PDA

Zobacz pełną wersję : Konwersja sRGB do CMYK



p13ka
30-08-2005, 08:26
Może mnie ktoś oświecić? Skonwertowałem w PS CS2 kilka fotek z sRGB do CMYK w celu uzyskania z labu odbitek/wydruków. Coś mnie jednak tknęło i jeszcze raz przejrzałem te fotki po konwersji w ACDSee. Jedna z nich wyglądała fatalnie :shock: Miała gdzieniegdzie piękne grube fioletowe obwódki jakbym sfocił nie 50/1.4 tylko jakimś denkiem :shock:
Otworzyłem tę fotkę w Irfanie i to samo!
Otworzyłem w PS CS2 i... jest OK! Żadnych takich fioletów jak w ww. przeglądarkach. Co jest prawdą? Co dostałbym z labu?

P.S. na wszelki wypadek do labu zaniosę fotkę w sRGB...

DoMiNiQuE
30-08-2005, 08:31
p13ka, to jest normalne i nie ma sie czym przejmowac. ACDSee oraz IrfanView po prostu sobie nie radza z poprawnym wyswietlaniem CMYKow - gubia sie ;)

p13ka
30-08-2005, 08:36
Dzięki DoMiNiQuE i sorry za "lamerskie" pytanie ale ja nie jestem zbyt mocny w te klocki :smile:

DoMiNiQuE
30-08-2005, 08:44
no problem :)
u mnie ACDSee 'widzi' to tak:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/cb/rgb_cmyk.jpg)

p13ka
30-08-2005, 08:46
']no problem :)
u mnie ACDSee 'widzi' to tak:


A co byłoby na odbitce z labu?

gr86
30-08-2005, 08:50
o ile wiem laby wywołyją najczęściej w przestrzeni kolorów sRGB, CMYK`a jeszcze niepróbowałem, ale spytam przy najbliższej okazji

DoMiNiQuE
30-08-2005, 08:57
A co byłoby na odbitce z labu?
A to juz zalezy od LABu i od tego w jakiej przestrzeni robia odbitki.
Ja uzywam CMYKa jedynie jak 'daje' cos na drukarnie ;)

p13ka
30-08-2005, 08:59
o ile wiem laby wywołyją najczęściej w przestrzeni kolorów sRGB, CMYK`a jeszcze niepróbowałem, ale spytam przy najbliższej okazji

A to juz zalezy od LABu i od tego w jakiej przestrzeni robia odbitki.
Ja uzywam CMYKa jedynie jak 'daje' cos na drukarnie
To wychodzi na to, że dałem tzw. "ciała" bo przygotowałem sobie dzisiaj płytkę ze skowertowanymi do CMYK'a fotkami (gdzieś przeczytałem taką poradę :-? ). I teraz nie wiem, czy zanosić czy nie...

gawryl
30-08-2005, 09:19
To wychodzi na to, że dałem tzw. "ciała" bo przygotowałem sobie dzisiaj płytkę ze skowertowanymi do CMYK'a fotkami (gdzieś przeczytałem taką poradę :-? ). I teraz nie wiem, czy zanosić czy nie...
zadzwon do swego labu i sie spytaj - ale generalnie laby robia w RGB.

Domini-Q
30-08-2005, 10:00
Można spokojnie oddać w CMYKu, w Labi esobie to przekonwertują na RGB. (oczywiście opcja jeżeli juz jest w CMYK i brak czasu na ponowna konwersje do RGB). Owiele bezpieczniej jest konwertować w strone CMYK ==> RGB niz odwraotnie. Chodzi tu o przestrzeń kolorów, CMYK jest węższy i się wali.

p13ka
30-08-2005, 12:05
I odebrałem z labu. Pani powiedziała, że tylko RGB ale gdy się zgłosiłem to okazało się, że "udało się" wszystkie wywołać. :D

akustyk
30-08-2005, 12:10
tylko po co CMYK do labu? do naswietlarni moze jeszcze, ale do drukarki temosublimacyjnej czy nawet plotera wielkoformatowego spokojnie RGB. tam w srodku jest RIP, ktory sie jakakolwiek konwersja zajmie i zrobi to dobrze

akustyk
30-08-2005, 12:14
Chodzi tu o przestrzeń kolorów, CMYK jest węższy i się wali.
a to niekoniecznie. CMYK i RGB sa czesciowo rozlaczne i zarowno w CMYK-u sa kolory niewyswietlalne w RGB, jak i w RGB ma kolory niedrukowalne w CMYK.

p13ka
30-08-2005, 12:49
tylko po co CMYK do labu? do naswietlarni moze jeszcze, ale do drukarki temosublimacyjnej czy nawet plotera wielkoformatowego spokojnie RGB. tam w srodku jest RIP, ktory sie jakakolwiek konwersja zajmie i zrobi to dobrze
No wiem, wiem.
Odebrałem fotki i kolorystycznie są rozjechane. Może to przez ten CMYK?
Prosiłem lab o niestosowanie żadnej korekcji no i mam: przeważnie za dużo niebieskiego, a na jednej córka ma zieloną twarz :???:
O co chodzi?

