PDA

Zobacz pełną wersję : Płatności do USA/UK itp



dentharg
29-08-2005, 13:18
Hej!

W jaki sposób płacicie w zagranicznych sklepach/usługach?
Czy jest to przeważnie VISA (ew. inna karta)
czy może jakiś paypal, itp..

Pszczola
29-08-2005, 15:02
U mnie - VISA

dentharg
29-08-2005, 15:09
A jak ma się sprawa z faktycznym bezpieczeństwem takich transakcji?

Pszczola
29-08-2005, 15:14
To zapewne zalezy od tego gdzis sie kupuje. Ja glownie kupuje na Amazonie, choc znana jest jedna ich wpadka jak icm numery kart wyciekly. Ale i tak to moim zdaniem jeden z lepszych tego rodzaju sklepow jesli chodzi o zabezpieczenia. Inna sprrawa, ze mam znajomego bankowca, specjaliste od playnosci kartowych, bankow elektronicznych itp., ktory zna sprawy od 'srodka'. I dlatego - jak twierdzi - nie uzywa zadnych kart platniczych czy bankowmatowych oraz nie korzysta z bankowosci elektronicznej ;-)

dentharg
29-08-2005, 15:15
I dlatego - jak twierdzi - nie uzywa zadnych kart platniczych czy bankowmatowych oraz nie korzysta z bankowosci elektronicznej ;-)

To gotówkę zawsze bierze "z okienka"??

Pszczola
29-08-2005, 15:20
Dokladnie. Prawie pol walizki kasy bo to bardzo ceniony specjalista, tylko, ze sie bankowosci leka ;-)

dentharg
29-08-2005, 15:26
Hyhy.. No ale taki przynajmniej nie do namierzenia w Matriksie :D

p13ka
29-08-2005, 15:26
Inna sprrawa, ze mam znajomego bankowca, specjaliste od playnosci kartowych, bankow elektronicznych itp., ktory zna sprawy od 'srodka'. I dlatego - jak twierdzi - nie uzywa zadnych kart platniczych czy bankowmatowych oraz nie korzysta z bankowosci elektronicznej ;-)
He he, to tak jakby nie chciało się jeść chleba upieczonego przez siebie. ;-)
Siedzę w temacie od lat, korzystam z bankowości internetowej, płacę kartami i nie zdarzyło mi się jeszcze aby mnie ktoś okradł.
Ale przezornego Pan Bóg strzeże, dlatego, wracając do tematu, płacę za kupione towary kartą VISA. Przeznaczyłem na to tylko jedną kartę z mojego portfela i jest to VISA Electron, wydana do konta, na którym mam zawsze nie więcej niż kilkaset złotych (czasami do danej transakcji zasilam je chwilowo wyższą kwotką).
W życiu nie zaryzykowałbym płaceniem w sieci kredytówką. Powiadamianie SMS'em przez bank po każdej operacji (szczególnie tej na minus) jest fenomenalne bo niemal natychmiast zorientowałbym się, gdyby miała miejsce nie moja transakcja z mojego konta.
Bardziej obawiam się nie wywiązania się sprzedawcy z opłaconego z góry zamówienia lub uszkodzenia zakupionej rzeczy przez celnika. Tak już miałem...

Pszczola
29-08-2005, 16:17
Ja podobnie postepuje jak p13ka. karte wypukla trzymam awaryjnie (czasem sie przydaje). Place zwykle visa podlaczona do konta elektronicznego.

dentharg
29-08-2005, 16:21
No ja myślę właśnie o Electronie do eKonta (mBank), które praktycznie zawsze stoi puste lub ma kwotę < 100 pln.

djtermoz
29-08-2005, 16:38
Hmm, to jacys inni jestescie. Bo z reguly w swiecie wlasnie uzywa sie kart kredytowych chocby z tego powodu ze placisz nie swoimi pieniedzmi tylko banku. Dopiero pozniej sie rozliczasz z bankiem z zakupow. Jest wiec czas na wykrycie nieprawidlowosci i ich zgloszenie.

