PDA

Zobacz pełną wersję : szybkie pytanie! gwiazdy & fisheye



zlo
10-07-2009, 20:29
potrzebuje szybkiej odpowiedzi, czy z fisheye (samyang 8mm) mozna focic ruch gwiazd i bedzie widac? planuje za godzine isc focic, a 2gie pytanie, jakies wskazowki :D?

jz7
10-07-2009, 20:42
Nie slyszalem o obiektywie, ktory zatrzymalby ruch ziemii wokol wlasnej osi i po orbicie, wiec tak - bedzie widac ruch gwiazd.

zlo
10-07-2009, 20:44
bardziej chodzilo o odleglosc

GhostRider
10-07-2009, 20:50
Statyw, czas bulb, wężyk i jazda. Ja robiłem z czasem około 15-30min. Widać ruch gwiazd nawet fajnie - ale z fisheye to już musi być wypas. Pokaż foty później!!

zlo
10-07-2009, 21:04
Statyw, czas bulb, wężyk i jazda. Ja robiłem z czasem około 15-30min. Widać ruch gwiazd nawet fajnie - ale z fisheye to już musi być wypas. Pokaż foty później!!

będą na http://kgf.art.pl :-)
to co napisałeś to wiem, czytałem jednak ze na gwiazde pl. ustawic, a dodatkowo kwestia z czasem, mam 350D i slyszalem ze w tych niskiej jakosci moga byc szumy przy dlugich czasach, wiec 10+ polecaja robic, co myslicie?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a jaka przyslone dac?

sebcio80
10-07-2009, 21:13
przyslona F/8 powinna starczyc, na pewno nie wiecej niz F/11

na ISO 100 szumy nie powinny az tak bardzo przeszkadzac, gorzej bedzie z hot pikselami

GhostRider
10-07-2009, 21:28
Co do gwiazdy polarnej to nie mam pojęcia jak to będzie z fisheyem. Ja tam ustawiałem byle gdzie.... (EDIT - no teraz widzę, że zdjęcia, które robiłem od północnej strony wyglądają nieco lepiej :-D - taki fajny kręcioł). Ustawiaj na polarną :)

Zawsze możesz zrobić kilka zdjęć po 10 min i ale to już nie będzie to samo. Noc długa to możesz próbować. Jest jeszcze redukcja szumów, ale ja u siebie różnic znaczących nie zauważyłem. Jedynie traci się dużo czasu jak se redukcja redukuje.

jacapa
10-07-2009, 21:32
będą na http://kgf.art.pl :-)
to co napisałeś to wiem, czytałem jednak ze na gwiazde pl. ustawic, a dodatkowo kwestia z czasem, mam 350D i slyszalem ze w tych niskiej jakosci moga byc szumy przy dlugich czasach, wiec 10+ polecaja robic, co myslicie?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a jaka przyslone dac?

350D to obok 300D najczęściej używane DSLR'y do astro z powodu miedzy innymi niskich szumów .
Szumami się nie martw.
Najlepiej jakbyś zrobił DarkFrame'a i potem go odjął od finalnej klatki to zredukowałbyś wszelkie szumy, hot piksele itp. artefakty.
Tak to się robi w astrofotografii.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Co do gwiazdy polarnej to nie mam pojęcia jak to będzie z fisheyem. Ja tam ustawiałem byle gdzie.... (EDIT - no teraz widzę, że zdjęcia, które robiłem od północnej strony wyglądają nieco lepiej :-D - taki fajny kręcioł). Ustawiaj na polarną :)

Zawsze możesz zrobić kilka zdjęć po 10 min i ale to już nie będzie to samo. Noc długa to możesz próbować. Jest jeszcze redukcja szumów, ale ja u siebie różnic znaczących nie zauważyłem. Jedynie traci się dużo czasu jak se redukcja redukuje.

Najlepiej na Polarną wtedy masz koła. Jeśli dasz na inny kierunek wyjdą Ci łuki bardziej lub mniej po skosie, bez skosu na południu. Chociaż z fishem nie do końca tak będzie. Ile ma pola widzenia ten fish ? Generalnie efekt będzie bardzo fajny gdzie byś nie wycelował. Fisheye obejmie kawał nieba.
Redukcja szumów w body raczej nie da dobrych efektów.
Tak jak pisałem wyżej trzeba zrobić DarkFrame'y i odjąć w zewnętrznym sofcie dedykowanym do astrofotek.

zlo
11-07-2009, 00:13
ok bylem, z gwiazd nici, ale fotki wyszly super, dopiero bede zgrywac, jak zgram wrzuce na http://kgf.art.pl tak wiec zapraszam do ogladania rano :)

zlo
11-07-2009, 01:23
http://adam.platinum.linux.pl/katowice/viewtopic.php?f=10&t=87&p=353#p353 -- chwilowo mamy nieoficjalna domene ;)

wojkij
11-07-2009, 02:01
ten fiszaj w tych zdjęciach to trochę taka sztuka dla sztuki...

sebcio80
11-07-2009, 02:49
no dokladnie, nie mozna z fishem przesadzac, a niestety krzywa perspektywa na wiekszosci tych zdjec przeszkadza

jz7
11-07-2009, 03:23
350D to obok 300D najczęściej używane DSLR'y do astro z powodu miedzy innymi niskich szumów .
Szumami się nie martw.
A nie 20d i 20dA (jesli komus sie udalo dostac)?

jacapa
11-07-2009, 15:23
A nie 20d i 20dA (jesli komus sie udalo dostac)?

Nie.
Myślę ze tak ok. 80% astrofotek DSLR jest robione 300D i 350D.

tplewa
11-07-2009, 15:40
ten fiszaj w tych zdjęciach to trochę taka sztuka dla sztuki...

Dlaczego :) mają fotki swój klimat. Ja wolę osobiście takie przegięcia z obiektywem niż nadmiar fantazji w PS :)

Nikt standardów nie wytycza, ot taka artystyczna twórczość :)

zlo
12-07-2009, 08:53
Dlaczego :) mają fotki swój klimat. Ja wolę osobiście takie przegięcia z obiektywem niż nadmiar fantazji w PS :)

Nikt standardów nie wytycza, ot taka artystyczna twórczość :)

ja tez, te fotki ktore dalem w ogole nie zostaly ruszone photoshopem, jedynie resize i watermark, sam bym w to nie wierzyl, bo naprawde wyszly kosmiczne, a perspektywa fisheye mi sie bardzo podoba, nie mowiac jakie gwiazdki robi ten obiektyw z zrodel swiatla :)

nagor
12-07-2009, 10:14
a mi nie działą link.