po nieudanej Viście* wydaje się, że Microsoft odrobił lekcje. 7 chodzi sprawniej, niż XP na moim starym gracie (Athlon XP 2500+).

* Tak szybkie wydanie nowego systemu jest wg mnie ewidentnym przyznaniem się do porażki.

dj_drops
11-08-2009, 07:42
Zwróć uwagę, że W7 jest jeszcze wersją RC więc nie polecałbym tego systemu nikomu póki nie wyjdzie wersja produkcyjna.

Pomimo że RC a właściwie jest już RTM to jest stabilna. Ja korzystam ze starego builda PL i jeszcze nie miałem żadnych problemów

AMMarshall
11-08-2009, 08:06
Pomimo że RC a właściwie jest już RTM to jest stabilna. Ja korzystam ze starego builda PL i jeszcze nie miałem żadnych problemów

Dj_drops, wierzę!
Sam kiedyś korzystałem z Windows 2000 od późnej wersji beta i nie sprawił mi ani razu żadnego problemu. Na XP przesiadłem się po wydaniu SP1, bo nie był to idealny system na starcie.
Cieszę się, że siódemka ma opinię tak dobrego systemu, miałem już obawy co dalej, bo XP tak czy siak będzie trzeba kiedyś porzucić.

Oskarkowy podjął już zresztą decyzję o wskoczeniu na Windows 7.
Daj Boziu, żeby jesienią napisał: "Super, full wypas, wszystko śmiga!!"

Vitez
11-08-2009, 10:57
Nie używałem siódemki. Tak samo jak nie używałem Visty.

I to dla mnie oznacza że Twoje opinie są zupełnie niewarte uwagi. Dziękuję.

Ja się od ładnych paru lat param fotografią a nie odważyłbym się opiniować jedynek Canona, bo żadnej dłużej niż parę minut w ręku nie trzymałem (chyba że z zastrzeżeniem 'na podstawie opinii innych, wyczytanych' ). Tak dla porównania.



Zwróć uwagę, że W7 jest jeszcze wersją RC więc nie polecałbym tego systemu nikomu póki nie wyjdzie wersja produkcyjna.

Zwróć uwagę, że oskarkowy pytał jaki system, ale niekoniecznie teraz - napisał już że w październiku go zamówi.
Skoro z wersją RC Win7 64bit nie ma problemów pod względem podanych wymagań, to jakich problemów można oczekiwać w wersji produkcyjnej?
A jakich problemów można oczekiwać w 8letnim systemie?
Mi wyobraźnia podpowiada wiele...

Btw wersja produkcyjna już jest (RTM), tylko jeszcze nie na półkach sklepów. Dziś/jutro takową instaluję i będę mógł bez klucza używać jej 120 dni a do tego czasu kupię pudełkową wersję.

Mówiąc szczerze prezentujesz bardzo nieładny typ uporu "nie spróbowałem ale wiem że jest niedobre" ... cóż - masz prawo mieć swoje zdanie, szkoda że niestety nie poparte żadnym konkretnym argumentem ani doświadczeniem z tym czy innym systemem, a tylko "XP jest da best" .

Przypomina mi nieco upór analogowców gdy zbliżała się era dominacji aparatów cyfrowych jakieś 6-7 lat temu... i upór Nikonowców gdy zbliżała się era pełnoklatkowych luster cyfrowych...

A ja tylko mówię "spróbuj" , zamiast odrzucać na starcie właściwie bez powodu.

wojkij
11-08-2009, 11:30
na laptopie z go 7600 chodzi bez problemu.

Karty laptopowe to inna bajka i inne sterowniki - na rc7100 i kartach 7900/7600/gs/gt/gto wywala się w 90% przypadków(masa wątków w google). Tak tylko uprzedzam bo masę czasu straciłem na szukaniu rozwiązania.

AMMarshall
11-08-2009, 11:37
I to dla mnie oznacza że Twoje opinie są zupełnie niewarte uwagi. Dziękuję.
Ja się od ładnych paru lat param fotografią a nie odważyłbym się opiniować jedynek Canona, bo żadnej dłużej niż parę minut w ręku nie trzymałem (chyba że z zastrzeżeniem 'na podstawie opinii innych, wyczytanych' ). Tak dla porównania.


??
Vitez, łapię przekonanie, że jesteś totalnym ignorantem.
Nie opiniowałem Windows 7, bo się nim nie bawiłem. Napisałem gdzieś, że jest zły/dobry?

Opiniowałem i polecałem Windows XP.



Zwróć uwagę, że oskarkowy pytał jaki system, ale niekoniecznie teraz - napisał już że w październiku go zamówi.
Skoro z wersją RC Win7 64bit nie ma problemów pod względem podanych wymagań, to jakich problemów można oczekiwać w wersji produkcyjnej?
A jakich problemów można oczekiwać w 8letnim systemie?
Mi wyobraźnia podpowiada wiele...


Na teraz, na październik, jak i na styczeń 2010 moja podpowiedź odnośnie XP będzie wciąż aktualna.
Na bank wszystko co działa bezproblemowo Oskarkowemu pod XP teraz będzie działać pod XP nadal.



Mówiąc szczerze prezentujesz bardzo nieładny typ uporu "nie spróbowałem ale wiem że jest niedobre" ... cóż - masz prawo mieć swoje zdanie, szkoda że niestety nie poparte żadnym konkretnym argumentem ani doświadczeniem z tym czy innym systemem, a tylko "XP jest da best" .


??
Pokaż mi gdzie napisałem, że Windows 7 jest be, bo nie kojarzę.
Mówiąc szczerze prezentujesz nieładny typ uporu "moje musi zawsze być na wierzchu"...



Przypomina mi nieco upór analogowców gdy zbliżała się era dominacji aparatów cyfrowych jakieś 6-7 lat temu... i upór Nikonowców gdy zbliżała się era pełnoklatkowych luster cyfrowych...

A ja tylko mówię "spróbuj" , zamiast odrzucać na starcie właściwie bez powodu.

Nigdy nie uczestniczyłem, nie uczestniczę i nie będę uczestniczył w takich idiotycznych wojenkach np. Windows vs. Linux vs. MacOs...

Jak już napisałem wcześniej - jeśli Windows 7 okaże się taki super jak go malują to bardzo chętnie się na niego przesiądę!

Loome
11-08-2009, 12:56
mozna W7 sciagnac, przetestowac, sprawdzic czy zadziala, o co ta pyskówka panowie?

qb4hkm
11-08-2009, 14:25
No i jeśli masz kartę graficzna z rodziny geforce 7xxx to win7 nawet nie masz co instalować, wersja RC z miejsca wywala się na plecy.

Zarówno beta jak i RC na 7300GT bez problemów...



Z Windows 2000 na XP korporacje przeskoczyły szybciutko mimo, że W2000 to dobry system. Na Vistę nie przeskoczyli. Może właśnie czekają na kolejny dobry system (W7?)

Tjaaa... zdziwił byś się...

Już W7 Beta była jak dla mnie przynajmniej tak stabilna jak XP...
W7 Beta, później RC, a za chwilę RTM używam od marca i z czystym sercem polecam ten system każdemu... ciekawe kiedy dadzą go na MSDNAA :-D

Memoriz
12-08-2009, 21:16
Również testowałem Windows 7 RC - wkońcu powstał godny następca XP. Przesiadka wcześniej, czy później jest nieunikniona.

... ciekawe kiedy dadzą go na MSDNAA :-D
Jeszcze troche poczekamy.

schabu
12-08-2009, 21:39
64-bitowe XP wydaje sie wzglednie bezpieczne. software dziala normalnie,
a tytulem 64bit mozesz wyjsc powyzej 4GB RAM

generalnie nie polecam xp64. miałem przez jakiś czas bo czułem wstręt przed vistą, ale w końcu się przesiadłem na vistę, która po własnych modyfikacjach działa dobrze. obecnie jednak używam windows 7 64bit, który polecam. wymagania XPka, funkcjonalność visty plus kilka dodatkowych rzeczy a niezawodność jak windows 3.11;) nie ma problemu ze sterownikami - po instalacji systemu ja nie musiałem instalować sterowników płyty głównej.

polecam Ci Jarek upgrade do CS4, który Ci wykorzysta np. core2quad i przyśpieszy prace.

tak jak Vitez pisał - można zainstalować PSa w dwóch wersjach, więc z pluginami nie ma problemu.

generalnie windows 7 to naprawdę fajny system.

Wiesiek_TGT
13-08-2009, 10:42
Witam
Od paru tygodni pracuje na Win7-64 bit RC z PS 4.0
Żadnych problemów. Działją wszystkie pozostałe aplikacje np. SpectraView profiler i sterowniki do kalibratora. Wszystkie sterowniki do Win7 (płyta ASUS)
Przy proceorze Intel Core i7-920 QuadCore, 12 GB RAM praca jest b. szybka
Używane filtry Imagenomic działają w wersji 64-bit

Pozdrawiam
Wiesiek

mr3x
17-08-2009, 18:49
Witam serdecznie,

Przeczytałem z zaciekawieniem cały wątek o wyborze systemu operacyjnego.
Zaciekawiło mnie też porównanie Windows XP i 7. Jako trener Microsoftu (MCT) mam okazję już od kilku dni testować Windows 7 RTM w wersji Ultimate 64bit i mam nadzieję, że moje obserwacje będą dla Was pomocne.

Porada 1.
System Windows Vista, całkowicie skreślam z tego porównania bo nie był to udany produkt ze stajni Microsoftu, choć ma wiele innowacji, które w 7 nabierają nowego blasku! :) Nie radzę zatem wybierać tego systemu.

Porada 2.
Windows 7 chodzi bardzo przyzwoicie, rzekłbym nawet że lekko i przyjemnie i lepiej od Windows XP. Zanim jednak postanowisz przesiąść się z XP na 7 dobrze jest wykonać jedną rzecz. Podłącz wszystkie urządzenia, z których korzystasz w normalnych warunkach (nawet aparat) i uruchom aplikację "Windows 7 Upgrade Advisor Beta". Dzięki tej aplikacji zobaczysz z jakim oprogramowaniem możesz mieć problem pod 7 oraz jakie urządzenia mogą nie być wspierane!

Link poniżej:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=1B544E90-7659-4BD9-9E51-2497C146AF15&displaylang=en

Porada 3.
Często pada pytanie czy wybrać 32 czy 64 bit'owy system. Naturalną ewolucją jest system 64bitowy jednak zanim wybierzesz upewnij się co do jednego - czasem do Twojego aparatu potrzebujesz sterowników tak aby zrzucić zdjęcia albo wykonać operacje na dołączonym oprogramowaniu. Ja posiadam wysłużonego już Canon'a 300D. Sterowników do systemu 64bitowego za bardzo nie ma. Przy zrzucaniu zdjęć ominąłem ten problem korzystając z czytnika kart:)

Porada 4.
Oprogramowanie, które wymaga tylko Windows XP. Fakt pod Windowsem 7 istnieje możliwość uruchomienia tzw. trybu "Windows XP Mode". Jest to w rzeczywistości maszyna wirtualna. Jednak warto pamiętać o jednym. Żeby uruchomić ten tryb, musisz posiadać uruchomioną opcję w Bios'ie "Hardware Virtualization" lub "Intel Virtualization Technology" lub podobne. Rada szczególnie przydatna posiadaczom laptopów. Choć sprzęt w pełni może być zgodny z wirtualizacją to niestety producent laptopa może nie zezwalać na uruchomienie tej technologii. Ostrzegam przede wszystkim posiadaczy laptopów SONY!! Sam padłem ofiarą tej niedogodności!
Bez wsparcia sprzętowego nie da się uruchomić "Windows XP Mode".
Funkcja XP Mode wspierana będzie tylko w wersjach: Professional, Enterprise i Ultimate!