DoMiNiQuE
30-08-2005, 12:56
No wiem, wiem.
Odebrałem fotki i kolorystycznie są rozjechane. Może to przez ten CMYK?
Prosiłem lab o niestosowanie żadnej korekcji no i mam: przeważnie za dużo niebieskiego, a na jednej córka ma zieloną twarz :???:
O co chodzi?

Stawiam na zla konwersje CMYK -> RGB ...albo po prostu cos Ci chcieli w tych fotkach 'poprawic' :lol:

akustyk
30-08-2005, 13:00
No wiem, wiem.
Odebrałem fotki i kolorystycznie są rozjechane. Może to przez ten CMYK?
Prosiłem lab o niestosowanie żadnej korekcji no i mam: przeważnie za dużo niebieskiego, a na jednej córka ma zieloną twarz :???:
O co chodzi?
a co? nie lubisz zieleni? :-)

po mojemu to zdecydowanie przez CMYK. juz przy RGB niezgodnosc profili barwnych potrafi skaszanic zdjecia, a co dopiero mowic jak po drodze jest konwersja koloru drukowego na ekranowy.

jesli masz zamiar sie stale "stolowac" w tym samym labie, to przejdz sie po zestaw do kalibracji. pod ta szumna nazwa kryje sie plik JPEG i odbitka wykonana z niego na docelowej maszynie. potem swoj wlasny monitor ustawiasz tak, zeby JPEG wygladal jak odbitka i masz profil, w ktorym mozesz spokojnie przygotowywac zdjecia do druku w labie.

gawryl
30-08-2005, 13:00
No wiem, wiem.
Odebrałem fotki i kolorystycznie są rozjechane. Może to przez ten CMYK?
Prosiłem lab o niestosowanie żadnej korekcji no i mam: przeważnie za dużo niebieskiego, a na jednej córka ma zieloną twarz :???:
O co chodzi?
szybko odwroc odebrane fotki na tylna strone i czytaj - szukaj korekcji kolorow, jakie zastosowali - sa to symbole ABC i cyferki 123 (latwo je zidentyfikujesz, inne to numery zdjecia i data). te literki/cyferki to ,,szyfrem'' zapisane manipulacje w kolorach - A to (chyba) odejmowanie danego koloru, cyfry - to dodawanie. i powinno byc ich w rzadku 4 - (chyba)cmyk lub rgb i ekspozycja. jesli wszedzie jest N - to znaczy nie ,,majstrowali''. jesli sa inne niz NNNN - to znaczy,ze Cie nie posluchali i ,,gratisem'' zrobili wspaniala korekcje. wiec? jak jest u Ciebie?

akustyk
30-08-2005, 13:05
szybko odwroc odebrane fotki na tylna strone i czytaj - szukaj korekcji kolorow, jakie zastosowali - sa to symbole ABC i cyferki 123 (latwo je zidentyfikujesz, inne to numery zdjecia i data).
w moim znajomym labie jest: D R G B C S F
D to zdaje sie gestosc (przyciemnia zdjecia)
R, G, B - wiadomo
C - kontrast (dla odbitek z cyfr warto zmniejszac, bo latwo jasne partie siadaja)
S - nasycenie
F - nie pamietam. cos z korekta jasnosci, ale nie pamietam jak to szlo

nawet ostatnio siedzialem przy tej maszynie i robilem korekty sam. po zajarzeniu slabych punktow minilabu mozna sobie bardzo dobre odbitki zrobic. D0 R0 G0 B0 C0 S0 F0 wcale nie zawsze jest najlepsze (przynajmniej jesli sie fotki robilo nie z profilu tego minilabu), ale trzeba albo wlasnego oka i troche doswiadczenia, albo doswiadczonego laboranta, zeby te parametry umiejetnie dobral

gawryl
30-08-2005, 13:08
w moim labie jest: D R G B C S F (ciach!)
wlasnie kazda firma ma inaczej to zapisywane (brak standartu?): w Fuji sa drukowane cztery cyfry/litery, w Agfie sporo - moze tyle co podajesz, a w Kodaku tez sporo (nie pamietam, skleroza). w kazdym razie jak prosze ,,bez korekty'' to zawsze sprawdzam, czy mam N-ki, czy cos grzebali.

