PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa błyskowa do 400zł



bathez90
09-07-2009, 17:45
jak w temacie czy jest jakas godna polecenia do 400zl ? jakies sunpaki czy tumaxy albo cos w tym stylu? do zdjec sportowych najbardziej potrzebna wiec musi byc dosc mocna. bedzie wykorzystywana z odbiornikiem radiowym.

i moze troche offtopic ale czy slyszal ktos o filtrach firmy SELCO ? na allegro uzytkownik www_afe_pl sprzedaje je za male pieniadze.

pozdrawiam

tomek1976
09-07-2009, 18:14
W tej cenie trudno znaleźć coś, co będzie nowe i zarazem przyzwoite. Na temat Tumaxów i Sunpaków nic Ci nie powiem, bo bazuję jedynie na opiniach przeczytanych w necie, a te są delikatnie mówiąc "podzielone" :) Z własnych doświadczeń doradzę Ci dwa wyjścia:
1. Używany Canon Speedlite 420EX - miałem,używałem i mam jak najlepsze zdanie. Wady, to nieco dłuższy czas ładowania, niż w 430EX i lekko popiskujące kondziory. Zalety, to cała reszta:lampa działa w trybie slave, dobra powtarzalność błysków, wystarczająca moc, ruchoma głowica, prądożeroność na przyzwoitym poziomie.Przy odrobinie szczęścia wyrwiesz za 400zł niezoraną sztukę (tańsza i nieco słabsza alternatywa, to Canon Speedlite 380EX).
2. Jeśli stać Cię na lekką dokładkę, to polecam także Nissina 622, którego możesz kupić za 500zł. Za tę kwotę kupisz nówkę, z gwarancją. Kiedyś pstryknąłem kilkanaście zdjęć z Nissinem mojego kolegi i zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Nie jest to oczywiście 580EX, czy Metz 58, ale jak za pięć i pół paczki, to lampa jest naprawdę dobra.

piday
09-07-2009, 20:41
420EX jest ok, ale brakuje trybu ręcznego i to mnie czasami trochę boli. Jeśli nie potrzebujesz (poradzisz sobie kompensacją mocy błysku z aparatu) to poza tym nic więcej nie potrzeba. 380EX to już widać że czasami nie daje rady.

Skoro chcesz używać z odbiornikiem radiowym a lampę chcesz za ~400zł, to pewnie ten odbiornik raczej z niższej półki będzie i nieprzenoszący automatyki. Wtedy można się pokusić np. o Vivitar 285HV - jest tylko manulna, w cenie rzędu 400 jeśli ktoś przywiezie z USA nową albo używana z Europy, bo nowa z transportem i cłem będzie bliżej 500.

giltoniel
09-07-2009, 20:43
Powiem tak - swego czasu, bodaj na tym forum zapytałem o sunpaka i inne lampy "alternatywne" ;) Odradzono mi mówiąc: uzbieraj więcej kasy i kup conajmniej 430ex. Tak też zrobiłem - no i wyboru nie żałuję, czego i tobie życzę.

bathez90
10-07-2009, 12:53
to zbieram kase na 420 albo 430ex ale tez zastanawiam sie teraz nad tym nisssinem 622. a co do tego ktos cos wie ? i jeszcze pytanie co do obiornikow radiowych do tej lampy jakie niedrogie sa dobre ? pozdrawiam

qbar
14-12-2009, 23:12
Cześć.
Czy mógłby ktoś coś powiedzieć o lampie Vivitar df 400.

profi666
15-12-2009, 16:23
Jesli lampa ma byc uzywana glownie z radyjkiem to vivitar 285 bylby calkiem dobrym wyborem. Jak potrafisz lutowac to za taka sama cene mozesz kupic 2 szt vivitar 283 i dorobic sobie regulacje mocy za kilka zl ( w necie sa instrukcje). Albo uzywka 430ex. Mam V283 i 430ex - obie spisuja sie ok.

MatusP
15-12-2009, 22:01
Jeśli jesteś w stanie wysupłać jeszcze z 20-30 zł, to najlepszym wyborem będzie Nissin di622 - właściwie wszędzie polecana, dobre wyniki w testach, stosunek ceny do jakości - chyba najlepszy z możliwych (przynajmniej jeśli chodzi o nowe lampki). Wady ma dwie - brak HSS i brak możliwości zdalnego odpalania czymś innym niż fotocela lub kabel TTL.
Jeżeli będziesz jej używać na aparacie, lub na kablu TTL, to powinieneś być bardzo zadowolony.
Aha, właśnie doczytałem, że chcesz wyzwalać radiowo - w takim wypadku możesz się zastanowić nad używanym Nikonem sb-26 - ma wszystko, co trzeba, wyzwala się wszystkim i zmieścisz się w cenie (to nie jest mój pomysł - w Strobist Lighting 101 ją polecają).

koraf
17-12-2009, 19:41
Kupiłem lampę Nissin 622 jako drugą lampę popracowała w trybie slave tylko przez ok. 7 błysków i padła :( i rozstaliśmy się na dobre :-D.

MatusP
17-12-2009, 21:11
Kupiłem lampę Nissin 622 jako drugą lampę popracowała w trybie slave tylko przez ok. 7 błysków i padła :( i rozstaliśmy się na dobre :-D.

Ja już 7 błysków mam dawno za sobą, więc nic mi nie grozi :) Jak na razie lampka sprawdza się bardzo dobrze. A jak kupię kabel TTL, to będzie szaleństwo.

koraf
17-12-2009, 21:45
Ja już 7 błysków mam dawno za sobą, więc nic mi nie grozi :) Jak na razie lampka sprawdza się bardzo dobrze. A jak kupię kabel TTL, to będzie szaleństwo.
Może ja już wyczerpałem limit :-D, życzę bezawaryjnej pracy :p

fotomih
18-12-2009, 16:02
Może ja już wyczerpałem limit :-D, życzę bezawaryjnej pracy :p
7 tak od razu ?!
Trzeba było oszczędzać ;)

kabanowa
14-02-2010, 19:28
co lepiej? używane Speedlite 380ex czy nowe Metz 36 AF-4C?
może jest lepsza alternatywa w podobnej cenie?
lampa ma służyć do amatorskiego użytku, również na wyzwalaczu radiowym. jeśli ktoś miał pozytywne lub negatywne doświadczenia z tymi lampami będę wdzięczy za poradę.

dodam że rzadko korzystam z af i obiektywów zmiennoogniskowych, więc te lampki powinny wystarczyć, jeśli chodzi o moc również

koraf
15-02-2010, 17:46
co lepiej? używane Speedlite 380ex czy nowe Metz 36 AF-4C?
może jest lepsza alternatywa w podobnej cenie?
lampa ma służyć do amatorskiego użytku, również na wyzwalaczu radiowym. jeśli ktoś miał pozytywne lub negatywne doświadczenia z tymi lampami będę wdzięczy za poradę.

dodam że rzadko korzystam z af i obiektywów zmiennoogniskowych, więc te lampki powinny wystarczyć, jeśli chodzi o moc również
Kupiłem używkę 420EX w bardzo dobrym stanie za 370 zł z przesyłką :-D.