b'Art
29-08-2005, 16:43
Poza tym większość banków ubezpiecza karty kredytowe, ale rozumiem też przezornych którzy mają to w głębokiej pogardzie i ufają tylko sobie.

p13ka
29-08-2005, 17:57
Nie zapominajcie o jednym, zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych odpowiedzialność posiadacza karty wynosi do równowartości 150 EUR. Szkoda byłoby nawet 6 stówek.
A z tymi ubezpieczeniami to radziłbym dobrze przeczytać warunki czy aby na pewno nieuprawnione użycie numeru karty albo skimming są nim objęte...

Vitez
30-08-2005, 08:01
A z tymi ubezpieczeniami to radziłbym dobrze przeczytać warunki czy aby na pewno nieuprawnione użycie numeru karty albo skimming są nim objęte...

I wlasnie dlatego nie obawiam sie placic jedna z moich kart kredytowych w internecie bo tego typu platnosci sa akurat na tej karcie bardzo dobrze ubezpieczone.
Do zakupow podobniez - electron z kontem o niewielkich zasobach, poza tym paypal.

pn_
30-08-2005, 08:13
I wlasnie dlatego nie obawiam sie placic jedna z moich kart kredytowych w internecie bo tego typu platnosci sa akurat na tej karcie bardzo dobrze ubezpieczone.

W Niemczech ustawowo sie w takim przypadku nie ponosi odpowiedzialnosci, ale co z tego. Kupilem w USA dwa akumulatory, po tygodniu okazalo sie, ze skradziono firmie realizujacej platnosci numery kart kredytowych (bylo o tym w prasie nawet), Citibank od razu zablokowal mi profilaktycznie karte, co troche utrudnilo mi zycie, bo bylem akurat na urlopie za granica. Zanim dostalem duplikat z nowym numerem i PINem, to tez troche minelo, poniewaz nie mialem czasu zasuwac do banku, wiec telefony, czekanie az przyjdzie poczta...

dentharg
30-08-2005, 09:28
I wlasnie dlatego nie obawiam sie placic jedna z moich kart kredytowych w internecie bo tego typu platnosci sa akurat na tej karcie bardzo dobrze ubezpieczone.
Do zakupow podobniez - electron z kontem o niewielkich zasobach, poza tym paypal.

Rozumiem, że masz 2 karty: electron + coś jeszcze, tak? Czy mowa o tej samej karcie?

Coronado
30-08-2005, 18:10
W jaki sposób płacicie w zagranicznych sklepach/usługach?
Czy jest to przeważnie VISA (ew. inna karta)


Uzywam karty VISA (mam taka fajna, ze mi bank placi za to, ze jej uzywam :)... Juz wlasciwie wszystko przez Internet kupuje (ostatnio garnki dla zony). Niektore sklepy w USA nie przyjmuja kart debetowych lub wydanych poza USA (np. buydig.com).

Pozdrawiam
Coronado

Vitez
31-08-2005, 12:17
Rozumiem, że masz 2 karty: electron + coś jeszcze, tak? Czy mowa o tej samej karcie?

Kart mam kilka, pisalem o :

- zakupy podreczne, wyplaty gotowki - karta Electron z konta o malych zasobach
- zakupy/platnosci internetowe czy wieksze zakupy na zywo - karta kredytowa.

