PDA

Zobacz pełną wersję : PowerShot SX10... gdzie AiAF ?



Malahide
30-07-2009, 12:52
witam wszystkich po raz pierwszy,

kilka dni temu dostałem Canona PowerShot SX10. Niby wszystko ok... ale za żadne skarby nie mogę w nim znaleźć funkcji, która wyłączyłaby centralny pomiar ostrości. Owszem można sobie ramkę samemu przesunąć z czego korzystałem w starych poczciwych Canonach A75 i A610... ale chciałbym też żeby aparat sam wybierał punkt pomiaru ostrości.. nie za każdym razem centralnie.
W menu aparatu widzę tylko FlexiZone i Wykrywanie twarzy. W Canonie A610 było FlexiZone, AiAF i Centrum... Ze specyfikacji wynika, że ten model ma: AiAF TTL 9-point (with face detection), ale z tego co widzę to korzysta tylko z jednego centralnego pola.
Czy jestem skazany na ostrzenie w centrum a następnie po naciśnięciu spustu do połowy na kadrowanie?

tantal
30-07-2009, 16:50
Pierwsza możliwość to dostępność tej opcji tylko w niektórych trybach pracy, ale tę ewentualność chyba wykluczyłeś testując aparat...Druga (bardziej prawdopodobna) to połączenie działania AiAF z Face Detection pod tą drugą nazwą. W każdym razie u mnie na A720 IS Face Detection i AiAF działają podobnie (o ile nie identycznie). Tzn w trybie Face Detection przy braku rozpoznawalnej twarzy w polu widzenia obiektywu aparat automatycznie ustawia ostrość w jednym lub kilku polach. Przełączenie w tryb AiAF owocuje wybraniem automatycznie tych samych pól. Tak na gorąco zrobiłem fotki tej samej sceny w obydwu trybach i aparat wybierał dokładnie te same pola, do momentu pojawienia się twarzy w kadrze. Wtedy dopiero uwidaczniały się różnice między tymi trybami.