Porada 5.
Jeżeli obawiasz się o sterowniki to w większości działają te, które dostępne są pod Vistę. Czasami trzeba zainstalować je ręcznie ale Windows 7 daje radę:)

W razie pytań służę pomocą:)
mr.existenz@gmail.com

Pozdrawiam
M.

adamtg
17-08-2009, 21:18
Witam.
Skoro jest już dyskusja o Viscie i 7 to się podkleję, choć z trochę innym pytaniem.
Mam laptopa, jakieś półtory roku, od początku na Viście, nie chodzi źle, ale cudo to nie jest. Po przeczytaniu opinii o nowej 7 zastanawiam się nad nią, a że tutaj widzę, są osoby znające się na tym, zatem pytam:
1. Czy warto zmienić Viste na 7, w przypadku gdy ta pierwsza chodzi całkiem nieźle?
2. Czy będzie jakiś Upgrade od Microsoftu, żeby nie trzeba było całego nowego systemu kupować? Na

Na razie tyle, jak będę miał jeszcze pytanie, będę pytał. :)

rolaj
18-08-2009, 02:19
Którego systemu uzywać, żeby uniknąć problemów? - żadnego. Wszystkie nastręczają. Siódemka, którą mozna całkiem legalnie testować, wygląda obiecująco. Się zobaczy.

gadget_zary
18-08-2009, 06:50
adamtg
1. WARTO ! Vista to niestety 1 wielku muł, sprawdz sobie wydajnosc, zainstaluj 7 i znow to zrob - ja sie zdziwilem ;]
2. Będzie z tym ze platny dla wiekszosci osob - osoby ktore zakupia laptopa jakos w pazdzierniku beda mialy mozliwosc darmowego upgrade z visty do 7

gietrzy
18-08-2009, 08:00
Mam laptopa, jakieś półtory roku, od początku na Viście, nie chodzi źle, ale cudo to nie jest. Po przeczytaniu opinii o nowej 7 zastanawiam się nad nią, a że tutaj widzę, są osoby znające się na tym, zatem pytam:
1. Czy warto zmienić Viste na 7, w przypadku gdy ta pierwsza chodzi całkiem nieźle?

No jak sam piszesz cudo to nie jest. Inaczej: znajoma ma budżetowego laptopa (Pentium 1.4 GHz, 2 GB RAM, 160@5400, i jakiegoś GeForce'a Go) i od początku co chwilę narzeka, denerwuje się, że "nic się da na tym zrobić, bo to się zawiesza i koniec". Po udostępnieniu przez M$oft 7@7100 zainstalowałem jej toto wraz nod32 i outpost firewall pro i malwarebytes i firefoxem ;) z wyłączonym aero, pointer shadow i clear type.

Cytat: " Wiesz co, fajny jest ten nowy Windows", czemu - pytam, " Bo chodzi i to nawet szybko".


2. Czy będzie jakiś Upgrade od Microsoftu, żeby nie trzeba było całego nowego systemu kupować?

Nie wiem jak w Europie, ale w USA był upgrade (download) do Win7 zielony za $55 z podatkiem :mrgreen:

Merde
18-08-2009, 08:43
Tak przy okazji - jak jest u was z wydajnością gier pod W7 w stosunku do XP?
Odpaliłem z ciekawości ostatnio Call of duty (pierwszą część) i tu zonk - wydajność dramatycznie niższa, nie robiłem benchmarków, ale na oko minimum 2x mniejszy framerate. Sprzęt stary (XP 2500+ i Radeon X1950 Pro), ale bez przesady ;-)

adamtg
18-08-2009, 09:29
Dzieki wielkie!

To teraz tylko czekam, aż się pojawi Windows 7 w sklepach i zaraz zmieniam.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam! :)

solver
18-08-2009, 10:22
Również testowałem Windows 7 RC - wkońcu powstał godny następca XP. Przesiadka wcześniej, czy później jest nieunikniona.

ciekawe kiedy dadzą go na MSDNAA :-D

Jeszcze troche poczekamy.

a właśnie, że nie musimy już czekać;) 15 sierpnia pojawiła się na MSDNAA oryginalna wersja Win 7 pro ENG oraz lang pak - zatem można już mieć pełnowartościowy i ORYGINALNY system od M$. Już ściągnąłem jednak nie miałem czasu na instalacje, pewnie zrobie to dzisiaj. Jeżeli na MSDN waszych uczelni jeszcze nie ma, to wina admina i jego trzeba pogonić, bo niestety nic nie dzieje się automatycznie:neutral:
Można oczywiście poczekać na pełna polska wersje win 7 pro bodajże do 21 sierpnia (proszę mnie poprawić jeśli się mylę)plus pare dni na poślizg admina. Jednak o ile się nie mylę jednak wyjdzie na to samo bo lang pak działa na tej samej zasadzie(tu też proszę mnie poprawić jeśli się mylę;)).

Vitez
18-08-2009, 16:11
Porada 3.
Często pada pytanie czy wybrać 32 czy 64 bit'owy system. Naturalną ewolucją jest system 64bitowy jednak zanim wybierzesz upewnij się co do jednego - czasem do Twojego aparatu potrzebujesz sterowników tak aby zrzucić zdjęcia albo wykonać operacje na dołączonym oprogramowaniu. Ja posiadam wysłużonego już Canon'a 300D. Sterowników do systemu 64bitowego za bardzo nie ma. Przy zrzucaniu zdjęć ominąłem ten problem korzystając z czytnika kart:)

Ja skracam w tym wypadku poradę "do 3GB RAM włącznie = 32bit, powyżej = 64bit" , chyba że komuś mocno zależy na aplikacjach specjalnie 64bitowych (maaało ich).
Co do podłączania aparatu... no tu na forum od zawsze radzimy czytniki :) .


Porada 4.
Oprogramowanie, które wymaga tylko Windows XP.

Dobra porada. Troche okraszę - na laptopie siostry zdarzyło mi się że bez problemu działa na Win 7 32bit jeden program wymagający Win XP, który nijak nie chciał ruszyć na Viście. Ot ciekawostka.
Poza tym oprócz 'XP mode' zawsze można próbować trybu zgodności - w wielu przypadkach działa.


Porada 5.
Jeżeli obawiasz się o sterowniki to w większości działają te, które dostępne są pod Vistę. Czasami trzeba zainstalować je ręcznie ale Windows 7 daje radę:)

Raz mi jakieś sterowniki ale to w Win 7 Beta nie bardzo chciały pójść. Program instalacyjny się odpalał i za chwilę sam zamykał. Pomogło odpalenie instalatora sterowników (były pod Vistę 64bit) w trybie zgodności.



Mam laptopa, jakieś półtory roku, od początku na Viście, nie chodzi źle, ale cudo to nie jest. Po przeczytaniu opinii o nowej 7 zastanawiam się nad nią, a że tutaj widzę, są osoby znające się na tym, zatem pytam:
1. Czy warto zmienić Viste na 7, w przypadku gdy ta pierwsza chodzi całkiem nieźle?
2. Czy będzie jakiś Upgrade od Microsoftu, żeby nie trzeba było całego nowego systemu kupować?

1 - jest taka zasada "lepsze jest wrogiem dobrego". Jeśli działa Ci znośnie i nie masz większych zarzutów a boisz się zmieniać - to nie zmieniaj. Win 7 będzie ładniejszy, zgrabniejszy i wg mnie wydajniejszy... wielkich kłopotów przy przesiadce nie powinieneś mieć. Decyzja należy do Ciebie.

2 - Aktualnie słyszałem o dwóch rodzajach upgrejdów - upgrejd darmowy dla laptopów od niektórych producentów, kupione po konkretnej dacie (nie pamiętam jakiej, ale niedawno - w lipcu jakoś), czyli nowe, z systemem innym niż Win7 będą mogły być upgrejdowane za darmo do adekwatnych wersji Win 7.
Drugi upgrade - normalny Win 7 Upgrade dla dowolnego komputera, do kupienia i licencjonowany niestety tylko za oceanem... W Europie ni widu ni słychu o takiej opcji.
Trzeba będzie spojrzeć jak będzie wyglądać licencja OEM...


No jak sam piszesz cudo to nie jest. Inaczej: znajoma ma budżetowego laptopa (Pentium 1.4 GHz, 2 GB RAM, 160@5400, i jakiegoś GeForce'a Go) (...)
Cytat: " Wiesz co, fajny jest ten nowy Windows", czemu - pytam, " Bo chodzi i to nawet szybko".

Na dwóch starszawych laptopach - takich sprzed 3-4 lat, zainstalowałem Win 7 RC 32bit. Obie użytkowniczki potwierdzają - działa zauważalnie szybciej i stabilniej niż Vista i XP. Do systemu dorzuciłem Kaspersky Antivirus Beta 6 miesięczny: http://www.kaspersky.com/windows7



Tak przy okazji - jak jest u was z wydajnością gier pod W7 w stosunku do XP?
Odpaliłem z ciekawości ostatnio Call of duty (pierwszą część) i tu zonk - wydajność dramatycznie niższa, nie robiłem benchmarków, ale na oko minimum 2x mniejszy framerate. Sprzęt stary (XP 2500+ i Radeon X1950 Pro), ale bez przesady ;-)

Wydajność akurat nie za dużo zależy od systemu. Najbardziej - od sterowników. Pokombinuj w tym kierunku.

qb4hkm
18-08-2009, 22:35
Jeszcze troche poczekamy.
Już się zaczyna pojawiać na MSDNAA, ale nie u wszystkich :-( u mnie jest komunikat żeby pisać do admina jak nie ma na liście...

solver
18-08-2009, 23:36
Już się zaczyna pojawiać na MSDNAA, ale nie u wszystkich :-( u mnie jest komunikat żeby pisać do admina jak nie ma na liście...

o ile sie nie myle napisałem o tym pare postów wyżej...ech

co do samego Windowsa 7 pro ENG z MSDNAA to jest ciakawy myk, otóż tej wersji nie da się tak po prostu spolszczyć Lang Pakiem dostepnym tam do pobrania. Okazuje się, że bezproblemowo zmienic jezyk można tylko w wersjach ultimate i essesnalis. Dziwne ale prawdziwe.
Jednak ja zainstalowałem i spolszczylem;) nie ma z tym problemu a żeby nie szukać dalej podziele sie wiedzą wykopana na googlach jak zmienić jezyk w W7pro:
w cmd z poziomu admina wpisać:
DISM /Online /Add-Package /PackagePath: (ścieżka do lp-plik jezyka)
potem w cmd:
bcdedit /set {current} locale pl-PL
bcdboot %WinDir% /l pl-PL

poźniej w regedit:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\MUI\UILanguages\
i usunąć en-US
restart i i cacy wszystko działa;)

solver
30-08-2009, 14:57
nie wiem czy akurat tu będzie dobrze ale w sumie powinno. Otóż moje pytanie odnosi się do użytkowników finalnej "siódemki" (akurat ja mam wersje pro jeśli to ma znaczenie dla niektórych)
Czy u Was też wywala się ACR 5.4 przy włączeniu "strighten tool" podczas obróbki;/? Już któryś raz z kolei muszę od nowa "wywoływać" zdjęcia, bo PS zalicza crash...trochę to irytujące szczególnie jak się ma za sobą 100 i więcej zdjęć. Ktoś ma jakieś rady poza nie używaniem tej funkcji?

