PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjecia nocne, odszumianie, wyostrzanie



tomm
22-01-2004, 13:35
Mam A70 drugi tydzien i ciagle ucze sie prawidlowo dobierac parametry do zdjec nocnych.Jest juz calkiem dobrze ale ciagle nie jestem zadowolony. Ciagle problemem jest "ziarnistosc" nieba.Przyklad :migawka : 15 sprzeslona 4zdjecie z parapetu:)http://tomm.kuzniki.net/a70/sample7Czy to kres mozliwosci tego aparatu czy cos robie zle. Prosze o jakies porady.[shadow=darkred:1867d2441b][/shadow:1867d2441b]

Czacha
22-01-2004, 13:49
Tak dlugie czasy naswietlania nie sa wskazne dla cyfrowek. Ale skoro sie upierasz.. ;-)Zawsze trzymaj ISO na nanizszej wartosci, wtedy nie bedzie takich szumow. To sie jednak wiaze z dlugimi czasami naswietlania.. a im dluzszy czas tym gorsze efekty.Jesli zmniejszysz rozmiar wykonywanego zdjecia z pelnej rozdzielczosci do nizszej wtedy nie bedzie takich szumow... a i mozna sprobowac dac wtedy wyzsze ISO zeby skrocic czas otwarcia migawki.. Tylko nie wiem co bedie lepsze - wyzsze ISO + krotszy czas.. czy dluzszy czas + niskie ISO.... musisz potestowac ;-)

Vitez
22-01-2004, 21:31
Tylko nie wiem co bedie lepsze - wyzsze ISO + krotszy czas.. czy dluzszy czas + niskie ISO.... musisz potestowac ;-)Najlepiej jest jak najbardziej podbic jakosc zdjecia niezaleznie od czasu naswietlania. Statyw i zapominasz o czasie naswietlania - dajesz przyslone 8 (im lepiej domkniety obiektyw tym lepsza jakosc) , ISO50 (jak sie nie da to 100) a czas pewnie i tak bedzie 15. Jak 15" bedzie za malo to mozna otworzyc przyslone, ISO lepiej zostawic jak najmniejsze.

Czacha
23-01-2004, 09:44
To nie 10D gdzie czas naswietlania moze wyniesc kilka sekund i nie widac szumow ;-) Tutaj przy 1sec sa paskudne szumy... wiec to co piszesz o ISO50 i przyslonie f8 nie jest dobrym pomyslem ;-)

Trzeba robic wszystko aby cas byl jak najkrotszy.. Przyslone domknac, ISO dac na 100 albo 200... Mysle ze bedzie duzo lepszy efekt przy ISO200 i czasie 4s niz przy ISO50 i 15s... :P

Niedzwiedz
23-01-2004, 12:20
tomm podrzuc mi zdjecie w orginale mocna zaszumione moze cos sie da zrobic :)
moj mail mariusz.spruch@etel.p.l skasuj krope miedzy "p" a "l" :)
skrzynak bezograniczen :)
00
narazie mozna tylko tak

zdjecie (http://www.motocykle.domeczek.pl/a/szumy)

troche wyostrzyłem tez

Vitez
24-01-2004, 00:29
Tutaj przy 1sec sa paskudne szumy... wiec to co piszesz o ISO50 i przyslonie f8 nie jest dobrym pomyslem ;-)
Sprawdzales?
Nie jestem pewien jak w A70 (nalezaloby poeksperymentowac), ale w G3 nawet przy 15 sek a ISO50 szumy byly akceptowalne a nie paskudne :P . ISO 50 jest ladne praktycznie w kazdej cyfrowce niezaleznie od czasu naswietlania, dopiero 100 i wiecej powoduje krzaczki - szczegolnie ze wzrostem czasu naswietlania.

Vitez
24-01-2004, 00:29
tomm podrzuc mi zdjecie w orginale mocna zaszumione moze cos sie da zrobic :)

Nie lepiej od razu podac link www.neatimage.com ? ;)

hazan
27-01-2004, 17:21
tomm podrzuc mi zdjecie w orginale mocna zaszumione moze cos sie da zrobic :)
moj mail mariusz.spruch@etel.p.l skasuj krope miedzy "p" a "l" :)
skrzynak bezograniczen :)
00
narazie mozna tylko tak

zdjecie (http://www.motocykle.domeczek.pl/a/szumy)

troche wyostrzyłem tez

Niezle to wyostrzenie wyszlo - moze pokusi bys sie o napisanie krotkiego opisu jak wyostrzac zdjecia "wedlug Niedzwiedza" :) - wbrew pozorom wiele ludzi ma z tym problem a szczegolnie poczatkujacy

Skibi
27-01-2004, 21:06
Rowniez uwazam,ze zdjecie po korektach Niedzwiedzia wyglada bardzo dobrze.
Interesujące jest tak duze odszumienie.