Angmar
30-08-2005, 13:08
tylko po co CMYK do labu? do naswietlarni moze jeszcze...
Nie może, a wyłącznie.


...ale do drukarki temosublimacyjnej czy nawet plotera wielkoformatowego spokojnie RGB.
Polemizowałbym.


tam w srodku jest RIP, ktory sie jakakolwiek konwersja zajmie...
Tu jeszcze masz rację...


...i zrobi to dobrze
...natomiast tego to chyba nie przemyślałeś.


CMYK i RGB sa czesciowo rozlaczne i zarowno w CMYK-u sa kolory niewyswietlalne w RGB, jak i w RGB ma kolory niedrukowalne w CMYK.
CMYK to system barwny addytywny, RGB to system substraktywny. CMYK to farba/pigment, RGB to światło. Nie mają ze sobą nic wspólnego poza tym, że czasami w CMYK-u próbuje się nieudolnie odwzorować kolory RGB. No, może jeszcze to, że jeden system barwny powstaje w wyniku łączenia kolorów podstawowych drugiego systemu.

Zresztą CMYK to jeden wielki fake, bo i tak ludzkie oko widzi wszystko w kolorach RGB, więc i druk na przykład poligraficzny też jest rejestrowany jako odbite odeń światło RGB, mimo że jest wydrukowany farbami CMYK-owymi.

Gwoli wyjaśnienia.

akustyk
30-08-2005, 13:14
wlasnie kazda firma ma inaczej to zapisywane (brak standartu?): w Fuji sa drukowane cztery cyfry/litery, w Agfie sporo - moze tyle co podajesz, a w Kodaku tez sporo (nie pamietam, skleroza). w kazdym razie jak prosze ,,bez korekty'' to zawsze sprawdzam, czy mam N-ki, czy cos grzebali.
prawda, rozne bywaja oznaczenia. ostatnio robilem w Empik Foto (mialem kupony, musialem wykorzystac) i tam tylko R G B.

tak zeby jeszcze uzupelnic obraz calosci - powszechny problem z kolorem odbitek w moim labie to zazielenienie. zdjecia, ktore na moim monitorze wygladaja kolorystycznie zyleta, tam wychodza przezielenione. korekta jednego punktu zieleni (G-1) minilabu odpowiada niestety czemus w rodzaju filtra korekcyjnego rzedu moze 12~15 punktow zieleni (CC0012G/CC0015G). i ani G0 ani G-1 nie daja tego co trzeba, dlatego przed oddaniem odbitki do minilabu musze sam na JPEG-a wrzucic filtr +7 magenty. wtedy fotki banglaja.

wbrew pozorom, to potrafi byc problem, jak ktos jest mocno wyczulony na dokladnosc koloru. albo po prostu nie lubi zielonego sniegu :)

gietrzy
30-08-2005, 13:22
P.S. na wszelki wypadek do labu zaniosę fotkę w sRGB...

p13ka!
To chyba wszystko wyjaśni
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w

Najważniejsza sprawa to convert to srb

Inaczej tylko wtedy jeśli masz plik-profil .icm kombinacji lab/papier.

akustyk
30-08-2005, 13:27
Angmar - jesli gdzies uproscilem to tylko dlatego, ze pewnej wiedzy nie mam, bo nie jest mi, jako fotografowi potrzebna. z profili i konwersji barwnych wiem z grubsza tyle, ile mi jest potrzebne, zeby zdjecia na ekranie i na odbitkach byly dobre kolorystycznie (wedlug mojego oka). wielkiej wiedzy de facto to nie wymaga

jesli gdzies za bardzo uproscilem, albo minalem sie z prawda, to rozwin i sprostuj

p13ka
30-08-2005, 13:29
Na rewersie odbitek nie ma żadnych kodów. Nie mam zamiaru więcej oddawać fotek do tego labu Kodaka. Nie dość, że zdjęcia spaprane kolorystycznie to w dodatku na niektórych odbitkach z półcieni zrobili cienie :-|

gawryl
30-08-2005, 13:33
Na rewersie odbitek nie ma żadnych kodów. Nie mam zamiaru więcej oddawać fotek do tego labu Kodaka. Nie dość, że zdjęcia spaprane kolorystycznie to w dodatku na niektórych odbitkach z półcieni zrobili cienie :-|
jak to nie ma zadnych kodow???
niewierze....
zrob zdjecie (rewersu odbitki) i pokaz.