Vitez
31-08-2009, 11:08
nie wiem czy akurat tu będzie dobrze ale w sumie powinno. Otóż moje pytanie odnosi się do użytkowników finalnej "siódemki" (akurat ja mam wersje pro jeśli to ma znaczenie dla niektórych)
Czy u Was też wywala się ACR 5.4 przy włączeniu "strighten tool" podczas obróbki;/?

U mnie nie. Win 7 RTM Ultimate 64bit.


Ktoś ma jakieś rady poza nie używaniem tej funkcji?

Reinstalacja/inna wersja?

gietrzy
31-08-2009, 11:21
Jak tak tylko formalnie napiszę, po textach Vitezia zorientowałem się, (jak zawsze w porę ;)) że większość programów, za które zapłaciłem ma już wersje 64b, zainstalowałem sobie 7100@64b i :shock:

XP - nie widziałem
7@7100/32 - raz czy dwa widziałem

7@7100/64 - "co chwilę" bsod

Do końca października już niedaleko, dlatego zostawie to jak jest, ale żeby wywalać bsoda przy każdej zmianie rozdzielczości.... stery nVidi WHQL z WU ;)

sid
31-08-2009, 12:02
Jak tak tylko formalnie napiszę, po textach Vitezia zorientowałem się, (jak zawsze w porę ;)) że większość programów, za które zapłaciłem ma już wersje 64b, zainstalowałem sobie 7100@64b i :shock:

XP - nie widziałem
7@7100/32 - raz czy dwa widziałem

7@7100/64 - "co chwilę" bsod

Do końca października już niedaleko, dlatego zostawie to jak jest, ale żeby wywalać bsoda przy każdej zmianie rozdzielczości.... stery nVidi WHQL z WU ;)

Najwyraźniej jest to wina jakiś sterowników, pewnie z tych z WU. Nie rozumiem w jakim celu instalować sterowniki z WU, skoro na stronie Nvidi można bezproblemowo pobrać nowsze, lepsze i pewniejsze. Nigdy nie instaluje sterowników przez WU, chyba, że nie mam wyboru czy innych źródeł na pobranie sterownika.

U mnie ten sam build, też 64bit i nie miałem ani jednego BSOD, ani żadnych innych problemów. Dosłownie żadnych.

Pozornie wydaje się, że to co serwuje WU jest najbardziej sprawdzone i przystosowane do Windowsa, ale chyba każdy kto ma do czynienia z komputerem od dawna wie, że tak nie jest. Chleb najlepszy w piekarni, sterowniki od producenta, bywają wyjątki, które potwierdzają regułę.

Vitez
31-08-2009, 12:16
Jak tak tylko formalnie napiszę, po textach Vitezia

Ja tylko tak formalnie napiszę, że mój nick odmienia się "Viteza" . Nasze forum obsługuje polskie litery w nicku, więc gdybym chciał mieć 'ź' na końcu nicka to bym miał.
A poza tym widziałeś kiedyś wyraz z polską literą zaczynający się na V ? :shock:

Piszę publicznie, by jak najrzadziej się tego typu pomyłki zdarzały.

solver
31-08-2009, 13:45
U mnie nie. Win 7 RTM Ultimate 64bit.


o ile się orientuje to niestety wersja RTM i ta finalna o dziwo się różnią, nie mam pojęcia czemu(powinny być identyczne:)), jednak zauważyłem to przy instalacji pewnych sterowników.


Reinstalacja/inna wersja?
to już było - oczywiście reinstal programu nie systemu, widziałem niedawno coś na stronie Adobe o tym moim problemie jednak póki co żaden informatyk nic nie odpowiedział a w wersji acr 5.5 nic nie ma o poprawieniu tego typu błędów. Chyba po prostu się chwilowo wstrzymam z używaniem tej funkcji.

Vitez
31-08-2009, 15:23
o ile się orientuje to niestety wersja RTM i ta finalna o dziwo się różnią, nie mam pojęcia czemu(powinny być identyczne:)), jednak zauważyłem to przy instalacji pewnych sterowników.


RTM to jest wersja finalna - ta nagrywana na płytki i wysyłana do sklepów. Przynajmniej ja taką mam. Nie mylisz RTM z RC?

solver
02-09-2009, 00:40
RTM to jest wersja finalna - ta nagrywana na płytki i wysyłana do sklepów. Przynajmniej ja taką mam. Nie mylisz RTM z RC?

masz ogromną rację, jednak zauważyłem pewne niewielkie różnice które dla zwykłego użytkownika nic nie znaczą (nie wiem, może to kwestia win update, że cos sobie doinstalował) ale podczas instalacji nieoficjalnego stera od dźwięku na RTM nie było żadnych problemów natomiast na finalnej Professional z MSDNAA wyskoczyło, że nie wolno i już (nie będę mieć lepszej jakości dźwięku;p). Z podobną sytuacją spotkało się wielu użytkowników innych forów na innych sterownikach, tzn na RTM wszystko ok na Pro już mniej.
Wiem, że dziwne i bez sensu, bo RTM=final....a bynajmniej powinno, jednak kończąc OT nadal nie poradziłem sobie z bugiem:-(

dj_drops
02-09-2009, 07:07
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_życia_programu
Wiec tak by wynikało że RTM != final

sid
02-09-2009, 08:04
masz ogromną rację, jednak zauważyłem pewne niewielkie różnice które dla zwykłego użytkownika nic nie znaczą (nie wiem, może to kwestia win update, że cos sobie doinstalował) ale podczas instalacji nieoficjalnego stera od dźwięku na RTM nie było żadnych problemów natomiast na finalnej Professional z MSDNAA wyskoczyło, że nie wolno i już (nie będę mieć lepszej jakości dźwięku;p).

Ja mam dokładnie tak samo, a mam staruteńkiego builda 7100, więc albo to kwestia update, albo któraś późniejsza wersja była tego pozbawiona, a po zastanowieniu się, wrócili do tej koncepcji. Tak czy siak, też nie mogę instalować niepodpisanych sterowników.

Vitez
02-09-2009, 12:38
jednak kończąc OT nadal nie poradziłem sobie z bugiem:-(

Zainstaluj RTM i podaj mu klucz z finala. Późniejsze różnice powinny się w service packu wyrównać.
Albo dopiero service pack czy hotfixy do finala poradzą na to.
A może wersja jaką zainstalujesz z pudełka będzie jeszcze się różnić? Tego też nie można wykluczyć.


Tak czy siak, też nie mogę instalować niepodpisanych sterowników.

A wyłączyłeś zupełnie UAC?
A odpalasz instalację 'uruchom jako administrator' ?
U mnie niepodpisane sterowniki śmigają.

sid
02-09-2009, 14:01
Nie wyłączyłem UAC, instalacje odpalałem jako administrator.
W zasadzie sam sterownik się instaluje, ale coś się musi jeszcze "niepodpisanego" doinstalować po podłączeniu Tunera TV na USB. Czyli po instalacji sterowników, po wykryciu nowego urządzenia jeszcze coś jest doinstalowywane (zapewne z tych wcześniej zainstalowanych sterowników) i wtedy nie ma już żadnej opcji "kontynuuj mimo to" zwyczajnie wywala komunikat, że jest niepodpisany i do widzenia.

Ale napisałem to bardziej jako ciekawostkę niż problem, działa na każdym innym kompie, który mam w zasięgu ręki, wiec nie robi mi to różnicy, instalowałem z ciekawości.

ags
02-09-2009, 14:27
Przekonaliście mnie, zainstalowałem sobie Windowsa 7 64bitowego i na razie jest bardzo dobrze, dużo szybciej i lżej niż na viście.

kasprzak
02-09-2009, 15:13
Dolożę tylko swoje 5gr jeżeli chodzi o Windows'a.
Mam Windows 7 x64 build 7100. Wszystkie update'y zainstalowane na bieżąco. Równolegle z nim chodzi Kaspersky Internet Security.

System chodzi dużo lepiej niż na Viście, przede wszystkim płynniej i korzystanie z aplikacji nie "muli" pracy jak miało to poczas pracy na Viście.
Mimo wszystko chyba troszkę gorzej jeżeli chodzi o XPka, ale w niektórych (w wiekszosci) kwestii porównywalny - a interfejs, design dużo przyjemniejszy.
Może to przez dysk, który mam obecnie 5400 obr./min. Myślę, że wymiana na SSD lub 7200 zmieniłby nieco płynność i szybkość pracy. W końcu to 2 rdzeniowy procesor i 4GB pamięci.

Moim zdaniem świetny system.

Komputer to notebook HP Pavilion ~ Intel Core2Duo 2.0GHz, 4GB RAM.

Robert W
14-09-2009, 21:48
Trochę byłem zajęty w wakacje, ale wróciłem poczytałem wasze wypowiedzi i pomyślałem ściągnę, potestuję, zwłaszcza że upgrade sprzętu robię a tu d... już go nie można ściągnąć :-)

gervee
14-09-2009, 22:39
No niestety jestem w tej samej sytuacji ... spóźniłem się ze ściągnięciem a wymiana sprzętu już za chwilę.

andrzej3k
14-09-2009, 23:28
Robert i gervee, wersja RC jest jeszcze ciągle dostępna na serwerach MSDN AA (przynajmniej u mnie). Złapcie jakiegoś studenta lub pracownika - niech Wam ściągnie. Klucz pobierzecie sobie bezpośrednio ze strony MS.

Druga opcja to pobrać z MSDN AA wersję W7 RTM Profi i nie aktywować przez 30 dni a ostatniego dnia okresu wykonać jako admin polecenie slmgr.vbs -rearm (czekać aż się wykona 1-2 minuty !!!). Można to zrobić 3 razy co da Wam 4 miesiące czasu na dokładne testy systemu.

Trzecia droga - ściągnąć W7 RTM Enterpise ze strony MS (o ile się da, niestety czasem to droga wyboista). Po uzyskaniu klucza i aktywacji macie 90 dni na testy.

A potem (albo wcześniej :-) ) zdecydujecie czy kupić.

h4ry
15-09-2009, 12:53
Ja się też załapałem na możliwość ściągnięcia z MSDN AA ;]
Warto szukać jakiegoś studenta, co ma dostęp do tego, bo u mnie była wersja Professional i klucz normalny (a nie na rok).