Mam pytania do autora,jak rowniez do innych:

-redukcja szumow-jakie programy sluza temu celowi?

-wyostrzanie-oprocz standarowego USM z PS istnieja tajemnicze actiony do wersji >7.0.
Mnie udało się znalezc tylko 10DFinishers i DarkRoom.
Pierwszy z nich wyostrza fotke tak bardzo,ze przy nim soft od kompaktow czerwieni sie ze wstydu, a drugiego cos nie moge odpalic.

Czy macie jakieś doswiadczenia w tym temacie.

Pozdrawiam

Vitez
28-01-2004, 00:56
Mam pytania do autora,jak rowniez do innych:

-redukcja szumow-jakie programy sluza temu celowi?

-wyostrzanie

Przeciez podalem wyzej linka :roll: .
W NeatImage masz i odszumianie i wyostrzanie - oba bardzo ladnie zrobione 8)

Skibi
28-01-2004, 01:54
Dziekuje.Przegapilem ten link. :oops:
Zassalem ten program i podoba mnie się.Co do odszumiania jest na moje potrzeby OK.
Jesli chodzi o wyostrzanie,to musze jeszcze nad nim popracowac.

Pozdrawiam.

PS.
link do tych actionów.U mnie nie dzialaja na PS6.Dopiero na PS7

http://www.canonians.com/sharpentest.htm

Niedzwiedz
28-01-2004, 13:21
Hanza głównie wyostrzam w Netimage :)
parametry bez przesady 50%,30%,30 % i ot cala sztuka

w CS zaczynam prace nad Raw bo i podobno ostrzejsze niz Jpgi :) tyle ze trzeba wiedziec o co chodzi :)

Skibi
28-01-2004, 21:48
Jeszcze na temat wyostrzania..

Otrzymalem dzisiaj zamowiona w helion.pl ksiazke: "Fotografia Cyfrowa-edycja zdjec" Scotta Kelby'ego.
Namiar na nią znalazlem gdzies w necie.
Jest niesamowicie wydana i rewelacyjna pod wzgledem zawartosci.

Na temat wyostrzania jest tam 30 stronic.
Przykładowe rozdziały:
-wyostrzanie podstawowe USM
-w trybie lab
-w trybie jasnosci
-wyostrzanie krawedzi
-z użyciem warst
-wyostrzanie portretow kobiet
-zaawansowane wyostrzanie portretów kobiet

Sa przyklady nagrywania wlasnych actionow.

Jezeli jej nie macie, to gorąco polecam.

Pozdrowienia :D

Vitez
28-01-2004, 22:40
Na temat wyostrzania jest tam 30 stronic.


Tak mnie tylko zastanawia... po co? Wystarczy miec odrobine dobry sprzet, pewna reke, dbry AF lub dobre oko do manual Focus, no i w miare znosne szkielko :) . Nie znam sytuacji ani nie mam zdjecia zadnego ktore musialbym mocno wyostrzac, kombinowac akcje czy rozne style wyostrzania. Trafilo sie w ciagu tych dwoch lat moze kilkadziesiat ktore odrobine musialem poostrzyc jednoczensie mieszajac z blurem - ale to tylko po to by nadrobic slaba GO w canonie G3... teraz sadze ze nie bede mial potrzeby. Mam nadzieje ze i wy nie bedziecie przeginac z wyostrzaniem, na zdjeciu rozmiaru internetowego i tak tego nie widac 8)

Skibi
28-01-2004, 23:01
Ja podczas pracy z kompaktami nie znałem pojecia wyostrzania.
Tam zdjecia miały duze GO,czasami bardzo przesadzone.(No chyba z wyjatkiem Fuji 602Z)
na dłuższych ogniskowych.

Z wielu przekadrowanych na 300 dpi zdjęć i odebranych z labu byłem niezadowolony z powodu niewiedzy o konieczności ich przeostrzenia.
Teraz wiem,że jest taka konieczność.Zrobić to jednak można na wiele sposobów i można sie dowiedzieć jak.

Co do fotek z DSLR, wiadomo iż wymagają one więcej pracy przed naswietleniem,czy umieszczeniem na www.

Gdzieś u góry padło hasło o rozwinięcie tematu wyostrzania, więc dodałem coś od siebie.

pozdrawiam

Vitez
29-01-2004, 01:33
Jesli ja juz wyostrzam to dokladnie tak jak Niedzwiedz:
"głównie wyostrzam w Netimage
parametry bez przesady 50%,30%,30 % i ot cala sztuka "

Chociaz bawie sie teraz troche C1 ktory podobno ma sliczne wyostrzanie... hmmm, moze sie przekonam ;) , ale okazjonalnie bardzo. Nie wiem jak tam u was ale mi jakos ostre wychodza fotki ;) (z G3 bylo gorzej 8) ).

