PDA

Zobacz pełną wersję : Sanyo Eneloop - do zasilania kompakta -proszę o podpowiedź .



delaa
30-07-2009, 20:22
Witam !

Proszę o podpowiedź czy Enelopy Sanyo w formie paluszków R6 - czyli te ok 2000 mAh nadają się do zasilania backupowego kompaktowego aparatu ( A 550 ) - wyjazd dosyć daleki - prąd tylko wieczorami - czy lepiej sprawdzą się niz kupowane za megaeuro alkaliczne baterie ? chciałbym kupić 4 sztuki i ładowarke dedykowaną do Ene. czy 1.2 V z akumulatorów bądź co bądź pozwoli cieszyć się żywym kompaktem ??? (bat = 1.5V teoretycznie) - proszę o opinie - w miarę możliwości sprawdzone...


TNX

DeLaa

szymekgd
30-07-2009, 20:38
To sa dobre akumulatorki, sformatuj je przed wyjadem, a beda sluzyc dobrze i dlugo. Uzywalem z A590IS i lampa 430EX.
Zwroc tylko uwage, zeby ta dedykowana ladowarka zdazyla je naladowac przez wieczor ;)

troll
30-07-2009, 20:58
Witam :)
Bardzo polecam - używam 4 komplety. Na oryginalnie (fabrycznie) załadowanych, zrobiłem 450 zdjęć lampą 580 Ex.

Pozdrawiam.

delaa
30-07-2009, 20:59
Hi !

I właśnie z tym formowaniem - mam kłopot Eneloopy - w zasadzie reklamowane są jako akumulatory z minimalnym samorozładowaniem - wręcz reklamowane jako gotowe do pracy "z pudełka" - moje doświadczenia dotychczasowe z jakimikolwiek aku - (modelarstwo z uwzględnieniem wysokoprądowych aku Sanyo do kilkudziesięcu amperów poboru prądu przy akrobacjach samolotowych) mówią mi, że akumulatory należy odpowiednio traktować - przepisy na Eneloop - wywracają moje poglądy "do góry nogami" - jestem więc w tzw. kropce....
Każda opinia będzie cenna....

Pozdro !
DeLaa

Handelson
30-07-2009, 21:00
Używam ich do 580 EX II i jestem bardzo zadowolony. Tak jak pisał szymekgd dedykowana ładowarka ładuje i ładuje i ładuje... MZ warto.

szymekgd
30-07-2009, 21:31
Hi !

I właśnie z tym formowaniem - mam kłopot Eneloopy - w zasadzie reklamowane są jako akumulatory z minimalnym samorozładowaniem - wręcz reklamowane jako gotowe do pracy "z pudełka" - moje doświadczenia dotychczasowe z jakimikolwiek aku - (modelarstwo z uwzględnieniem wysokoprądowych aku Sanyo do kilkudziesięcu amperów poboru prądu przy akrobacjach samolotowych) mówią mi, że akumulatory należy odpowiednio traktować - przepisy na Eneloop - wywracają moje poglądy "do góry nogami" - jestem więc w tzw. kropce....
Każda opinia będzie cenna....

Pozdro !
DeLaa


Eneloopy to zwykle akumulatorki NiMh, mozna z nich wycisnac duzy prad, dobrze trzymaja ladunek, jezeli masz ladowarke mikroprocesorowa (z detekcja dV) to tylko je wkladasz i wyciagasz, jezeli dobrze pamietam, to NiMh powinno sie je ladowac pradem 0.1C-0.2C (400mA), ale czytalem, ze 1A tez im nie straszny ;)

molmagic
30-07-2009, 23:30
Jak wiadomo Sanyo produkuje jedne z najlepszych ogniw. Sam Eneloopów mam 2 komplety (2000mAh) i wkładam je do lampy. Ładuje je ładowarką GP co daje 360mA prądu i trwa to jakieś 7-8godzin. Nie sądze żeby eneloopy lubiły duży prąd ładowania/rozładowania raczej wole o swoje dbać. Zauważam nawet, że przy tak niskim prądzie i tak się potrafią trochę grzać. Ale to nie są ogniwa do zasilania bezszczotek w RC :) W lampach, aparatach itp spisują się dobrze.
delaa, eneloopy też trzeba odpowiednio traktować, mają po prostu taką charakterystykę że się mało samorozładowują. Nie tak dawno temu nie można było myśleć o prądzie ładowania akku 1C w godzinę a teraz .. :)

