PDA

Zobacz pełną wersję : Front Focus, mydło, czy coś innego?



glasseye
01-08-2009, 15:54
proszę bardziej doświadczonych o wypowiedzenie się w tej sprawie. Zastanawiam się, czy moja sigma 18-50/2.8 EX DC Macro jest mydlana, ma frontfocus , czy może jest ok? na pierwszym zdjęciu ostrość ustawiana była na pierwszy z leżących rowerów, na drugim na pana siedzącego pod krzyzem. zdjęcia z 400D

http://img48.imageshack.us/img48/4957/img9941q.jpg EXIF: 1/250s f/8 @ 18mm
http://img529.imageshack.us/img529/4821/img9914.jpg EXIF: 1/400s f/8 @ 18mm

softgbs
01-08-2009, 16:12
wszystko jest ok na pierwszym zdjęciu a na drugim nieostry pan to po prostu nieostrość na brzegach kadru - przy takich szkłach to w zasadzie norma wiec niczym się nie martw :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a jak chcesz szukać mydła czy FF to zrób troche fot na f2.8 ...

Mad_Mac
01-08-2009, 16:29
No ciezko by bylo stwierdzic FF na f8
Zrob fote jakiegokolwiek napisu ksiazki itp pod katem 45 stopni i zapamietaj gdzie celowales z ostroscia, oczywiscie na f2.8.
Jesli ostrosc jest przed to masz FF jak za BF. Proste.

glasseye
01-08-2009, 18:11
ok, dzięki. zauważyłem FF na 50mm przy 2.8. i to na bank. dlatego nie byłe pewien, czy na 18mm jest wszystko ok. mydła wg Was nie ma?

softgbs
01-08-2009, 18:23
żeby móc stwierdzić czy mydli to trzebaby spojrzeć na zdjęcie robione na f2.8

a tak btw to zazdroszczę użykownikom sigm którzy trafili dobre sztuki :)
ja się męczę z kalibracją n-razy mojej sigmy 50mm 1.4 i jakoś chłopaki nie dają rady tego ustawić...

glasseye
01-08-2009, 18:23
aha, no i mam jeszcze jedno pytanie. może dla niektórych może się wydać śmieszne i laickie, ale czy to normalne, że na krótkiej ogniskowej, ostrząc na obiekt oddalony powiedzmy o 10 m, obiekt ten odwzorowany jest mniej ostro, niż ten sam obiekt, przy tej samej przysłonie, ale na dłuższej ogniskowej, albo na krótkiej, ale z bliższej odległości?

softgbs
01-08-2009, 18:32
logiczne że będzie lepiej odwzorowany bo będzie większy i więcej detali będzie widać i tak swoją drogą to chyba sam z siebie obiektyw na 50mm pewnie jest ostrzejszy nż na 18mm :)

glasseye
01-08-2009, 18:58
:) ok, dzięki wielkie za pomoc. softgbs, rozumiem, że moja sztuka jest wg Ciebie w porządku?
wrzucam wobec tego kilka fotek na 2.8

front focus? na 50mm bankowo, na 18 nie jestem pewien, ale chyba też lekki
http://img196.imageshack.us/img196/8884/img9486b.jpg 50mm ostrość na dolny papieros
http://img199.imageshack.us/img199/1760/img9487o.jpg 50mm ostrość na dolny papieros
http://img31.imageshack.us/img31/7486/img9484d.jpg 18mm ostrość na dolny papieros

mydło?
http://img170.imageshack.us/img170/8859/img9482l.jpg 18mm

softgbs
01-08-2009, 19:32
obiektyw na 100% nie jest mydlany, jest ostry jak trzeba :) co do strzałów na papierosa to wygląda to na BF ale tak się nie robi testu na FF / BF

zrób to tak :
wydrukuj sobie 18 stronę z tego pliku pdf : http://focustestchart.com/focus21.pdf a robiac test ustaw swój aparat jak na stronie 13 :)

wtedy będzie dokładnie wydać co i jak

zrób test na 18mm 2.8 i na 50mm 2.8 :)