P.S. Nie wiem jak to jest rozumiane przez prawo, ale jak bys nie dal rady znalesc instalki to moge Ci nagrac na DVD i wyslac poczta (bez klucza), ale to nie wczesniej niz 25go wrzesnia ;]

Krzychu
15-09-2009, 13:13
Ja się też załapałem na możliwość ściągnięcia z MSDN AA ;]
Warto szukać jakiegoś studenta, co ma dostęp do tego, bo u mnie była wersja Professional i klucz normalny (a nie na rok).


Tylko że jak się znajdzie studenta który załatwi instalkę i klucz to legalność tego będzie podobno jakby ściągnąć z Torrenta... (zakładając oczywiście że nie jest się studentem).

h4ry
15-09-2009, 13:25
Eee tu się nie zgodzę. 90% Win7 z torrentów to wielkie G zawalone trojanami, więc nie ma co porównywać tego do instalki z legalnego źródła. A instalke może mieć od studenta, klucz zaś można jeszcze ściągać ze strony microsoftu i korzystać przez rok.

gadget_zary
15-09-2009, 13:49
Sama instalka sciagnieta z MSDN AA przekazana komus innemu bedzie tak samo legalna jak ta sama instalka u studenta ktory to sciagnal, schody zaczynaja sie przy kluczu aktywujacym - na MSDN AA jest normalny ktory aktywuje calkowicie system a nie na 30/90/365 dni. <- Jakos tak tlumaczyl to prof. z polibudy jak sie go pytalismy o MS Access ktory jest na MSDN.

gonzo44
15-09-2009, 15:31
Eee tu się nie zgodzę. 90% Win7 z torrentów to wielkie G zawalone trojanami, więc nie ma co porównywać tego do instalki z legalnego źródła.
Skąd te 90%? Jakieś badania prowadziłeś...?

Vitez
15-09-2009, 16:19
Eee tu się nie zgodzę. 90% Win7 z torrentów to wielkie G zawalone trojanami, więc nie ma co porównywać tego do instalki z legalnego źródła. A instalke może mieć od studenta, klucz zaś można jeszcze ściągać ze strony microsoftu i korzystać przez rok.

Też się zapytam skąd te 90% ?
Ja mam wersję RTM i jadę bez aktywacji na trialu aż kupię.
Wcześniej miałem RC i tu uwaga - pełna funkcjonalność systemu do 01.03.2009 a nie 'przez rok' :roll: .
Obie instalki ściągane ze sprawdzonych źródeł na rapidzie, bo to skąd instalka pochodzi nie ma wpływu na legalność (czy z Microsoftu, czy z MSDN, czy Ci kolega ściągnie i wypali, czy Ci kolega ściągnie i uploaduje gdzieś, np na rapida...). Key is the key...

Robert W
15-09-2009, 21:52
A czy mógłbyś dać link do tego jak napisałeś sprawdzonego źródła na rapidzie? Chętnie ściągnę :-)

Vitez
16-09-2009, 01:02
A czy mógłbyś dać link do tego jak napisałeś sprawdzonego źródła na rapidzie? Chętnie ściągnę :-)

Swoje ściągnąłem i mam, linków nie zapisałem. Znalazłem je na www.win7vista.com w dziale VIP, ale już nie mam tam dostępu VIP, więc ...

h4ry
16-09-2009, 22:22
Przepraszam, więcej się w ten sposób nie wypowiem.
Widzę, że u co niektórych sarkazm i "wbijanie szpileczek" przerasta wolną interpretację oraz swobodę zrozumienia innych. Najwyraźniej muszę 3 razy przemyśleć swoją odpowiedź zanim coś puszczę w obieg...

"Z moich obserwacji, przeczytanych artykułów oraz opinii znajomych, a nie badań zauważyłem na torrentach występowanie bliskie 100% zmodyfikowanych instalatorów Win7, które zawierał trojany lub inne modyfikacje wpływające na legalność i poprawność działania tegoż systemu".

Czekam na dalsze czepianie się do szczegółów...

Krzychu
17-09-2009, 06:08
"Z moich obserwacji, przeczytanych artykułów oraz opinii znajomych, a nie badań zauważyłem na torrentach występowanie bliskie 100% zmodyfikowanych instalatorów Win7, które zawierał trojany lub inne modyfikacje wpływające na legalność i poprawność działania tegoż systemu".

Czekam na dalsze czepianie się do szczegółów...

Słabo coś obserwujesz - publikowane są przecież sumy MD5 oryginalnych releasów i tego co jest w sieci - można porównać... Większość które widziałem miała zgodne...
Poza tym - po co kombinować - Win7 Home Premium OEM bedzię za ~400 pln za trochę ponad miesiąc - przecież to grosze są w porównaniu do pierwszego lepszego korpusu...

Vitez
17-09-2009, 11:27
"Z moich obserwacji, przeczytanych artykułów oraz opinii znajomych, a nie badań zauważyłem na torrentach występowanie bliskie 100% zmodyfikowanych instalatorów Win7, które zawierał trojany lub inne modyfikacje wpływające na legalność i poprawność działania tegoż systemu".

Czekam na dalsze czepianie się do szczegółów...

Ależ to nie czepianie się szczegółów. Czy to, że ktoś ma zupełnie odmienne obserwacje i doświadczenia niż Ty to od razu powód do zarzucania mu sarkazmu?
Więcej tolerancji dla odmiennego zdania i wymiany argumentów życzę :roll: .

Bo tak ogólnie to takie z palca wyssane "90%" to brzmi tak samo jak "każdy Polak to pijak i złodziej" :p

h4ry
18-09-2009, 20:20
no fakt. wystarczy np. dodać "którego znam" (co nie znaczy że tak jest).

Max_im
19-09-2009, 07:43
Witam

Jak na dzień dzisiejszy porównanie windows 7 pro i vista Business (oba systemy 64 bit wersje legal dla studentów) wygląda tak że Vista jest lepsza nie ma z nią kłopotów i wszystko działa a w 7 niekoniecznie.
Zmieniając system zawsze dokupuje kolejny dysk i instaluje go na nowym dysku od początku. Wybór systemu to jest ustawienie dysku startowego w Biosie lub F8 przy starcie. W ten sposób żaden system nie wpływa na inny.

Vitez
19-09-2009, 14:16
Vista jest lepsza nie ma z nią kłopotów i wszystko działa a w 7 niekoniecznie.

A jakieś konkrety?
Bo ja mogę napisać "Windows 7 jest lepszy, nie ma z nim kłopotów i wszystko działa a w Viście niekoniecznie."
(Porównywałem XP Pro 32bit vs Vista Home Basic 32bit vs Vista Home Premium 32 bit vs Vista Ultimate 64bit vs Windows 7 Ultimate 32bit vs Windows 7 Ultimate 64bit ; na 2 PCtach i 3 laptopach)
Tylko jaką wartość merytoryczną ma takie stwierdzenie poza indywidualną, subiektywną, niekonkretną oceną?

Max_im
19-09-2009, 15:00
To zawsze jest subiektywna opinia ponieważ jest to na określonej konfiguracji sprzętowej. Zawsze jest różna ilość softu na komputerze.( ja nie mam żadnej gry:)) Każdy komputer jest rożnie zabezpieczany przed niepożądanym oprogramowaniem itd..

Na 7 CS4 w wersji 32 ma problemy z wyświetlaniem nałożonych filtrów.
Nie pomaga zmiana sterowników karty graficznej ani wyłączenie wspomagania GPU. Najnowsze sterowniki NVidii też stwarzają jakieś konflikty w systemie (zwiechy blue screen). Na Viscie wszystko bez problemów
Pewnie za jakiś czas dopracują 7. Każdy system na początku ma masę błędów i mało sterowników.

kubaj
19-09-2009, 15:27
Win7 Home Premium OEM bedzię za ~400 pln za trochę ponad miesiąc - przecież to grosze są w porównaniu do pierwszego lepszego korpusu...

nie kazdy zarabia jak w warszawie a 400pln to 30% pierwszego lepszego korpusu olka czy sonego


Każdy system na początku ma masę błędów i mało sterowników

czyli nie ma sie co podniecac nagonka ze w7 jest super tylko tradycyjnie poczekac na relase z sp1

Vitez
19-09-2009, 16:43
Na 7 CS4 w wersji 32 ma problemy z wyświetlaniem nałożonych filtrów.
Nie pomaga zmiana sterowników karty graficznej ani wyłączenie wspomagania GPU. Najnowsze sterowniki NVidii też stwarzają jakieś konflikty w systemie (zwiechy blue screen).

Ja używam tych: http://tweakforce.com/modules.php?name=Downloads
'Xtreme-G 190.56 win7 x64'

Zero problemów z grami, bluescreenami, CS4 czy to 64 czy 32.
Niektóre sterowniki NVidii rzeczywiście bywały takie sobie.
Przed zmianą sterowników radzę użyć tego (Driver Sweeper) : http://tweakforce.com/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=186 w trybie Awaryjnym, by na pewno wyczyścić stare sterowniki.


nie kazdy zarabia jak w warszawie a 400pln to 30% pierwszego lepszego korpusu olka czy sonego


Ale proszę - bez podjazdowych wojenek lokalizacyjnych. 400zł w odniesieniu do kosztów całego komputera (nie licząc marketowych najtańszych shitów) to niewiele, niezależnie kto i gdzie pracuje i ile zarabia. Zawsze można do marca 2010 używać wersji RC i w tym czasie nazbierać te 400zł. Toż to cena niewiele odbiegająca od dobrych filtrów, 50tki 1.8 czy 8GB porządnego ramu DDR2.
No chyba że chcesz namawiać do nielegalnego używania systemu... ale to nie na tym forum :roll: .

kasprzak
20-09-2009, 01:31
Również będę utrzymywał wersję, że Vista jest mniej wydajna, mniej zoptymalizowana.
Mam porównanie, bo w tym samym czasie z bratem formatowaliśmy dyski i wrzucaliśmy nowe OSy. Wgrałem Win 7 x64, a brachol Vistę x32.

Po 3 miesiącach Vista jest już nieco zmulona - a nie robi masowo dużych zdjęć lustrzanką, nie używa PSa, nie pobiera plików, używa do internetu, muzyki, często dysk pracuje niewiadomo dlaczego, bo aplikacji nie ma uruchomionych, defrag, scandisk itp. nie są odpalone, AV wyłączony, a Win7 chodzi narazie bez zarzutów, ostatnio miałem tylko raz bluescreen'a, jak zacząłem przerzucać z kompa na kompa po sieci ~20GB to zrobił reset. Potem było ok.

Vitez, odczułeś jakąś różnicę z przesiadki z RC na RTM?

Pojawiła mi się
Windows 7 Professional (x64) - DVD (English) oraz Windows 7 Language Pack (x64) - DVD (Multilanguage) na uczelnianym dostępie do MSDN AA, ściągnąłem (teraz mam jakąś przebudowę i dużo tytułów zniknęło) ale jeszcze nie instalowałem.

Myślę, że to wersja RTM, ale mogę się mylić - narazie nie mam czasu na formatowanie, ani ochoty, bo wszystko chodzi ok.