Zresztą to tylko akku to jedno, niektóre kompakty są strasznie prądożerne:/

qb4hkm
30-07-2009, 23:56
Kup 2 komplety i powinno styknąć... również polecam... używam w myszce na bluetooth i działają świetnie... :-)

sebcio80
31-07-2009, 00:10
na alkaicznych bateriach aparat powinien dzialas nieco dluzej niz na akku, podobnie np lampy blyskowe laduja sie szybciej na alkaicznych ogniwach,

ale zdecydowanie polecam zakupic jakies 2 komplety akumulatorkow, rozwiazanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne i niewiele gorsze rezultaty, sam posiadam rozne, GP, Sanyo, Duracel i nie widze zandych roznic miedzy nimi

co do ladowania to ja laduje roznie, jak mam czas to 500mA, a jak sie spiesze to i nawet 2A (co rzecz jasna nie jest polecane)

akumulatorki NiMh w zasadzie mozna uzywac od razu po wyjeciu z pudelka (chociaz czesto ssa rozladowane przez efekt samorozladowania), nie trzeba ich formowac i na pewno przez to nie traca pojemnosci ani innych wlasciwosci

szwayko
31-07-2009, 08:07
JA mam zaufanie do Sanyo. Do tej pory uzywam 4 kompletow NiMh - 2100mAh ktore kupilem ze 3 lata temu. I traktowalem je szybka ładowarka 1A - co drugie , trzecie ladowanie robilem z funkcja rozladowania. Teraz jak je sprawdzam na ladowarce na wolnym rozladowaniu i ladowaniu to uzyskuje pojemnosc okolo 2200mAh. Kupilem swego czasu GP2500 i potraktowalem je pradem 1A i jeden komplet od razu do wyrzuceniu - po sprawdzeniu nie doladuje ich nawet do 1000mAh, drugi komplet ktory miej przegrzalem uzyskuje teraz 2000mAh. GP ta seria pomaranczowo-zielona nie lubi duzych pradow, zreszta potem doczytalem malym druczkiem ze sa do wolnego ladowania pradem do 180mA. Teraz kupilem Sanyo 2700mAh, na programie rozladowanie pradem 250mA i ladowanie 500mA przekraczaja 3000mAh. I to chyba max dla nich bo sie grzeja. Stare 2100mAh nawet na pradzie 1A jak byly nowe mi sie nie grzaly.
Eneloopy majate przewage ze przez dlugi czas trzymaja pojemnosc - co sie przydaje do uzywania w pilotach, zegarkach, albo dla tych co uzywaja apratow czy lamp od swieta. Jezeli natomiast robisz czesto zdjecia i musisz ladowac aku co 2 tyg. to nie ma juz to znaczenia i lepiej kupic pojemniejsze standardowe.

szymekgd
31-07-2009, 08:14
akumulatorki NiMh w zasadzie mozna uzywac od razu po wyjeciu z pudelka (chociaz czesto ssa rozladowane przez efekt samorozladowania), nie trzeba ich formowac i na pewno przez to nie traca pojemnosci ani innych wlasciwosci

I tutaj sie mylisz, kazde akku trzeba formowac zeby uzyskaly nominalna pojemnosc i tak jak kazde inne maja efekt pamieci (mniejszy). Z mojego doswiadczenia (energizer, gp, eneloop, pentagram) to tylko eneloopy dzialaly po wyjeciu z blistra, pozostale ze wzgledu na duze samorozladowywanie trzeba bylo ladowac.

Merauder
31-07-2009, 13:52
A ja sie podziele swoimi spostrzezeniami.

Do lampy 430EXII kupilem 4 x SANYO 2700. Jestm z nich srednio zadowlony. Na poczatku byl pelen rozladune kizaladunek na maxa. Potem normalne uzywanie. Mam je ledwo kilka miesiecy i efekt jest taki,ze pojemnosc jaka skazuja to 3500, 3300, 2900, 2800. Laduje je do pelna i zalozmy cykam na lampie 100 fotek (ostatnia sesja). Po tygodniu lampa juz znimi nie wstaje tan nawet pilota sie nie da puscic, ani zrobic foty. Jednak twierdze, ze 100 fotek i tydzien elzenia to cos z tymi aku jest nie tak.

Grubo zastanawiam sie nad eneloopami, zwlaszcza, ze baterie leza pomiedzy uzywaniem lampy czasem nawet miesiac. W myszcze BT bezprzewodowej mam AAA eneloopy i bardzo sobie chwale.