Vitez
29-01-2004, 20:50
Chcialbym zwrocic uwage, ze malemu retuszowi ulegl temat watku gdyz dosc gladko przeszlismy od samych zdjec nocnych do tematow bardziej ogolnych ale zwiazanych i ze zdjeciami nocnymi :)

Skibi
29-01-2004, 23:11
Vitez napisał:

Nie wiem jak tam u was ale mi jakos ostre wychodza fotki (z G3 bylo gorzej ).

Wybacz,ale trochę mi trudno uwierzyć,że sprawne G3 robiło mniej ostre fotki od 10D pracujacym w RAW przy minimalnym nakładzie pracy podczas konwersji.
Według ogólnej wiedzy G3(jak każdy kompakt) powinien te foty robić..PRZEOSTRZONE..

Ja zrobiłem sobie dzisiaj test Coolpixa 4500 na tych samych tablicach, na których testowałem rozkład ostrości mojego 10D na potrzebe sprawdzenia AF.

Ostra była CAŁA!!! tablica.

Vitez
30-01-2004, 02:58
Wybacz,ale trochę mi trudno uwierzyć,że sprawne G3 robiło mniej ostre fotki od 10D pracujacym w RAW przy minimalnym nakładzie pracy podczas konwersji.
Według ogólnej wiedzy G3(jak każdy kompakt) powinien te foty robić..PRZEOSTRZONE..

Ja zrobiłem sobie dzisiaj test Coolpixa 4500 na tych samych tablicach, na których testowałem rozkład ostrości mojego 10D na potrzebe sprawdzenia AF.

Ostra była CAŁA!!! tablica.

G3 robi przeostrzone jak mu sharpness w ustawieniach podbijesz. Jak nie podbijesz to ma on defaultowo wyostrzanie na zero a optyke o pare klas gorsza niz to co podpinam do 10D. Poza tym ma gorszy AF, gorsza matryce, i software. A skutecznosc wyostrzania zalezy od software.
Tobie moze trudno w to uwierzyc. Mi po ponad roku uzywania G3 nietrudno w to uwierzyc :roll: .
Aha... nie porownuj G3 do Coolpixa 4500. To zdecydowanie rozne aparaty :P

No i jeszcze jedno - ostrosc to wielkosc subiektywna, zalezna od skutecznosci wzroku ogladajacego, osobistych preferencji itp itd. Wiec to troche sliski temat do porownywania 8)

Skibi
01-02-2004, 00:35
Mysle ze zle mnie zrozumiales.
Sam mam 10D i nawet przez myśl mi nie przyjdzie,ze mozna go polożyc obok G3.

Wielką GO i ogólną ostrość wszystkiego w kompaktach trzeba przecież uznać za ....minus.
Nawet hybrydy z duza rozpietoscia ogniskowej nie sa wiele lepsze.
Przyczyny sa conajmniej dwie.Mniejsza przekatna matrycy i zwiazany z tym mniejszy promien prążków rozproszenia, oraz zbyt agresywny soft (nawt nie podbity) niwelujący błędy coraz wiekszych zoomów.

Co do Colpixa 4500...to chyba nie powiesz że G3 jest lepszy bo ma jaśniejszy obiektyw, albo ze można przpisać sobie melodyjki do domyślnych czynnści.Miałes go dłuższy czas,więc zapewne znasz jego wady.
Przyznam się,że brałem go pod uwagę z powodu współpracy z lampa EX,tym samym rewelacyjnym (bo dużym) aku co 10D i ta samą ładowarką.
Potrafiłem zrezygnowac jednak z tych extrasów na rzecz czegoś co mnie bardziej satysfakcjonuje,czyli aparat zakwalifikowany jak sprzet medyczny,współpracuący ze sprzętem optycznm (mikroskop),posiadającym bardzo przyzwoite macro i dedykowaną do tego lampę LED i posiadającym rewelacyjnie skorygowany obiektyw.Ok..nie ma RAW
Swojej decyzji nie załuje.

Pozdrawiam

Vitez
01-02-2004, 10:40
Co do Colpixa 4500...to chyba nie powiesz że G3 jest lepszy bo ma jaśniejszy obiektyw, albo ze można przpisać sobie melodyjki do domyślnych czynnści.

A czy teraz dobrze rozumiem ze probjesz zmienic temat watku z wyostrzania zdjec nocnych do G3 vs Nikon Coolpix 4500? Bez sensu :?