Vitez
20-09-2009, 06:22
Vitez, odczułeś jakąś różnicę z przesiadki z RC na RTM?


W zasadzie to nie, poza komfortem psychicznym :mrgreen: .
Na PC tylko mam RTM, na 3 lapach mam porównanie do RC (jeden z buildem 7229 x64 i dwa z buildem 7260 x86).

Max_im
20-09-2009, 08:16
Ja na kompie mam dwa systemy (obydwa 64) więc porównanie jest obu podobne bo na jednym i drugim mam to samo.
Viste mam już dawno i od początku działa mi bez zarzutów i nie zamula się.
Żona ma zistę 32 i widać przymulenie po jakimś czasie.


..... często dysk pracuje niewiadomo dlaczego, bo aplikacji nie ma uruchomionych, defrag, scandisk itp. nie są odpalone, AV wyłączony,
też tak mam i denerwuje mnie tylko to. W sieci nikt o tym nie pisze lub nie mogę znaleźć. Jak sie uporasz z tym to daj znać.
tu masz link (http://republika.onet.pl/24098,25,1,97,fabryka.html?sort=)
Mi to nie pomogło ale może coś nie tak zrobiłem.

Vitez - czyszczenie ze starych i zainstalowanie polecanych sterowników na Win 7 nic nie zmieniło

Max_im
20-09-2009, 10:37
PS.
Teraz wszystkie lub prawie wszystkie programy są pisane tak jak by miały być jedynymi na komputerze.
- Skróty wszędzie
- własna wyszukiwarka
- integracja z przeglądarką, menu kontekstowym, eksploratorem itd
- agent pracujący w tle
- program auto aktualizacyjny
- własny program do plików multimedialnych
- wiele innych dobrodziejstw :)
I coraz częściej przy instalacji brak opcji własnej konfiguracji instalacji.
Więc nic dziwnego że muli się komputer

airhead
20-09-2009, 12:55
W zasadzie to nie, poza komfortem psychicznym :mrgreen: .
Na PC tylko mam RTM, na 3 lapach mam porównanie do RC (jeden z buildem 7229 x64 i dwa z buildem 7260 x86).
RTM to 7600?
tego używam, ale coraz częściej mam problemy z Eksploratorem (czy jak to tam nazwać - chodzi o przeglądanie plików) i interfacem

sid
20-09-2009, 13:04
PS.
Teraz wszystkie lub prawie wszystkie programy są pisane tak jak by miały być jedynymi na komputerze.
- Skróty wszędzie
- własna wyszukiwarka
- integracja z przeglądarką, menu kontekstowym, eksploratorem itd
- agent pracujący w tle
- program auto aktualizacyjny
- własny program do plików multimedialnych
- wiele innych dobrodziejstw :)
I coraz częściej przy instalacji brak opcji własnej konfiguracji instalacji.
Więc nic dziwnego że muli się komputer
Mam dokładnie takie same spostrzeżenia. I nie raz białej gorączki dostaje, jak po instalacji nowego software i restarcie pojawia mi się nowa ikonka w taskbar, a czasami, o zgrozo, nawet kilka. Oczywiście nie chodzi jedynie o estetykę, ale i o zaśmiecanie systemu. Robi się z tego prawdziwa plaga.

Co do porównań działania Visty i 7, to wydaje mi się, że jak zwykle, to zależy. Głównie od oprogramowania, sterowników, oraz tego czy ktoś ma obecnie system.

Jeśli ktoś ma Vistę, myślę, że może się nie spieszyć z zakupem 7. Owszem 7 jest lepsza, ale na dzień dzisiejszy Vista też działa ok, a dodatkowy czas na wydanie sterowników i przyswojenie przez rynek zawsze działa na korzyść.

Największy zgryz jest, kiedy nie ma systemu i trzeba coś kupić.

Całe szczęście, że można bezstresowo przetestować 7 i samemu przekonać się czy już dziś spełnia oczekiwania i wszystko działa jak należy.

Ja mogę stwierdzić, że jestem z 7 zadowolony i będę kupował system jak tylko trafi na sklepowe półki, ale i tak wymaga na dzień dzisiejszy więcej zachodu niż instalacja Visty SP2, do której sterowników jest więcej. Większość z tych problemów pod 7 da się obejść, ale jednak, zawsze to dodatkowy czas i wysiłek.

kubaj
20-09-2009, 13:40
400zł w odniesieniu do kosztów całego komputera (nie licząc marketowych najtańszych shitów)

jakto niewiele typowy laptop to 2500pln a juz dawno minely czasy marketowych shitow, od czasu core 2 duo nawet najwolniejszego na dowolnym komputerze mozna robic dowolne rzeczy i czy to bedzie komputer za 2500 czy 10000 to wielkiego znaczenia dla typowego usera jest niewarta dania 7500 roznicy

kasprzak
20-09-2009, 14:41
Ja na kompie mam dwa systemy (obydwa 64) więc porównanie jest obu podobne bo na jednym i drugim mam to samo.
Viste mam już dawno i od początku działa mi bez zarzutów i nie zamula się.
Żona ma zistę 32 i widać przymulenie po jakimś czasie.

też tak mam i denerwuje mnie tylko to. W sieci nikt o tym nie pisze lub nie mogę znaleźć. Jak sie uporasz z tym to daj znać.
tu masz link (http://republika.onet.pl/24098,25,1,97,fabryka.html?sort=)
Mi to nie pomogło ale może coś nie tak zrobiłem.

Vitez - czyszczenie ze starych i zainstalowanie polecanych sterowników na Win 7 nic nie zmieniło

Na 7-demce tego problemu nie ma, czy wyłączyłem indeksowanie dla systemowego dysku czy też nie - na Viście za to u brachola co jakiś czas jak zacznie mielić to conajmniej jakby miliony plików przelatywały.

Max_im
20-09-2009, 15:15
Na 7-demce tego problemu nie ma, czy wyłączyłem indeksowanie dla systemowego dysku czy też nie - na Viście za to u brachola co jakiś czas jak zacznie mielić to conajmniej jakby miliony plików przelatywały.

Wiem zauważyłem natomiast nie mogę wyśledzić przyczyny. Wcześniej myślałem że to jakieś złośliwe oprogramowanie ale raczej nie.

swnw
20-09-2009, 16:37
Vista 64 żadnych problemów, zamulania itp. Myślę, że zła opinia Visty bierze się ze słabych komputerów na, których bywa instalowana. Zresztą jest coraz wiecej opinii, że Windows 7 to nic innego tylko dopracowana Vista. Przez lata panowania Visty komputery się wymieniły i większość użytkowników widzi dużą różnicę między XP, Vistą i nowym Windos 7 :). Aktualizacje Vista ---> Windows 7 z zachowaniem działajacych programów do niedawna wielce problematyczna teraz okazuje się tak prosta, że prawie przy instalacji niezauważalna :). Mam w domu dwa komputery jeden z Vistą 64, drugi z Windows 7 64 o trochę słabszej konfiguracji. Robiłem zwykle testy użytkownika. Jak działa PS, albo programy astronomiczne, które dużo liczą albo po prostu Office i nie widzę wielkiej różnicy, gorzej chyba jej w moim wypadku nie ma. Przejdę chyba na Windows 7 ale nie z konieczności. Podoba mi się, pewnie będzie dobrze wspierany, a ja lubię zmiany.

swnw.

Vitez
20-09-2009, 21:00
PS.
Teraz wszystkie lub prawie wszystkie programy są pisane tak jak by miały być jedynymi na komputerze.
- Skróty wszędzie
- własna wyszukiwarka
- integracja z przeglądarką, menu kontekstowym, eksploratorem itd
- agent pracujący w tle
- program auto aktualizacyjny
- własny program do plików multimedialnych
- wiele innych dobrodziejstw :)
I coraz częściej przy instalacji brak opcji własnej konfiguracji instalacji.
Więc nic dziwnego że muli się komputer

Szczerze polecam używanie opcji 'Custom' 'Advanced' itp w trakcie instalacji różnych programów - pozwalają poodhaczać te różne dodatki, skróty, taskbary itp.
Do tego czyszczenie startupu systemu (wiele jest programów do tuningu, np Advanced System Optimizer).
Mam sporo różnego software'u ale startup prawie czysty, tacka podobnie, żadnych cudzych agentów, specjalistycznych wyszukiwarek czy programów. Np w programie AllPlayer (a dokładniej w jego folderze) zmieniłem rozszerzenie AllUpdate bo się badziewie wtrącało nie wtedy gdy trzeba...


RTM to 7600?
tego używam, ale coraz częściej mam problemy z Eksploratorem (czy jak to tam nazwać - chodzi o przeglądanie plików) i interfacem

Może i 7600, nie wyświetla się wersja w prawym dolnym rogu.
Ja używam Total Commandera do przeglądania plików.

RyszardSwiderski
27-10-2009, 22:57
Przyznam się, że temat przewertowałem, więc jeśli odpowiedź na moje pytanie tu jest, to przepraszam. Czy spotkaliście się z DPP pod Win 7??

Krzychu
27-10-2009, 23:00
Przyznam się, że temat przewertowałem, więc jeśli odpowiedź na moje pytanie tu jest, to przepraszam. Czy spotkaliście się z DPP pod Win 7??

A zwykły nie działa ? Większość softu pod Win 7 chodzi bez specjalnych problemów...

rauf
27-10-2009, 23:21
Podzielam zadowolenie WIN7. Nie to żeby nie był zadowolony z Visty (trochę dużo procesów na czystym systemie), czy w wcześniej z XP (bywają restarty), bo system zadbany zwykle działa dobrze.

Natomiast minął mi entuzjazm wersją 64bit. O ile ważniejsze programy do foto i video mają takie wersje, to już prawie wszystkie moje ulubione plug-iny nie...

Więc po za tym, że Win7 widzi mi 8GB RAMu, nie mam specjalnie z tego pożytku...dużo fajniejsze jest SSD 8-)

Merde
27-10-2009, 23:43
Vista 64 żadnych problemów, zamulania itp. Myślę, że zła opinia Visty bierze się ze słabych komputerów na, których bywa instalowana. [ciach] Mam w domu dwa komputery jeden z Vistą 64, drugi z Windows 7 64 o trochę słabszej konfiguracji. Robiłem zwykle testy użytkownika. Jak działa PS, albo programy astronomiczne, które dużo liczą albo po prostu Office i nie widzę wielkiej różnicy

No widzisz, ja właśnie mam archaiczny jak na dzisiejsze czasy komputer (Athlon XP 2500+, 1,25 GB ramu) i różnicę pomiędzy Vistą a 7 widzę natychmiast. Vista się ślimaczy, a 7 chodzi jak XP bez servicepacków. Czyli jednak dało się.

RyszardSwiderski
28-10-2009, 00:22
A zwykły nie działa ? Większość softu pod Win 7 chodzi bez specjalnych problemów...