p13ka
30-08-2005, 13:35
jak to nie ma zadnych kodow???
niewierze....
zrob zdjecie (rewersu odbitki) i pokaz.
Fotkę zrobię w domu wieczorem. Jedyne co jest na rewersie to info, że to "Kodak paper".

gawryl
30-08-2005, 13:36
Fotkę zrobię w domu wieczorem. Jedyne co jest na rewersie to info, że to "Kodak paper".
chyba autoryzacji nie ma ten Twoj lab.

ale wnioski juz wyciagneles - wiecej tam nie rob (ja bym jeszcze to im osobiscie powiedzial, tak dla zasady, bo lubie gadac)

p13ka
30-08-2005, 13:40
chyba autoryzacji nie ma ten Twoj lab.

ale wnioski juz wyciagneles - wiecej tam nie rob (ja bym jeszcze to im osobiscie powiedzial, tak dla zasady, bo lubie gadac)

Ale kartę stałego klienta to mi natychmiast dali :roll:
Nie mam żadnego doświadczenia z labami bo niezmiernie rzadko cokolwiek drukuję. Dzisiaj postanowiłem kilka odbitek wywołać żeby rozdać po rodzinie...i od razu taki klops :-x

Angmar
30-08-2005, 13:52
jesli gdzies za bardzo uproscilem, albo minalem sie z prawda, to rozwin i sprostuj
Czyż nie zrobiłem tego? ;-)

akustyk
30-08-2005, 13:56
Czyż nie zrobiłem tego? ;-)
sprostuj - TAK
rozwin - wybacz, ale nie bardzo 8-)

Angmar
30-08-2005, 14:05
A co tu rozwijać? O kolorach napisałem wszystko, co powinno się na ich temat wiedzieć. O konwersji RGB->CMYK przed drukiem wielkoformatowym np. na ploterze nie ma co pisać elaboratu, bo:
1. tak, jak się nie pozostawia automatowi wolnego wyboru przy wywoływaniu RAW-ów, tak nie pozostawia się żadnym ripom i innym srypom swobody działania przy konwersji formatów,
2. zdjęć się raczej amatorsko w ten sposób nie reprodukuje,
3. jeśli ktoś potrzebuje nie-amatorsko taki wydruk wykonać, to... chyba powinien wiedzieć jak to zrobić ;-) Ja bym samochodem nie wyjechał na miasto, gdybym nie potrafił go prowadzić.

akustyk
30-08-2005, 14:13
2. zdjęć się raczej amatorsko w ten sposób nie reprodukuje

no wlasnie cos takiego mnie niedlugo czeka, bo zbieram sie do plotowania zdjec w 70x100 i sprzedazy. a ze kluczem do sukcesu jest dobry kolor, to spodziewam sie niezlej jazdy...

ech... jak mowia: czlowiek uczy sie przez cale zycie. takze i z tym trzeba bedzie sobie poradzic

Ramirez
30-08-2005, 14:41
Zresztą CMYK to jeden wielki fake, bo i tak ludzkie oko widzi wszystko w kolorach RGB, więc i druk na przykład poligraficzny też jest rejestrowany jako odbite odeń światło RGB, mimo że jest wydrukowany farbami CMYK-owymi.


No nie taki fake. W jakim systemie ludzie oko by nie widziało (nie pamiętam już lekcji anatomii oka, i jakie ma tam ono te pręciki, czopki czy cóś tam innego), Musi do niego najpierw dotrzeć światło o danej barwie.

RGB został stworzony do punktów barwnych świecących własnym światłem, natomiast CMYK do tych świecących światłem odbitym.
Żeby więc obejrzeć określoną przestrzeń barwną, przy wydrukowanych kolorach i nałożonych na siebie w postaci rastra, potrzebne są te własnie 4 kolory (CMYK). Można oczywiście drukować w RGB (vide starsze plujki, ale o wierności kolorystyki nawet nie ma co dyskutować).

Dlatego oddając zdjęcia w postaci cyfrowej do fotolabu należy oddawać je w formacie RGB, bo naświetlone będą one przez świecącą matrycę (dla uproszczenia powiedzmy, że zadziała ona jak taki ekran LCD, czy cyfrowy rzutnik) czyli użyje palety barw RGB.

Niektóre fotolaby może nawet i przyjmą CMYK, ale będzie on i tak przekonwertowany przez jakiś automat albo przez oepratora tego sprzetu na format RGB. No i tu się może pojawić problem, bo nie mamy pewności, czy nie nastąpią tu jakieś przekłamania.