Jaca9
01-08-2009, 19:35
A ja ma takie problem z Tamronem ma niestety FF na 2.8 17mm, i na f/4.0 tez ma :(
co mnie dziwi jak pierwszy raz ostrzy to jest dobre ostre(czyt. widać przez wizjer ze jest ostre) jak już dusze spust do 2 raz ostrzy i jest mydełko :( można coś z tym zrobić czy tylko servis?

softgbs
01-08-2009, 19:40
A ja ma takie problem z Tamronem ma niestety FF na 2.8 17mm, i na f/4.0 tez ma :(
co mnie dziwi jak pierwszy raz ostrzy to jest dobre ostre(czyt. widać przez wizjer ze jest ostre) jak już dusze spust do 2 raz ostrzy i jest mydełko :( można coś z tym zrobić czy tylko servis?

serwis w przypadku tamrona to boląca sprawa ... czekanie czekanie i czekanie
ogólnie miałem ostrego tamrona od Cichego ale AF mnie nie zadawalał w gorszych warunkach to go sprzedałem a tak przedtem to chyba co drugi tamron kopnięty ....

Jaca9
01-08-2009, 19:54
A co bardziej polecasz? mam 7 dni na zwrot i wymiana nowego, szkiełko było zakupione w Euro Rtv Agd.

softgbs
01-08-2009, 20:29
A co bardziej polecasz? mam 7 dni na zwrot i wymiana nowego, szkiełko było zakupione w Euro Rtv Agd.

Jeśli faktycznie ma BF / FF to nie czekaj i zrób zwrot. Możesz wziąć kolejnego tamrona - jeśli trafisz dobrą sztukę to nie będziesz chcieć sprzedawać :) może po prostu miałeś pecha że na taką trafiłeś. Z kolei jak z nów coś Ci się trafi nie teges to będziesz tylko marnować czas. Po prostu canony zbytnio nie lubią się z tamronami i sigmami, myślę nawet że ze sigmami bardziej tyle że kalibracja AF u sigm jest szybka - poniżej tygodnia zwykle i bezpłatna a z tamronem to 2 miesiace to norma ...
Jeśli masz troche więcej kasy to kup Canona 17-40 f4 L, jeśli zależy Ci na świetle dużym - 2.8 to będzie ciężko znaleźć coś tańszego .

delaa
01-08-2009, 20:53
na 100% nie jest mydlany, jest ostry jak trzeba :) co do strzałów na to wygląda to na BF

Przyjacielu "softgbs" - bredzisz niestety - nie mieszaj człowiekowi w głowie ....

ostrzy przed - czyli źle - cokolwiek to oznacza, jest to tzw front focus w slangu linijek zwany FF.

POzdro !@
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Jakkolwiek zwał - do autora wątku jest "mesedż" -> oddaj go ...i nie słuchaj "sofgbs" bo mylą mu się kierunki.

softgbs
01-08-2009, 20:59
Przyjacielu "softgbs" - bredzisz niestety - nie mieszaj człowiekowi w głowie ....

ostrzy przed - czyli źle - cokolwiek to oznacza, jest to tzw front focus w slangu linijek zwany FF.

POzdro !@
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Jakkolwiek zwał - do autora wątku jest "mesedż" -> oddaj go ...i nie słuchaj "sofgbs" bo mylą mu się kierunki.