Wyjasnilem ci powyzej tylko (ustosunkowujac sie do twojej wypowiedzi) ze sprawne G3 robi mniej ostre fotki od 10D i nic na to nie poradzisz.

A co do G3 vs Coolpix 4500 to po raz drugi napisze ze to calkowicie rozne aparaty.
Podkreslam: rozne. Nie "G3 jest lepszy" nie "4500 jest lepszy" . Po prostu rozne.
Kazdemu wg potrzeb.

Skibi
01-02-2004, 11:57
Przepraszam.
Troche sie zapedzłem.Na przyszłość będę bardziej trzymał się tematu.

pozdrawiam

Falcon
15-02-2004, 23:22
U mnie generalnie problemem jest brak statywu i przy dluzszych czasach zdjecia sie robia .. :P Chociaz co dziwne, nie wiem dlaczego, ogladalem kilka fotek z jakiegos badziewnego aparatu HP i tam czas naswietlania byl 1/2 sec chyba i zdjecie ostre (jak na tamte warunki),a ja ze swojego S45 nie moge z reki uzyskac ostrego zdjecia, bo je niestety poruszam... Juz kombinuje z tym jak moge, ale nie moge znalesc rozwiazania skutecznego. Jedynie statyw ?

DariuszM
16-02-2004, 08:39
albo dużo, dużo praktyki :) mam sąsiada-profesjonalnego fotografa od wielu, wielu lat i dla niego nie jest żadnym problemem zrobić nieporuszone zdjęcie z czasem podchodzącym pod 1s :) (śmiał sie że robią jakieś systemy antishake czy image stabilizer :))

Falcon
16-02-2004, 17:30
Hmm :) No to za kilkanascie lat, moze cos z tego bedzie :P Mialem taki pomysl, zeby do wkretu na statyw, przykrecic jakis obciaznik or sth - aparat jest stosunkowo lekki i ciezko sie z nim nieruszac :) jakby go tak dociazyc, to moze cos lepiej by bylo ? Tylko jak to mozna zrobic =]

alahari
16-02-2004, 18:06
Można jeszcze na kolanie (ja tak robię, gdy mi sie nie chce statywu ruszać), jakimś pienku czy inny przedmiocie :wink: A po dłuzszym uzywaniu cięzkiego aparatu rece same drzec poczynaja (przynajmniej u mnie) 8)

Vitez
16-02-2004, 21:54
(przynajmniej u mnie) 8)
:twisted:

Ja w niedziele trenowalem strzelectwo... tylko ludzie dookola sie na mnie dziwnie patrzyli (na kociej wystawie). Podpialem lufe (70-210) zeby oceny Best in Show spokojnie lapac (na ring sedziowski 'zakaz wjazdu' byl i trzeba bylo zza barierek robic). A ze robilem przy swietle zastanym a tylko z wypelnieniem od flesza to czasy dobieral sobie (na iso1600) jakies 1/40 itp... a ogniskowa okolo 300 (bo mnoznik). No to co... no to nogi szeroko w polrozkroku, lewa wysunieta do przodu, prawa z tylu lekko z boku, lokcie do ciala, aparat do oka i celujemy jak karabinkiem :D , a ludzie na mnie o tak: :shock: . Ale za to zdjecia wyszly :)

alahari
16-02-2004, 22:17
Mozna juz obejrzec? :roll:

Vitez
16-02-2004, 22:49
Mozna juz obejrzec? :roll:
Dzis w nocy (po 2) ... sa juz w zipie ale musialem wybiegac na autobus gdy zip sie uploadowal, musze go rozpakowac i udostepnic, a to moge zrobic dopiero z domu.

Falcon
16-02-2004, 22:51
No ja tez sie czasami tak ustawiam, ze glowa boli :)) Wydech, nogi tak jak mowisz, aparat do czola i samowyzwalacz na 2sec zeby nie wstrzasnac przy naciskaniu ;) Czasami sie udaje 8)

Vitez
16-02-2004, 23:09
samowyzwalacz na 2sec zeby nie wstrzasnac przy naciskaniu ;)

A ja serie, pierwsze idzie w krzaki prawie na pewno, wlasnie z powodu wstrzasu przy nacisku, ale drugie/trzecie najlepiej wychodza, a robie jakies 5-6. No i tez... czasem wychodza 8) .

Falcon
16-02-2004, 23:45
Hmm, no z seria nie probowalem, ktores, powinno sie udac :D Zaraz spawdze :twisted:

EDiT :
nio powiem Ci, ze niezle wychodzi seryjka, pierwsze zdjecie masakra, ale drugie i trzecie okej. Znalazlem przy okazji nowa poze :mrgreen: tym razem, lokcie razem i efekt, jakbym mial stabilizator :P