Formatu CMYK mógłbyś użyć natomiast robiąc odbitkę cromalinową w studio DTP.

Angmar
30-08-2005, 15:14
Można oczywiście drukować w RGB (vide starsze plujki, ale o wierności kolorystyki nawet nie ma co dyskutować).
Drukować w RGB? Tzn. jak... trzema tuszami - czerwonym, zielonym i niebieskim? Eeeee... farmazony waść opowiadasz ;-)
Nie ma plujki, która drukowałaby w kolorach RGB - są takie, które drukują w CMY (starutkie modele, czarny jest wynikową 100% CMY); są takie, które drukują w CMYK; są też takie, które drukują w CcMmYK (z dwoma dodatkowymi kolorami - jasny cyan i jasna magenta). I to chyba wszystko, co można powiedzieć o kolorach w plujkach ;-)

Ramirez
30-08-2005, 15:39
No racja mea culpa. To były drukarki CMY.
Swoją drogą teoretycznie C+M+Y powiniem dawać K (czarny) a na tych trzykolorowych plujkach zawsze wychodził z tego jakiś taki mniej lub bardziej ciemny brązowy :) , ale to już chyba OT.

akustyk
30-08-2005, 15:44
No racja mea culpa. To były drukarki CMY.
Swoją drogą teoretycznie C+M+Y powiniem dawać K (czarny) a na tych trzykolorowych plujkach zawsze wychodził z tego jakiś taki mniej lub bardziej ciemny brązowy :) , ale to już chyba OT.
podobnie, z golego CMYK nie uzyskuje sie gladkich tonalnosci, i dlatego doklada sie c, m i y, zeby uplynnic odwzorowanie kolorow.

a w czarno-bialych systemach atramentow uzywa sie nawet kilku zasobnikow z roznej gestosci atramentami cz-b. w ktoryms tam Epsonie nawet 7 i podobno osiaga to piekna glebie cz-b.

takze z tym drukiem to nie do konca tak latwo, ze wystarczy skladowe zmieszac :-)

Ramirez
30-08-2005, 16:04
podobnie, z golego CMYK nie uzyskuje sie gladkich tonalnosci, i dlatego doklada sie c, m i y, zeby uplynnic odwzorowanie kolorow.


To wszystko kwestia wielkości rastra. Plujki mają coraz więcej kolorów, bo ludzie robią nimi wydruki takie, które maja wyglądać na zdjęcia (żeby ogładać je z odległości 5 cm i podziwiać każdy szczegół).

Natomiast druk metodą offsetową nadal odbywa się w systemie CMYK. Wszystko dzięki innemu układowi rastra. Wydruki offsetowe stosują tekie rastry (m.in. kołowe, stochastyczne), że z odległości ok. 40 cm mogą dać złudzenie bardzo subtelnych przejść tonalnych.

akustyk
30-08-2005, 16:11
To wszystko kwestia wielkości rastra. Plujki mają coraz więcej kolorów, bo ludzie robią nimi wydruki takie, które maja wyglądać na zdjęcia (żeby ogładać je z odległości 5 cm i podziwiać każdy szczegół).

Natomiast druk metodą offsetową nadal odbywa się w systemie CMYK. Wszystko dzięki innemu układowi rastra. Wydruki offsetowe stosują tekie rastry (m.in. kołowe, stochastyczne), że z odległości ok. 40 cm mogą dać złudzenie bardzo subtelnych przejść tonalnych.

ano wlasnie. znaczek pocztowy rozmiaru 9x13 musi miec drobna plamke, bo misie zwykly ogladac takie w duzym zblizeniu, zeby cokolwiek zobaczyc z tego, co wyprodukowal ich magiczny Sajberszot, czy nie mniej magiczny Pałerszot :lol:

a jak robisz plakat, czy nawet odbitke 20x30, to przeciez nikt tego nie bedzie ogladal z 1cm. poza onanistami pikslowymi, ale (poza tym forum) to znikomy procent ogladajacych :p

Coronado
30-08-2005, 17:45
No wiem, wiem.
Odebrałem fotki i kolorystycznie są rozjechane. Może to przez ten CMYK?
Prosiłem lab o niestosowanie żadnej korekcji no i mam: przeważnie za dużo niebieskiego, a na jednej córka ma zieloną twarz :???:
O co chodzi?

Do labow oddawaj tylko w RGB - poszukaj labu, ktory udostepnia profile kolorow do swoich urzadzen i przygotuj foty uzywajac takiego profilu. Najlepiej jeszcze jak masz wlasna drukarke z dobrym profilem - wydrukuj wtedy taka fote i popatrz jak kolory wychodza - zawsze mozesz tez dolaczyc jako wzor.