Czyli mogę śmiało robić formata i instalować 7 bez obawy, że DPP nie odpali??

toma20D
28-10-2009, 01:04
Czyli mogę śmiało robić formata i instalować 7 bez obawy, że DPP nie odpali??

spokojnie mozesz ;) mam zainstalowna 7- 64 i nigdy nie miałem zadnych problemow z DPP

RyszardSwiderski
28-10-2009, 10:03
Dzięki Panowie, zawsze można na Was polegać :) Tak BTW, to mam nadzieję, że faktycznie Win 7 pozytywnie mnie zaskoczy, w przeciwieństwie do jego poprzednika... Visty, która po wyłączeniu wodotrysków nawet chodziła, ale po jakimś czasie... masakra.

Janusz Body
28-10-2009, 11:33
Czy ktoś wie czy:

1. EyeOneDisplay2 działa pod Win 7 x64 - z Vistą trwało rok zanim pojawiły się drivery
2. Eizo Color Navigator - znowu sprawa driverów


Czy ktoś napotkał jakikolwiek problem z driverami - czyli co ewentualnie może nie działać :-)

Krzychu
28-10-2009, 11:40
Ja nie wiem, ale może komuś się przyda informacja że Spectraview II z Colormunki działa bez najmniejszych problemów...

akustyk
28-10-2009, 11:45
Dzięki Panowie, zawsze można na Was polegać :) Tak BTW, to mam nadzieję, że faktycznie Win 7 pozytywnie mnie zaskoczy, w przeciwieństwie do jego poprzednika... Visty, która po wyłączeniu wodotrysków nawet chodziła, ale po jakimś czasie... masakra.

poki co mam swiezo zainstalowane 7... i jesli ten system po kilku miesiacach uzywania bedzie dzialal chocby w polowie tak jak obecnie, to mega odlot.

przesiadlem sie z XP 64 bit i roznica jest kolosalna. glownie na tych najprostszych operacjach systemowych, typu przeskakiwanie miedzy katalogami, przegladanie plikow, ale tez otwieranie programow (Lightroom czy Firefox startuja znacznie szybciej), start systemu, zmiana ustawien. nie do porownania. byc moze to efekt chwilowy (bo jednak swiezy system to co innego), ale W7 na chwile obecna mi znacznie mniej rzezbi po dysku niz XP.

poza tym, ten system jest calkiem ladny graficznie i ma przyjemne zmiany w zakresie obslugi. pierwsze wrazenia mam bardzo pozytywne i na pewno wydaje sie to system przemyslany i sensowny

z mojego punktu widzenia - byle tak dalej. na chwile obecna jest super

amroz
28-10-2009, 15:58
A takie cos jak plugin do cs4: nik software color efex pro 3.0 będzie działać na windows7 64-bity? Jak dla mnie fajna zabawka i chciałbym dalej uzywać.

gadget_zary
28-10-2009, 16:25
Nik's software dziala pod 7 64bit - wszystkie pluginy

Krzychu
28-10-2009, 16:40
Nik's software dziala pod 7 64bit - wszystkie pluginy

Ale tylko w 32-bitowym CS4 (poza właśnie wydaną nową Vivezą) więc generalnie bez sensu, w 64 bitowym - nie (co zresztą mają dość jasno na swojej stronie w FAQu napisane) - w związku z tym nie kupiłem Dfine'a, tylko Noise Ninję która pod CS4 64 chodzi bez problemu. $80 też pieniądz...

sid
28-10-2009, 17:44
Jeżeli pprzewiduje się więcej niż 3-4 GB RAMu, to system 64 bitowy zawsze ma sens, nawet jeżeli są zainstalowane na nim programy 32 bitowe.

Pojedyńczy program 32 bitowy może standardowo wykorzystać troche ponad 2 GB ramu, ale nie zapominajmy, że możemy takich programów odpalić kilka jednocześnie. A nawet możemy odpalić dwa razy ten sam program (jeżeli na to pozwala, bo z nie każdym tak można) i np. wywoływać RAWy w dwóch partiach jednocześnie.

Innymi słowy, jeśli system widzi ram i może z niego korzystać, to nawet jeżeli jeden program nie potrafi zrobić pożytku z całej pamięci, to zawsze kilka programów może z tej pamięci zrobić użytek, co jest szczególnie przydatne w dobie procesorów wielordzeniowych.

Natomiast jak system nie widzi całej pamięci, to ta część, która jest niewidoczna dla systemu jest praktycznie bezużyteczna dla zwykłego użytkownika.

Czyli nawet mając same programy 32 bitowe, warto mieć system 64 bitowy, pod jednym warunkiem, że ma on wszystkie potrzebne sterowniki i nie stwarza dodatkowych problemów. U mnie Win 7 x64 śmiga bardzo przyjemnie.

amroz
28-10-2009, 17:49
Ale tylko w 32-bitowym CS4 (poza właśnie wydaną nową Vivezą) więc generalnie bez sensu, w 64 bitowym - nie (co zresztą mają dość jasno na swojej stronie w FAQu napisane) - w związku z tym nie kupiłem Dfine'a, tylko Noise Ninję która pod CS4 64 chodzi bez problemu. $80 też pieniądz...
czyli chcąc zainstalować ten plugin i tak nie naciesze się 64-bitowym shopem?

Krzychu
28-10-2009, 17:51
czyli chcąc zainstalować ten plugin i tak nie naciesze się 64-bitowym shopem?

Możesz się nacieszyć częściowo stosując super wygodny ;-) workflow robiąc część obróbki w PS 64-bitowym a cokolwiek do czego wykorzystujesz Nika w 32-bitowym i później spowrotem do 64-bitowego...
Na pocieszenie wygląda na to że wkrótce powinni wypuścić update pluginów w wersjach 64-bitowych, natomiast tak jak pisze sid zawsze jest benefit z obsługi większej niż 4GB pamięci przez system w związku z czym wszystko inne poza PSem może siedzieć poza pierwszymi 4GB.

Vitez
28-10-2009, 18:10
Czy ktoś wie czy:

1. EyeOneDisplay2 działa pod Win 7 x64 - z Vistą trwało rok zanim pojawiły się drivery
2. Eizo Color Navigator - znowu sprawa driverów


Czy ktoś napotkał jakikolwiek problem z driverami - czyli co ewentualnie może nie działać :-)

1. Większość urządzeń podłączanych pod Win7 była automagicznie instalowana przez systemw raz z odpowiednimi driverami (to się zdziwiłem jak do karty graf GTX280 nie musiałem sterowników instalować i nowsze wersje od NVidii same się pojawiają w Windows Update...)
2. Te które się same nie zainstalowały w ogromnej większości miały na stronie producenta sterowniki pod Win7 64bit
3. i bardzo nieliczne wyjątki (jakiś tam skaner Epsona i drukarka Samsunga u siostry) do których nie znalazłem sterowników pod Win7 - poszły bezproblemowo na sterownikach do Visty 64bit

Podsumowując - nawet jeśli nie znajdziesz dedykowanych sterowników do Win7 64bit to te pod Vistę 64bit powinny pójść, tylko warto je instalować opcją 'uruchom jako administrator' i dodatkowo w trybie zgodności z Vistą.

Ale z drugiej strony zauważyłem tę ważną różnicę i lekcję, jakiej się Microsoft nauczył - PRZED wypuszczeniem systemu w statusie RTM odbyli ogromną ilość konsultacji z różnymi producentami hardware'u i software'u udostępniając im wersje testowe i RC - właśnie po to by po wypuszczeniu wersji RTM sterowniki były gotowe... a w Viście nawet najwięksi producenci przez nawet rok się bujali z problemami sterownikowymi (HP, Creative itp), szczególnie do wersji 64bitowej.
Ale już nie tym razem - Microsoft odrobił lekcję z Visty.

Vitez
28-10-2009, 18:25
Zgodnie z tematem wątku - Mac fanatyków prosze o powstrzymanie świerzbiących paluszków i nie pisanie tutaj...

Vitez
28-10-2009, 20:09
Zgodnie z tematem wątku - Mac fanatyków prosze o powstrzymanie świerzbiących paluszków i nie pisanie tutaj...

Skoro nie po dobroci to siłą. OT ciachnięty, mam nadzieję nie angażować jeszcze mocniejszych argumentów...

lucas_yas
28-10-2009, 21:35
Jeśli chodzi o sterowniki - wielkie pozytywne zaskoczenie
- miałem drobny problem z tabletem Trust, ale sterowniki pojawiły się zaraz po ukazaniu się wersji ostatecznej systemu
- w trybie zgodności z XP rozpoznał EOS300D !!! Nie działa z testową DSLR Remote Pro, a z softem canona jeszcze nie zdążyłem sprawdzić.

gervee
29-10-2009, 10:20
Wracając do meritum sprawy (systemu operacyjnego), jeśli Windows 7 brać pod uwagę to w jakiej wersji? Czy Microsoft Windows 7 Professional PL 64bit (tryb XP) czy tez może Microsoft Windows 7 Home Premium PL 64bit?

Krzychu
29-10-2009, 10:22
Wracając do meritum sprawy (systemu operacyjnego), jeśli Windows 7 brać pod uwagę to w jakiej wersji? Czy Microsoft Windows 7 Professional PL 64bit (tryb XP) czy tez może Microsoft Windows 7 Home Premium PL 64bit?

IMHO Home Premium ma wszystko co trzeba i taki też kupiłem... Poszukaj na necie zestawienia poszczególnych wersji i zobacz czy to mają wyższe jest Ci potrzebne...

airhead
29-10-2009, 10:52
nie wiem, po co może przydać się Pro
pamiętaj, że jak weźmiesz 64 bity, to i tak - nawet w tym XP mode - kompatybilność wsteczną będziesz miał równą zeru...

oskarkowy
29-10-2009, 11:26
nie wiem, po co może przydać się Pro
pamiętaj, że jak weźmiesz 64 bity, to i tak - nawet w tym XP mode - kompatybilność wsteczną będziesz miał równą zeru...

Ja wziąłem wersję pro, ale mam dziecko, które korzysta czasem z mojego kompa. Zdaje się, że będę miał większe możliwości blokowania mu radosnych działań destrukcyjnych. Zresztą różnica w cenie była żadna, więc też sie długo nie zastanawiałem (509zł oem).

Dziś stawiam nowy system (na SSD), w boju sprawdzę Wasze wcześniejsze spostrzeżenia i uwagi. Gdybym się z tydzień nie odzywał, to niech wpadnie jakaś dobra dusza i mi to porządnie podłączy :???:

sid
29-10-2009, 11:36
nie wiem, po co może przydać się Pro
pamiętaj, że jak weźmiesz 64 bity, to i tak - nawet w tym XP mode - kompatybilność wsteczną będziesz miał równą zeru...

Nie bardzo rozumiem co ma system 64 bitowy do XP mode? Możesz to wyjaśnić?

banan82
29-10-2009, 11:52
Wczoraj z braku laku zainstalowalem 7 zeby zobaczyc co konkurencja ma, ladnie dziala, szybko, ale okropnie oczojebne jest, troche przypomina mi jakis komiks z lekka.

oskarkowy
29-10-2009, 11:54
Wczoraj z braku laku zainstalowalem 7 zeby zobaczyc co konkurencja ma, ladnie dziala, szybko, ale okropnie oczojebne jest, troche przypomina mi jakis komiks z lekka.

Pierwsza rzecz, jaką znalazłem było przestawienie na wygląd XP. Przestało boleć.