Roznica jest prosta - karta kredytowa ma wypukle cyferki, Electron plaskie 8)

dentharg
31-08-2005, 12:26
Roznica jest prosta - karta kredytowa ma wypukle cyferki, Electron plaskie 8)

I, jeśli dobrze rozumiem i dobrze wyczytałem, Electron nie jest kredytowa - czyli tylko do wysokości zasobów, a kredytową się spłaca po czasie - tak?

ps. nigdy kredytówka nie była mi potrzebna, stąd moja niewiedza -> pytania.

ukasbadu
31-08-2005, 12:49
He he, to tak jakby nie chciało się jeść chleba upieczonego przez siebie. ;-)
Siedzę w temacie od lat, korzystam z bankowości internetowej, płacę kartami i nie zdarzyło mi się jeszcze aby mnie ktoś okradł.
Ale przezornego Pan Bóg strzeże, dlatego, wracając do tematu, płacę za kupione towary kartą VISA. Przeznaczyłem na to tylko jedną kartę z mojego portfela i jest to VISA Electron, wydana do konta, na którym mam zawsze nie więcej niż kilkaset złotych (czasami do danej transakcji zasilam je chwilowo wyższą kwotką).
W życiu nie zaryzykowałbym płaceniem w sieci kredytówką. Powiadamianie SMS'em przez bank po każdej operacji (szczególnie tej na minus) jest fenomenalne bo niemal natychmiast zorientowałbym się, gdyby miała miejsce nie moja transakcja z mojego konta.
Bardziej obawiam się nie wywiązania się sprzedawcy z opłaconego z góry zamówienia lub uszkodzenia zakupionej rzeczy przez celnika. Tak już miałem...

Zgaduje że chodzi o karte Inteligo :-) ?

p13ka
31-08-2005, 12:51
I, jeśli dobrze rozumiem i dobrze wyczytałem, Electron nie jest kredytowa - czyli tylko do wysokości zasobów, a kredytową się spłaca po czasie - tak?

ps. nigdy kredytówka nie była mi potrzebna, stąd moja niewiedza -> pytania.
Electron to karta debetowa, którą można płacić do wysokości środków na rachunku bieżącym. Zwykle jest wydawana przez banki za darmo.
Karta kredytowa (tak jak karta obciążeniowa) to karta z przyznanym limitem kredytowym na wydatki, który spłaca się w ustalonych przez Bank terminach w całości lub w części. Nie spłacenie w terminie zadłużenia w całości spowoduje, że pozostałe zadłużenie jest oprocentowane (obecnie jakieś 19-23% w zależności od oferty banku) a limit karty, na kolejny cykl rozliczeniowy, odnawia się w wysokości pomniejszonej o niespłacone zadłużenie.
Karta kredytowa jest zwykle odpłatna (pomijam jakieś promocje) i jej cena roczna zależy od koloru karty ;) Z kolorem zwykle wiążą się dodatkowe przywileje związane z ubezpieczeniem lub wszelakimi rabatami w sklepach.

p13ka
31-08-2005, 12:52
Zgaduje że chodzi o karte Inteligo :-) ?
Strzał w dziesiątkę :)

dentharg
31-08-2005, 12:57
Electron to karta debetowa, którą można płacić do wysokości środków na rachunku bieżącym. Zwykle jest wydawana przez banki za darmo.


Mam VISĘ Electron (rzaaadko używana; PKO EKSPRES) w PKO BP. I nigdzie nie mogłem nią zapłacic w sieci, bo odrzucało mi numer..

p13ka
31-08-2005, 13:02
Mam VISĘ Electron (PKO EKSPRES) w PKO BP. I nigdzie nie mogłem nią zapłacic w sieci, bo odrzucało mi numer..
VISA Electron Express była zdaje się wydana tylko z opcją wypłaty z bankomatach PKO BP (tego nie jestem pewien bo nie śledzę rozwoju produktów kartowych tego banku :wink: ).
Poza tym nie każdą elektronką można płacić w necie. To czy można, zależy od wydawcy karty (tzn. jak skonfigurowany jest dany produkt kartowy w VISA Intl. na podstawie specyfikacji wydawcy).

dentharg
31-08-2005, 13:06
VISA Electron Express była zdaje się wydana tylko z opcją wypłaty z bankomatach PKO BP (tego nie jestem pewien bo nie śledzę rozwoju produktów kartowych tego banku :wink: ).