A zeby nie bylo calkowitego offtopu to autorowi watku spokojnie polece eneloopy zwlaszcza jak uzywa aparatu z jakimis tam wiekszymi przerwami tj kilka tygodnii, miesiac lub wiecej.

delaa
31-07-2009, 20:56
Hi !
Bardzo dziękuję wszystkim za opinie i pomoc,
myślę że na wszelki wypadek kupię kilka kompletów alkalicznych
AA (dla pewności) i 4xAA + eneLP+ chg. Zobaczymy co będzie - jak narazie mam taką


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.bribis.nl/shop/images/Simprop%20intelli-Control%20V3.1.gif)

Na start z precyzyjną kontrolą wystarczy ....

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam...

DeLaa!

sebcio80
31-07-2009, 21:15
I tutaj sie mylisz, kazde akku trzeba formowac zeby uzyskaly nominalna pojemnosc i tak jak kazde inne maja efekt pamieci (mniejszy). Z mojego doswiadczenia (energizer, gp, eneloop, pentagram) to tylko eneloopy dzialaly po wyjeciu z blistra, pozostale ze wzgledu na duze samorozladowywanie trzeba bylo ladowac.

nigdy nie robilem tego z zadnymi akku NiMh i kazdy komplet mimo czestego uzywania dziala dluugo a pojemnosci kazda sztuka ma wieksza niz deklarowana przez producenta

Juriko
01-08-2009, 17:30
Ładowałeś akumulatorki po kilku zdjęciach/błyskach?
Na dobrą sprawę wystarczy prawidłowo korzystać z aku, czyli po naładowaniu niedużym prądem (na początek) używać do rozładowania i dopiero potem ładować. Jeśli ładowarka daje taką możliwość przed ładowaniem rozładować i to wszystko. Nie trzeba nic wiedzieć o formawaniu, żeby je prawidłowo wykonywać. ;)

szymekgd
01-08-2009, 21:43
Na dobrą sprawę wystarczy prawidłowo korzystać z aku, czyli po naładowaniu niedużym prądem (na początek) używać do rozładowania i dopiero potem ładować. Jeśli ładowarka daje taką możliwość przed ładowaniem rozładować i to wszystko.

Jak nazwiesz te czynnosci? Dla mnie to formatowanie ;)

oszczepnik
02-08-2009, 00:14
Sam używam do 580 i dają radę, długo trzymają równo, warte, kupuj w ciemno.

josif
02-08-2009, 11:07
eneloopy?
4 komplety do 2 lamp i we wtorek kupuję kolejne
na lepsze nie trafiłem na razie

Juriko
02-08-2009, 16:21
Jak nazwiesz te czynnosci? Dla mnie to formatowanie ;)
Ściślej formowanie, ale mniejsza o nazwę, jak mówiłem, można się nie znać na formowaniu a je robić. :)

delaa
03-08-2009, 20:10
Hi !

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za udział w dyskusji - kupione - sprawdzę co i jak i oczywiście nie omieszkam zdać relacji jak się "białe" sprawdziły w boju.
Pozdrawiam !

Ciosna
04-08-2009, 23:33
Miałem okazje używać Eneloop'y podczas wyjazdu. Zapakowałem je do starego Canona A60. Efekt był taki, że na nowych alkalicznych Duracell aparat wyciągnął 269 zdjęć. Na Eneloop'ach wyciągnął 351 zdjęć i aku wciąż działają.

Lech
13-08-2009, 15:11
Używam w SX10 naprawdę trzymają baaardzo długo. Jeżeli aparat jest sporadycznie używany to kolejny plus, bo nie wyładowują się jak inne akumulatory. Po rozpakowaniu od razu można używać. W myszce i innych urządzeniach też używam Eneloop - są najlepsze.

Jaca9
13-08-2009, 23:36
a jaka polecacie ladowarke do sanyo eneloop? bo zastaniam sie jeszcze nad energizer 2450? jak sadzicie?

szymekgd
13-08-2009, 23:55
a jaka polecacie ladowarke do sanyo eneloop? bo zastaniam sie jeszcze nad energizer 2450? jak sadzicie?

Energizer'y odpusc sobie, mam i nie polecam, nie uzywane szybko sie rozladowywuja, w 590 IS po kilkunastu zdjeciach aparat wylacza sie.
Eneloopy laduje popularna ladowarka MW 8168 i nie narzekam, do bardziej profesjonalnych zastosowan polecalbym jednak wybrac ladowarke z bardziej zaawansowanymi funkcjami, takimi jak: regulacja pradu ladowania, odswiezanie, niezalezne kanaly...

Jaca9
13-08-2009, 23:59
U mnie one będą stosowane głównie w lampie błyskowej, a znasz jakieś takie lepsze ładowarki w rozsądnych cenach

APP
14-08-2009, 07:54
Sporo o tym już było (vide "Jaka ładowarka do...").
W skrócie: BC-700 / BC-900.

axk
14-08-2009, 10:35
...zastaniam sie jeszcze nad energizer 2450?