Merde
29-10-2009, 13:00
okropnie oczojebne jest, troche przypomina mi jakis komiks z lekka.

W oczojebności nie odstaje od większości windowmanagerów :)
Mnie inna rzecz wkurza - z każdą kolejną wersją (dotyczy to zarówno Windows, jak i KDE/Gnome) elementy GUI robią się coraz większe. Wprawdzie monitory kupujemy coraz większe, ale (z wyjątkiem laptopów) matryce z grubsza mają takie samo upakowanie.
Tak, wiem, da się zmniejszyć rozmiar fontów, ikon itd., ale efekt bywa mało estetyczny.

Kolaj
29-10-2009, 13:32
Tak sie czulem w windowsie, jak idiota, pozatym nudny jest.Bo OS właśnie powinien być nudny :). Dla mnie to podstawowy warunek. Rozrywki wolę szukać gdzie indziej. Na moim kompie Vista64 doskonale spełnia ten warunek. Nuuuuda. Nic nie krzyczy, nic nie muli, wszystko normalnie działa, chociaż to pewnie w dużej mierze załuga dosyć mocnego hardware'u.

Wychodzę z założenia, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc na 7 zamierzam się przesiąść dopiero przy okazji jakiegoś głębszego upgrade'u. Nie widzę potrzeby podążania za owczym pędem i szybkiej zmiany OS-a, który u mnie się sprawdza.

Natomiast oczywiście, gdybym miał kupować nowy komp, to zdecydowanie 7. I mam nadzieję, że też będzie nudny :)

sid
29-10-2009, 15:09
nie wiem, po co może przydać się Pro
pamiętaj, że jak weźmiesz 64 bity, to i tak - nawet w tym XP mode - kompatybilność wsteczną będziesz miał równą zeru...

To ja sam sobie odpiszę, bo nie doczekałem się odpowiedzi, a myślę, że innym przyda się sprostowanie tej informacji.

Otóż tryb XP mode, to nic innego jak uruchomienie zwykłego XP w maszynie wirtualnej. W maszynie wirtualnej można uruchomić każdy rodzaj systemu, bez względu na system bazowy. Na 64 bitowym Windows (czy Linux) można uruchomić 32 bitowy system, np XP (czy 32 bitowy Linux).
Co więcej, na 32 bitowym systemie, można w maszynie wirtualnej odpalić system 64 bitowy, o ile hardware na to pozwala (procek musi obsługiwać systemy 64 bitowe) i oprogramowanie do wirtualizacji (nie każde to potrafią, ale są takie, co potrafią).

W takim razie jeszcze raz zapytam, czemu kompatybilność wsteczna w XP mode ma być równa zeru na 64 bitowym Win 7, skoro ten XP to najprawdziwszy 32 bitowy XP uruchomiony w maszynie wirtualnej?

Jedynym istotnym ograniczeniem dla maszyny wirtualnej, jest mocny sprzęt, który pociągnie zarówno Win 7 jak i jednocześnie XP. Wielordzeniowy procek i 4 GB ramu lub więcej, załatwiają sprawę.

aptur
29-10-2009, 15:35
Znacie jakiś bezbolesny sposób na przejście z xp na win7?
Jak mam wszystko od nowa instalować to mnie to przeraża. Musiałbym chyba urlop wziąć. Istnieje coś takiego jak upgrade? Zresztą wolałbym postawić czysty system.

sid
29-10-2009, 16:32
Nic i nigdy nie zastąpi świeżej instalacji systemu, nawet jeżeli są inne rozwiązania, to są to jedynie protezy.

Poza tym, to tylko kwestia zorganizowania sobie danych i programów. Kiedyś perspektywa formatu również mnie przerażała, aż postanowiłem coś z tym zrobić.

Dziś przygotowanie do formatu zajmuje mi max. 15 minut, często krócej.

Co więcej, mam zrobiony obraz systemu, dzięki czemu świeża instalacja zajmuje mi mniej niż 20 mintut do uruchomienia systemu i mniej niż godzinę do efektu finalnego.

W obrazie systemu mam te programy, które nie ulegają wielkim zmianom z wszystkimi aktualizacjami do dnia zrobienia obrazu systemu. Jest tam Office 2007, zestaw CS3, sterowniki do drukarki i skanera, konfiguracja dźwięku i systemu tak jak lubię.
Nie ma tam sterowników grafiki,, kodeków czy Firefoxa, które to programy i sterowniki instaluje zawsze świeże.

Dzięki takiej organizacji format nawet raz w miesiącu nie przedstawia problemu. Za to system jest zawsze maksymalnie aktualny i chodzi jak zegarek, bez zająknięcia.

Warunek jest jeden:
obraz systemu musi być zrobiony we właściwym momencie, zawsze po świeżej instalacji systemu, zanim cokolwiek się na nim zacznie robić. Jednym słowem trzeba przeprowadzić jeden format metodą tradycyjną, specjalnie z myślą o stworzeniu obrazu dysku.

Co jakiś czas, gdy wyjdzie dużo nowych aktualizacji dla systemu i zawartych w obrazie programów, warto uaktualnić obraz.

Vitez
29-10-2009, 16:49
Dziś stawiam nowy system (na SSD), w boju sprawdzę Wasze wcześniejsze spostrzeżenia i uwagi. Gdybym się z tydzień nie odzywał, to niech wpadnie jakaś dobra dusza i mi to porządnie podłączy :???:

Telefon do mnie masz :p


Znacie jakiś bezbolesny sposób na przejście z xp na win7?
Jak mam wszystko od nowa instalować to mnie to przeraża. Musiałbym chyba urlop wziąć. Istnieje coś takiego jak upgrade? Zresztą wolałbym postawić czysty system.

Też tak myślałem, bo używam sporo programów, gier itp.
Okazało się że całość - od włożenia płytki z Win7 po skonfigurowanie ostatniego programu zajmuje mi ok 12 godzin max. Potem ew 2-3 dni doszlifowywania jeśli się o czymś zapomniało. Nie takie straszne, tym bardziej że wykonujesz to dość rzadko a naprawdę warto.
Jak sie zorientowałem że to nie takie straszne to zdarzało mi się reinstalację nawet i co miesiąc robić by kolejne buildy testować.

Robię to mniej więcej tak:
- po pierwsze od dawien dawna dyski mam podzielone na nie za dużą partycję systemową (+programy, gry gdzie indziej bo dużo zajmują) i partycje z danymi
- backup Ghostem partycji systemowej
- sprawdzenie konfiguracji programów - które z nich da się skopiować i potem nadpisać i backupowanie osobno, ręcznie kopiując pliki/foldery konfiguracyjne tych programów (np: Photoshop, Firefox, GG, folder użytkownika w którym gry programy często wpakowują swoje ustawienia)
- sporządzenie listy używanych programów - na bazie zawartości pulpitu, menu start i folderu Program Files
- ściągnięcie do specjalnego, osobno stworzonego folderu wraz z podfolderami (sterowniki, patche, programy itp) wszelkich najnowszych sterowników, wersji programów, updejtów itp
- upewnienie się że mam pod ręką płytki i numery seryjne wszystkich programów z listy używanych
- kupno zgrzewki piwa
- have fun!

swnw
29-10-2009, 17:56
Bo OS właśnie powinien być nudny :). Dla mnie to podstawowy warunek. Rozrywki wolę szukać gdzie indziej. Na moim kompie Vista64 doskonale spełnia ten warunek. Nuuuuda. Nic nie krzyczy, nic nie muli, wszystko normalnie działa, chociaż to pewnie w dużej mierze załuga dosyć mocnego hardware'u.

Wychodzę z założenia, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc na 7 zamierzam się przesiąść dopiero przy okazji jakiegoś głębszego upgrade'u. Nie widzę potrzeby podążania za owczym pędem i szybkiej zmiany OS-a, który u mnie się sprawdza.

Natomiast oczywiście, gdybym miał kupować nowy komp, to zdecydowanie 7. I mam nadzieję, że też będzie nudny :)

Nie mogę uwierzyć znalazł sie jeszcze jeden zadowolony uzytkownik Visty! Moja tez dziala bardzo dobrze na całkiem mocnej konfiguracji. Odetchnąłem bo zacząłem sie czuć nienormalnie. Oprócz Visty 64 mam w domu Windows 7 RC 64 i Enterprice 64 i nie widzę porażajacej róznicy. Są dobre, podobne do Visty jednak troche ładniejsze :) i tyle.

Pozdrowienia, swnw.

sid
29-10-2009, 18:21
Gdybym był właścicielem Visty, również nieśpieszno by mi było do zakupu Win 7. Tak się składa, że zmieniłem sprzęt i poprzedni komputer poszedł do żony, wraz z Vistą, która jako system OEM była przypisana do tamtego komputera. Stąd intensywnie testuje Win 7, bo poza Linuksem, jest to mój jedyny system na nowym kompie.

Z Visty byłem bardzo zadowolony i nie wiedzę powodu, by zmieniać na siłę.

Poza tym, na odpowiednio mocnym sprzęcie nie widać różnicy między Vistą a 7, natomiast na leciwym, czy słabym sprzęcie różnica na korzyść Win 7 jest wyraźna. I wtedy naprawdę warto rozważyć zakup nowego systemu.

Na dzień dzisiejszy nie widzę żadnych istotnych powodów, by zmieniać Vistę na 7, ale nie widzę też powodów, aby kupując nowy system, kupować coś innego niż 7. Na dzień dzisiejszy bo systemy są dobre, ale nie mając nic i kupując 7 wybieramy rozwiązanie bardziej przyszłościowe.

Vitez
30-10-2009, 19:28
Ponieważ co chwila Mac-fani się tu odzywają to pozwólcie, że podsumuję za Was, nieco humorystycznie ;)

http://www.youtube.com/watch?v=t3h6kOLYGtI

airhead
31-10-2009, 01:22
To ja sam sobie odpiszę, bo nie doczekałem się odpowiedzi, a myślę, że innym przyda się sprostowanie tej informacji.
można sensownie używać 32-bitowy system na 64-bitowym? to trochę zmienia postać rzeczy, bo znacznie częściej te 64 bity powodują brak kompatybilności niż nowa wersja systemu

sid
31-10-2009, 10:19
To oczywiście prawda, że 64 bity znacznie częściej powodują problemy, chociaż sytuacja uległa częściowej poprawie od czasu Win 7.

Cała idea wirtualizacji polega na tym, że wirtualnie możesz uruchomić prawie każdy system, bez znaczenia czy uruchamiasz Windows na Windows, czy Linux na Windows, czy Windows na Linux, czy Linux na Linux, czy 32 na 64 bitowym czy odwrotnie. Oczywiście dla 64 bit hardware musi być kompatybilny. Stąd tryb kompatybilność w XP mode, to ciekawy pomysł, aczkolwiek wymagający hardwareowo.

airhead
31-10-2009, 12:33
idea ideą, praktyka praktyką
teoretycznie na Linuksie też masz Winodowsa? a w praktyce WINE nie na wiele się zdaje
więc się zapytuję: da się toto poważnie używać czy to tylko bajer?