Pozdrawiam
Coronado

p13ka
30-08-2005, 18:12
jak to nie ma zadnych kodow???
niewierze....
zrob zdjecie (rewersu odbitki) i pokaz.
Gawryl, oto zdjęcie:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.republika.pl/p13ka/papier.jpg)

Jak widzisz, nie ma nic.

maku
30-08-2005, 18:23
Z moich doświadczeń:

Na początek zanieś kilka wybranych fotek do kilku labów.

Każ zrobić odbitki bez korekcji.

Jak już je odbierzesz ustaw monitor tak żeby pokazywał to co jest na odbitkach.

Sam w ten sposób wybrałem lab Kodaka. Jak usiłowałem skalibrować monitor pod to co dostałem z Fuji to żadne inne zdjęcia w necie były nie do obejrzenia.

W labach dużo zależy od obsługi tak więc nie należy się sugerować firmą. Jedno co powtarzają wszyscy zajmujący się fotografią których znam to to że należy obsłudze „utkwić w pamięci”. Tak by nie traktowali Cię jak pierwszego lepszego klienta z ulicy. Doszedłem już do tego że jak zanoszę fotki to pani mówi „tak tak wiem bez korekcji”

I jak do tej pory jestem zadowolony i nie zmierzam zmieniać labu. Problem jest zawsze tylko na początku żeby znaleźć ten właściwy czyli ten który nam pasuje.

gawryl
30-08-2005, 20:49
Gawryl, oto zdjęcie:

Jak widzisz, nie ma nic.

rzeczywiscie - tabula raza, lub super-profi-kodak-raza :D
rezygnuj z niego jak najszybciej (ale to juz wiesz)

tadek
30-08-2005, 22:10
Wydruku Na Odwrocie Nie Ma Bo Moze Poprzedni Klient Nie Chcial I Zapomnieli Potem Wlaczyc Te Funkcje Albo Tasma Siadla W Drukarce A Laby Dzialaja W Rgb Bo Naswietlaja Metoda Addytywna Czyli Dodaja Do Siebie Kolory Podstawowe (gŁÓwne) Czyli Zieliny Czerwony I Niebieski Papier Foto Jest Czuly Na Te Trzy Podstawowe Barwy I W Odpowiednich Warstwach Powstaje Kolor Dopelniajacy Itd Jak Padnie Swiatlo Biale (czyli Po Kolei R,g,b) To We Wszystkich Warstwach Swiatloczulych Powstana Obrazy Dopelniajace Ktore My Widzimy Jako Czarna Plame
Itd

Tomasz Golinski
30-08-2005, 22:41
Czytam wielokrotnie te same slogany nt. RGB vs CMYK (addytywność, światło, farba), ale jeśli chodzi o konwersje to chodzi tylko o dokonanie inwersji każdego kanału.

Jak podejrzewam istotą jest coś innego. Nakładanie farb nie jest dodawaniem. Podstawowe barwy nie są dobrze ustandaryzowane i rozne wersje (profile) muszą to uwzględniać.

gawryl
30-08-2005, 23:18
Wydruku Na Odwrocie Nie Ma Bo Moze Poprzedni Klient Nie Chcial I Zapomnieli Potem Wlaczyc Te Funkcje Albo Tasma Siadla W Drukarce A Laby Dzialaja W Rgb Bo Naswietlaja Metoda Addytywna Czyli Dodaja Do Siebie Kolory Podstawowe (gŁÓwne) Czyli Zieliny Czerwony I Niebieski Papier Foto Jest Czuly Na Te Trzy Podstawowe Barwy I W Odpowiednich Warstwach Powstaje Kolor Dopelniajacy Itd Jak Padnie Swiatlo Biale (czyli Po Kolei R,g,b) To We Wszystkich Warstwach Swiatloczulych Powstana Obrazy Dopelniajace Ktore My Widzimy Jako Czarna Plame
Itd
tadek, nie obraz sie - ale Ci poprzedni rozmowca kazal zaczynac kazdy wyraz z wielkiej litery a Ty sie jeszcze nie przelaczyles? bo trudno sie to czyta....

adwent
31-08-2005, 22:08
napisał Angmar :
CMYK to system barwny addytywny, RGB to system substraktywny

