PDA

Zobacz pełną wersję : CF KINGSTON 8 GB 133X ELITE PRO vs PRETEC 8GB x233 do Canona 30D



siurdix
13-07-2009, 16:01
Witam.

Szukałem w na forum i w necie informacji nt. kart pamięci CF i powiem szczerze, że nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy jest sens do Canona 30D kupować kartę szybszą niż x133. Znalazłem taką stronkę która prezentuje szybkość zapisu i odczytu kart w tym modelu aparatu http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=6007-8478 ale chyba jest trochę nieaktualna - brak porównania nowych dostępnych na rynku kart. Wynika z niej, że ten aparat nie jest w stanie zapisać RAW'a z prędkością większą niż 7MB, a tym czasem nowoczesne karty oferują zapis nawet do 45MB - jaki zatem sens kupować super szybką kartę skoro i tak aparat jest wąskim gardłem (przy czym nie chodzi mi tu o szybkość kopiowania zdjęć na komputer - bo to już odrębny temat). Dla mnie kluczowe jest żeby jak najszybciej opróżniać bufor aparatu po zrobieniu zdjęcia, jak i odczyt z karty w celu podglądu zdjęcia.

Dodatkowo czytałem też opinie że wraz ze wzrostem pojemności karty spada jej szybkość pomimo - tzn. karta CF 4GB x133 może być szybsza od podobnej karty różniącej się tylko pamięcią czyli 8GB x133.
Czy to jest prawda?

Pozdrawiam WM.

don
13-07-2009, 16:37
Mam wlasnie Canona 30D pierwsza moja karta byla Extreme IV 2 GB, wiec spisywala sie rewelacyjnie i nadal spisuje. Aparat jak najbardziej jest waskim gardlem, gdyz nie ma wsparcia dla UDMA. Dopiero te najnowsze aparaty maja. mam teraz rowniez Sandisk E III 8 GB (20mb/s) jak i Sandisk E III 16 GB (30mb/s) i obie spisuja sie swietnie w 30D i w robieniu serii rowniez, moga spokojnie zrobic 8 klatek bez czekania na oproznianie bufora a czy wiecej to nie wiem , bo nigdy nie potrzebowalem az tyle. mialem ostatnio ten sam dylemat co Ty, bo rowniez myslalem nad Kingstonem o ktorym piszesz tylko ze 16 GB, ale w koncu zdecydowalem sie na Sandiska E III, mimo iz jest 2x drozszy. Czytalem gdzies opinie w necie ze na tej karcie Kingstona 133x bodajze w 40D robienie zdjec seryjnych to jest katorga, gdyz karta jest wolniejsza niz gwarantuje producent. ale widzialem tylko taka jedna opinie. Do tej pory mialem same Sandiski wiec kupilem i kolejna i jestem bardzo zadowolony. a co do obnizania predkosci przy wiekszej pojemnosci to nie wiem czy to teraz nie jest tylko mit w tych najnowszych kartach, owszem kiedys tak bylo, ale teraz mysle ze ten problem nie jest az tak istotny., przynajmniej w Sandiskach.

Przemek Lipski
13-07-2009, 21:45
Pamiętajcie, że szybkie karty nie są kupowane tylko dla szybkiego opróżniania bufora w aparacie, ale też do szybkiego zrzucania danych na dyski.

tomasek
16-07-2009, 00:01
W 30D widzę znaczną różnicę pomiędzy Extreme III (8GB - 30MB/s) a Ultra 2 (4GB - 15MB/s) przy opróżnianiu bufora. Przy foceniu sportu po zmianie karty różnica - odczuwalna.

Co do zgrywania - ja tam wrzucam kartę do czytnika, klikam "kopiuj" i idę robić herbatę ;-) Nie robi mi różnicy czy się zgrywa 3,4 czy 5 minut, ale może komuś - będzie to elementem decyzyjnym.

Azazel[ck]
16-07-2009, 01:05
Ja dotychczas miałem Extreme II, ostatnio zakupiłem PRETEC x233 8 GB i różnica w zapisie zdjęć (5D) jest odczuwalna i to dość znacząco.

Przemek Lipski
16-07-2009, 02:36
A jak ten Pretec się sprawuje ogólnie i jaka jest szybkość zgrywania na dysk danych?

MM-architekci
17-07-2009, 00:05
20-30mb jak pamietam , rozne egz i rozne wyniki

roznic w zapisie ( body ) miedzy ultra II sandiska a pretec nie odczulem

ElSor
17-07-2009, 08:59
Mam omawianego Kingstona w wersji 4 i 16GB oraz Preteca 8GB x266. Pretec ma wolniejszy zapis ale za to szybszy odczyt (testowane w czytniku). W przypadku robienia zdjec nie ma to dla mnie zadnej roznicy ale to chyba dlatego ze nie robie zdjec seryjnych.
Tak dla porownania SanDisk Extreme III 30MB/s 4GB jest i tak szybsza i w zapisie i odczycie od wyzej wymienionych kart.

Sprawa chyba najwazniejsza to taka iz karty nie maja problemow typu zepsute zdjecia.
Pretec ma zapis ok 7MB/s i odczyt ok 28MB/s, Kingston odpowiednio 11 i 17 (pisze z glowy wiec nie bijcie w razie czego).

hannahg
22-07-2009, 14:51
JA troszke z innej beczki.
Czy body 20d nie ma problemów z wiekszymi kartami pamieci?
8GB i wiecej.
Do tej pory pisaliście o nowszych modelach.
PZdr

Loome
22-07-2009, 20:02
ja na 20d robilem zdjecia kingston 133x 16gb. co prawda nie zapelnilem go po brzegi, mysle ze jedynie polowe, ale mialem problemy ze zgraniem danych z karty poprzez polaczenie komputer-kabel-aparat.
przez czytnik kart poszlo ok:)

rowniez mam pretece 233x i moje odczucie (w trakcie robienia seriami) jest takie ze jest takie ze pretec szybszy od kingstona w trakcie zapisywania

hannahg
22-07-2009, 21:31
wybieram się w miejsca gdzie ciezar lapka bedzie sprawą wysoce kłopotliwą, dlatego musze kupic ze 2 duze karty. Nie chciałem strzelic kula w plot.

Prosilbym jeszcze o jakies informacje, jeśli ktoś to przetestował.
Ew porade konkretnie jaką karte kupic.
Myslałem o zwylkym kingstonie elite x133 8G z racji tego ze nie jest najświeższy to moze body sie na niego nie pogniewa :) (tzn dziala na takiej 2 gb, wiec cos o tym wiem) Czy jest sens kupowac PRETEC 8GB x233, czy to raczej przetost formy nad trescia w moim przypadku.
PZdr

hannahg
27-07-2009, 22:33
PAnowie doradźcie cos. Musze sie zdecydowac na jakis zakup bo czas nagli.