PDA

Zobacz pełną wersję : Wywoływanie z rawa - problem z kolorami



Venture
09-08-2009, 00:08
Witam. Wykonane zdjęcia w RAWach wywołuję w Adobe Photoshop CS3 Extended. Bawię się suwakami do uzyskania satysfakcjonującego wyniku, następnie klikam "Open Image" i albo zapisuję, albo jeszcze z nim coś robię w PS i dopiero później zapisuję.

Problem polega na tym że po zapisaniu zdjęcia i otworzeniu go w przeglądarce programu Windows ma on jakby "odsycone/wyblakłe" barwy w porównaniu z tymi które były przed zapisaniem. Z ciekawości zrobiłem screen ekranu zdjęcia wywołanego z raw w ps, następnie otworzyłem nowy dokument i wkleiłem screen kadrując przy tym zdjęcie i zapisując je i po otworzeniu go w przeglądarce kolory były takie jak mają być.

Aby pokazać różnicę w nasyceniu na obu zdjęciach (czyli takie zdjęcie jak chcę by wyglądało, oraz takie jakie mi wychodzi po zapisaniu czyli odsycone) otworzyłem obydwa zdjęcia w ps by zmniejszyć ich wielkość o 50% i okazało się że otworzone zdjęcia mają identyczne barwy !!!

Wychodzi na to że wywołane z RAWa zdjęcie, zapisane, po otworzeniu w przeglądarce windowsa ma odsycone barwy, ale jeśli je ponownie uruchomię w Photoshopie ma właściwe... ale gdy tylko zrobię screena zdjęcia otwartego w photoshopie i wkleję je do nowego dokumentu oraz wykadruję i zapiszę to przeglądarka pokazuje mi je właściwie...

Co zrobić aby wywołane w photoshopie rawy po zapisaniu były właściwie wyświetlane w przeglądarce windowsowej ?

Czy ktoś wie co sprawia tą różnicę ? Może coś pozmieniać w ustawieniach ?

Aby pokazać różnicę na zdjęciach zrobiłem screen z przeglądarki.

1. Zdjęcie wywołane z rawa i wyświetlane w photoshopie:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.amiya.pl/1.jpg)

2. To samo zdjęcie po zapisaniu wyświetlane w przeglądarce windowsa:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.amiya.pl/2.jpg)

Po ponownym uruchomieniu w ps wygląda jak na 1 obrazku.

Pozdrawiam.

allxages
09-08-2009, 00:10
Adobe1998 vs sRGB?

Venture
09-08-2009, 00:18
To znaczy ? Pierwszy raz wywołuję RAWy więc nie znam się na zależnościach między sRAW a programem Adobe. Skoro wywołuję i poprawnie mi wszystko wyświetla to co jest nie tak przy zapisie ?

kainart
09-08-2009, 01:24
Innymi słowy zdjęcie dalej wygląda tak samo tylko windows nie potrafi czytać przestrzeni kolorów
Poczytaj o przestrzeni kolorów i profilach i będziesz wiedział

Venture
09-08-2009, 01:39
Hmmm... rzecz w tym że gdy zrobiłę zrzut ekranu wywołanego i przerobionego rawa i ten zrzut zapiszę w jpg to te kolory windows odczytuje idealnie. Nie odczytuje ich tylko wtedy gdy zapisuję to samo zdjęcie od razu po wywołaniu. Więc czy na pewno o to chodzi ? Czy zrzut ekranu wywołanego z rawu w ps-ie pliku i ponownie zapisanego w psie ale już zrzutu ma inną przestrzeń kolorów ? (przecież oba zdjęcia tylko że zapisane w inny sposób mają te same barwy przed zapisem a tylko zrzut wychodzi właściwie)

Na razie radzę sobie zapisując wykadrowane screeny. Ale czy da się to jakoś inaczej zrobić ? Prościej ?

dodane:

W zasadzie odkryłem że wystarczy już nawet ctrl+a, ctrl+c, nowy dokument, ctrl+v i zapisz jako... i kolory zachowuje a z tym to już dużo roboty nie ma bo kadrować nie trzeba :)

t00mcio
09-08-2009, 08:35
Hmmm... rzecz w tym że gdy zrobiłę zrzut ekranu wywołanego i przerobionego rawa i ten zrzut zapiszę w jpg to te kolory windows odczytuje idealnie. Nie odczytuje ich tylko wtedy gdy zapisuję to samo zdjęcie od razu po wywołaniu. Więc czy na pewno o to chodzi ? Czy zrzut ekranu wywołanego z rawu w ps-ie pliku i ponownie zapisanego w psie ale już zrzutu ma inną przestrzeń kolorów ? (przecież oba zdjęcia tylko że zapisane w inny sposób mają te same barwy przed zapisem a tylko zrzut wychodzi właściwie)

Na razie radzę sobie zapisując wykadrowane screeny. Ale czy da się to jakoś inaczej zrobić ? Prościej ?

dodane:

W zasadzie odkryłem że wystarczy już nawet ctrl+a, ctrl+c, nowy dokument, ctrl+v i zapisz jako... i kolory zachowuje a z tym to już dużo roboty nie ma bo kadrować nie trzeba :)

Mam małe pytanie:
A w jakiej przestrzeni kolorow pracujesz w PS ?

Venture
09-08-2009, 09:26
Pracuję w przestrzeni RGB/8, gdy zmieniam na RGB/16 mogę zapisać ale już nie w .jpg a na przykład w .png i kolory są ok.

Dziękuję wszystkim za pomoc, mam już dwa sposoby jak móc zapisać zdjęcia z odpowiednimi kolorami :)

No tak, właśnie zauważyłem że RAW-y mają 16 bit, a ja pracowałem i zapisywałem na 8 bitach... więc gdy zmieniam na 16 zapisuje mi ok :]

Pozdrawiam

Szank
09-08-2009, 09:26
Przestrzeń kolorów w PS nie ma tu znaczenia, najlepiej ustaw w ACR przestrzeń sRGB ( otwórz rawa w ACR, na dole okna powinien być niebieski napis informujący o rozmiarze zdjęcia i przestrzeni barw.Kliknij na niego i z pierwszego menu "Space" wybierz "sRGB IEC...costam.

Jeżeli kopiowanie zdjęcia do nowego dokumentu pomaga, to najprawdopodobniej w PS masz ustawioną przestrzeń sRGB, czyli ok.
Edit : literówki

Venture
09-08-2009, 09:44
Witam, zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś, zmieniłem w ACR przestrzeń na sRGB IEC... i gdy później otworzyłem w PS i zapisałem w jpg, zdjęcie wygląda idealnie jak po wywołaniu :) Właśnie o to mi chodziło :D

Dziękuję tobie i wszystkim którzy pomagali :)

Pozdrawiam!