Angmar -chyba się przejęzyczyłeś. Jest dokładnie odwrotnie - Biblia Photoshop CS PL strona 188 cytuję: "Model RGB jest także nazywany podstawowym modelem addytywnym, ponieważ kolor staje się jaśniejszy w miarę , jak dodajesz więcej czerwonego, zielonego lub niebieskiego światła.Wszystkie monitory, urządzenia projekcyjne i inne , które transmitują lub filtrują światło......działają w oparciu o model addytywny". CMYK jest natomiast modelem substraktywnym.


napisał Angmar:
Zresztą CMYK to jeden wielki fake, bo i tak ludzkie oko widzi wszystko w kolorach RGB

Nie wiem co masz na myśli mówiąc to bo : Biblia Photoshop CS PL str.190 : " W naturze nasze oczy postrzegają kolory przedmiotów zgodnie z substraktywnym modelem kolorów ( czyli CMYK , nie RGB - mój wtręt oczywiście). ....... . Gdy światło słoneczne pada na obiekt, to obiekt ten absorbuje część światła i odbija resztę. Odbite światło to kolor który widzi nasze oko". Ze względu na oddanie kolorów w druku trzeba więc powiedzieć , że raczej CMYK oddaje wierniej to co zobaczymy na odbitce ( to jest jasne dla każdego na pewno) . Dlatego warto (jak wyczytałem w książce , którą tu cytuję) - przed oddaniem do labu plików w RGB- bo takie chce rzeczywiście większość ( prawie wszystkie?) labów -skorzystać w Photoshopie z okna Viev/Widok polecenia Proof Colors/Próba Kolorów i zobaczyć jak zdjęcie wygląda w CMYKu. Jeśli wcześniej wzięliśmy z naszego labu "odbitkę próbną" z próbą kolorów oraz "plik próbny" z którego zrobiono tę "odbitkę próbną" i ustawiliśmy nasz monitor tak by widzieć to samo na "odbitce próbnej" co na naszym monitorze w photoshopie po wczytaniu "pliku próbnego"- to wtedy odbitka z jakiegokolwiek innego pliku wykonana w labie będzie bardziej podobna do tego co zobaczymy oglądając nasz plik w PS na monitorze korzystając z w/w polecenia Viev/Proof Colors właśnie w CMYKu a nie w RGB . A więc oddajemy do labu plik w RGB bo tak chcą , ale wcześniej podgądamy go sobie w CMYKu aby zobaczyć jak będzie wyglądała odbitka. Tyle zrozumiałem z lektury Biblii- sam jeszcze nie spraktykowałem tego - poprawcie mnie jeśli się mylę.

tadek
31-08-2005, 22:16
tadek, nie obraz sie - ale Ci poprzedni rozmowca kazal zaczynac kazdy wyraz z wielkiej litery a Ty sie jeszcze nie przelaczyles? bo trudno sie to czyta....

no prawie , mialem capsa wcisnietego caly czas tylko na forum cos poprzestawialo ze pierwesza tylko duza

Angmar
31-08-2005, 22:25
Angmar -chyba się przejęzyczyłeś. Jest dokładnie odwrotnie
Masz rację - czeski błąd.


Nie wiem co masz na myśli mówiąc to bo : Biblia Photoshop CS PL str.190 : " W naturze nasze oczy postrzegają kolory przedmiotów zgodnie z substraktywnym modelem kolorów ( czyli CMYK , nie RGB - mój wtręt oczywiście).
Nie wiem co mówi Biblia PS CS, bo nie czytałem. Natomiast wiem, że wszystko co widzi ludzkie oko, jest światłem (odbitym od pochłaniających jego część obiektów). Podstawowymi kolorami w spektrum świetlnym są: czerwony, zielony i niebieski.



Promieniowanie widzialne występuje w naturze zwykle w postaci mieszaniny fal o różnej długości. Jakość tej mieszaniny, to jest udział w niej różnych długości fal i różnych energii, odbieramy jako barwę.
[...]
Aby tworzyć i reprodukować barwy, ludzie od dawna badali zarówno naturę promieniowania jak i fizjologię oraz psychologię widzenia. Doświadczenia i obliczenia wykazały, że nieskończoną różnorodność naturalnej mieszaniny można dla ludzkiego oka odtworzyć, mieszając tylko trzy długości fal. Skutek nie jest doskonały, ale dobierając natężenia fal o tych trzech długościach, można naśladować prawie każdą barwę widma. Oparta na tym zjawisku technika generowania barwnego światła nazywa się "syntezą trójchromatyczną".
[...]
Zatem na użytek modeli doświadczalnych i matematycznych możemy traktować światło białe jako sumę pełnego natężenia trzech tylko barw prostych, nazywanych dlatego barwami podstawowymi:
* R (red) czerwonej
* G (green) zielonej
* B (blue) niebieskiej

Każda barwa, inna niż biała, może być odwzorowana przez naruszenie tej równowagi, czyli pewną dysproporcję zmieszania trzech barw podstawowych.


