PDA

Zobacz pełną wersję : Katalogowanie zdjęć



dentharg
24-08-2005, 16:25
Hej!

Szukam fajnego softu do katalogowania zdjęć.
Takiego co to mi przejrzy wybrany folder, wrzuci sobie to w jakąś bazkę, pozwoli nadać tytuły zdjęciom, dodać słowa kluczowe i/lub jakieś flagi/znaczniki, porobi miniaturki z co bardziej znanych formatów (czyli crw/cr2, jpeg, tiff, png),
będzie potrafił sortować po dacie, nazwie, tytule, tudzież filtrować po dacie, słowach kluczowych, tytułach, itp.

Do tego fajnie by było, gdyby baza nie była jakimś ukrytym czymś, ale np. jednym plikiem, który można gdzieś zrzucić.

Fajnie gdyby dodatkowo potrafił z wybranych zdjęć (ręcznie lub filtrem) zrobić osobny sub-album.

Jeszcze fajniej by było, gdyby zdjęcia wyselekcjonowane (ręcznie lub filtrem) potrafił przygotować do nagrania na cd/dvd - czyli utworzył strukturę katalogów wg. zadanych kryteriów, utworzył osobną bazę z miniaturkami i opisami/tytułami/kluczami/flagami dla tego właśnie dysku i tamże ją umieścił.
Tak aby raz wypaloną płytę można było szybko otworzyć tym programem i przejrzeć/przefiltrować zdjęcia.

Jak na razie chyba najlepszy jest Adobe Album, AlbumShaper za mało potrafi, a Picasa jest za głupia nawet do obsługi polskich czcionek.

Coś czuję w dołku, że będę musiał sobie taki soft napisać.
Chyba wezmę tego AlbumShapera (jest na licencji opensource), przeniosę na QT4 (darmo pod Windows) i zacznę dłubać...

Ale jeśli ktoś zna fajny program, to niech się podzieli ;)

Coronado
24-08-2005, 18:40
Ale jeśli ktoś zna fajny program, to niech się podzieli ;)

Portfolio 7 firmy Extensis.

Pozdrawiam
Coronado

dentharg
25-08-2005, 09:52
Zgrałem trial i zobaczymy co to potrafi.. Ale to chyba strasznie rozdmuchany soft, nie?

Vitez
25-08-2005, 20:01
Zgrałem trial i zobaczymy co to potrafi.. Ale to chyba strasznie rozdmuchany soft, nie?

A twoje wymagania to jakie sa jak nie rozdmuchane? 8)

GoTo
26-08-2005, 02:33
http://www.fototime.com/pages/features_fotoalbum_pro

Coronado
26-08-2005, 03:39
Ale to chyba strasznie rozdmuchany soft, nie?
Ma chyba wszystko co taki soft powinien miec. Jak ktos mysli o rozwiazaniach online to warto popatrzec jeszcze na Mirra Server.

Pozdrawiam
Coronado

dentharg
26-08-2005, 08:30
A twoje wymagania to jakie sa jak nie rozdmuchane? 8)
Generalnie wszystkie te wymagania, oprócz przygotowania płyty CD/DVD z osobną przeglądarką i bazą danych, spełnia Adobe Album.

Portfolio wygląda nieźle i może nawet warte gotówki. Skłaniam się jednak bardziej ku rozwiązaniu przenośnemu - sam pracuję w dwóch systemach.
I tak sobie myślę, że w ramach wprawki może sobie cosik naklepię...

czeczot
11-09-2005, 07:31
Generalnie wszystkie te wymagania, oprócz przygotowania płyty CD/DVD z osobną przeglądarką i bazą danych, spełnia Adobe Album.
Adobe Album nie czyta plików Raw z 20D o ile mnie pamięci nie myli.

Polaco
11-09-2005, 08:28
Generalnie wszystkie te wymagania, oprócz przygotowania płyty CD/DVD z osobną przeglądarką i bazą danych, spełnia Adobe Album.