Janusz Body
31-10-2009, 17:21
Microsoft się jednak zawsze z czymś wywali. Klawiatura i mysz microsoftu (mysz SideWinder x8 ) korzysta z programu Microsoftu, rzecz jasna. IntelliType Pro 6.3 i.... Win 7 x64 protestuje, że "brak zgodności". Hehehehe... Microsoft jest niezgodny z Microsoftem. Rekord Świata chyba. :-)

sid
31-10-2009, 20:17
idea ideą, praktyka praktyką
teoretycznie na Linuksie też masz Winodowsa? a w praktyce WINE nie na wiele się zdaje
więc się zapytuję: da się toto poważnie używać czy to tylko bajer?

Zbaczamy z tematu wątku, ale odpowiem krótko, żeby nie pozostawiać wątpliwości.

WINE ma niewiele wspólnego z wirtualizacją, więc nie bardzo rozumiem, czy zmieniłeś temat, czy tak zrozumiałeś moją uwagę o uruchomieniu Windowsa pod Linuksem.

Z Wikipedii:
"Wine (akronim rekurencyjny od słów "Wine is not an emulator") – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (Linux, Solaris, FreeBSD). Przy pomocy bibliotek Wine można również przenosić niektóre aplikacje systemu Windows do natywnych plików binarnych systemu Unix.
Wine nie jest emulatorem systemu Windows, a implementacją WinAPI dla środowiska X11."

"Wirtualizacja – pozwalają jednocześnie uruchomić wiele systemów operacyjnych na tej samej platformie sprzętowej i systemowej przy maksymalnej możliwej wydajności."

Czy wine to tylko program pod Linuksem, umożliwiający instalacje i uruchamianie programów napisanych pod Windows, natomiast wirtualizacja, to w pewnym sensie uruchomienie dwóch (lub więcej) różnych systemów operacyjnych jednocześnie.

Dlatego wirtualizacja ma się nijak do tego przykładu z WINE, gdyż de facto, wewnątrz linuxa, na maszynie wirtualnej instalujesz pełnego Windowsa, normalnie z płytki, tak jak to się robi normalnie. Możesz się przełączać pomiędzy systemami, tak jak byś uruchamiał inny system, tylko bez restartu, a jedynie przełączając okna. Jedyne problemy mogą pojawić się przy odwoływaniu do urządzeń zewnętrznych. Windows pod Linuksem, jest nadal normalnym Windowsem.
A XP pod Win 7 jest nadal normalnym XP. A nie żadnym programem udającym XP i starającym się poprawiać kompatybilność.

Jeśli jeden XP nie jest kompatybilny z drugim XP, to co jest kompatybilne?

amroz
08-11-2009, 11:59
no i jestem posiadaczem windows 7 64bit :) Jest dobrze, wszystko działa! Na cs4 32bit pluginy a na 64 reszta. Co prawda myślałem że różnica w szybkości działania 32 a 64 będzie większa ale może za mało pamięci mam(4gb)? Są jakieś sposoby na przyspieszenie cs4 64bit? Porównywałem składanie tej samej panoramy na obu wersjach, na 32 wyszło 5min i 30 sek. a na 64 5 min. Tak to ma być? Jeśli chodzi o komputery to jestem słabym amatorem i stąd takie pytanie.

oskarkowy
08-11-2009, 12:39
no i jestem posiadaczem windows 7 64bit :) Jest dobrze, wszystko działa! Na cs4 32bit pluginy a na 64 reszta. Co prawda myślałem że różnica w szybkości działania 32 a 64 będzie większa ale może za mało pamięci mam(4gb)? Są jakieś sposoby na przyspieszenie cs4 64bit? Porównywałem składanie tej samej panoramy na obu wersjach, na 32 wyszło 5min i 30 sek. a na 64 5 min. Tak to ma być? Jeśli chodzi o komputery to jestem słabym amatorem i stąd takie pytanie.

Główną przewagą 64bit jet właśnie obsługa większej ilości pamięci. Dołóż RAM do 8GB i wtedy zobaczysz różnicę. Ja z ciekawości poodpalałem duże tiffy i jakieś odszumianie, różnica jest bardzo wyczuwalna.

sid
08-11-2009, 12:46
W większości oprogramowania najbardziej widoczną zmianą przy przesiadce jest ilość obsługiwanej pamięci, a nie szybkość. Ewentualne przyspieszenie najczęściej wynika właśnie z dostępu do większej ilości pamięci, a nie z samego faktu, że program jest x64.

Z tego jasno wynika, że aby poczuć różnicę, trzeba tą pamięć wykorzystać. Czyli przekroczyć granicę 3-4 GB zajętego RAM-u. Im więcej ta granica jest przekroczona, tym większa zauważalna różnica prędkości. Większą różnicę w prędkości zauważy ktoś, kto ma w pełni wykorzystane 16 GB RAM-u niż ten kto wykorzystuje 8 GB czy 6 GB.

Podkreślam, że posiadanie RAM-u ma niewiele wspólnego z jego wykorzystywaniem.
U mnie system i kilka podstawowych programów działających w tle zajmuje 1,37 GB RAM-u.
Po uruchomieniu PS CS3 zużycie RAM-u wzrasta do 1,47 GB, czyli o jakieś 100MB. Po otwarciu RAW-a zużycie RAM-u wzrasta do 1,67 GB czyli o kolejne 200MB ( w tym Camera Raw).

Jak widać dla kogoś kto posiada system 32 bitowy i 3 GB z hakiem RAM nie ma różnicy, nawet gdyby miał i 24 GB RAM-u i całe oprogramowanie 64 bitowe, skoro i tak mieści się zdecydowanie poniżej 2 GB RAM-u i nie musi zapisywać części danych na dysku twardym.

Wykorzystać 6, 8 czy więcej GB RAM-u nie jest łatwo przeciętnemu użytkownikowi. Sklejana panorama musiała by się składać z około 60 zdjęć 12 Mpx, aby przekroczyć 4 GB, a co dopiero 6 czy 8 czy jeszcze więcej.

Oczywiście to jest duże uproszczenie, można mieć odpalonych kila różnych programów jednocześnie, system i inne procesy też potrzebują RAM-u, warto też mieć jakiś zapas, tym nie mniej obrazuje to, że nie ma co ślepo pchać się w jak największą ilość RAM-u, jeśli faktycznie nie czuje się takiej potrzeby.

Są zastosowania gdzie dziesiątki i więcej GB RAM-u są na porządku dziennym i pracują cały czas obciążone, ale są to zastosowania na tyle niszowe, że osoby które parają się takimi zajęciami, z samego założenia są świadome jakie mają potrzeby sprzętowe.

Generalnie, zawsze jest lepiej mieć więcej RAM-u niż mniej, ale dla przeciętnego użytkownika ta rozsądna wartość kończy się gdzieś w okolicach systemów 32 bitowych, przynajmniej jak na razie. W przyszłości się to zmieni.

oskarkowy
08-11-2009, 12:51
Jak widać dla kogoś kto posiada system 32 bitowy i 3 GB z hakiem RAM nie ma różnicy, nawet gdyby miał i 24 GB RAM-u i całe oprogramowanie 64 bitowe, skoro i tak mieści się zdecydowanie poniżej 2 GB RAM-u i nie musi zapisywać części danych na dysku twardym.

Wykorzystać 6, 8 czy więcej GB RAM-u nie jest łatwo przeciętnemu użytkownikowi. Sklejana panorama musiała by się składać z około 60 zdjęć 12 Mpx, aby przekroczyć 4 GB, a co dopiero 6 czy 8 czy jeszcze więcej.

Zerknij z ciekawości na wielkość pliku wymiany podczas większych operacji.
Sam kiedyś się mocno zdziwiłem, gdy prosta operacja tworzenia tysiąca miniaturek z wyostrzaniem, rameczką itp. utworzyła mi 12gb plik na dysku. Oczywiście jak operacja się skończyła, plik zniknął.

Janusz Body
08-11-2009, 13:10
Zerknij z ciekawości na wielkość pliku wymiany podczas większych operacji.
Sam kiedyś się mocno zdziwiłem, gdy prosta operacja tworzenia tysiąca miniaturek z wyostrzaniem, rameczką itp. utworzyła mi 12gb plik na dysku. Oczywiście jak operacja się skończyła, plik zniknął.


Windoza "w automacie" ustawia wielkość pliku stronicowania na równy ilości pamięci RAM (tak jest w Win 7). Im więcej masz pamięci tym większy plik SWAP jest generowany przez system. Przy 8 GB można spoko wyłączyć SWAP całkowicie:

1, Control Panel->System->Zawansowane ustawienia systemu w zakładce Zawansowane klik na "wydajność->ustawienia" i potem zawansowane

2. Pamięć wirtualna->zmień i zaznaczyć "brak pliku stronicowania"

Jedyna wada to przy "bluescreenie" nie będzie logu błędów.

Mam 16Gb i dodatkowe 16Gb na SWAP to paranoja jakaś :) spowalnia system nawet przy szybkich dyskach.

sid
08-11-2009, 14:57
Zerknij z ciekawości na wielkość pliku wymiany podczas większych operacji.
Sam kiedyś się mocno zdziwiłem, gdy prosta operacja tworzenia tysiąca miniaturek z wyostrzaniem, rameczką itp. utworzyła mi 12gb plik na dysku. Oczywiście jak operacja się skończyła, plik zniknął.

To oczywiście prawda, ale jak wspomniałem wcześniej to o czym pisałem, to mocne uproszczenie, ale chyba sposób ujęcia tego uproszczenia jest odpowiedni, dla kogoś kto nie wie i nie koniecznie chce czy musi wiedzieć, pyta tylko co wybrać ile RAM-u itp.

Przyznasz chyba, że kupowanie 12 czy 8 GB RAM-u dla tworzenia miniaturek, to średnio sensowna inwestycja. Najważniejsze żeby program na którym się najczęściej pracuje reagował w czasie rzeczywistym a operacje, które wykonuje najczęściej wykonywał z optymalna prędkością i nie musiał doczytywać z dysku.

Wiele operacji wsadowych zajmuje bardzo dużo pamięci, w zasadzie dowolnie dużo, ale operacje wsadowe mają to do siebie, że nie musimy siedzieć i patrzeć w monitor.
Natomiast operacja na konkretnych plikach w PS, które wymagają ciągłego nadzoru użytkownika dość rzadko przekraczają 2 - 3 GB

Mówiąc najprościej, zawsze lepiej jest mieć sprzęt szybszy i mocniejszy niż słabszy i wolniejszy a granica opłacalności dla każdego przypada gdzie indziej, ze względu na dostępne środki finansowe, zaangażowanie w temat itp.
Ale wydaje mi się, że potrzeby domowego użytkownika w bardzo nielicznych przypadkach wykraczają poza możliwości 32 bitowych systemów. Przynajmniej na dzisiaj. A argumentem na poparcie tej tezy niech będzie dostępność 64 bitowego software-u oraz jego popularność. CS 4 64 bit to jedna z niewielu jaskółek, które wiosny nie czyni.

A, że ktoś jest pasjonatem i wsadził sobie 24 GB RAM-u bo może, to czemu nie. Jednak dla Kowalskiego poniesione koszty w stosunku do zysków, będą niewarte zachodu.