Dzięki, mój błąd ... pomyliłem FF z BF :???:
pozdrawiam ;-)

Jaca9
01-08-2009, 20:59
ok dzięki delaa w środe będę u nich wymienić, a powiedz mi jeśli mi wymienia i też coś od pukać będzie miało to od wydanego też jest tydzień czy łacznie tydzień orientujesz sie może?

glasseye
01-08-2009, 21:38
na 100% nie jest mydlany, jest ostry jak trzeba :) co do strzałów na papierosa to wygląda to na BF ale tak się nie robi testu na FF / BF

zrób to tak :
wydrukuj sobie 18 stronę z tego pliku pdf : http://focustestchart.com/focus21.pdf a robiac test ustaw swój aparat jak na stronie 13 :)

wtedy będzie dokładnie wydać co i jak

zrób test na 18mm 2.8 i na 50mm 2.8 :)

wielkie dzięki, masz u mnie piwko ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Przyjacielu "softgbs" - bredzisz niestety - nie mieszaj człowiekowi w głowie ....

ostrzy przed - czyli źle - cokolwiek to oznacza, jest to tzw front w slangu linijek zwany FF.

POzdro !@
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Jakkolwiek zwał - do autora wątku jest "mesedż" -> oddaj go ...i nie słuchaj "sofgbs" bo mylą mu się kierunki.

zaraz, no FF to wiem że jest, bo widzę, ale mydła nie ma chyba? zaraz oddawać? skalibruję po prostu

misieek
02-08-2009, 10:40
Masz plamki na matrycy :P

az3rrox
02-08-2009, 12:38
skalibrujesz? jak? :D

glasseye
02-08-2009, 15:25
normalnie. w serwisie sigmy

glasseye
03-08-2009, 20:41
ok, sigma pojechała do serwisu na kalibrację FF. zobaczymy...

glasseye
06-08-2009, 21:18
szkiełko wróciło z serwisu. front focus usunięty. trwało to w sumie 3 dni od momentu wysłania do odebrania szkła z powrotem. jest tylko jeden mały problem. skalibrowali FF na 50mm, ale z kolei na 18mm pojawił się BF... :/ czy to normalne, że po kalibracji dłuższej ogniskowej, rozregulował się AF na szerokim kącie? myślałem, że serwis kalibrując obiektyw sprawdza go potem na obu końcach... i czy da się to szkło skalibrować tak, żeby ostrzyło poprawnie niezależnie od ogniskowej?

softgbs
06-08-2009, 21:33
tak się niestety często zdarza, wyślij drugi raz z odpowiednią notką - obiektyw nie ma wracać z kalibracji jeśli pojawi się obojętnie gdzie jakiś BF / FF bo inaczej jest to wada produktu i będziesz reklamować - pomaga :D

glasseye
06-08-2009, 21:38
zobaczymy. wyślę go ponownie na bank. ale szczerze mówiąc, pozytywnie się zaskoczyłem serwisem Sigmy. napisałem do nich prośbę, żeby naprawili w trybie pilnym, bo mi szkło na sobotę będzie potrzebne, odpowiedzieli, że się postarają i obiektyw dzisiaj wrócił. co prawda z BF, ale wrócił ;)

IGI
07-08-2009, 08:31
Co do testów, to moim zdaniem kartkowe nie zawsze się sprawdzają. Ja miałem u siebie mały BF, ale na kartce nie było tego widać. Dopiero zdjęcia obiektów z większej odległości to ujawniły.
Dobry jest też test na jakiejś chropowatej powierzchni jak np na tym bruku - ustawiamy jakiś kontrastowy i niski obiekt, np śrubę i focimy, a na fakturze bruku idealnie widać gdzie trafił aparat :).
No i pozostaje jeszcze kwestia samego obiektywu ;), moja 50 mm 1.8 II, kartkowe testy ma teraz w punkt, z bliska trafia w punkt, ale z odległości większej niż 2 metry to jest już większa loteria, i żeby mieć pewność że trafię gdzie chcę muszę domykać ją do 3,5-4.

Miichael
26-09-2009, 20:23
Witam. Zerknąłem na ten temat , ale posługujecie się językiem którego nie rozumiem momentami. Co to jest MYDŁO w sparawie aparatu i np BF?

Ogólnie mam nowy aparat - SX1- i jest tam opcja przesuwania okienka focusa- gdy to robię aparat jakoś nie reaguje i i tak robi ostry środek- może się nie znam dlatego pytam jak to powinno być i jak to wygląda?