Portfolio wygląda nieźle i może nawet warte gotówki. Skłaniam się jednak bardziej ku rozwiązaniu przenośnemu - sam pracuję w dwóch systemach.
I tak sobie myślę, że w ramach wprawki może sobie cosik naklepię...
Czy Adobe Album to taki sam program jak ACDSee ?

sail0r
11-09-2005, 09:30
Czy Adobe Album to taki sam program jak ACDSee ?

nie... inny.. służy głównie do katalogowania zdjęc (i potem sortowania według jakiś tam kryteriów) i pod tym wzgledem jest moim zdaniem o niebo lepszy od acdsee..... ale jeżeli chodzi o przeglądanie zdjęć to (znowu moim zdaniem ;-) ) acdsee jest o niebo lepszy...

ja kataloguje w następujący sposób... z każdego zdjecia robie miniaturkę 1024x768... w nazwie tego zdjęcia jest data zrobienia, z godziną, nazwą pliku oryginalnego oraz numerem płyty na której jest zarchiwizowane zdjęcie.... potem te wszystkie miniaturki wrzucone są do jednego katalogu na dysku i skatalogowane adobe album-em (pod względem, gdzie zrobione, z jakiej okazji, kto jest na zdjęciu itp. itd.) czyli np. jak chce sobie wyszukać wszystkie zdjęcia na których jestem z córką klikam w dwa miejsca w adobe album i mam już wszystkie zdjęcia na ekranie...

Polaco
11-09-2005, 17:37
Ehhh, szkoda, ja ciagle szukam cos lepszego (szybszego) od ACDSee do przegladania zdjec. Z katalogowaniem nie mam problemu, kazdy wyjazd czy sesja ma swoj katalog i zawsze (no, prawie zawsze ;) ) wiem gdzie co mam.

tadek
11-09-2005, 18:00
foto station

DoMiNiQuE
11-09-2005, 18:03
Ehhh, szkoda, ja ciagle szukam cos lepszego (szybszego) od ACDSee do przegladania zdjec.

Moze szybszy komputer? :mrgreen:

Polaco
11-09-2005, 18:37
']Moze szybszy komputer? :mrgreen:
Hehehe, przydalby sie, ale czekam do przyszlego roku, niech ten jeszcze troche pochodzi :D

sail0r
11-09-2005, 21:58
Ehhh, szkoda, ja ciagle szukam cos lepszego (szybszego) od ACDSee do przegladania zdjec..

zainstaluj wersje 3.1... ma wszystko co miec powinna i jest duzo szybsza od nowszych wersji...

Polaco
12-09-2005, 09:32
zainstaluj wersje 3.1... ma wszystko co miec powinna i jest duzo szybsza od nowszych wersji...
Pracuje na 7-mce i sie troche muli, na 3.1 pracowalem, ale nie bylem z niej zadowolony. Zobaczymy jak bedzie dzizlac 8-mka, sciagne triala i moze sie zdecyduje...

pawelooss
19-07-2009, 20:55
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Szukam programu do katalogowania zdjęć, który będzie oferował takie funkcje:
- przeszuka tylko wskazane przeze mnie katalogi,
- pozwoli dodać tagi (keywords) do każdego zdjęcia i zapisze je w strukturze danych plików, np. w postaci komentarzy EXIF, czy podobnego rozwiązania,
- pozwoli np. zaznaczyć kilka fotek z danego dnia i dodać tag (keyword) Berlin, nie kasując innych tagów zapisanych już w danym pliku,
- stworzy miniaturki ze wszystkich zdjęć, najlepiej w postaci 1 pliku bazy danych, który można łatwo zback-upować,
- nagra płyty DVD z tymi zdjęciami, lecz ich miniaturki pozostawi na dysku (ewentualnie kopię miniaturek z danymi zdjęciami nagra też na tą płytę),
- w katalogu głównym programu pokaże wszystkie zrobione zdjęcia w postaci miniaturek, pozwalając na filtrowanie ich wg roku (daty) i wpisanych tagów,
- po wskazaniu danego zdjęcia pokaże, że znajduje się ono na płycie nr #6.

Miło byłoby, gdyby program był w języku polskim. Oczywiście przy takich wymaganiach dopuszczam możliwość zakupu, nie stawiam wyłącznie na darmowe rozwiązania.