Absolutnie najgorszy producent "markowych" akumulatorów z jakim miałem styczność. Po roku z ośmiu sztuk nie ostała się ani jedna.


...a jaka polecacie ladowarke do sanyo eneloop?

Ze swojej strony mogę polecić GP H500. Dobra mikroprocesorowa ładowarka z kontrolą każdego "kanału ładowania", zabezpieczeniem termicznym ładowanych ogniw, sygnalizacją ich uszkodzenia oraz wizualną informacją stanu naładowania każdego z akumulatorów.


Sporo o tym już było (vide "Jaka ładowarka do...").
W skrócie: BC-700 / BC-900.

Kompletnie nie rozumiem takiego parcia na konstrukcje typu BC-700/900. Nie są to ani jedyne ani najlepsze ładowarki akumulatorów dostępne na rynku.

APP
14-08-2009, 11:10
(...) Kompletnie nie rozumiem takiego parcia na konstrukcje typu BC-700/900. Nie są to ani jedyne ani najlepsze ładowarki akumulatorów dostępne na rynku.

Jedyne nie są na pewno, najlepsze też nie, ALE 8-)
Są względnie tanie i łatwo dostępne, posiadają wszystkie niezbędne funkcje (w tym osobne 4 kanały, komplet zabezpieczeń itd., a także regulowany prąd ładowania i rozładowywania, pomiar pojemności /nie mylić ze wskaźnikiem GP H500/, program odświeżania, wyświetlanie czasu danej procedury dla każdego akumulatora itd.) i wreszcie (co bardzo ważne), są sprawdzone i polecane przez wielu użytkowników.

EDIT:
Od około dwóch lat sam używam akurat BC-700 (dodatkowa funkcjonalność BC-900 nie jest mi potrzebna) z dwoma kompletami Eneloop (do lampy) i jestem bardzo zadowolony. Na samym początku przyglądałem się, też na GP H500, ale przemogłem słabość do "metki" i cieszę się z podjętej decyzji. Takie ładowarki, jak ta GP, to przy BC-700 taki trochę... kadłubek ;)

axk
14-08-2009, 11:25
Są względnie tanie i łatwo dostępne...

H500 także.


...posiadają wszystkie niezbędne funkcje (w tym osobne 4 kanały, komplet zabezpieczeń itd.

H500 także.


...a także regulowany prąd ładowania i rozładowywania, pomiar pojemności...

Tutaj zgoda, H500 takich funkcji nie posiada.


...program odświeżania...

H500 także posiada program odświeżania naładowanych ogniw.


...wreszcie (co bardzo ważne), są sprawdzone i polecane przez wielu użytkowników.

Zgoda, jednakże można natknąć się także na niepochlebne opinie o tych modelach (szczególnie na zagranicznych forach). Przed zakupem H500 dużo czytałem (nie tylko na naszych rodzimych forach) o tym modelu i nigdzie nie natknąłem się na jakieś poważniejsze uwagi co do jej pracy czy też niezawodności działania. Chciałbym zaznaczyć iż absolutnie nie neguję konstrukcji typu BC-xxx ani też nie chcę "wpychać" komukolwiek wymienionej H500 - zwracam jedynie uwagę na fakt iż istnieje alternatywa dla BC-xxx.


...takie ładowarki, jak ta gp, to przy bc-700 taki trochę... Kadłubek...

ROTFL.

Tomek_P
21-08-2009, 22:28
koncert hip-hop, 40d+430ex, 500 zdjęć

od 15.00 do 22.00

zawsze lampa i eneloop 2000 mAh dały rade, nawet teraz 1/1 ładuje się w mniej niż 2s, jednym słowem świetne akumulatorki

lajf_entusiast
12-10-2009, 17:21
Mam podobne wrażenia co Tomek_P z tym, że lokalizacja Kostrzyn nad Odrą czyli Wooodstock. Canon 30D, Nissin di622 + eneloopki = 5 dni intensywnej zabawy i intensywnego błyskania lampą, a efekty bezcenne, no i brak komunikatów pt 'słaba bateria' ;)

gonzalo123
25-11-2009, 12:06
O Eneloopach również mam jak najlepsze zdanie :). Akumulatorki bardzo żywotne, a co ważniejsze nie ma problemu z samorozładowaniem (a to dla mnie bardzo ważne, bo aparatu używam rzadko i zależy mi, żeby nie ładować baterii przed każdym użyciem).