Wnioski pozostawiam tobie.

adwent
31-08-2005, 23:14
napisał Angmar:
Nie wiem co mówi Biblia PS CS, bo nie czytałem. Natomiast wiem, że wszystko co widzi ludzkie oko, jest światłem (odbitym od pochłaniających jego część obiektów). Podstawowymi kolorami w spektrum świetlnym są: czerwony, zielony i niebieski. ................... wnioski pozostawiam tobie.

:) to może jest tak: nasze oczy postrzegają kolory przedmiotów zgodnie z substraktywnym modelem kolorów - CMYK - tzn. tak jak sam napisałeś powyżej ;-) .
Natomiast już ta część światła odbita od obiektów i docierająca do naszych oczu jest rzeczywiście falą świetlną dającą się rozłożyć na RGB - czyli odpowiednie kombinacje "podstawowych" częstotliwości fali światła : "czerwonej" , "zielonej" i "niebieskiej"

Tomasz Golinski
31-08-2005, 23:20
Panowie! A jakie to ma znaczenie? Czym różni się zapis liczb 7,12,100 od 255-7,255-12,255-100? Do tego w czystej postaci sprowadzają się różnice, o których namiętnie rozprawiacie.

BTW. Oko jako czerwone postrzega nie falę o częstotliwości czerwonej, gdyż w takim wypadku większość barw nie byłaby dostrzegana (trzy z nieskończenie wielu to mało), tylko pewien zakres. Co więcej zakresy czułości czopków R, G i B częściowo się pokrywają! Mozna o tym poczytać w którymś-tam tomie Kursu Fizyki Feynmana.

RadioErewan
07-09-2005, 07:12
Angmar -chyba się przejęzyczyłeś. Jest dokładnie
{klik}
spraktykowałem tego - poprawcie mnie jeśli się mylę.

W dużym uproszczeniu:
Jak świecimy źródłem światła białego przez kolorową "kliszę" - używamy addytywnego systemu mieszania kolorów.
Jak obserwujemy obrazy odbite od różnorakich przedmiotów, widzimy światlo substraktywne - długości fali nie pochłonięte przez przedmiony od których się odbijało... i ich proporcję.

A jak chcemy wzbogacić gamut (czyli obszar działania jakiegoś modelu barwnego), to dodajemy kolejne farby i tak może powstać hexachrome, z C M Y K R B, lub jakimiś innymi odmianami. Ale w trybie substraktywnym wszelkie dodatki są jak odrobina soli czy papryki. Nadal głównym daniem jest CMYK.

tomba
02-01-2008, 23:00
szybko odwroc odebrane fotki na tylna strone i czytaj - szukaj korekcji kolorow, jakie zastosowali - sa to symbole ABC i cyferki 123 (latwo je zidentyfikujesz, inne to numery zdjecia i data). te literki/cyferki to ,,szyfrem'' zapisane manipulacje w kolorach - A to (chyba) odejmowanie danego koloru, cyfry - to dodawanie. i powinno byc ich w rzadku 4 - (chyba)cmyk lub rgb i ekspozycja. jesli wszedzie jest N - to znaczy nie ,,majstrowali''. jesli sa inne niz NNNN - to znaczy,ze Cie nie posluchali i ,,gratisem'' zrobili wspaniala korekcje. wiec? jak jest u Ciebie?

wczoraj odebrałem fotografie ze swego labu, nie stety tym razem nie mile mnie one zaskoczyły. Wymieniłem ostatnio monitor i pierwsze co pomyślałem, to że musze go skalibrować, póżniej pomyślałem że nawet nie skalibrowany eizo s1931 nie może robić aż takiej kupy, bo zdjęcia są mocno przyciemnione i dominuje czerwony.
I tak oto znalałem tego starszego posta.
Czy może ktoś rozszyfrować moje oznaczenia? Zdaje mi się żę tym razem pomajstrowali nie ładnie.
oto kilka z nich:

7 N/ N/ N N-0
8-0./ N/ N N -1
18 N/ N/ N N -1
15-0./ N/ N N -1
4 N/ N N N -2
17-0./ N/ N N -1
12-0./ N/ 1 N -2

jeżeli zna się ktoś na tym, to może podpowie czy mam isc ich naprostować, czy też może szukać przyczyn w czym innym.
pozdrawiam