Znalazłem już ciekawy temat (http://canon-board.info/showthread.php?t=5009), ale jest on już bardzo stary i myślę, że przez te kilka lat pojawiły się nowe rozwiązania. ;)

Bardzo proszę o przedstawienie propozycji i pomoc w wyborze takiego programu. :)


Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Pozdrawiam,
pawelooss

arturs
19-07-2009, 23:04
poszukaj programów fotostation, whereisit, fotobus

quail
19-07-2009, 23:19
Extensis Portfolio wciąż aktualny... wybadaj na ich stronie www, bo na pewno od tamtego czasu pojawiły się nowsze wersje.

pawelooss
20-07-2009, 10:45
OK, dzięki za propozycje. A odpuszczając sobie funkcje obsługi płyt itd. (korzystając z ręcznego sposobu -> http://canon-board.info/showpost.php?p=74095&postcount=10) i skupiając się jedynie na dobrej obsłudze tagów, to jaki program jest wart polecenia?

Chodzi głównie o taki, który "pozwoli np. zaznaczyć kilka fotek z danego dnia i dodać tag (keyword) Berlin, nie kasując innych tagów zapisanych już w danym pliku" oraz dodawać oceny zdjęć za pomocą gwiazdek. Wyczytałem, że format metadanych XMP jest dość dobrym rozwiązaniem, więc warto by z niego skorzystać.

Z otagowanych zdjęć stworzyłbym sobie miniaturki z zachowanymi słowami kluczowymi i gitara. :D

Vitez
20-07-2009, 13:02
Znalazłem już ciekawy temat (http://canon-board.info/showthread.php?t=5009), ale jest on już bardzo stary i myślę, że przez te kilka lat pojawiły się nowe rozwiązania. ;)

To czemu, zgodnie z Punktem 3. Regulaminu, się tam nie dopisałeś? Przecież nie jest zamknięty :roll: .
Odświeżanie starych wątków lepiej działa niż zakładanie nowych bo:
- pozwala w jednym miejscu porównać argumenty/programy starsze i nowsze
- nie wprowadza bałaganu na forum z kilkoma wątkami na ten sam temat.

Połączyłem wątki i nie rób tak więcej :evil: .

pawelooss
20-07-2009, 17:50
OK, nie ma sprawy. Na wielu forach odkopywanie tematów sprzed 2 miesięcy (a ten miał kilka lat) traktowane jest niemile jako "archeologia".

Tak więc trzeba tak naprawdę napisać parę postów na danym forum, by się przekonać jakie panują tam zasady. ;) W każdym bądź razie przepraszam, dostosuję się.


Ponawiam prośbę o podpowiedzenie dobrego programu do tagowania zdjęć, pomijając ich archiwizację na płytach. :D

sid
20-07-2009, 19:22
Pomijając archiwizacje na płytach to Canonowski ZoomBrowser i darmowy XnView powinieneś sprawdzić.

pawelooss
13-03-2010, 17:53
Witam serdecznie! :)

Odświeżam temat. Czy pojawiły się może jakieś nowe rozwiązania i programy od poprzedniego razu, kiedy pisałem? Canonowski ZoomBrowser ostatecznie mógłby być, tylko że on zapisuje tagi jako osobny plik XML w danym katalogu, zamiast w strukturze metadanych zdjęcia, co jest trochę niefajnym rozwiązaniem. ;)

Z góry dzięki za odpowiedzi! :D


Pozdrawiam,
pawelooss

pawelooss
28-03-2010, 15:26
OK, jako iż nie widzę możliwości wyedytowania poprzedniego postu, jestem zmuszony do napisania kolejnej wiadomości pod własną - jeśli taka praktyka jest tu źle odbierana, to z góry przepraszam.

Z pomocą innych osób znalazłem propozycje dwóch programów - Image Tagger oraz iTag. Ktoś miał z nimi styczność? A może są jeszcze jakieś podobne, a lepsze? Pytam, bo chciałbym się zdać na doświadczenie tutejszych użytkowników. ;)

Z góry dzięki za odpowiedzi! :D


Pozdrawiam,
pawelooss

underhand
17-01-2013, 13:25
Hmm ... jak to zrobić? Piszę w podobnym ...czy ktoś zna na dzień dzisiejszy jakiś program, bądź plugin (np do LR) do wyszukania zdjęć wg dni, ale w sposób taki jak: szukanie zdjęć zrobionych w poniedziałki , wtorki itd ,a nawet opcja bardziej szczegółowa np zrobione o danej godzinie ?