No to chyba tak właśnie jest.



Poza tym nie każdą elektronką można płacić w necie. To czy można, zależy od wydawcy karty (tzn. jak skonfigurowany jest dany produkt kartowy w VISA Intl. na podstawie specyfikacji wydawcy).

I wszystko jasne. Czyli trzeba się postarać o karciochę z drugiego banku..
Dzięki 100x.

Tomasz Golinski
31-08-2005, 13:25
Electron to karta debetowa, którą można płacić do wysokości środków na rachunku bieżącym.

Błąd. Elektron to karta tylko do operacji elektronicznych, tzn. w terminalach i bankomatach (z wyjątkiem inteligo, ktore dziala tez w necie), czyli płaska. Alternatywą jest Visa Classic czyli wypukła, do płacenia również przez telefon, odcisk karty, internet itp.

Debet czy kredyt to jest osobne rozróżnienie. Jak przykład podam, że mam kredytówkę Electron w mBanku.

p13ka
31-08-2005, 13:36
Błąd. Elektron to karta tylko do operacji elektronicznych, tzn. w terminalach i bankomatach (z wyjątkiem inteligo, ktore dziala tez w necie), czyli płaska. Alternatywą jest Visa Classic czyli wypukła, do płacenia również przez telefon, odcisk karty, internet itp.

Debet czy kredyt to jest osobne rozróżnienie. Jak przykład podam, że mam kredytówkę Electron w mBanku.

Nie błąd. Po prostu rozszerzyłeś moją odpowiedź. O tym, że jest ona płaska pisał wcześniej Vitez.
Odpowiedziałem koledze tylko w zakresie finansów, gdyż postawił takie pytanie:


I, jeśli dobrze rozumiem i dobrze wyczytałem, Electron nie jest kredytowa - czyli tylko do wysokości zasobów, a kredytową się spłaca po czasie - tak?

Fakt, zapomniałem o mBanku. Jest on zdaje się wyjątkiem podobnym do Inteligo...

P.S. Z punktu widzenia VISY Intl., elektronka mBanku jest traktowana tak samo jak każda inna elektronka tz. każda transakcja jest autoryzowana (karty kredytowe nie wymagają autoryzacji i w pewnych sytuacjach funkcjonuje tzn. floor limit).
Zrobił się mocny OT.

Tomasz Golinski
31-08-2005, 17:18
Ale ja cały czas mówię, że elektroniczność nie ma nic wspólnego z kredytowością lub debetowośćią. Mogą istnieć i istnieją wszystkie 4 kombinacje tych pojęć (np. mBank ma wszystkie)


Karta debetowa pozwala użytkownikowi na dysponowanie przy użyciu karty kwotą równa obecnemu saldu jego rachunku w banku. Karty takie nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu ani przekroczenie salda rachunku. Banki wydają je najczęściej do rachunków bieżących i typu ROR. Karty takie są obecnie najpopularniejszymi kartami dostępnymi na rynku.

Karty kredytowe pozwalają ich użytkownikowi na zadłużenie się w banku - wystawcy karty - do wysokości przyznanego limitu kredytowego. Uzyskanie takiej karty jest trudniejsze, lecz nie wiąże się z koniecznością posiadania w banku konta. Banki wydają te karty bardziej zaufanym klientom, którzy mogą udokumentować posiadanie stałych dochodów. Użytkownik karty może w wyznaczonym terminie spłacić całe zadłużenie albo tylko jego część, resztę spłacając w ratach tak jak normalny kredyt.
za http://www.kartyonline.pl/faqy.php?k=1

Ponadto polecam galerie na tej stronie: http://www.kartyonline.pl/gal2.php - tu są karty płaskie, widać wiele innych kredytowych (poza mBankiem np. PKO BP, BPH)

http://www.kartyonline.pl/gal5.php a tu są wypukłe - również debetowe (mBank, multibank).